Найсвіжіше:
• На Тернопільщині у цукерках виявили наркотики • Тернополяни привезли два «срібла» з Чемпіонату України з таїландського боксу • Жінка, яка поборола онкологію, – Марина Орап: «Рак в українській ментальності напряму пов’язаний зі смертю. Мені ж не було страшно, я знала, що робити» • Обірвалося життя поліцейського Володимира Мойсака • 18-річний футболіст з Тернопільщини дебютував у Прем’єр-лізі! (+фото) • Професія, яка потрібна всім і всюди • Індивідуальні сміттєві контейнери – шлях до чистого Чорткова! • Зіркова теребовлянська «Нива» впевнено виступила в кубку Тернопільщини • Що лежить на дні Тернопільського ставу та чи безпечно в ньому купатися? • Завтра на Тернопільщині 95 населених пунктів будуть без світла • Невролог Олена Дем’янова розповіла, про методи лікування гіпергідрозу • Панно на будівлі «Текстерно»: за і проти • Що розповість нам форма огірка • Футбольна команда з Тернопільщини підсилилася нападником з Гани і ще п’ятьма новими гравцями • 12 ветеранських команд визначали кращу на турнірі Олександра Салія • Студенти ЗУНУ на Олімпійських іграх! • Як позбутися від клопів у дивані • Самородок з Тернопільщини підписав контракт з футбольним клубом Прем’єр-ліги (+фото) • Парковки, сквер і транспортні розв’язки: нові петиції до влади Тернополя • Тернопільська фехтувальниця залишає Олімпіаду • Футбольна команда з Тернопільщини дозаявила футболіста з Італії • У Тернополі створять контакт-центр для діалогу з мешканцями • У Тернополі водії збили дитину і велосипедиста • Від посіву до збирання: 100 юних аграріїв беруть участь у проєкті «Розумний город» • Ефективний засіб для боротьби зі слимаками на городі
rss
Чи отримують тернополяни знижки у соціальних аптеках?

Опубліковано: 5 Вересня 2016р. о 20:00 Переглядів: 383soc_a_1114_01

У Тернопільській міській раді завершила роботу депутатська комісія з питань діяльності соціальних аптек. Завдання депутатів – з’ясувати, чи отримують тернополяни обіцяну соціальну знижку і в якому обсязі.

Ходили по аптеках

На одній із сесій міської ради депутат від партії «Народний контроль» Вікторія Шараськіна заявила, що знижка у соціальних аптеках тернополянам надається не в повному обсязі. За словами жінки, замість обіцяних 12% люди отримують знижу в розмірі 3,5 та 8 відсотків.

На вимогу депутата у міській раді було створено спеціальну комісію, до складу якої увійшли представники практично всіх фракцій. Завданням депутатів було методом експерименту з’ясувати, чи надають соціальні аптеки зазначену знижку.

Депутатам роздали картки, з якими вони, так би мовити, вирушили в рейд. В одній із соціальних аптек на вул. 15 Квітня побував депутат Володимир Гринда.

– Є один важливий момент:  у Тернополі існує ще один вид аптек, який називає себе соціальними, але насправді нічого спільного з проектом міської ради не має. Наприклад, якщо пройти вулицею 15 Квітня далі, то можна побачити ще одну соціальну аптеку. Однак там відмовляються брати картки та надавати знижку, – каже Володимир Гринда.

Саме це збиває людей з пантелику. Адже і перша, і друга аптека називаються  соціальними, однак одна з них не виконує своїх функцій. У результаті дістається і тим, й іншим.

– До мене також зверталися люди і повідомили, що купували ліки у соціальній аптеці, але не отримали знижки. Очевидно, це був саме той вид аптек, про які я кажу. Більше того, ціни там значно вищі,  ніж, скажімо, у «Ромашці», – продовжує пан Володимир.

Як розповів депутат, він тричі заходив в одну і ту ж соціальну аптеку і кожного разу отримав знижку. Навіть попросив знайомих перевірити, але ніяких порушень не зафіксовано.

У цілому в Тернополі є сім соціальних аптек. Усі вони отримують в оренду приміщення за пільговою ціною. Картки знижок діють в усіх аптеках мережі «Борис» та «Ромашка». Загалом є лише п’ять аптек «Ромашка», на яких не поширюється дія картки. Причина в тому, що там ліки відпускаються за загально зниженою ціною.

– Умовно кажучи, якщо в інших аптеках націнка на ліки 15%, то в цих п’яти аптеках – 7%, – пояснює депутат.

Підготували пропозиції

Як повідомив «Номер один» начальник відділу охорони здоров’я ТМР Ростислав Левчук, скарги на відсутність знижки в соціальних аптеках не є системними. У відділі фіксували всього один-два таких випадки у рік. Можливо, це пов’язано з тим, що цей проект входить у юрисдикцію управління торгівлі. А можливо тому, що соціальні аптеки виконують свої функції. У результаті роботи комісії було сформовано перелік пропозицій для покращення роботи мережі соціальних аптек.

Сама ж Вікторія Шараськіна вважає, що процедура обстеження аптек не є об’єктивною. Ліки закуплено лише у двох аптеках із семи. Депутати придбали всього сім препаратів. Тож робити висновки при такому стані речей не можна.

– Навіть попри це виявлено невідповідність. Наприклад, на один препарат надавалася знижка 5-6%, – каже Вікторія Шараськіна. – Вважаю, що комісія мала підійти по-іншому до цієї роботи. Депутати не можуть купувати за свої кошти велику кількість медикаментів. Тож або міська рада мала виділити кошти під цей аудит, або до роботи слід було залучити волонтерів, які б перевіряли чеки у покупців.

Депутат вважає, що сам проект – досить цікава соціальна альтернатива для тернополян, але у ньому є чимало недопрацювань.

– Коли ми почали дізнаватися умови договору, та на яких умовах видають картки, з’ясували дуже багато неприємних моментів. Тож на початку року комісія охорони здоров’я, материнства та дитинства міської ради розпочала власне службове розслідування. На той час картку тернополянина видавав лише «Укрсиббанк». Людина, яка є клієнтом іншого банку, але підпадає під категорію осіб, які мають право на отримання картки, не може її отримати. Цей аспект нас дуже обурив, адже порушено права громадян на право вибору. Виходить, тернополяни мали перевести усі свої рахунки та капітали з інших банків в «Укрсиббанк». Що це за монополія? – резюмує депутат.

Тоді критичні зауваження комісії було взято до уваги. Організатори проекту припинили діяльність з «Укрсиббанком», а керівник мережі соціальних аптек погодився за власні кошти виготовити перших 10 тисяч карток. У результаті, їх видачею почало займатися управління соціального захисту міської ради, а не банк. Зважаючи на ці обставини, сесія міської ради проголосувала про продовження терміну безоплатної оренди для соціальних аптек на два роки. Більшість із них знаходяться у лікарнях та поліклініках міста.

– Це найбільш вигідні місця для здійснення торгівлі. Зважаючи на статус соціальної, більшість тернополян ідуть у ці аптеки, розраховуючи на знижені ціни, але без картки отримати знижку не можливо. Відповідно до санітарних норм, аптечний пункт має мати площу близько 22 кв. м, тобто в середньому в міський бюджет у місяць не надходить близько 54 тис. грн. Для базової аптеки нормою передбачено не менше 50 кв. м площі. Тобто втрати ще більші. Натомість протягом минулого року картки знижок отримали всього тисяча тернополян, – каже Вікторія Шараськіна.

У цьому році карти почали діяти лише у червні. За три місяці їх видано близько 4 тис. Це значно більше, ніж протягом минулого року. Поряд з тим, до депутатів надійшла низка звернень від мешканців міста про те, що знижка не надається у повному обсязі.

– Ще взимку ми визначили перелік найбільш вразливих верств населення, яким мали видати перших 5 тис. карток. До нього потрапили інваліди першої категорії та учасники АТО. Згодом управління соціальної політики визначило ще п’ять тисяч осіб. Зараз ми пропонуємо зняти обмеження, аби право на отримання знижок мали усі вразливі категорії населення. Наразі в Тернополі налічується 63 тис. таких громадян, – зазначає Вікторія Шараськіна. – Тимчасова картка діє лише до 31 грудня. Тож виникло питання про механізм їх перевидачі. Оренда ж не припиняється. Тому пропоную продовжити термін дії карток, поки не буде виготовлено єдину соціальну картку тернополянина. Керівник мережі зазначив, що на тимчасовій картці є штрих-код і він може затертися, тому документ потребує заміни. Але навіть якщо таке станеться, то людина, може, звернеться в управління соцзахисту і при потребі замінити картку.

Також депутат повідомила, що знижка у соцаптеках надається на не весь асортимент товару, а лише на 90 найменувань препаратів. Аптека сама формує цей перелік і, як стверджує керівник, до нього входять найбільш затребувані препарати.

– Я не медик, аби дати оцінку цьому переліку, тому в майбутньому планую залучити до роботи лікарів різних спеціальностей, аби вони сказали, чи часто визначені препарати використовують у лікуванні пацієнтів, – каже Вікторія Шараськіна.

Ще одним відкриттям для депутата стало те, що картка знижок має ліміт у 1500 грн. Його встановили для того, аби уникнути зловживань у частині передачі карток з рук в руки.

– Як на мене, це не справедливо. Наприклад, якщо людина потрапляє у лікарню, кожен з нас знає, які витрати несе пацієнт. Тому такі обмеження не виправдані. Як повідомив керівник аптек, якщо людина надасть документи про те, що вона перебуває на лікуванні, то ліміт картки можуть збільшити до 5 тис. грн. І зробити це можна в межах одного дня. А тепер уявімо ситуацію, що людина прикута до ліжка або керівника аптеки немає в місті. Що тоді робити? Більше того, збільшувати ліміт чи ні, керівник визначає на власний розсуд, – каже Вікторія Шараськіна.

Невирішеною залишається проблема щодо найменування аптек «соціальна». Міська рада не має впливу на реєстрацію закладу. Тож депутати пропонують у закладах, які підпадають під дію проекту, вказати, що саме тут надається соціальна знижка. Адже маніпуляція думкою покупців призводить до частих непорозумінь, а це бодай трохи дозволить внести ясність. Також для поінформованості населення депутати пропонують посилити інформаційну політику. Зокрема, запустити у громадському транспорті, на зупинках та рекламних об’єктах міської ради роз’яснення щодо діяльності соціальних аптек та можливості отримання знижок.

Депутат зазначає, що триматиме питання соцаптек на контролі і в майбутньому ініціюватиме створення комісій стосовно інших питань діяльності мережі.

Зоряна Гарасимів


Джерело: Тижневик "Номер один"
Автор: Рубрика:
Мітки: ,Новини
26 Липня
25 Липня
24 Липня
Чи будете ви вакцинуватися від COVID-19?
 • так, але якісною вакциною 44%, 438 votes
  438 votes 44%
  438 votes - 44% of all votes
 • не буду за жодних обставин 20%, 199 votes
  199 votes 20%
  199 votes - 20% of all votes
 • ще вагаюся 13%, 132 votes
  132 votes 13%
  132 votes - 13% of all votes
 • так, якщо це буде безкоштовно 10%, 103 votes
  103 votes 10%
  103 votes - 10% of all votes
 • так, навіть якщо це буде платно 6%, 60 votes
  60 votes 6%
  60 votes - 6% of all votes
 • так, але не раніше ніж за рік 6%, 59 votes
  59 votes 6%
  59 votes - 6% of all votes
Total Votes: 991
10 Лютого, 2021 - 1 Червня, 2021
Voting is closed
Погода
Відео
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше