Найсвіжіше:
• Освіту Чортківської громади очолила Роксолана Губ’як: що відомо про нову керівницю • Матовий чи глянцевий лак для авто: який вибрати і в чому різниця? • На Тернопільщині видали перший том «Книги пам’яті» про полеглих захисників: проєкт поєднав друковане видання та цифровий архів • На Зборівщині загорілося стихійне сміттєзвалище: вогонь охопив 70 квадратних метрів • За хабар судитимуть начальницю підрозділу ДСНС на Тернопільщині • У Тернополі суд дозволив родині загиблого військового встановити індивідуальний пам’ятник на Пантеоні Героїв • Розбив вікно і виніс 50 тисяч: на Тернопільщині затримали крадія, який обікрав кафе • Тернополянку обрано новою президенткою Асоціації олімпійців України • Йому назавжди 38: історія Героя з Тернопільщини Романа Довгалюка, який загинув у бою на Сумщині • Трагедія у Тернополі: після операції померла першокурсниця коледжу • Перша футбольна ліга Тернопільщини: борщівське дербі з трьома автоголами та одноосібне лідерство команди з Гусятинщини • На Тернопільщині судитимуть посадовицю ЦНАП та депутатку, яких обвинувачують в отриманні 2300 доларів хабаря • На Запоріжжі загинув воїн із Тернополя: сьогодні відбудеться прощання • Понад чверть мільярда гривень: біля Тернополя продають величезний промисловий комплекс із власною залізницею • Два матчі за тиждень: «Агрон» з другої спроби здолав ФК «Збараж» • У Тернополі оголосили тендер на 15 млн грн для відновлення будинку після ракетної атаки • «Терпець увірвався»: у Чорткові розривають договір через затягнутий ремонт дороги • Бережанська громада отримала у власність частину очисних споруд: розпочато підготовку до будівництва нових КНС • До 7 років ув’язнення засуджено тернополянку за організацію незаконного переправлення через кордон • Таксі Кишинів – Київ: як спланувати дорогу від прибуття до кінцевої адреси • Чому вживані авто в лізинг стають дедалі цікавішим вибором • Серце не витримало: на Рівненщині помер військовий з Теребовлянщини • Моторошне ДТП на Зборівщині, в якому 2 осіб загинуло, 5 травмовані: 20-річному тернополянину повідомили про підозру • На Теребовлянщині зник чоловік з інвалідністю, який може не орієнтуватися на місцевості • Офіційно підтверджено загибель на Донеччині воїна з Почаєва
rss

До Тернопільського краєзнавчого музею надійшов образок 1910 року у відмінному стані


Опубліковано: 21 Червня 2025р. о 8:17

Фонди Тернопільського обласного краєзнавчого музею поповнив зворушливий експонат – кольорова літографія «Pamiątka pierwszej Komunii Świętej», якій понад 115 років – пишуть Новини Тернопільщини.

Такий пам’ятний образок вручався дитині після першого Святого Причастя – як духовна реліквія на згадку про важливий етап у християнському житті. На літографії зображено євхаристійну сцену: Ісус Христос подає Святе Причастя апостолу, що стоїть на колінах, а навколо – символи Тіла і Крові Христової у вигляді виноградної лози, пшеничних колосків та чаші.

Над центральною композицією -Дух Святий у вигляді голуба з променями благодаті. У нижній частині розміщений один із найдавніших символів християнської віри – монограма Христа. Монограма поєднала перші грецькі літери імені “Христос”, вписані у коло – знак вічності – з променями Божественного світла.

Орнаментальне обрамлення доповнене квітами та рослинними мотивами, що підсилюють урочистість моменту.

 

У нижній частині – рукописний напис польською мовою. Він засвідчує, що Антоніна Явна прийняла Перше Святе Причастя 29 червня 1910 року в парафіяльному костелі села Озеряни (нині – Чортківський район, історична Борщівщина). Зазначено також ім’я духівника.

Хоча пам’ятці вже більше ста років, вона на диво добре виглядає, зберігши кольори та форму. Образок поміщено в добротну дерев’яну раму, покриту матовою темно-золотою фарбою з легким мідним відтінком, за склом.

Внутрішній контур оздоблений перлинним декором. Задня частина рами зафіксована дерев’яною дошкою, що свідчить про якісне оформлення і дбайливе ставлення до святині.

Такі образки друкувалися масово в друкарнях Львова, Кракова, Перемишля, Жешува й Відня у першій половині ХХ століття. Вони зберігалися в домівках як частина родинного духовного архіву, нерідко – на стіні чи у молитовнику. Несли не лише естетичну, а й глибоко символічну функцію: зберігали пам’ять про перший свідомий крок у вірі.

Образок Антоніни Явної понад століття прикрашав спочатку стіну в її домі. Згодом, як родинна реліквія, був переданий доньці – Стефанії Явній.

Сьогодні – це частина музейної збірки, що відкриває перед нами фрагмент духовного світу нашого краю початку ХХ століття, розповіла Оксана Кульчицька, завідувачка художньо-рекламного відділу ТОКМ.

Пам’ять – це теж святиня. І вона – жива.


Джерело: Новини Тернопільщини
Рубрика:





Новини
28 Серпня
27 Серпня
Скільки, на вашу думку, ще триватимуть активні бойові дії?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше