Найсвіжіше:
• Синоптики повідомили, якою буде погода на Тернопільщині на вихідні • «Поділля» з В. Березовиці у футбольному сезоні-2024: з екс-гравцями “Чорноморця”, “Поділля” та “Агробізнесу” • У Тернополі серед білого дня зникла 33-річна жінка • Громади Тернопільщини пообіцяли зібрати військовим близько 15 млн грн • Оновлення даних: хто з чоловіків мусить зʼявитися до ТЦК • «Я не герой, я людина!» – тернопільська «Пташка» з Азовсталі закрила рота хейтерам • Незаменимые кухонные гаджеты, которые сделают приготовление пищи легче и быстрее • У Тернополі поліція розшукує Андрія Скрябіна • Сигнальний пістолет: надійний засіб для подачі сигналів та забезпечення безпеки • Поради щодо вибору побутових вугільних фільтрів для очищення води • Дівчинку штовхнули в туалеті, і вона знепритомніла: поліцейські склали протоколи через булінг у школі на Тернопільщині • Заліщицькі комунальники сплатили майже пів мільйона за стихійне сміттєзвалище • У ДТП на Тернопільщині травмувався водій і його 10-річна донька • Паспортний сервіс пояснив, як чоловіки за кордоном зможуть отримати паспорти • Навчання трейдингу з нуля: чи можливо це • Лісник з Бережанщини незаконно зрубав дерева на понад 170 тис грн • Суд відправив за ґрати військовослужбовця, який у Клебанівці, що на Тернопільщині погрожував людям автоматом • Пенсіонери на Тернопільщині можуть не платити за комуналку: назвали умови • На Тернопільщині сталися зміни у керівному органі місцевого самоврядування • Бучацький «Колос» заявився на сезон-2024: з наддосвідченим захисником, чемпіоном області та молодими талантами • У центрі Тернополя тимчасово не буде газу – відома причина  • На Харківщині загинув прикордонник з Тернопільської області • Від розумних візків до покоління Альфа: 5 головних тенденцій у роздрібній торгівлі 2024 року • Частина Тернопільської області сьогодні буде без світла • Запросила злодія додому: чоловік накриміналив на Бережанщині та втік у сусідню область 
rss

Нові правила поховання: коли покійному потрібна експертиза?


Опубліковано: 28 Березня 2018р. о 16:30


В Україні з 15 березня змінено правила поховання. Відтепер призначити експертизу тіла можна лише через суд. На це рішення дається 5 діб. Де цей час зберігати тіло, питання виникають навіть у паталогоанатомів.

Чотири підстави для розтину

Поки народ панікує, у поліції заспокоюють, правки в законі не вплинуть на терміни поховання більшості людей. Зокрема тих, які померли природньо. У кримінальних випадках ці нововведення, навпаки, наведуть лад в системі, запобігатимуть корупції. Як ставитися до нововведень, в самих судах поки не розуміють. Не знають, якої кількості звернень чекати. Адже за новим законом, дозвіл від судді буде потрібен для десятка видів експертиз. Крім цього, подавати клопотання можна буде лише за юридичною адресою.

Та у поліції запевняють, що передбачено чіткий перелік випадків, коли при настанні смерті тіло обов’язково направляється до моргу для проведення судово-медичної експертизи. Про це повідомив заступник начальника головного управління Нацполіції в області Володимир Галевич.

– У зв’язку зі змінами в Кримінальному процесуальному кодексі України від 16 березня 2018 року, передбачено чіткий перелік випадків, коли при смерті людини тіло направляється в морг для проведення судово-медичної експертизи. Діяльність правоохоронних органів і закладів охорони здоров’я регламентується спільним наказом МВС, МОЗ та Генпрокуратурою. Відповідно до цього документа передбачено чіткий перелік випадків, коли обов’язково тіло померлого потрібно направляти в морг для проведення судово-медичної експертизи трупа, – розповідає Володимир Галевич.

Тож без експертизи не обійтися, за словами Галевича, коли людина померла раптово або при нез’ясованих обставинах і смерть сталася поза місцем проживання. Також проводиться судово-медична експертиза, якщо особу не встановлено.

Стосується «проблемних» трупів?

Заступник начальника обласної поліції наголосив, якщо людина помирає вдома, то той, хто виявив тіло, повинен повідомити про це заклад охорони здоров’я або Нацполіцію.

– На місце виклику виїжджають і поліцейські, і медики та разом оглядають тіло. Якщо ознак насильницької смерті нема, то проводити судово-медичну експертизу не потрібно. У цьому випадку лікарське свідоцтво про смерть видається на підставі висновку працівника поліції, завірене підписом медика. Уже з цим свідоцтвом родичі йдуть до РАЦС й отримують свідоцтво про смерть. Така процедура існувала раніше. Нічого тут не змінилося, – каже пан Галевич.

Зміни, за словами правоохоронців, торкнуться процедури призначення судово-медичної експертизи.

– Коли людина помирає і є потреба провести більш детальну перевірку, бо наявні тілесні ушкодження тощо, тоді експертиза необхідна. Раніше, до змін у законодавстві, експертиза призначалася слідчим на підставі своєї постанови, яку скеровували в бюро судово-медичних експертиз. Зміни ж зараз передбачають, що слідчий не може клопотати про експертизу. Йому дозволено звернутися до слідчого судді із клопотанням про призначення судово-медичної експертизи. Далі слідчий або прокурор звертається до суду за місцем знаходження органу розслідування і суддя реєструє клопотання та протягом п’яти днів розглядає його. І приймає рішення – робити експертизу чи ні. Після цього суддя направляє ухвалу, на основі якої і можуть провести експертизу. Ось такий алгоритм, який стосується виключно проблемних трупів,- пояснюють у поліції.

Чверть смертей в області потребує експертизи

Цікаво, що в змінах до Кримінального процесуального кодексу України, які діють від 15 березня, зазначено, що експертизу можуть проводити протягом аж п’яти діб

– Дійсно, у змінах йдеться про 5 діб на рішення. Та ми прекрасно розуміємо, що тіло так довго не може перебувати без експертизи, а родичі не можуть чекати п’ять днів, – каже Володимир Галевич. – Тому поліцією були проведені зустрічі із прокуратурою, судами усіх рівнів. І досягнули домовленості – із судами передусім, – щойно такі клопотання поступають до суду, вони будуть вважатись як невідкладні. І суддями одразу ж розглядатимуться.

У поліції пояснюють, що більше переймалися районами, як на них вплинуть зміни. Бо, мовляв, у Тернополі з цим проблем виникати не мало б. Адже міськрайонний суд працює справно.

– Буквально днями в Бережанах була смерть, яку необхідно було внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий суддя без проблем вийшов в неділю на роботу, виніс постанову. Тобто труднощів немає. Ми сподіваємося, що всі домовленості, які були нами досягнуті з прокуратурою та судами, будуть виконувати.

До речі, раніше йшлося про те, що тільки Тернопільський міськрайонний суд зможе розглядати справи померлих. Проте у поліції цю інформацію спростовують. Кажуть, що дійсно, певні зміни в КПК були, але вони стосуються обрання міри запобіжного заходу, обшуків тощо.

– Слідчі з віддалених районів будуть змушені по будь-яких заходах забезпечення кримінального провадження їздити в Тернопіль у міськрайонний суд. Що стосується винесення постанови щодо померлих, то це перевага судів на місцях. Тут змін фактично немає, – пояснюють правоохоронці.

За даними поліції, у 2017 році у журналі єдиного обліку зареєстровали 5 288 смертей, які трапились в області. З них 1 296 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР). Тобто, четверта частина всіх смертей потребує більш детальної перевірки і проведення експертизи.

– Якщо ми проаналізуємо три місяці 2018 року, то станом на 18 березня в нас зареєстровано 1241 факт смерті, з яких 310 (а це приблизно 25% від загальної цифри) внесено до ЄРДР.


Джерело: Тижневик "Номер один"





Новини
26 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше