Найсвіжіше:
• Небесне військо поповнив ще один Герой з Тернопільщини: свій останній бій воїн прийняв на Донеччині • У студента з Тернопільщини вилучили 8 згортків канабісу (+фото) • На Тернопільщині сили ППО вночі збили ударні БпЛА • 31-річна мешканка Кременецького району накриміналила у Збаражі • П’ятеро людей отримали травми в результаті ДТП на Тернопільщині • Житель Підволочиська реалізовував рецепти та нарковмісні препарати • Чужі будинок і позашляховик та мільйони в готівці: чим збагатився торік «слуга народу» Володимир Гевко • На щиті повертається до батьківської хати герой з Тернопільщини: тримав небо над нами від 2014 року • На щиті: громада на Тернопільщині зустріла полеглого Героя  • На Тернопільщині скасували тендерів на понад 236 мільйонів та відкрили кримінальні справи • У Тернопільській громаді зафіксовано п’ять фактів порушень правил рибальства (+фото) • Частина Тернопільської області буде без світла: стала відома причина • Колишнього керівника податкової Тернополя ув’язнили за вимагання 40 тис. доларів • Лишилося зібрати п’ять тисяч: рідні просять підписати петицію щодо присвоєння звання Героя Денису Блонському • У кошторис шкільного укриття за 77 млн вписали гумову плитку з Тернопільщини по 4 рази завищеній ціні • Тернопільські ветерани візьмуть участь у чемпіонаті України з футзалу • На Тернопільщині водій позашляховика не врахував погодних умов та злетів у кювет • У Тернополі в пасажирському транспорті травмувалася 73-річна жінка • Салати: особливості та характеристики • Міськрада на Тернопільщині виставила на аукціон майже 18 гектарів землі • 24 квітня один з мікрорайонів Тернополя буде без води • У Тернополі слідчі відкрили кримінальне провадження за фактом жорстокого поводження з тваринами • 47-річний мешканець Товстенської громади відповідатиме перед законом за наркозлочини • Правоохоронці провокували архітектора з Тернопільщини – Верховний Суд повністю виправдав обвинуваченого • Останні тренди у світі букетів: що зараз у моді?
rss

На Тернопільщині стався землетрус: як його відчули жителі області?


Опубліковано: 2 Жовтня 2021р. о 21:00


23 вересня на межі Тернопільської та Івано-Франківської областей стався землетрус магнітудою 4,6 бала, центр його був за 15 км від Чорткова, але люди відчували поштовхи в радіусі 100 км.

За класифікацією землетрус належить до помірних, повідомив німецький науково-дослідний центр геологічних наук (GFZ).

– Землетрус стався 23 вересня рано-вранці о 6:18 за місцевим часом на невеликій глибині (10 км). Виходячи з попередніх сейсмічних даних, землетрус не завдав значної шкоди, але, ймовірно, багато людей відчували його як легку вібрацію в районі епіцентру. Слабке коливання відчувалося в Городенці Івано-Франківські області, яка розташована за 18 км від епіцентру, Бучачі (за 26 км), Чорткові (за 32 км), Борщеві (за 42 км) та Коломиї (за 46 км). Інші міста, де землетрус можна було відчути дуже слабко, – це Тернопіль (розташований за 81 км від епіцентру) та Кам’янець-Подільський (за 84 км), – йдеться на вебсайті «Volcano Discovery».

У соціальній мережі Фейсбук із самісінького ранку 23 вересня користувачі почали обговорювати землетрус: хтось добряче налякався, хтось не відчув нічого дивного, а хтось міцно спав і зовсім не повірив у те, що Тернопільщину трясло.

– Ми проживаємо у смт Товсте, то відчули певні коливання, вібрації, прокинувся собака і почав дуже гавкати, також чутно було сильний гул, таке враження, ніби літак низько пролетів, – розповів пан Роман.

– Саме вийшла годувати худобу, як раптом закрутилося в голові, злякалася і присіла на поріг хати, а потім відчула поштовх, але тривав він кілька секунд, і гуркіт покотився далі, – додала Христина.

А ось у Чорткові люди чули, як вібрували меблі і дзвеніли стакани.

– Це тривало лічені секунди. Почув, як келихи у серванті почали бриніти, і таке враження, ніби тобою легко підкинуло. Чогось страшного тут немає, проте ніяково було. Чув сильне гудіння, наче велика машина їде поруч, а за декілька секунд нічого немає, – додав Петро.

Добре, що землетрус був незначним і не було жодних руйнувань. Про такі природні явища наші краяни майже нічого не знають, тому що Тернопільська область знаходиться не у сейсмічно активній зоні.

– На запитання, коли виникне землетрус і чому він торкнувся саме нашої області, вам не відповість ніхто. У рік на планеті відбувається понад мільйон землетрусів. І того ж самого дня, 23 вересня, до 10 години ранку на планеті  відбулося 37 землетрусів. Землетрус – це не унікальне явище. Його поява пов’язана зі зміщенням земних мас у надрах планети. Даний землетрус відбувся порівняно неглибоко у земній корі. Земна кора під Тернопільщиною складає приблизно 30 кілометрів. Тому даний землетрус можна назвати коровим, вони мають місцеве значення, як правило, їхня магнітуда не висока. У нас вона сягнула більше 4-х балів за шкалою Ріхтера, їх ще називають помірні землетруси. Вся Земля поділена на літосферні плити. Найбільших є сім. У межах кожної літосферної плити виділяються окремі мікроплити і вони розділяються розломами, які зображені на тектонічній карті Тернопільщини.  Наша область знаходиться на Східноєвропейській платформі, це такий стабілізований блок земної кори, який розвивається дуже давно. Більш сильні поштовхи, активніші вібрації можуть відчувати ті країни, де є стик літосферних плит, це Середземноморський або Тихоокеанський пояси, – розповів доктор географічних наук, кандидат геологомінералогічних наук, професор кафедри географії ТНПУ Мирослав Сивий.

Фахівець пояснив, чому не можна було попередити про цей землетрус.

– Потрясіння такої сили передбачити складно, але сейсмологи можуть прогнозувати землетруси понад 7 балів і вище, коли є загроза для життя людей. Я хотів би сказати, що не є сейсмологом, але можу запевнити і заспокоїти всіх, хто хвилюється: ближчим часом на Україну не чекає землетрус високих балів, тому можете бути спокійними і не боятися, – запевнив професор.

За офіційними даними Головного управління ДСНС України в Тернопільській області, від землетрусу ніхто не постраждав. Жодних даних про пошкодження будівель, пішохідних мостів чи постраждалих осіб немає. Тобто цей землетрус пройшов без негативних наслідків, хоча добряче налякав жителів Тернопільської області. Воно й не дивно, адже землетруси для нас –явище рідкісне.

За даними сейсмологів з Інституту геофізики ім. С. І. Субботіна, Тернопільщиною трясе уже не перший раз, і вересневий землетрус – зовсім не велика подія. Відтак науковці пригадують землетрус у 2002 році, тоді добряче потрясло Микулинці, від таких вібрацій потріскали стіни Микулинецької фортеці, а частина старої школи з’їхала у річку. Тоді землетрус був 5 балів, але про нього зараз мало хто згадує. На початку ХХ століття у Заліщиках стався землетрус, схожий на той, про який сьогодні всі говорять, тому сейсмологи запевняють, що дивуватися сьогоднішньому коливанню не варто.

Найбільші землетруси, які торкнулися України, відбулися у 1977-му та 1981 роках. Тоді магнітуда вібрацій сягнула 7 балів. Жертви були зареєстровані лише в Румунії (понад півтори тисячі). Українці ж були добряче налякані, будівлі вціліли, жителі окремих регіонів відчували коливання, бачили, як рухалися меблі та люстри.

КОРИСНА ІНФОРМАЦІЯ

                         Як діяти під час землетрусу?

За даними Державної служби України з надзвичайних ситуацій, під час землетрусу потрібно взяти себе в руки, зберігати спокій та оперативно виконувати подальші дії:

– швидко залиште будинок та відійдіть від нього на відкрите місце, якщо ви знаходитесь на першому-другому поверсі;

– негайно залиште кутові кімнати, якщо ви знаходитесь вище другого поверху;

– негайно перейдіть у більш безпечне місце, якщо ви знаходитесь у приміщенні;

– станьте в отворі внутрішніх дверей або у кутку кімнати, подалі від вікон і важких предметів;

– не кидайтеся до сходів або до ліфта, якщо ви знаходитесь у висотній споруді вище п’ятого поверху. Вихід зі споруди буде найбільш заповнений людьми, а ліфти вийдуть з ладу;

– вибігайте з будинку швидко, але обережно. Остерігайтесь уламків, електричних дротів та інших джерел небезпеки;

– віддаліться від високих споруд, шляхопроводів, мостів та ліній електропередач;

– зупиніться, якщо ви їдете автомобілем, відчиніть двері та залишайтеся в автомобілі до припинення коливань;

– перевірте, чи немає поблизу постраждалих, сповістіть про них рятувальників та за можливості надайте допомогу.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , ,





Новини
19 Квітня
18 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше