Найсвіжіше:
• У Кабміні хочуть сполучити швидкісними дорогами всі облцентри Західної України • Президент ФК «Агрон» Юрій Березовський: «Я ніколи не скажу Роману Курдупелю прощай, а до нових зустрічей!» • Володимир Зеленський у Тернополі: 200 мільйонів на Гаївський міст, «Велике будівництво» доріг, шкіл, садочків • На Тернопільщині черговий новий прокурор • Громадсько-політичний діяч Володимир Колінець: «До мене під вартою попід руки привели самого прокурора району, в якого на подвір’ї знайшли поцуплені бетонні конструкції» • «Місцеві вибори мають стати потужним запобіжником, щоби не допустити реваншу проросійських сил» • Україна готова до опалювального сезону на 90% • У ЗУНУ здійснюють підготовку молоді до складання зовнішнього незалежного оцінювання та вступу до коледжів на базі 9-го класу • Обвинувачений у вбивстві тату-майстрині і далі залишиться під вартою • ГОРОСКОП • Західноукраїнський національний університет об’єднав науковців світу під час Другого Міжнародного Тижня! • Керівниця ідеологічного відділу «Правого сектора» Ірина Драгущак: «На місцевому рівні цілком реально творити незалежну від олігархічних впливів політику» • Якою буде погода на Тернопільщині у найближчі сім днів • У команді «Слуги Народу» об’єдналися відомі авторитетні постаті для реалізації стратегії розвитку Тернопільщини • Сільський голова села Глібів Надія Задоріжна: «Мій пріоритет – робити життя людей комфортним» • Небесні куліси відкрилися ще для одного геніального актора • На Тернопільщині відновили роботу приміські поїзди • Молодь класичного університету Тернополя за чисту Україну! • Анонси газети «Номер один» від 23.09.2020 р. • На Кременеччині чоловік в інтернеті розповсюджував порносвітлини своєї дружини • У Гусятині через наркотики знищили… синього кота • Юрій Березовський: «Набридло дивитися, закривати очі, затуляти вуха на ту несправедливість, яка є в обласній раді нинішнього скликання» • Актриса Ірина Складан: «На мить доторкнулася до іншої професії і вдячна за це долі» • Одкровення нетипового лікаря: • На Монастирищині двоє нелюдів катували односельця праскою
rss
Доктор технічних наук Валерій Федорейко: «У Тернополі на базі підприємства «Промінь» будуть виробляти теплогенератори, які працюють на відходах»

Опубліковано: 29 Червня о 11:35Напевне, всі уже чули, як Швеція, Польща, Литва та інші держави у повній мірі вирішують проблему енергодостатності економіки методом переробки відходів. В Україні майже 7% території зайнятостихійними сміттєзвалищами, несертифікованими відходами, які є відновлювальним джерелом енергії, адекватної мільярдам кубометрів фатального для нас імпортного природнього газу. Здавалось би, чим ми гірші за інші країни, чому в Україні неможливо почати переробляти відходи й отримувати з них цінний продукт? Більше того, Тернопілля настільки багате на розкрадені підприємства, що сміливо можна їх відновити та розпочати роботу з переробки відходів. Аби розібратися в даному питанні, ми запитали думку в доктора технічних наук, професора, академіка АЕНУ, завідувача кафедри машинознавства та транспорту Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка Валерія Федорейка.

Валерій Федорейко

«Ми охопили широкий спектр споживачів дешевої теплової енергії, джерела якої злочинно ігноруються»

Валерію Степановичу, відомо, що Ви разом з колегами створили певний алгоритм дій щодо переробки відходів.

– На базі науково-дослідної лабораторії ТНПУ та провідних наукових установ України під егідою Тернопільської ОДА було створено науково-технічний консорціум із впровадження інноваційних систем генерації альтернативної енергії з відновлювальних джерел. Уже перші пілотні проєкти на базі виробничих потужностей науково-виробничого об’єднання “Енергоощадні технології” повністю підтвердили напрацювання наших фахівців. Отримана теплова енергія з відходів у прямоточних генераторах-утилізаторах потужністю 2000 кВт була в 5-7 разів дешевша за традиційні джерела (природній газ, дизпаливо, пічне паливо). Розрахунки показують, що у масштабах України при впровадженні розроблених систем можна отримати одночасно соціальний, економічний та екологічний ефект.

Враховуючи той факт, що при виготовленні генераторів-утилізаторів використовується вітчизняний метал, електроприводи, вентилятори та інші комплектуючі, це дасть можливість розширити виробництво в суміжних промислових секторах економіки.

Ось у такому стані знаходиться ДП “Промінь”. Аби відновити його вигляд та функціонування, зацікавлені особи готові докласти максимум зусиль, але цього виявляється замало…

Дуже важливе значення для України має переробка відходів, адже ними засмічено сотні гектарів землі..

– Ми маємо розуміти, що це вклад у майбутнє. Україна не повинна пасти задніх. Чим ми гірші? Виклики, які ми отримали останнім часом, спонукали наших фахівців розробити піролізні генератори-утилізатори для ліквідації медичних відходів у період пандемії і не тільки. Ми готові до реалізації пілотних проєктів у цьому напрямку. Наступною креативною розробкою є генератор теплової та електричної енергії для військових підрозділів, де об’єднані функції обігріву приміщень (палаток), приготування їжі, гарячого водопостачання та безшумної генерації для місць дислокації без центрального електропостачання. Таким чином ми охопили широкий спектр споживачів дешевої теплової енергії, джерела якої на сьогоднішній день злочинно ігноруються. Запропоновані нами проєкти пройшли широку апробацію на елеваторах для сушки зерна та для забезпечення температурних режимів різних об’єктів господарювання. Вони є складовою частиною програми регіонального розвитку Тернопільщини, постійно презентуються на міжнародних та всеукраїнських виставках, а також на міжнародних інвестиційних форумах “Тернопільщина – INVEST”. Загалом скажу, що цей проєкт є сталим і ми продовжуємо працювати, аби було все так, як ми задумали. Варто розуміти, що Україна має сотні ресурсів, котрі можуть позиціонувати її як країну з великим майбутнім.

«Твердо стоїмо на позиціях українського економічного націоналізму

Відомо, що, окрім даних розробок, Ви берете активну участь у відновленні оборонного підприємства «Промінь», яке поступово розкрадається.

– Так. І я поясню, для чого «Промінь» повинен функціонувати. Для початку – він належить людям та державі. Ми постійно декларуємо, що розроблена концепція біотвердопаливної диверсифікації джерел енергії в Україні дасть можливість створити тисячі додаткових робочих місць, зменшити залежність держави від вуглеводнів, отримати значний економічний ефект у технологіях, що продукують продукти із значною долею енергії (опалення виробничих приміщень, елеваторна промисловість, тепличне господарство, військові об’єкти тощо).

Непересічне значення наші розробки мають для утилізації важколіквідних відходів, що значною мірою покращить екологічну ситуацію. Адже, за даними Інституту регіонального розвитку (м. Львів), тільки на Тернопільщині частка біомаси і відходів у відновлювальній енергетиці краю складає понад 70%. Багаторічні наукові дослідження дозволили віднайти оптимальні параметри і вимоги до несертифікованого палива, технологій його хімічного перетворення у теплову енергію, автоматичних систем керування теплоенергетичними комплексами, паливної логістики, а також самого виробництва теплової енергії, яку при потребі можна конвертувати в дешеву електроенергію. Це загальна тенденція всіх цивілізованих економік, тому нам необхідно подумати про розширення виробництва генераторів-утилізаторів для різних сфер використання.

Мала нагоду побачити, в якому стані зараз знаходиться «Промінь», важко уявити, що таке досі існує.

– Насправді це болюча тема. Знаєте, багато можуть сказати, що у нас є особистий зиск із того, що ми займаємось відновленням роботи «Променя». Так, є, він полягає в тому, щоби дати людям роботу, достойну заробітну плату. Щоби люди, які у своїй голові мають знання, як налагодити роботу тієї чи іншої машини або верстата, використовували їх, а не працювали за кордоном. З цією метою ми поставили перед собою амбітне завдання з розміщення серійного виробництва розробок на одному із занепадаючих промислових підприємств краю. Враховуючи той факт, що практично всі промислові підприємства Тернополя знищено, було укладено договір оренди з концерном “Укроборонпром” про оренду частини  Тернопільського державного науково-технічного підприємства “Промінь”, яке перебуває у стані економічної турбулентності. У 2013 році в результаті утворення снігового “мішка” обвалилася покрівля виробничого корпусу, опалювати який стало економічно недоцільно. У попередні роки з підприємства продали унікальне обладнання, трудовий колектив скоротився до фатального мінімуму.

Вибачте, але хто фінансує такі операції?

– Ми провели за допомогою спеціалізованих організацій технічну експертизу конструкцій виробничого корпусу, виготовили проєкт на відновлення аварійної частини будівлі, замовили й виготовили на підприємстві металеві конструкції та інші компоненти для покрівлі. Одночасно розробили й виготовили інноваційну систему обігріву підприємства, завезли необхідну кількість біопалива на опалювальний сезон. На ці роботи потрачено понад 5 млн. грн. Колектив отримав надію на відновлення й модернізацію виробництва. І на цьому оптимістичному етапі ми отримуємо листа з “Укроборонпрому” про недоцільність проведення вказаних робіт, хоча раніше вони декларували зовсім іншу думку.

Але ми твердо стоїмо на позиціях українського економічного націоналізму. Тому звернулися до нового керівництва концерну разом з депутатами ВР України з проханням змінити свою думку. Досвід щодо відновлення підприємств Тернопільщини в нас є, і ми не відступимо.

Багатофункціональний генератор для військових потужністю 30кВт

«Промінь» повинен працювати, крапка»

Що відбулося на підприємстві у даний час?

– У квітні 2020-го ми розпочали виробництво генераторів-утилізаторів на “Промені” і в найближчий час плануємо провести загальноукраїнську презентацію проєктів. У подальшому будемо долучати працівників підприємства для виробництва біотеплоенергетичного обладнання для погашення заборгованості з заробітної плати. Слава Богу, нас всебічно підтримують у рідному педуніверситеті, обласне керівництво, депутати Верховної Ради, громада краю. Таким чином при правильному розташуванні зірок та мінімізації махрової чиновницької бюрократії Тернопіль може стати загальнодержавним центром із виробництва надактуального для України інноваційного теплоенергетичного устаткування, яке розроблене, апробоване та виготовлене на Тернопіллі зі 100-відсотковим українським інтелектуальним та технічним компонентом.

Ви постійно вживаєте слово «ми», поділіться, якою командою працюєте?

– Лише однодумці можуть змінити світ. Лише команда зробить те, що у неї на меті. Хотів би подякувати творчому колективу нашого об’єднання, к.т.н. Іскерському І.С.  – за технологічно-виробничий супровід усіх проєктів, дослідження енергетичних параметрів біопалива та його логістики; д.е.н., проф. Лучку М.Р. – за економічно-організаційний супровід проєкту; гол. конструктору Каліщуку О.С. – за оперативну реалізацію науково-виробничих напрацювань; к.т.н. Рутилу М.І. – за розробку алгоритмів управління та їхню реалізацію при виробництві теплотехнічних комплексів; к.т.н. Загородньому Р.І. – за розробку багатофункціонального генератора для об’єктів господарювання та військових підприємств; к.т.н. Бурезі Н.В. – за розробку біоенергетичної системи на базі фотобіореактора; к.т.н. Пальчику А.О. – за розробку системи альтернативного живлення споживачів на основі паливних комірок; директору ДП “Промінь” Лікаренку А.І. – за всебічне сприяння при налагодженні виробничих процесів на підприємстві та всім інженерам, економістам,  конструкторам, робітникам, задіяним у проєкті.

Які плани на майбутнє?

– Здійснити все, про що розповів вам вище. Закінчити відновлювати роботу на «Промені» і запустити його у дію. Ви можете переконатися на власні очі, в якому стані зараз дане підприємство. Ми з великим задоволенням проведемо вам екскурсію та розповімо, як далі буде вестися робота. Приховувати нічого. Вважаю, що мають відступити ті, кому «Промінь» заважає. Не можна закинути одне з найпотужніших виробництв, варто дати йому друге дихання.

Щиро віримо, що такій команді професіоналів вдасться здійснити свою мету. А наше видання слідкуватиме за всіма виконаними діями та розповість своїм читачам кінцевий результат.

Соломія Вершигора


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , ,Новини
25 Вересня
24 Вересня
23 Вересня
22 Вересня
Який варіант міграції Ви розглядаєте для себе?
 • Виїхати на заробітки з метою залишитися за кордоном назавжди 47%, 20 votes
  20 votes 47%
  20 votes - 47% of all votes
 • Не думаю про еміграцію і заробітки. Комфортно працюю в Україні 26%, 11 votes
  11 votes 26%
  11 votes - 26% of all votes
 • Поїхати на кілька років, заробити необхідну суму і повернутися 16%, 7 votes
  7 votes 16%
  7 votes - 16% of all votes
 • Сезонні роботи на місяць-два 12%, 5 votes
  5 votes 12%
  5 votes - 12% of all votes
Total Votes: 43
Вересень 19, 2018 - Квітень 30, 2019
Voting is closed
Погода
Відео
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше