Найсвіжіше:
• Головний поліцейський Тернопільщини оприлюднив відео з ТЦК, у туалеті якого застрелився чоловік • У Тернополі сталася ДТП за участю швидкої (фото) • В громаді на Борщівщині виявили чимало порушень природоохоронного законодавства • Стали відомі результати матчів ігрового дня чемпіонату Тернопільщини з футболу • На Бучаччині чоловіка засудили за жорстоке знівечення обличчя односельця • Спочила у Бозі вчителька з фізика та математики з Гусятинщини • Головний поліцейський Тернопільщини взяв під особистий контроль загибель тернополянина у ТЦК • У ТЦК підтвердили загибель у їхньому приміщенні тернополянина • У Тернополі на території ТЦК помер 46-річний тернополянин • У начальника Тернопільської ОВА Тараса Пастуха буде ще один заступник • У Тернополі оприлюднили дати останніх дзвоників та літніх канікул у школах • Компанія з Тернополя потрапила до ТОП-10 виробників молочної продукції • У Києві кількість постраждалих через російську атаку зросла до 34, серед них – двоє дітей • На Тернопільщині помер колишній депутат райради • Плотича очолила ветеранський чемпіонат Тернопільщини з футболу • Помер військовий зі Зборівщини, якого сьогодні нагородили медаллю «За службу Україні» • 46-річний тернополянин заробив на «торгівлі відстрочками» • В Україні оголосили новий тариф на газ з 1 червня: скільки тепер платитимуть побутові споживачі? • Суд на Бережанщині призначив військовому 10 діб арешту • Як кинути курити і не зірватися: ситуативний гайд та поради експертів • Пережив російський полон і повернувся додому: історія сержанта з Тернопільщини • «Вони повертають світло під звуки вибухів»: як команда Андрія Стасевського працює під обстрілами у Запорізькій області • На Запоріжжі загинув оператор БпЛА з Тернопільщини • Новий Центр обслуговування клієнтів АТ «Тернопільобленерго» відкрили у Чорткові • На Шумщині судили матір малолітньої дитини
rss

Чудотворна ікона з козацькою історією


Опубліковано: 19 Лютого 2018р. о 14:43

Горбанівська чудотворна ікона – одна з найвідоміших святинь Полтавщини. Окремі вчені виводять історію святині аж із Корсунської ікони, що була принесена з Корсуня в Київ Володимиром у 988 році. Нинішня святиня — вірогідно, копія того зображення.

Назву іконі дав козак Горбань (згодом він дав назву і селищу Горбанівка), який, працюючи у полі, і натрапив на образ. Під час покосу раптом коса вдарила об щось у високій траві і зламалася. Виявилось, що саме так у нашу історію увійшла нова релігійна святиня. Шрам від удару косою під правим оком Божої Матері на іконі лишився до сьогодні.

За легендою, місце удару деякий час мироточило, в чому миряни бачили подібність до плачу лику. Ці дані відомі зі слів горбанівського священика отця Василя Павловського.

Дореволюційні історики вважали, що у поле ікона потрапила з рук шведів, адже існують дані про негативне ставлення шведської армії до православних церков, одна з яких була розграбована, а її ікони викинуті шведськими вояками як непотріб. Важко сказати, чи має ця легенда під собою реальне підґрунтя, адже більшість сучасних дослідників схиляються до думки про лояльність шведів до українських церков. Як це часто буває з історією, істина, вірогідно, десь посередині. У будь-якому випадку релігійна святиня збереглася дивом. Допоміг і матеріал, на якому виконано зображення – металева пластина.

На місці знахідки силами мирян і духовенства звели дерев`яний храм. Особливу роль у будівництві церкви відіграв козацький полковник Ілля Волковняков (якого після смерті було поховано разом з дружиною у цьому храмі). З того часу ікона стала приваблювати мирян, адже відкрилися її цілющі властивості.

Коли було збудовано храм, на сьогодні достеменно не відомо, проте у 1734 році він уже існував, оскільки в дореволюційному єпархіальному архіві зберігалися метричні книги, датовані цим роком. У 1765 році поблизу церкви побудували дерев`яну дзвіницю. У 1818 році на місці старого храму, за дозволом єпископа Полтавського і Переяславського, преосвященнішого Мефодія та стараннями настоятеля, священика Євтихія Павловського, постав новий мурований храм Різдва Пресвятої Богородиці. Неподалік від нього відкрили цілюще джерело.

Починаючи з 1850 року, щорічно 13 липня Горбанівська ікона в супроводі багатотисячного натовпу віруючих переносилася до Полтави і залишалася в місцевому Успенському соборі протягом 40 днів, тобто до 23-го серпня, коли знову Хресним ходом поверталася в Горбанівську церкву.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Рубрика:
Мітки: , , ,





Новини
24 Травня
23 Травня
22 Травня
Скільки, на вашу думку, ще триватимуть активні бойові дії?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше