Найсвіжіше:
• Щоби заробити на квартиру в Тернополі, треба їхати за кордон • Соліст Національної опери України Сергій Скочеляс: «Я – герой-коханець, у мене такі ролі, де я вбиваю за любов або мене вбивають» • Олег Ляшко: «Коли люди бачать платіжки – їм не смішно» • Віктор Овчарук: «Вся карта України в 2020 році має бути заповнена кордонами об’єднаних громад» • Валерій Чоботарь: “Ти не є герой, герой – твоя мама, дружина, дівчина!” • На Бучаччині тесть зарізав зятя • Іван Чайківський: «Мають працювати закони, в першу чергу – економічні!» • Анонси газети «Номер один» від 26.06.2019 р. • Курси “Language School” для студентів ТНЕУ • Дружина потерпілого чоловіка Анастасія Голубовська: «Знаю, що це не кінець, нам ще діток народити, у садочок віддати, школу, інститут, а потім весілля в кожного буде, тому опускати рук не можна» • Іконописець Святослав Владика: «Моє завдання – щоб ікона не нав’язувала себе одразу, а щоби з нею прихожанин хотів довше промовляти» • Наші за кордоном: Угорщина • Упорядковано використання спеціальних звукових та світлових сигнальних пристроїв на ТЗ • Як народними засобами вилікувати езофагіт • Де на Тернопільщині не буде світла • 25.06.2019 ДРУГА ТОВАРИСЬКА ГРА з нагоди міжнародного дня моряка на підтримку та вимогу звільнення українських військових моряків з російського полону • Лялька-мотанка – скриня душі і серця • Проблеми батьків та дітей • Курси для учасників АТО/ООС (ТНЕУ, м.Тернопіль) • «Тернопільобленерго» нагадує про електробезпеку на канікулах • Суд дозволив ФОПу не платити ЄСВ за місяці без доходу • Документи, які необхідно подати, щоб отримати ліцензію на право зберігання пального, оптової та роздрібної торгівлі пальним • Кабмін збільшив вартість реєстрації торгових марок і патентів • Укрпошта доставлятиме товари замовників торгів Prozorro • Торт «Естерхазі» від Люби Біріної
rss
Громада міста заборонила меру Тернополя впроваджувати котельні на торфі.

Опубліковано: 7 Жовтня о 12:30Останнє слово – за депутатами

22054218_1368660696565882_1931507537_nПонад рік тернополяни оббивають пороги мерії, аби зупинити впровадження торф’яних котелень у місті. Люди не проти альтернативних джерел енергії. Однак чиновники «розігналися» спалювати саме торф. При чому у житлових районах міста: поруч шкіл та садочків.

Всупереч застереженням екологів, чиновники, як танк, не відступали від заданого маршруту та вже збудували сім таких котелень по всьому місту. І здавалося б, що всі гнівні звернення тернополян можна буде складати в шухляду. Але люди згуртувалися та провели процедуру громадських слухань, на яких сказали категоричне «Ні!» торф’яним котельням.

З торфом – на 100 років назад

Перш ніж проводити громадські слухання, тернополя спробували, мабуть, усі можливі методи впливу на місцеву владу. Люди виходили на акції протестів під мерію, палили торф, наочно демонструючи, чим доведеться дихати містянам після запуску котелень. Крім того вели «переписку» з чиновниками у форматі заяв, звернень, готували позови до суду. Та все даремно. Котельні продовжували будувати, а влада хизуватися, що завдяки торфу ми відмовляємося від російського газу. Тому іншого шляху, як провести громадські слухання, за словами активістки Юлії Мамчак, у людей не було. Хоча й тут чиновники на кожному кроці вставляли палиці в колеса: то не було кворуму, то не так оформили документи.

– Хтось може подумати, для чого витрачати свій час у вихідний та йти на громадські слухання в погану погоду? Та якщо ми будемо байдужі, то коли димітиме, смердітиме, гудітиме, хворітимемо, винен буде кожен, хто мав змогу щось змінити, але пошкодував свій час, – каже активістка Юлія Мамчак.

Ініціатори громадських слухань не чекали, що так багато тернополян прийдуть сказати свою думку про котельні. У приміщення обласної філармонії, яке орендували активісти, прийшлимайже три сотні людей. Заради об’єктивності, до діалогу запросили і чиновників ТМР. Зокрема, дали слово директору КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» Андрію Чумаку. До слова, саме на базі цього комунального підприємства, власне, і будують котельні. За словами Чумака, на семи котельнях чиновники обмежуватися не планують.

– Ми підписали кредитні договори на будівництво ще одного котла на альтернативних джерелах палива, що буде розміщуватись на вул. Курбаса. Він замістить ще 10% газу, – каже Андрій Чумак. –У нас є 46 тис. споживачів, які користуються нашими послугамиі мають взимку опалення. Нам потрібно дбати про них. Ми не можемо залежати від одного-єдиного палива, а повинні мати щонайменше трийого види.Я з розумінням ставлюся до позиції громади, але ми змушені йти у тому напрямку, в якому рухається весь світ.

Виступ пана Чумака присутні тернополяни сприйняли у штики та підняли на глум.

– Ми хочемо сказати “Ні!” такому проекту, який надумав Надал, завдяки якому він хоче заробити великі гроші, – каже мешканець вулиці Морозенка ГригорійБудзан. – Це все пов’язано з грішми. Я сам із села, де недалеко добували торф,і  знаю, що таке паління торфу. Торф – це засохле болото. Такі котельні можна будувати, і в Європі будують, але одинарні, розташовані десь окремо у лісі чи в полі, а не під будинками людей.

Слухання, направду, були дискусійними і гучними. Установлений регламент постійно порушувався. Люди перекрикували одне одного. Громада обурювалась через те, що не отримувала чітких відповідей на свої запитання від ініціаторів проекту.

– До сьогодні міськрада постійно їздить щось підписувати то в Брюссель, то ще кудись. Я не розумію, для чого ми їздимо і витрачаємо величезні кошти з бюджету міста. По-друге, Ви (до Андрія Чумака, –авт.) говорите, що підписали угоди з Європейським банком, зі Світовим банком. Та чомусьу кінцевому результаті ми знаходимо інвестора, який не реалізував подібного проектув Фастові. Крім того, чому ми не говоримо про вітрову енергію чи сонячну? Натомість повертаємось на 100років назад, переходячи на торф, – запитав депутат міськради Ігор Турський.

Та конкретної відповіді від чиновників ТМР люди фактично не чули. Не оцінили тернополяни також ілюстрованої слайдами презентації, яку демонстрував зі сцени менеджер підприємства “Промгазтехнологія”, котре займається будівництвом котлів.

– У Шумськувже збудований завод, який буде готувати паливо, – переконував менеджер Олександр Кушер–Воно буде нормоване за вологістю та іншими параметрами. Це буде один із найсучасніших заводів в Україні!

Подають до суду на тернополян?

Та і слайди не допомогли. Люди у штики сприйняли тези пана Кушера про те, на скільки, за його словами, є екологічним та безпечним торф. Особливо після виступу хіміка, яка розповіла про всі ймовірні загрози від такого блага.

– Газу в Україні добувається достатньо для населення, – каже хімік Олександра Підгурська. – При спалюванні торфу виділяється дуже багато шкідливих речовин, канцерогенів, які не тільки забруднюють наше повітря, а йшкодять нашому здоров`ю. У Європі є подібні альтернативи, але там є фільтри, які коштують мільйони доларів, а ми собі такого дозволити не можемо.

До речі, міський голова Тернополя громадські слухання проігнорував, хоча, за словами активістів, вони запрошували Сергія Надала також. Тим паче, що до нього запитань назбиралося навіть більше, ніж до Андрія Чумака. І річ не лише в шкідливому для здоров’я торфі.

Нагадаємо, що, згідно з документами, інвестором проекту з облаштування торф’яних котелень виступає ТОВ «Тернопільтепло», серед числа засновників якого донедавна «світився» рідний брат дружини мера – Богдан Вербовий. Проте близько двох місяців тому родич щез із числа інвесторів, а його частку в розмірі мільйон гривень розділили між собою інші засновники. Натомість у документах «Тернопільтепло» з’явився Юрій Лазаренко – екс-депутат Тернопільської обласної ради від партії ВО “Свобода”.

До речі, Лазаренко був присутній на громадських слухання, проте не публічно. Чоловік намотував колау коридорі філармонії, вів діалог з речницею Надала і навіть не намагався поспілкуватися з людьми, приміром, на тему: «В який чудовий проект він вклав 16 млн. грн..».

Так поява (а згодом зникнення) серед інвесторів котелень родичів першої особи міста, дотичність до проекту «свободівців» і завод у Шумську, де всім «заправляє» передовий нардеп із партії націоналістів, викликали, як мінімум, засторогу, що сумнівно-безпечні котельні – це ще й непоганий план заробітку «для своїх». Ці та ряд інших запитань люди в залі адресували Сергію Надалу, проте «віддуватися» доводилось рядовим чиновникам ТМР.

У підсумку 225 тернополян проголосували «за» те, щоб заборонити реалізацію КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» проектів, пов’язаних із будівництвом торф’яних котелень. Люди переконані, що місто повинно розвиватися, однак в світі є інші альтернативні джерела енергії, значно безпечніші за торф. 

– Тепер готуємось до найближчої сесії міськради, котра закінчить процедуру громадських слухань. Сьогодні висловитись мали можливість усі. Люди зробили свій вибір. «Слуги народу» мають його врахувати, – каже Юлія Мамчак.

Дійсно, ставити хрест над торф’яним благом ще зарано. Адже рішення громадських слухань повинні розглянути депутати міськради. Лише вони мають право надати обуренню та спротиву людей юридичне підґрунтя. Крім того, судячи із публічних заяв, не планує відступати від ідеї гріти містян торфом сам інвестор. Так на другий день після громадських слухань на офіційному сайті ТОВ «Тернопільтепло» з’явилася інформація, що фірма планує судитися (увага!) з тернополянами за те, що вони «свідомо, через невідомі причини, позбавилиїх права рівної участі в обговоренні». Та найбільше вразило не це. Із заяви ТОВ «Тернопільтепло» виявилось, що для них передусім важливо «реалізувати інвестиційний проект і виконати зобов’язання перед громадою міста – забезпечити тернополян безперебійним, надійним, екологічно чистим теплом у їхніх домівках». Цікаво, яку громаду мали на увазі інвестори: якщо тернополян, то вони сказали свою категоричну думку про проект на громадських слуханнях. Якщо ж річ іде про кількох чиновників мерії, то, можливо, й так, перед ними треба тримати слово. Як підсумок, у цій історії з торфом уже давно не видно початку, а про її кінець, можливо, поговоримо на найближчій сесії міськради. Далі буде…


Джерело: Тижневик "Номер один"


Перегляньте також:


Новини
26 Червня
25 Червня
24 Червня
23 Червня
Який варіант міграції Ви розглядаєте для себе?
 • Виїхати на заробітки з метою залишитися за кордоном назавжди 47%, 20 votes
  20 votes 47%
  20 votes - 47% of all votes
 • Не думаю про еміграцію і заробітки. Комфортно працюю в Україні 26%, 11 votes
  11 votes 26%
  11 votes - 26% of all votes
 • Поїхати на кілька років, заробити необхідну суму і повернутися 16%, 7 votes
  7 votes 16%
  7 votes - 16% of all votes
 • Сезонні роботи на місяць-два 12%, 5 votes
  5 votes 12%
  5 votes - 12% of all votes
Total Votes: 43
Вересень 19, 2018 - Квітень 30, 2019
Voting is closed
Погода
Відео
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше