Найсвіжіше:
• У Тернополі поліція розшукує Андрія Скрябіна • Сигнальний пістолет: надійний засіб для подачі сигналів та забезпечення безпеки • Поради щодо вибору побутових вугільних фільтрів для очищення води • Дівчинку штовхнули в туалеті, і вона знепритомніла: поліцейські склали протоколи через булінг у школі на Тернопільщині • Заліщицькі комунальники сплатили майже пів мільйона за стихійне сміттєзвалище • У ДТП на Тернопільщині травмувався водій і його 10-річна донька • Паспортний сервіс пояснив, як чоловіки за кордоном зможуть отримати паспорти • Навчання трейдингу з нуля: чи можливо це • Лісник з Бережанщини незаконно зрубав дерева на понад 170 тис грн • Суд відправив за ґрати військовослужбовця, який у Клебанівці, що на Тернопільщині погрожував людям автоматом • Пенсіонери на Тернопільщині можуть не платити за комуналку: назвали умови • На Тернопільщині сталися зміни у керівному органі місцевого самоврядування • Бучацький «Колос» заявився на сезон-2024: з наддосвідченим захисником, чемпіоном області та молодими талантами • У центрі Тернополя тимчасово не буде газу – відома причина  • На Харківщині загинув прикордонник з Тернопільської області • Від розумних візків до покоління Альфа: 5 головних тенденцій у роздрібній торгівлі 2024 року • Частина Тернопільської області сьогодні буде без світла • Запросила злодія додому: чоловік накриміналив на Бережанщині та втік у сусідню область  • Які модні літні костюми цього сезону? • Футбольний сезон-2024: кадрова революція у триразового срібного призера чемпіону Тернопільщини • Тернопільська мерія дофінансувала на 7 мільйонів одне з комунальних підприємств • Mercedes-Benz GLC: особливості та переваги моделі • Американському сенатору присвоєно звання почесного громадянина міста на Тернопільщині • Уродженець росії викинув валізу з тілом матері в Тернополі і намагався сховатися в Одесі • На Шумщині в результаті займання авто загинув 36-річний чоловік
rss

У Тернополі запрацював найпотужніших кардіоцентр у Західній Україні


Опубліковано: 6 Березня 2019р. о 19:08


У Тернополі при обласній університетській лікарні офіційно відкрили сучасний кардіологічний центр, у якому будуть надавати ургентну допомогу хворим із гострим інфарктом міокарда.

Тут пацієнти можуть отримати весь спектр кардіологічної допомоги: пересадку серцевого клапана, стентування коронарних судин, встановлення кардіостимуляторів, усі види ангіографічних досліджень, у тому числі в центрі проводять високотехнологічні операції на відкритому серці. Високопосадовці з ТОДА зазначили, що на сьогодні це один із найпотужніших кардіоцентрів у Західній Україні.  Участь у заході взяли голова Тернопільської ОДА Степан Барна, голова обласної ради Віктор Овчарук, начальник управління охорони здоров’я ОДА Володимир Богайчук, ректор ТДМУ ім. І. Горбачевського професор Михайло Корда, депутати обласної ради, головні лікарі закладів охорони здоров’я, працівники лікарні та медики області.

Блок інтенсивної терапії кардіологічного відділення в університетській лікарні складається з сучасного ангіографа, двох реанімацій та центру реперфузійної терапії. Він розрахований на 13 ліжок. У лікарні стверджують, що цього замало, адже тривалий час у нашій області кардіохірургії не було, тому наплив хворих великий. На даний момент сформувалася черга на два тижні. Наразі в кардіоцентрі зробили вже понад 70 операцій на відкритому серці, лікарі зазначають, що це вищий пілотаж у кардіохірургії. Сюди приїздять на лікування пацієнти з інших міст України, адже в Тернопіль переїхали працювати відомі кардіохірурги з Одеси та Рівного. Функціонування кардіоцентру дозволить більш якісно лікувати хворих із серцевими недугами, зменшить кількість інвалідизації після операцій та смертність від серцевих нападів.

Ключовим елементом кардіоцентру є новітній та надсучасний ангіограф. Він дозволяє досліджувати судини і порожнину серця, перевірити стан клапанного апарата. Цей метод дослідження є найякіснішим і достовірним для діагностики коронарних артерій. Найголовніше, що більш якісного дослідження коронарних артерій у Тернопільській області не існує. Ангіограф дозволяє побачити, що відбувається в судинах серця. Безпрецедентна якість картинки полегшує роботу хірурга, що зменшує тривалість операції і поліпшує прогноз для пацієнта. Та найбільш значущим показником важливості установки ангіографа є врятовані життя жителів Тернополя і Тернопільської області, чиї страшні діагнози перетворилися на хвороби, що піддаються ефективному лікуванню. Фахівці сподіваються, що після введення в експлуатацію кардіологічного центру спостерігатиметься позитивна динаміка лікування хворих. На реконструкцію центру було скеровано 20 млн. грн. з обласного бюджету та понад 22 млн. грн. на придбання ангіографічного обладнання (11 млн. грн. з державного бюджету та 11 млн. грн. – з обласного).

– Ми використовуємо ангіограф для візуалізації судинного русла у пацієнтів із патологією серцевих судин. Можемо діагностувати та лікувати патології судин нижніх кінцівок, шиї, мозку. Але основний напрямок – лікування пацієнтів із гострим інфарктом міокарда. Наразі у нас є 2 ангіографи, вони розміщені у різних корпусах. Це дуже добре, адже коли йде планова операція, «швидка» може привезти ще одного пацієнта, якому терміново необхідна допомога. Раніше треба було чекати, коли ангіограф звільниться, а тепер, завдяки новому апарату та кадровому потенціалу можемо виконувати дві операції в різних операційних. Є можливість здійснювати близько 20 операцій на день. Також новий ангіограф дає у два рази менше рентгенівського опромінювання як для пацієнта, так і для лікаря, відповідно зменшується шкідливий вплив на здоров’я, – прокоментував важливість встановлення новітнього апарата Богдан Маслій, завідувач відділення інтервенційної радіології. 

– Кардіоцентр – це новий етап у розвитку медицини Тернопільської області. Про це мріяли багато років. Ми це зробили за два. У нас в області за рік з інфарктом потрапляло в лікарню 1,1 тис. жителів, із них 20% помирали. Тепер наше завдання – надати високоякісну допомогу людям. Кінцева мета – послуги такого рівня, які б конкурували не лише в Україні, а й у Європі. Щоби люди до нас приїздили на лікування. Сама послуга є надзвичайно дорогою, але ми як орган державної влади робимо все для того, щоби зробити її доступною для жителів Тернопільської області», –  прокоментував голова ТОДА Степан Барна.

– У попередньому році обласна рада виділила 2 млн. грн. на кардіохірургію, ми потужно стартували і думали, що повністю закриємо ці витрати, але через те, що багато людей виявили бажання оперуватися в Тернополі, витрати для пацієнтів вдалося здешевити на 50%. Загалом операція на серці коштує близько 150 тисяч грн., пацієнт платить половину. Зараз обласна рада готова виділити ще кошти, щоби мінімізувати витрати на кардіохірургію. До нас їдуть хворі навіть з інших областей, бо тут дешевше. Якщо в Києві вся операція коштує 200 тис. грн., то в нас людина платить тільки 30-50 тис. грн. Це – як задурно. Ми маємо безкоштовні стенти, кардіостимулятори, оксигенатори, – зазначив начальник обласного управління охорони здоров’я ТОДА Володимир Богайчук.
– Головна ідея створення цього центру полягає в тому, що пацієнт з діагнозом гострий інфаркт міокарда має можливість отримати замкнутий цикл надання медичної допомоги. Для нас, кардіологів, це своєрідна гордість. Коли приїжджає бригада швидкої допомоги, привозить пацієнта з гострим інфарктом, йому діагностують, що сталося з коронарними судинами, відразу ставлять стент або роблять балоноангіопластику і далі переводять у реанімаційну палату. А в подальшому хворий лікується в кардіологічному відділенні. У Тернопільській області за рік діагностують понад тисячу інфарктів міокарда, хворих у передінфарктному стані є ще 1,5 – 2 тисячі. І найбільшою проблемою медиків є невчасне звернення пацієнта по медичну допомогу. Саме тому потрібно проводити і просвітницьку роботу серед населення. Пояснювати, що коли запекло в грудях, не треба чекати добу чи дві, а звернутися бодай до свого сімейного лікаря, щоби він зняв кардіограму й оцінив стан пацієнта. Бо чимшвидше, в межах однієї-двох годин, відкрити серцеві судини і вставити стент, рубця на серці від інфаркту може не залишитися. Чим пізніше – до 6 годин, рубець уже залишиться. Після 6 годин ця процедура уже особливого ефекту не має. Тут час дорівнює життю, його якості і тривалості, –  коментує завідувач кардіологічного відділення Наталія Вівчар.

Як розпізнати інфаркт?

Серце – дуже складний орган. Коли йому погано, воно може маскувати свої проблеми під десятки інших захворювань. А іноді взагалі страждає мовчки. Це стосується й інфаркту – часто виявити його без додаткового обстеження не вдається навіть лікарям.

Чітко визначити список симптомів інфаркту складно. Наприклад, він далеко не завжди супроводжується болем у грудній клітці. Може непокоїти нетиповий для інфаркту (у розумінні більшості людей) біль у шиї, щелепі або п’ятці під час ходьби. А може взагалі бути тільки слабкість. Проте є одна формула, яка однозначно вказує на проблеми із серцем. Якщо відчуваєте, що з вами щось не так, але у стані спокою (коли сіли або лягли і трохи відпочили) дискомфорт чи біль пройшли – вам точно треба якнайшвидше потрапити в лікарню. Зв’язок «рухаюся – погано; зупинився і відпочив – стало краще» – привід негайно звернутися по допомогу.

Зазвичай на інфаркт також вказують:

– будь-який дискомфорт у грудній клітці або “десь” у тілі, пов’язаний із фізичним чи емоційним навантаженням. Це стенокардія, напади якої передують інфаркту в 90% випадків;

– розпиральний, стискальний або пекучий біль у грудній клітці. І це не секундне поколювання – болить довше, ніж 10–15 хвилин. Потім біль може трохи вщухнути, але неодмінно повертається і вже болить не перестаючи;

– печія, нудота, навіть блювота;

– зміни пульсу: він або уповільнюється до 50 ударів, або пришвидшується до 90 ударів і більше;

– зниження артеріального тиску (утім, якщо до інфаркту він був високим, важко помітити цей симптом);

– неспецифічні прояви: відчуття нездужання, поява незрозумілого дискомфорту «ні з того ні з сього», внутрішній озноб, тремтіння у грудях, жар, тривога, паніка, страх смерті. У випадку інфаркту все вирішують перші дві години від його початку. Якщо людині нададуть кваліфіковану допомогу протягом цього часу (відкриють заблоковану судину), катастрофічних наслідків вдасться уникнути. Якщо ж дві години пропустили, починається масивне відмирання клітин серцевого м’яза. І все, що можна зробити, – це тільки зменшити зону ураження. У деяких випадках правильна допомога у перші шість годин дозволяє врятувати близько половини клітин.

До групи ризику належать:

– люди у віці понад 40 років, хоча й непоодинокі випадки інфаркту міокарда у молоді;

– чоловіки – вони більш схильні до серцево-судинних захворювань;

– люди зі спадковою схильністю до серцево-судинних захворювань. Якщо родичі мали або мають проблеми із серцем чи судинами, треба бути насторожі;

– курці (ризики інфаркту в 40-літньої людини, яка палить, і 60-літньої, яка не палить, однакові);

– люди, які вживають їжу з високим вмістом трансжирів та їжу, що пройшла глибоку термічну обробку;

– люди з високим артеріальним тиском;

– люди з високим рівнем холестерину. Щоби тримати його під контролем, усім 20-40-річним потрібно кожні п’ять років, а після 40-ка й також усім із групи ризику  щороку робити лабораторний аналіз порушень ліпідного обміну;

– люди, які ведуть малорухливий спосіб життя. Це збільшує ризик інфаркту на 30%;

– хворі на цукровий діабет. У цих пацієнтів підвищений больовий поріг, а тому вони часто не відчувають симптомів інфаркту;

– люди з ожирінням;

– ті, хто постійно переживає стрес;

– люди із хронічними запальними процесами в організмі (карієс і грибок на нігтях теж небезпечні!).

Перша допомога при інфаркті

У випадку інфаркту все вирішують перші дві години від його початку. Якщо людині нададуть кваліфіковану допомогу протягом цього часу, катастрофічних наслідків вдасться уникнути. У будь-якому випадку кваліфіковану допомогу можуть надати лише лікарі.

Профілактика захворювання

Головне, що допоможе уникнути інфаркту, – здоровий спосіб життя. Потрібно бути максимально активним у повсякденному житті, вживати свіжі овочі, фрукти, м’ясо і рибу, спати 8 годин на добу, позбутися шкідливих звичок, вчасно лікувати будь-які види запалень, проходити профілактичні огляди у кардіолога, контролювати вміст холестерину в крові та стежити за тиском.

Вікторія Ушакова


Джерело: Тижневик "Номер один"
Автор: Рубрика:
Мітки: , , ,





Новини
26 Квітня
25 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше