Найсвіжіше:
• 26-річний тернополянин за $4500 став «багатодітним» татусем трьох литовських дітей • У лікарні помер офіцер з Тернопільщини • На Донеччині загинув військовослужбовець з Тернополя • Що таке віртуальний телефонний номер і які його особливості • На Тернопільщину на щиті повернувся 37-річний матрос (+фото) • Принцип дії імпелерного насоса • Громада на Тернопільщині зустріла кортеж із тілом Героя (+фото)  • На Гусятинщині у пожежі згоріло 60 листів шиферу (+фото) • Слідчі Тернополя повідомили підозру кременчанину, який торгував зброєю • Житель Почаєва добровільно видав оперативникам арсенал вибухонебезпечних предметів (+фото) • Рекет в стилі 90-х: зловмисник разом зі спільником «вибивали» 85 тисяч доларів неіснуючого боргу у двох тернополян • Пів мільйона компенсацій отримали цьогоріч роботодавці Тернопільщини, які працевлаштували переселенців • «Чемпіон» з Тернополя – переможець «Золотої ліги» U-11 • У Вишнівецькій лікарні встановили нове рентген-обладнання • Сьогодні офіційно розпочинається сезон водних прогулянок на Тернопільському ставі: режим роботи і тариф • У громаді на Тернопільщині оголошено два дні жалоби за загиблим воїном • Частина жителів Тернопільщини сьогодні буде без світла • Таки дотиснула: мерія Тернополя вирішила привласнити приміщення райлікарні • Сьогодні на кілька годин частина Тернополя буде без світла: адреси • Пів року вважався зниклим безвісти: підтвердили загибель Героя з Тернопільщини • Міноборони назвало основні пункти законопроєкту про мобілізацію • За минулу ніч патрульні Тернополя виявили трьох п’яних водіїв • Блогеру з Тернопільщини у військкоматі вп’яте відмовили служити в ЗСУ • Завтра на кілька годин частина Тернополя буде без води: адреси • На трасі Тернопіль-Хмельницький зітнулися фура та легківка: загинули двоє військових
rss

Тернополянка Катерина Марку: «Освітою, медициною та й усім, що у Великій Британії, володіє королева»


Опубліковано: 5 Березня 2019р. о 20:12


Десятки країн, тисячі людей та сотні життєвих історій. Ми підготували для наших читачів спецпроект «Наші за кордоном». У кожному випуску будемо розповідати про нову країну, в яку мігрували наші співвітчизники. Про причини, які спонукали покинути рідний край, місцеві традиції та побут.

Тернополянка Катерина проживає у Великій Британії вже 4-й рік. Країна, про яку мріють тисячі, але доводиться побувати там не багатьом. Які насправді англійці, чим вони живуть, скільки заробляють і витрачають, ви дізнаєтесь в ексклюзивному інтерв’ю нашій газеті.

– Мабуть, почнемо з основного запитання: чому Ви покинули Україну та обрали Англію?

У мене не зовсім звичайна історія. Я з дитинства мріяла про Англію, її велич та красу, адже королівство – для кожної дівчинки казка. Трапилось так, що мій дідусь, Василь Шаблінський, був засланий до Сибіру, але по дорозі у заслання втік і щасливим випадком опинився у Великобританії, де одружився у віці 35 років із англійкою Естеллою. Він був одним із засновників Українського культурного центру «Дніпро» у Манчестері і 19 років виконував роль Святого Миколая для діток діаспори. Я мріяла, мріяла але ніколи б не могла повірити, що доля подарує мені такий шанс. У 2016 році моєму чоловікові запропонували роботу в англійському місті Брістоль. Незважаючи на те, що жили ми доволі заможно, все ж таки вирішили змінити країну проживання, бо розуміли, які відкриються можливості для нас та наших дітей.

– Англійці відрізняються від нас –  якими Ви їх бачите, особливості менталітету?

Приїхавши сюди, спочатку я не могла збагнути їхнього ритму, але зараз я живу з англійцями крок у крок. Вони дуже відрізняються від українців. Їхні посмішки кожній зустрічній людині, планування канікул, відпочинку чи просто вихідних рік наперед – це просто неймовірний позитив. Вони планують і оплачують усе рік наперед, ходять у гості, запланувавши це за два або й три місяці перед відвідуванням. У них все продумано. Вони безтурботно роблять покупки і знають, коли на картці не вистачає грошей, то банк дає позику. Позика на дім, машину, подорож – для них  це нормально. Англійці працюють і знають, що в чітко зазначений час у них буде зарплатня, соціальні виплати чи бонуси, і збоїв не може бути. Ця нація з великою радістю готує подарунки до свят, які потім роздають сусідам, родині у відповідності до традицій. В Англії – усі рівні, тут однакові будинки, машини, одяг. У них все доступне як багатим, так і бідним.

– Що Вас найбільше вразило за той час, що перебуваєте в Англії?

У школах тут прийнято носити шкільну форму. Школи та дитячі садочки мають свої кольори та емблему. Діти вчать історію, літературу та географію, але все у формі гри та пізнавального квесту.

Англійці дуже дружелюбна, люб’язна нація, вони раді вивчати нас і нашу культуру як власну, живуть без упереджень та заздрості, у них кожен може мати дім і дорогу машину, останню модель мобільного телефону, та дружба для них не залежить від кольору шкіри. Англійці не жадібні і не зверхні, вони веселі та прості. Я часто відвідую український клуб у місті Ковентрі, ось там є різне ставлення, бо як і вдома, так і на чужині українці люблять оцінювати. Англійці живуть простіше. Вони цінують сім’ю та дружбу, у віці 90 років жінку ви не можете назвати старою, вона образиться, у 90 вона все ще красуня, ходить на танці, в клуб, і якщо пощастить, усе ще має кавалера.

– Яке ставлення до українців? Вони взагалі щось знають про нашу країну?

До українців вони ставляться, як і до решти націй, люб’язно. Взагалі швидше можна отримати допомогу від англійця, ніж від українського громадянина. Про Україну англійці знають мало. Якось ми запросили на застілля сусіда, він вдівець, але у 72 роки у нього є дівчина, з якою він зустрічається двічі на тиждень і проводить вікенд. Він скуштував усі наші традиційні страви – шубу, олів’є та тушковану капусту, пив горілку та їв канапки з ікрою, був щасливий і дивувався спритності наших господинь, хоча ми були певні, що чоловік не спробує ні шматочка, адже він мільйонер… Та як бачите, все відбулося по-іншому. Про Україну він знає лише, що у нас Президент варить шоколад і є Клички, які найкращі у боксі (посміхається, – авт.).

– Про медичне обслуговування можете розповісти?

Вони реєструють лише тих, хто має адресу, затверджену документом. Якщо у вас є проблема, вони записують на зустріч до лікаря, яка може відбутися і через три тижні. Звичайно, ви можете піти до приватника або звернутися у «швидку», де вас оглянуть протягом 5-ти годин. На початку мене дратувало, чому не дають антибіотиків, ліків, як у нас, а потім побачила, як їхні діти у шортиках бігають взимку, босі граються в піску і ніяких проблем. Зрозуміла, що без антибіотиків, але з хорошим вітамінним запасом і постійним доступом до свіжих фруктів діти хворіти не будуть. Так і трапилось, мої ось уже 2 роки не хворіють. А взагалі на «швидкій» перевіряють усе: і кров, і тиск, і УЗД, МРТ. Але покладаються на раціон і натуральне лікування, багато пити та мало ліків. Кожен, хто має номер медичної страховки, може не боятися нічого. Медичне обслуговування та медикаменти, виписані лікарем, є абсолютно безкоштовними. У матусь, які в країні нелегально перебувають, рівень медичного обслуговування також високий, вони отримують необхідне лікування та харчування. Після пологів, протягом 14 днів, додому приходить повитуха, яка допомагає матусі з немовлям. Для малюків усе є абсолютно доступним. Якщо допомога на дитину в місяць близько 800£  (28 тис. грн.), то запас молока на тиждень коштує від 4£ до 8£ (140 280 грн.), підгузки – від 3£ до 7£ (105 246 грн.).  Повний комплект одягу для немовляти складається із 12 речей, коштує від 8£ до 12£ (282 420 грн.). Дитячий візок від вживаної до найновішої моделі – від 5£ до 200£ (176 – 7000 грн.). Як мама, я оцінила такий підхід і вартість усього, що необхідно немовлятам.

– Як живеться у Великій Британії вашим дітям?

У мене двоє хлопчиків, навчаються в школі. Спочатку рівень навчання мені видався смішним і надто простим. Але з часом я зрозуміла, що вчителі не сварять дітей, як це прийнято в Україні. До 3-го класу харчування безкоштовне. Зранку діти п’ють молоко або сік, упродовж дня їдять фрукти, а в 11.30 – ланч. Навпаки –  хвалять, граються та спілкуються, у них вчитель – це друг. Мої сини вільно розмовляють трьома мовами і з задоволенням йдуть до школи. Навчання до 3-го класу в більшості у формі гри. Вони ходять у парк, пізнають світ, вчать вірші, пісні, ставлять театральні постановки. Книги у бібліотеці безкоштовні, і якщо дитина загубила книгу, їй це нічого не коштує. Мої діти в Англії щасливі.

– Якщо говорити про зарплатню, то на який дохід можна розраховувати і який рівень витрат відповідно до зарплатні?

Ми із чоловіком працюємо. Тут ми абсолютно легально, тому заробітна плата сягає близько 3000£ (106 тис. грн.) на одну людину, а от наші люди, у котрих немає документів, заробляють близько 1200 1500£ (42 52 тис. грн.) залежно від роботи. Це або мийки, або прибирання. На роботу з вищою кваліфікацією та оплатою тут потрібна справжня айді-картка та «іншуранс намбер», типу нашого ідентифікаційного коду. Інколи заздрість наших заробітчан не має меж, вони один одного здають еміграційній службі. Трапляються випадки, що наші дівчата займаються легковажною роботою, причому на тих квартирах, які орендують для проживання, хоча вдома їх чекають чоловіки та діти.

Англія дозволяє нам мати все те, про що вдома ми б і не мріяли. Хороші парфуми, одяг, мобільні телефони. Кілька днів тому вийшла у продаж нова модель мобільного телефону провідного виробника і мій племінник уже його придбав за 840£ (30 тис. грн), це половина його зарплати.

– У скільки обійдеться нерухомість в Англії?

У нас зараз великий дім із 4-ох кімнат, його ціна – 200 000£ (7053000 грн.), будинки на окраїні міста коштують близько 1000000£ (35265754 грн) і більше. Найдорожчим у Бірмінгемі є район Дорідж, де будинки коштують близько 1500 000 £. І знаєте що? Є люди, які там живуть, нічим не відрізняються від середнього класу. У свій час королева пропагувала рівність, і будинки, збудовані в Англії, всі однакові, кожен може придбати машину, яку захоче, всі ходять в одну лікарню, одну церкву та в один парк, всі мають право на однаковий рівень життя, одяг для всіх доступний, як і їжа.

– Яка вартість продуктів?

Їжа є абсолютно доступною, і це заслуга королеви. Скажімо, при середній зарплаті англійця 3500£ (123 тис. грн.) хліб коштує 80 пенсів (28 грн.),пачка печива – 35 пенсів (12 грн.), а кілограм свинини – 5£ (176 грн.), платіжка за газ – 48£ (1700 грн.), а страховка на машину – 80£ (2800 грн.), вихідні (2 дні) для сім’ї із 4-ох чоловік із джакузі, басейном та раціоном – всього лише 90£ (3100 грн.). Люди живуть вільно та раціонально, вони дозволяють собі все. Середня плата за орендовану кімнату за місяць – 350£ (12300 грн.), букет із 25 троянд у маркеті коштує 4£ (140 грн.). Літрова пляшка Мартіні  – 8–10£ (280 350 грн.). Найновіші парфуми від Армані – приблизно 60£ (2100 грн.). Тут ми можемо це все придбати за одну зарплату. В Англії, як і у нас вдома, є ринки, де можна кілограм будь-яких фруктів та овочів купити за один фунт (35 грн.). М’ясо із ферм, щось на кшталт домашнього, коштує приблизно 5£ (176 грн.) за кілограм – чи то свинина, чи телятина. Курятина коштує дешево – приблизно 2£ (70 грн.) за кілограм, у магазині можна знайти і за 1.70£ (60 грн.). Із травня щонеділі з 7 ранку до обіду відкриваються так звані польові блошині ринки, де можна знайти все за копійки…

– Як влаштована транспортна система?

У місті, в якому я проживаю  (Бірмінгем), проїзд в автобусі – 1.50-2.40£ (52 84 грн.), але є перевага: денний квиток на 1 людину коштує 4£ (141 грн.) або сімейний для 4-х осіб – 8£ (282 грн.). Їзди, скільки хочеш. Проїзний на тиждень в автобусі – 16£ (564 грн.), а в електричці на дальні відстані – 35£ (1230 грн.).

– Чим в основному харчуються англійці і як відпочивають?

У Великій Британії дуже красиві ландшафти – гори, скелі, затоки. Ми обожнюємо подорожувати і кінця тій красі нема – гроти та пляжі, замки та маяки. Англійці відпочинок та відпустку планують задовго до неї, часто й за рік і 2. Вони ретельно обирають, оплачують все та чекають. Англійці не надто люблять спеку та сонце, тому обирають країни, де погода помірна. Тільки закінчується зима, вони орендують будиночки на колесах та мандрують до океану хоч на 2 дні.  Відпочинок англійців – це повний релакс – паби і клуби. Вечори суботи та п’ятниці проводить у пабі за традиційним елем або сидром чи вдома у колі друзів за пляшкою віскі. Англійці п’ють досить багато. Хоча алкоголь дорогий, він доступний і якісний. У суботу полички алкогольних відділів пусті.

Традиційною кухнею англійців є бургери, картопля під сирною шубою та рибні палички, а також чай із молоком та донатс, тобто пампушечки з діркою. Найсмачнішими вони є на «карбуті» (недільному ринку), це знає кожен англієць.  

– Чому мешканці Великої Британії у такому захваті від своєї королеви та королівської сім’ї?

– Освітою, медициною та й усім, що є в королівстві, володіє королева. Вона є власницею всього, що є на землі королівства включно із всією землею. В свій час Елизавета ІІ зробила всіх англійців рівними у правах. Королева забезпечила всіх медичним страхуванням і освітою. Університети платять студентам за те, що ті навчаються в них, приблизно 2000 2500£ (70 88 тис. грн.) в місяць. Королева цінує тих, хто працює і платить податки, за які вона й живе. Королева має свій особливий розклад дня, вона не їсть нічого, що містить крохмаль, підтримує, як і більшість англійців, традицію у 5 вечора пити чай. Її раціон знає практично кожен житель Англії, більшість його дотримуються разом із королевою.

– Ви сумуєте за Україною, можливо, хотіли би повернутися?

– Два роки тому я хотіла додому, бо сумувала за рідними та Тернополем, а зараз звикла і розумію, що моїм діткам тут буде краще. Ми живемо у гарненькому будиночку, де в саду скачуть білки, поряд – велике озеро, їздимо в український клуб на вихідні, ліпимо вареники в неділю і живемо, як справжні українці, лише далеко від України. Я малюю картини, вони вже 2 роки прикрашають галерею міста Бірмінгема, працюю в благодійній організації, організовую допомогу і українським діткам по можливості, відвідую українську церкву міста Ковентрі у свята. У вихідні співаємо українські пісні, їмо українські смаколики. Повертатися назавжди в Україну хотілось би до сліз, але для дітей хочемо щастя. Простого, без заздрості і з усіма можливостями. У мене 2 сини, і я обіцяю їх ростити з любов’ю до України, вони ідеально розмовляють українською і люблять Україну, мають паспорти українців, але навчатимуться тут, бо тут, я вважаю, вони захищені, чого й бажаю кожній українській дитині.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: ,

Перегляньте також:





Новини
28 Березня
27 Березня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше