Найсвіжіше:
• Серце не витримало: на Рівненщині помер військовий з Теребовлянщини • Моторошне ДТП на Зборівщині, в якому 2 осіб загинуло, 5 травмовані: 20-річному тернополянину повідомили про підозру • На Теребовлянщині зник чоловік з інвалідністю, який може не орієнтуватися на місцевості • Офіційно підтверджено загибель на Донеччині воїна з Почаєва • Понад два роки вважався безвісти зниклим: на Донеччині загинув воїн з Шумщини • На Бережанщині сільрада сплатить понад 200 тис грн за незаконну порубку дерев • На Гусятинщині «Поділля» та «Сокіл» розійшлися миром • Після тривалих пошуків підтвердилася загибель воїна з Монастирищини • На Донеччині загинув Герой з Кременеччини • У ДТП на Гусятинщині травмувався мотоцикліст • Майже два роки рідні чекали на повернення: на Донеччині загинув воїн із Борщівщини • ФК «Борщів» здобув переконливу перемогу на Гусятинщині • На Черкащині загинув командир понтонного відділення з Гусятинщини • За час війни родина лікаря ВЛК з Бережан отримала у власність шість земельних ділянок загальною площею 100 тисяч м² • Власнику телеграм-каналу, який виїхав у Німеччину, повідомили про підозру у вимаганні коштів • Родина з Кременця виграла 190 000 гривень у «Лото-Забава» • Голову господарського суду Тернопільської області відсторонили від роботи після пʼяної їзди • У Тернополі живе Ніна Вірченко – науковиця, яка пережила ГУЛАГ і присвятила життя українській математиці • На війні загинув ще один захисник України з Тернополя • Друк на текстилі: огляд сучасних технологій та обладнання • ТЦК і суспільство: Лубінець відреагував на сутичку на Тернопільщині та закликав до реформ • Трагічно загинув тернопільський 11-класник • Стали відомі результати матчів ігрового дня чемпіонату Тернопільщини з футболу • У Тернополі 29 серпня тимчасово обмежать рух транспорту • У Тернополі ремонтуватимуть важливе перехрестя
rss

Скарби з глибин: які цікавинки знаходили запорізькі археологи після обміління Дніпра


Опубліковано: 19 Березня 2025р. о 17:40

Скарби з глибин: які цікавинки знаходили запорізькі археологи після обміління Дніпра 

Обміління Дніпра стало трагедією для екосистеми Запорізького регіону, але водночас відкрило унікальні можливості для археологів. Найбільшу кількість знахідок було зроблено у перший рік після підриву росіянами Каховської ГЕС. Однак і зараз дослідження тривають, скарби з глибин знаходять як фахівці, так, на жаль, й “чорні” археологи

Кількість знахідок після того, як рівень води впав вразила дослідників. Серед найцінніших – стародавній човен, видовбаний із суцільного дубового стовбура. Ще до проведення радіовуглецевого аналізу фахівці припустили, що йому не менше ніж тисяча років. На семиметровому човні – дивні символи. Поки немає повідомлень про те, що їх вдалося розшифрувати. Оскільки витягнута з води деревина швидко псується повітрям, такі знахідки фахівці консервують.

Крім човнів, археологи знайшли грецькі амфори, кераміку різних періодів – від ямної культури (понад 6 тисяч років тому) до середньовіччя, бронзові вироби, кістки, старовинні якорі та навіть гарматне ядро XVIII століття. Це все ще належить дослідити. Науковці сподіваються, що це допоможе реконструювати побут і заняття давніх мешканців регіону – від рибальства до торгівлі.

Водночас на поверхні з’явилися й небезпечні предмети – снаряди Другої світової війни, які не мають історичної цінності, але становлять загрозу. Про них раніше регулярно, тепер дещо рідше повідомляють у ДСНС.

Оголеним дном, на жаль, цікавляться не лише науковці. “Чорні” археологи з металошукачами почали прочісувати територію одразу після відступу води і нишком продовжують пошуки до сьогодні. Лише у перші тижні після того, як вода пішла, поліція затримала понад десяток таких порушників і вилучила частину знахідок. Але вилучення знахідок не розв’язує проблему. Як пояснюють науковці, без контексту – культурного шару, в якому було зроблено знахідку – артефакти втрачають наукову цінність. 

Мешканців Запоріжжя просять не чіпати знахідки, а повідомляти про них у заповідник. Деякі свідомі запоріжці саме так і вчиняють. Періодично у соцмережах можна побачити фото з берегів Дніпра з якоюсь цікавинкою: кісткою, частиною човна, каменем незвичної форми, поруч із яким аматори залишають свої припущення щодо походження артефакту та зазначають “співробітники заповідника повідомлені”.

Тим часом на Хортиці повертаються до підводних археологічних пошуків, які припинилися на початку великої війни. Можна припустити, що після обміління Дніпра деякі цікаві знахідки буде набагато легше витягти на сушу, ніж раніше. Початок весни – гарний час для проведення підводних досліджень, адже прозорість річкової води в цей час дуже висока.


Рубрика:





Новини
27 Серпня
26 Серпня
Скільки, на вашу думку, ще триватимуть активні бойові дії?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше