Найсвіжіше:
• Сьогодні офіційно розпочинається сезон водних прогулянок на Тернопільському ставі: режим роботи і тариф • У громаді на Тернопільщині оголошено два дні жалоби за загиблим воїном • Частина жителів Тернопільщини сьогодні буде без світла • Таки дотиснула: мерія Тернополя вирішила привласнити приміщення райлікарні • Сьогодні на кілька годин частина Тернополя буде без світла: адреси • Пів року вважався зниклим безвісти: підтвердили загибель Героя з Тернопільщини • Міноборони назвало основні пункти законопроєкту про мобілізацію • За минулу ніч патрульні Тернополя виявили трьох п’яних водіїв • Блогеру з Тернопільщини у військкоматі вп’яте відмовили служити в ЗСУ • Завтра на кілька годин частина Тернополя буде без води: адреси • На трасі Тернопіль-Хмельницький зітнулися фура та легківка: загинули двоє військових • Влада Тернополя перерахувала 30 мільйонів за фіктивні роботи, які ще й не були передбачені проєктом (відео+фото) • Фотофакт: на Тернопільщині працівники сільської ради вчилися гасити пожежі • Фірма найбагатшого уродженця Тернопільщини запустила виробництво найзатребуванішого в Україні виду добрив • “Мрію заснувати перший український кооперативний банк”: історія захисника та фермера з Тернопільщини Василя Мартюка • Харчова промисловість: виклики та перспективи • На Тернопільщині в автівці ледь не згорів водій (+фото) • На Тернопільщині в аварію потрапили дитина та двоє дорослих (+фото) • У Тернополі визначили осіб, які каратимуть мешканців за втручання в роботу приладів обліку води • Одразу п’ятеро жителів Кременеччини стали жертвами шахрайств, пов’язаних з виплатами допомоги • 9 жителів Тернопільщини втратили понад 1 млн грн: на 9 років засуджено мешканця Львівщини • У Тернополі достроково завершать опалювальний сезон • Загинув на Донеччині: на Тернопільщині відкрили меморіальну дошку працівнику «Дністровського каньйону» (+фото) • Під час війни у Тернополі вирішили за понад мільйона відремонтувати волейбольний майданчик • Частина жителів Тернопільщини сьогодні буде без світла
rss

А ви знаєте, як правильно доїти худобу?


Опубліковано: 18 Липня 2020р. о 11:44


Домашнє молоко. Напевне, це один з найцінніших продуктів харчування для українців. На ньому виросли ми з вами і наші діти ростуть. Немає нічого ціннішого, ніж свіже молоко, яке наповнене багатьма мікроелементами та вітамінами. Однак, купуючи такий цінний продукт, ви повинні бути впевнені у дотриманні всіх гігієнічних норм при доїнні та у здоров’ї як худоби, так і її власників. А ви знаєте, у кого купуєте домашнє молоко?

«…Я ж не знаю, що вона тими руками робила»

Тернопільська область багата на села, і в кожному є чимало мешканців, які тримають корову або козу. До таких людей завжди черга, вони продають домашнє молоко сусідам, родичам та знайомим. Справді, нічого страшного у цьому немає. Адже, як переконані наші люди, краще пити домашнє, аніж із магазину. Не заперечуватимемо того факту, що домашнє козяче чи коров’яче молоко набагато поживніше, аніж із пластикових пляшок чи пакетів. Але, споживаючи таке молоко, варто пам’ятати елементарні засоби безпеки, аби після вживання цього продукту не опинитися на лікарняному ліжку.

– Майже рік ми купували молоко у нашої сусідки. Ми товаришуємо, її батьки живуть у селі і мають дві корови. Час від часу купувала дітям сир і жодного разу не помічала абсолютно нічого підозрілого. Сусідка приносила все в одноразових пакетах, інколи їх було два чи три. Молоко не у пластиковій пляшці, а у моїй літровій банці, яку я їй надавала. Кілька днів тому Валя (сусідка) попросила мого чоловіка завезти її до батьків, бо їхнє авто у ремонті. Поїхали всією сім’єю. Нас гарно зустріли її батьки, і пані Марія запитала, чи не треба мені молока. Я сказала, що треба. І жінка попрямувала до хліва. Моя донька запитала, чи можна глянути на корову, і ми пішли туди. Я ніколи не бачила, де живуть корови, не було такої нагоди. Але тут була шокована. У хліві стояла одна корова. На ній було багато якихось дивних плям і мух. Але це ще нічого. Перед доїнням пані Марія почала кашляти  і, вибачте за відвертість, вишмаркалася буквально перед коровою. Потім витягнула клаптик майки з-під кофтини, витерла носа і сіла доїти корову. Я не подала вигляду, що мене це здивувало, але запитала, чи не потрібно помити коров’яче вим’я перед тим, як доїти. А вона відповіла, що не можна такого робити, бо корова може захворіти. Пів відра молока надоїла і відлила нам літр. Зауважу, що я не бачила, мила вона руки чи ні. Мене це насторожило серйозно. Ми поїхали додому, але молока більше не купуватимемо. Вважаю, що необхідно дотримуватись гігієнічних норм по відношенню до тварини й до себе. Я ж не знаю, що вона тими руками перед доїнням робила, – розповіла наша читачка пані Ольга з Тернополя. 

Більшість людей, купуючи молоко «з рук», не запитують, де господарі тримають корову і чи здорова вона, а навіть якби й запитали, навряд чи вам би відповіли правду.

 «Для доїння використовувати дозволені ємкості»

Усі, хто доглядає за коровами та козами, повинні вживати заходів із профілактики маститів у тварин та мінімізації потрапляння в молоко бруду й домішок. Тож є декілька основних правил, які має знати кожен господар рогатої худоби. 

– Дотримуватись правил особистої гігієни під час догляду за твариною (чистий робочий одяг і миття рук безпосередньо перед доїнням). Місце для відпочинку тварин має бути сухим, що запобігає проникненню мікроорганізмів та зменшує ризик забруднення вимені тварин. Перші цівки молока здоювати обов’язково в окрему посудину, таким чином прибираючи мікроорганізми, які накопичились у сосковому каналі. Після здоювання перших цівок дійки обов’язково обмивати та витирати вим’я. Для цього використовують одноразові паперові рушники, просочені мийним і дезінфікуючим засобом. Дуже брудне вим’я миють у великій кількісті води й витирають, щоби було сухим. Для посилення молоковіддачі перед початком доїння масажують вим’я. Деякій худобі слід робити масаж у середині доїння і після нього. Для очищення молока від механічних домішок його проціджують через спеціальне металеве цідило з ватяним фільтром або через кілька шарів марлі. Забруднений ватяний фільтр знищується і замінюється новим, а марлю після кожного використання ретельно перуть у содовому розчині, кип’ятять, прополіскують у гарячій воді і просушують. Для доїння та зберігання молока варто застосовувати ємкості, виготовлені з дозволених матеріалів. Мало хто знає, що використовувати оцинковані, мідні та іржаві ємкості заборонено Міністерством охорони здоров’я України. Посудину, в якій зберігається молоко, виносять із корівника, після переливання його в інші ємкості відро миють дезінфікуючими засобами. Ганчірками мити заборонено. Щоби  запобігти розвитку в молоці різних мікробів, які потрапляють у нього під час доїння, молоко негайно охолоджують до 5-ти або 8 градусів, – каже ветлікар Ігор Стус.

Також не бажано, аби домашні улюбленці (кіт, пес) мали доступ до молока або вим’я тварини. В жодному разі не дозволяти облизувати вим’я тварин. Саме через елементарне недотримання заходів безпеки молоко може бути інфіковане. Слід добре знати людину, в якої купуєте домашній продукт, спілкуватися з нею та на власні очі переконатися у дотриманні всіх санітарних норм під час доїння. Аби бути спокійним та не хвилюватися за своє здоров’я, не варто вживати молоко, яке щойно видоєне. Краще пити його кип’яченим, особливо це стосується дітей. Не варто купувати молоко у жінок, які стоять на базарі. Така торгівля заборонена у нашій країні і завжди насторожує.

Ось такі елементарні правила повинен знати кожен, хто має худобу та купує домашні продукти. Слідкуйте за своїми братами меншими, любіть їх, доглядайте за ними, і тоді вони даватимуть цінний продукт, який справді можна буде назвати поживним.

Соломія Вершигора


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: ,

Перегляньте також:





Новини
28 Березня
27 Березня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше