Найсвіжіше:
• Де на Тернопільщині не буде світла • 19 листопада в ЗУНУ відбулося вручення дипломів слухачам Школи польського та європейського права • Субсидії-2020/21: зміни та нововведення • Тренер та футболіст заліщицького «Дністра» Петро Костинюк: «За перемогу у кубку області подарували шерстяні футболки та годинник, а в чемпіонаті – дві тонни вугілля» • Гуляш з індички по-мексиканськи від Олесі Плосконіс • Часникова вода – панацея у догляді за кімнатними рослинами • Як захистити дерева взимку від зайців і мишей • Тернопіль осучаснять на 15,7 мільйона: стали відомі переможці Громадського бюджету • Довічне позбавлення волі для жорстокого вбивці • Доступне розмитнення авто може поповнити бюджет на мільярд гривень • На Лановеччині вчитель став жертвою булінгу з боку 8-класника • Цьогоріч на Тернопільщині понрад 3,3 тисячі вакансій було у сільськогосподарській сфері • Я дуже прошу: залишайтеся вдома у вихідні. Це допоможе зберегти ваше здоров`я, – Володимир Труш • Будинок розпусти викрили у Тернополі • Найбільший виробник спирту в Молдові купив спиртозавод на Тернопільщині • Якою буде погода наступного тижня на Тернопільщині • ГОРОСКОП із 11 по 17 листопада • Місцеві вибори: сумні реалії, або вибори без вибору? • Степан Барна: «Для мене посада голови обласної ради не є самоціллю. Мені важливо, щоби була єдина позиція при формуванні більшості, аби відстоювати інтереси області» • Карантин вихідного дня: Уряд запровадив жорсткий карантин, а Тернопіль пручається • Відійшов у вічність державотворець, який майбутнє України ставив вище за своє життя • Анонси газети «Номер один» від 18.11.2020 р. • На Борщівщині молодик знищив та спалив майже 2 тисячі бібліотечних книг • Депутат Іван Сороколіт: «Політика – це мистецтво компромісів, і ми з середини намагалися змінити все на краще, а чим це закінчилось, усі бачили. Це була війна не грошей, а принципів та підходів. І ми про це зовсім не шкодуємо» • Де на Тернопільщині не буде світла
rss
Охоронцям – сотні тисяч, інвалідам – копійки. Як мерія ділить гроші для громадських організацій

Опубліковано: 27 Грудня о 17:150img_1913

Офіційно в Тернопільській області зареєстровано близько 2 тис. громадських організацій (ГО). Однак не всі вони є дієвими. Великий їх відсоток існує лише на папері і вони не здійснюють жодної діяльності. Значна частина зареєстрована у Тернополі. Одні з них постійно на слуху. Про інших згадують зрідка, але і ті, і інші не проти отримати допомогу від влади.

На безпеці не економлять

Малі чи великі, багаті чи бідні – всі вони потребують фінансування. Окрім меценатів та благодійників, його може надати орган місцевого самоврядування. Процедура доволі проста: представники громадської організації повинні написати звернення на адресу міської ради. Профінансувати організацію з бюджету чи ні, вирішує міськвиконком. Ось тільки так складається, що з року в рік у переліку претендентів фігурують одні і ті ж «обличчя». У міській раді пояснюють ситуацію коротко: звертатися до мерії – право кожної організації. Змусити робити це або ж навпаки – міська влада не може. Зважаючи на суми, які щорічно мерія витрачає на підтримку громадських організацій, можна стверджувати, що влада прихильна до окремих діячів.

Лише за одинадцять місяців цього року за фінансовою підтримкою до міської ради звернулися три десятки організацій. Загалом виконком профінансував їх майже на півмільйона гривень. Щоправда, кошти розподіляють не в рівній кількості, а за потребою.

Улюбленцем міської влади можна вважати Тернопільське міське громадське формування «Охорона порядку» (колишні «дружинники»). Цьогоріч охоронці зверталися до мерії тричі, демонструючи найбільші апетити з-поміж усіх ГО. Спершу об’єднання просило 160 тис. грн., два наступних рази – по 197 тис. грн. Першого разу мерія розщедрилася на 63 тис., наступного  – на 197 тис. грн., а третього разу відмовила. Так у загальному станом на 1 грудня 2016 року в гаманець «Охорони порядку» з бюджету плавно перевалило 260 тис. грн.

Майже таку ж суму з народного гаманця організація «відкусила» і в минулому році та 243 тис. грн. – у 2014-му. Головою ради Тернопільського міського громадського формування «Охорона порядку» є Михайло Прогній.

Потужне фінансування організації викликало багато запитань. У свій час у коментарі «Номер один» міський голова Тернополя Сергій Надал повідомив, що об’єднання  забезпечує громадський порядок у місті під час проведення масових заходів. До його складу входить багато правоохоронців у відставці та активних молодих людей. Загалом – близько тисячі. Правоохоронцям потрібні розпізнавальні знаки та спецзасоби, тому об’єднання несе великі витрати.

Багаті теж просять

Стабільним претендентом на фінансову допомогу в міській раді є громадська організація «Центр інноваційних ідей». Цього року вона до мерії зверталася чотири рази. Спершу просила 25 тис. грн. Наступні рази – по 15 тис. грн. Тричі міська рада відмовляла «інноваторам», а один раз таки вділила 15 тис.

Завдання громадської організації – акумулювати всі найцікавіші ідеї для розвитку міста. Для цього ГО створила власний сайт, на якому тернополяни можуть реєструвати своє бачення та пропозиції – http://idea.te.ua.

ГО заснована у 2014 році. Що цікаво, її директором є відомий та успішний у Тернополі бізнесмен Віталій Мариновський, який працює у сфері ресторанного, рекламного та будівельного бізнесу.

Та, очевидно, молодий підприємець не переплітає власну справу з громадською діяльністю, тому й не соромиться просити гроші з місцевого бюджету, тим більше, коли для цього є законні підстави.

До речі, у 2015 році «Центр інноваційних технологій» теж отримав від міської ради 15 тис. грн.

Регулярно наповнюється з міського бюджету відомий у світі благодійний фонд «Карітас». Цього року організація двічі зверталася до міської ради. Спершу отримала 30 тис. грн. Наступного разу – 25 тис. грн. із 40-ка заявлених. У минулому році обсяг фінансування був дещо нижчим, загалом – 43 тис. грн. А ось у 2014 році сягнув 77 тис. грн. «Карітас України» входить в одну з найбільших міжнародних мереж благодійних організацій у світі та Європі. Фонд займається реалізацією соціальних проектів, виходячи із християнських морально-етичних цінностей.

Поки що без традиційної фінансової підтримки залишилася ТМГО «Мистецьке об’єднання «Коза». На свою діяльність організація просила 30 тис. грн., однак їй було відмовлено. Очевидно, свій ресурс «Коза» вичерпала у минулому році, коли отримала з бюджету підтримку в розмірі майже 72 тис. грн. Одним із засновників об’єднання є відомий у Тернополі ресторатор, організатор джазового фестивалю Ігор Мамус, а також Олег Макогін. Значна частина арт-заходів відбуваються на базі однойменного закладу «Коза», що у центрі міста.

Інвалідам та ветеранам – «мінімалку»

Від справ інноваційних та мистецьких до речей житейських. Шести громадським організаціям мерія цьогоріч відмовила у наданні грошової допомоги. До цього переліку входять: міська організація «Центр медико-соціальної реабілітації», міське відділення Української спілки колишніх малолітніх в’язнів фашизму, обласне відділення Міжнародного центру впровадження програм «ЮНЕСКО», ГО «Ветерани України м. Тернополя», обласна федерація риболовного спорту, ну і згадана вище «Коза».

Усього п’ять тисяч на свою діяльність отримав з міського бюджету «Центр сприяння дітям із синдромом Дауна «Бебіко». 2 тис. грн. виділено на  міську організацію інвалідів «Опора». Стільки ж на об’єднання «Спілка батьків-опікунів дітей, хворих на ДЦП «Крила ангелів». Тернопільська обласна організація Українського товариства глухих отримала 4 тис. грн. Міська організація інвалідів «Сильні духом» – 4 400 грн. ГО «Інваліди Чорнобиля» отримали 3 тис. грн., а Афганістану – 2 тис. Обласна спілка багатодітних – 2 тис. грн. Тернопільська міська організація інвалідів опорно-рухового апарата» – 3 тис. грн.

Значно більше перепало ГО родин дітей-інвалідів «Дитина» – 21 тис. На «Спілку бійців та волонтерів АТО «Сила України» виділено 10 тис. грн.

Прихильною у цьому році мерія  була до безпритульних тварин. «Асоціація захисників безпритульних тварин «Ноїв ковчег» отримала 15 тис. Щоправда, це лише половина від заявленої суми. Торік виконком виділив цій структурі значно більшу суму – 35 тис. грн.

Варто зауважити, що частина організацій, які звертаються, не вказують розміру потрібної їм суми. Це дає волю міській раді визначати розмір допомоги на власний розсуд. Хоча вказана сума не гарантує, що її буде профінансовано у повному обсязі. Так, наприклад, Братство ОУН УПА «Лисоня» гроші у міської ради просило двічі: 47 200 грн. та 34 936 грн. Але отримало лише дві тисячі.

Чимало громадських організацій Тернополя безкоштовно користуються комунальними приміщеннями. Ще кілька років тому Сергій Надал обіцяв провести «ревізію». Передбачалося, що кожна ГО звітуватиме про свою роботу, і якщо мерія вирішить, що «досягнення» вагомі, тоді продовжуватиме договори безкоштовної оренди. В інших випадках – відмовлятиме. Однак ця тема стане предметом нашого наступного дослідження…

Зоряна Гарасимів


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: ,Новини
24 Листопада
23 Листопада
21 Листопада
20 Листопада
19 Листопада
18 Листопада
Як ви плануєте відсвяткувати Новорічні свята в період карантину?
 • Взагалі поїду з України 67%, 2 votes
  2 votes 67%
  2 votes - 67% of all votes
 • З друзями, дотримуючись усіх карантинних обмежень 33%, 1 vote
  1 vote 33%
  1 vote - 33% of all votes
 • Вдома, в родинному колі 0%, 0 votes
  0 votes
  0 votes - 0% of all votes
 • У ресторані 0%, 0 votes
  0 votes
  0 votes - 0% of all votes
 • Одягну маску та піду в гості 0%, 0 votes
  0 votes
  0 votes - 0% of all votes
 • Інше 0%, 0 votes
  0 votes
  0 votes - 0% of all votes
Total Votes: 3
Voters: 3
Листопад 17, 2020 - Січень 10, 2021
Погода
Відео
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше