• Канада скасовує візи для українців • Резонансна справа у вбивстві тату-майстрині: суд перейшов до оцінки доказів • ЗНО-2020: усі зміни та нововведення • Раніше судимий тернополянин вчинив крадіжку із торгового центру та ломбарду • Родинам загиблих в авіатрощі у Тегерані виплатять по 200 тисяч • У Тернополі перерахували плату за послуги з опалення та постачання гарячої води • У Тернополі оперативникам попався «залізничний» грабіжник з великим «послужним» списком • Тернопільщини з другої спроби отримала бюджет-2020 • Слідчі призначили ряд експертиз щодо встановлення причин вибуху на Підгаєччині • За безкоштовними консультаціями до енергетиків звернулося понад 500 споживачів • Жителі Тернопільщини можуть скористатися сучасним освітнім порталом служби зайнятості • Дружина відомого спортсмена каже, що справу про його загибель хочуть сфальшувати • Книгиня Світлана Козелко: «Бібліотеки не можуть весь час перебувати на бюджетному фінансуванні, а повинні творити цікаві проєкти та розвиватися» • Анонси газети «Номер один» від 14.01.2020 р. • У Тернополі троє людей померли через пневмонію • Ми з вами – диво, не варто його чекати! • Заслужений артист України Олександр Папуша: «Я би вижив без акторства і знайшов би, можливо, себе, а от чи кайфував би від того – це відкрите питання» • Призначення субсидій та пенсій перевірятимуть жорсткіше • Скіфська пектораль із клубочка ниток • «Добре» 1 січня – із похміллям та головним болем • «Він був неконфліктним і чуйним. Але його погубили погана компанія і… наркотики», – ексклюзивна історія про Андрія Горбатюка, якого звинувачують у жорстокому вбивстві • За піднятий і неповернутий гаманець тернополянка потрапила на лаву підсудних • Отець Олексій Філюк: «Колись були золоті священники з дерев’яними хрестами, а зараз є багато дерев’яних священників із золотими хрестами – і це правда» • Де на Тернопільщині не буде світла • ФК «Тернопіль-ТНПУ» переміг на турнірі у Литві
Села Бережанщини отримали «живу історію»

Опубліковано: 13 Січня о 10:16

У 2013 році Західноукраїнський центр історичних досліджень та Українська Галицька Асамблея (м. Львів) започаткували проект «Локальна історія», який, за задумом його автора Тараса Чолія, має на меті почати відродження громад з історичного аналізу і переусвідомлення своєї ідентичності та цивілізаційного призначення.

2015 року Бережанський краєзнавчий музей також долучився до реалізації цього проекту на Бережанщині. Поряд із працівниками музею до роботи зі збору джерельної бази також залучаються й місцеві краєзнавці, учителі історії та інші зацікавлені особи, небайдужі до збереження та популяризації історичної минувшини нашого краю.

– Звичайно, на сьогодні вже вийшло чимало історичних нарисів про села Бережанщини, та все ж чимало населених пунктів і досі не мають своєї написаної історії. Більше того, жодне із сіл нашого району не має своєї «живої історії», тобто спогадів очевидців подій, записаних шляхом аудіо- чи відеофіксації. Окрім того, чимало старовинних документів та фотографій ще й досі не увійшли до жодного видання, не отримали належного наукового опрацювання, залишаються непомітними у різноманітних родинних архівах, – каже зберігач фондів Бережанського краєзнавчого музею Наталія Бойко.

Зберігач фондів Бережанського краєзнавчого музею Наталія Бойко бере інтерв’ю у Стефанії Олексіївни Лисак (10.03.1934 р.н.) із села Рогачин

У рамках реалізації проекту «Локальна історія» на Бережанщині проводяться: наукові експедиції селами району, щоби віднайти фото- та відеофіксації історико-краєзнавчих матеріалів і, зокрема, спогади очевидців, народжених у 1920-х – 1940-х рр. Зібраний матеріал піддається науковому опрацюванню, а далі розпочинається підготовка відповідних історичних довідок про населені пункти району.

Свою історію розповідає Дарія Степанівна Горошко (1931 р.н) із села Рогачин

– Робота над реалізацією проекту розпочалася у лютому 2015 року. Працівниками музею здійснено експедиції у 27 сіл Бережанського району. Відзнято інтерв’ю із понад 70 людьми, що загалом становить понад 50 годин, а кількість відсканованих фотографій та документів – понад 900. Сама ж електронна база матеріалів, зібраних у згаданих селах, становить понад 200 Гб пам’яті на електронному носії, – розповіла пані Бойко.

– Найстарший респондент, з яким випала нагода поспілкуватися, це Михайло Якимович, який 22 листопада 2014 року відсвяткував свій 100-літній ювілей. Народився п. Михайло у с. Бережниця Калуського р-ну на Івано-Франківщині. У 1922 р. його родина переїхала до Мечищева (нині Бережанський р-н). Загалом, на перший погляд, скромний, непримітний чоловік, який прожив звичайне життя простого селянина, за винятком того, що відбув 5 років тюремного покарання за ухиляння від служби у Червоній армії. Опісля – довгі роки праці на цегельному заводі у с. Рай. Вразило те, що в такому поважному віці пан Михайло виявився цікавим співрозмовником, будучи при світлій пам’яті, доброму гуморі та оптимістичному настрої. Момент знайомства із Михайлом Васильовичем приємним спомином закарбувався у нашій пам’яті, – розповідає Наталія Бойко.

З-поміж інших, розповідають працівники музею, досить інформативних та цікавих інтерв’ю слід відзначити спогади Ольги Мерещак (1929 р. н., с. Волиця), Степанії Желінської (1933 р. н., с. Лапшин), подружжя Марії та Михайла Синишиних (1934 р. н., 1928 р. н., с. Лапшин), сестер Анастасії та Марії Яреми (1929 р. н., 1932 р. н., с. Лапшин), Людмили Куцої (1923 р. н., с. Двірці), Магдалини Паньків (1921 р. н., с. Стриганці), Ганни Музички (1931 р. н., с. Рекшин), Листван Ольги (Стафиняк) (5.06.1936 р. н., с. Підвисоке) та Йосипа (3.12.1932 р. н., с. Підвисоке), Пелечик Антоніни (31 січня 1922 р., с. Підвисоке).

Як відзначають музейники, у ході таких пошукових експедицій вдається також і поповнити фонди музею цікавими оригінальними експонатами.

У 2016 році Бережанський краєзнавчий музей припинив співпрацю із Західноукраїнським центром історичних досліджень та Українською Галицькою Асамблеєю (м. Львів), але не полишив даної теми і розпочав самостійну реалізацію цього проекту. Як результат роботи, в Бережанському музеї сформовано велику базу фотографічного, документального матеріалу, а головне –  зібрано спогади очевидців по кожному населеному пункту Бережанщини. Усі ці матеріали будуть доступними дослідникам, краєзнавцям, і сподіваємося, що стануть у пригоді при дослідженні історії сіл нашого краю.

Мітки: , ,

17 Січня
16 Січня
15 Січня
1 Січня
Який варіант міграції Ви розглядаєте для себе?
  • Виїхати на заробітки з метою залишитися за кордоном назавжди 47%, 20 votes
    20 votes 47%