Найсвіжіше:
• Як платити за газ із січня 2020 року та чому споживачі отримають два окремі рахунки? • Бережанці привітали з Різдвом солдатів на «нулі» • У Заліщиках відправили за ґрати «нефортового» злодія • Рятуючи матір, житель Лановеччини обікрав товариша • Платникам ПДВ варто врахувати при поданні звітності за січень 2020 року • В Україні зросли “мінімалка” та прожитковий мінімум • До 1 травня 2020 року тернополяни повинні визначитись із формою управління будинком • Українці четвертий рік поспіль продають валюти більше, ніж купують • Канада скасовує візи для українців • Резонансна справа у вбивстві тату-майстрині: суд перейшов до оцінки доказів • ЗНО-2020: усі зміни та нововведення • Раніше судимий тернополянин вчинив крадіжку із торгового центру та ломбарду • Родинам загиблих в авіатрощі у Тегерані виплатять по 200 тисяч • У Тернополі перерахували плату за послуги з опалення та постачання гарячої води • У Тернополі оперативникам попався «залізничний» грабіжник з великим «послужним» списком • Тернопільщини з другої спроби отримала бюджет-2020 • Слідчі призначили ряд експертиз щодо встановлення причин вибуху на Підгаєччині • За безкоштовними консультаціями до енергетиків звернулося понад 500 споживачів • Жителі Тернопільщини можуть скористатися сучасним освітнім порталом служби зайнятості • Дружина відомого спортсмена каже, що справу про його загибель хочуть сфальшувати • Книгиня Світлана Козелко: «Бібліотеки не можуть весь час перебувати на бюджетному фінансуванні, а повинні творити цікаві проєкти та розвиватися» • Анонси газети «Номер один» від 14.01.2020 р. • У Тернополі троє людей померли через пневмонію • Ми з вами – диво, не варто його чекати! • Заслужений артист України Олександр Папуша: «Я би вижив без акторства і знайшов би, можливо, себе, а от чи кайфував би від того – це відкрите питання»
rss
Микола Пилипів: «Усі аграрії повинні мати однакові правила гри»

Опубліковано: 23 Липня о 15:30pulupiv

Голова Ради сільськогосподарських виробників Тернопільщини, керівник агропідприємства «Аркадія» Микола Пилипів розповів про ситуацію в аграрній сфері та поділився думками про наболіле.

«Колгоспники добре не живуть»

– Нині всі визнають, що аграрний сектор перебуває в авангарді української економіки, але чи спроможний він витягнути всю Україну?

– Якщо сьогодні розглядати аграрний сектор, то він, звичайно, є найкращою галуззю в цілому народногосподарському комплексі України. За минулий рік 30 відсотків валового внутрішнього продукту вироблено саме в ньому. Це вагомо, нібито добре, але тільки для аграріїв. А якщо розглядати в цілому для держави, то це є ледь не катастрофа. Виходить, що працює лише аграрний сектор, а решту галузей простоюють. Якщо після Великої Вітчизняної війни розбита Німеччина під впливом Радянського Союзу і США, за їхніми рекомендаціями та консультаціями, повинна була стати аграрною країною, то німці вперлися і зробили все, щоб вони стали індустріальною державою. І на сьогоднішній день найвищі технології по вирощуванню технічних культур запозичаємо саме в них. Але за рахунок індустріалізації держави німці дотують той самий аграрний сектор. У нас же цього немає.

– Аграріям, як і, до речі, всім іншим підприємствам, зменшили соціальний внесок. А це мало б потягнути за собою збільшення зарплати.

– Скажу по правді, колгоспники на сьогоднішній день добре не живуть, хоча ми намагаємось платити високу заробітну плату. Не так давно відбулася зустріч аграрників та переробників з головою обласної адміністрації Степаном Барною. Він попросив вийти на рівень заробітної плати понад 5 тис. грн. І ми це робимо, але якщо рахувати економіку в цілому, собівартість нашої продукції і рентабельність, то часом збільшення зарплати безпідставне. Скажімо, щоб запрацювали цукрові заводи, треба вирощувати цукровий буряк. Спеціалісти департаменту АПК не дадуть збрехати: щоб виростити 500 центнерів буряка з гектара, треба приблизно вкласти 40 тис. грн. По-перше, при великих відсотках на кредити обігові кошти як такі в аграріїв майже відсутні. По-друге, за тієї ціни, яка намічається на цей сезон або яка вже сформована, то при 500 центнерах на гектар виходить собівартість нуль при зарплаті 2,5 тис. грн. 

– Тоді за яким принципом Ви пропонуєте рахувати заробітну плату?   

– Напевно, правильніше буде, якщо рахувати не на одну людину, а на один гектар. Тому що, наприклад, у тваринництві я даю роботу в 10 разів більше людям, ніж у Європі. У мене точно така сама технологія, як у розвинених країнах. Але коли я був у Данії, ми сіли з їхнім менеджером із тваринництва і порахували, скільки повинно бути працюючих на кількість свиноматок, які є у мене, і на кількість відгодівлі. Він мені назвав: зоотехнік – один, ветлікар – один, працюючих – один. У мене ж працюючих 15 осіб. А загалом на 4 тисячах гектарів землі на моєму підприємстві у середньому працюють 120 чоловік. На гектар виходить чотири чоловіки, і це дуже високий показник. Але в нас є, і ми про це мовчимо, латифундії, які мають в області по 20 і більше тисяч землі і на них зареєстровано 4 особи. Хіба ми можемо говорити в такому випадку про дохідну частину бюджету? Я розумію, що бізнес відірваний від держави, держава не має права втручатися. Але потрібно пам’ятати і про людей. Скажімо, я запросив до себе осіб, які раніше працювали в Чехії, Німеччині, Польщі, Росії. Вони прийшли і до сьогодні нікуди не виїжджають, у рідному краї виховують дітей. Мені приємно зустрічатися з колективом, у людей світяться очі, тому що вони мають можливість працювати  й отримувати зарплату, тобто у них є завтрашній день. Але спробуйте сьогодні навіть на тих 5 тисяч заробітної плати колгоспнику збудувати хату! Це не реально, і якщо ми десь будемо ліберальними, збиратимемо тільки вершки на всіх рівнях, мовляв, у нас нібито все добре, так далеко не зайдемо. Сьогодні треба, щоб всі аграрії мали однакові правила гри і не особливо зважати на величину земельного банку.

Гектар – за 350 гривень!

– Нещодавно з аграріїв зняли так званий фіксований податок. Як це відбилося на розвитку сільськогосподарських підприємств?

– Нас обклали «свіжими» податками, бо ми розвивалися, і з 1 січня є така ймовірність, що податкові навантаження будуть і далі зростати. Мовляв, це є вимога Міжнародного валютного фонду… А тепер трохи історії. Форма оподаткування, яка існувала донедавна, була змінена в 1999 році тільки тому, що аграрний сектор «лежав», а заборгованість по заробітній платі сягала понад півроку. Але після того, як змінилася податкова політика, як нас поставили на фіксований податок, пішов ріст. Якщо сьогодні аграрний сектор дотується в країнах Євросоюзу, починаючи від 360 до 700 євро, то нам давали податкову пільгу всього 38 євро. Це не багато і її можна було залишити! Водночас треба проводити облік усієї землі, щоб той, хто обробляє гектар, 50 гектарів чи 300 тис. га заплатив за землю, тому податкові надходження перекриються і не потрібно відміняти аграріям пільги. Тоді ми зможемо говорити, що в аграрному секторі дійсно є порядок, бо нині маємо випадки, коли носять гроші в конвертах і є постійне хвилювання перед приходом податківців.

І наостанок. Сьогодні всі питають, коли буде ринок землі?

Усі переживають за селянина, за аграрника, мовляв, на сьогодні земля не являється активом і її не можна віддавати в заставу тощо. Але тільки селянин і аграрій не питає, коли буде ринок землі. Свого часу було здійснено реформу агропромислового комплексу. З 47 мільйонів українців 7 мільйонів отримали землю. Справедливо землю отримали ті, що на ній працювали та колгоспні пенсіонери. Але якщо розглядати з цих семи мільйонів, чи є хоча б один-два відсотки, що просять купити землю? Кажу ствердно: немає. Є лише ті люди, які планують купувати землю, вони навіть отримали на це гроші. Недавно в районних газетах одна фірма надрукувала пропозицію про купівлю на певних умовах землі на 49 років з розрахунку 16 тис. грн. за гектар. Це виходить менше, ніж 350 грн. за гектар у рік! Якщо брати для розрахунку оренду землі, яку ми сьогодні платимо, а вона складає 5 відсотків, у нас виходить у шість разів більша сума. При цьому, якщо людина хоче отримати за пай наперед гроші на 5, 10 і 45 р., вона на це має право і ми на це йдемо. Повірте, сьогодні ніхто на селі не біжить продавати землю. Люди розуміють, що таке земля, це фактично все багатство, що в них залишилося.

Віталій Попович


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , ,Новини
20 Січня
19 Січня
18 Січня
17 Січня
16 Січня
15 Січня
Який варіант міграції Ви розглядаєте для себе?
 • Виїхати на заробітки з метою залишитися за кордоном назавжди 47%, 20 votes
  20 votes 47%
  20 votes - 47% of all votes
 • Не думаю про еміграцію і заробітки. Комфортно працюю в Україні 26%, 11 votes
  11 votes 26%
  11 votes - 26% of all votes
 • Поїхати на кілька років, заробити необхідну суму і повернутися 16%, 7 votes
  7 votes 16%
  7 votes - 16% of all votes
 • Сезонні роботи на місяць-два 12%, 5 votes
  5 votes 12%
  5 votes - 12% of all votes
Total Votes: 43
Вересень 19, 2018 - Квітень 30, 2019
Voting is closed
Погода
Відео
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше