Найсвіжіше:
• 25.06.2019 ДРУГА ТОВАРИСЬКА ГРА з нагоди міжнародного дня моряка на підтримку та вимогу звільнення українських військових моряків з російського полону • Лялька-мотанка – скриня душі і серця • Проблеми батьків та дітей • Курси для учасників АТО/ООС (ТНЕУ, м.Тернопіль) • «Тернопільобленерго» нагадує про електробезпеку на канікулах • Суд дозволив ФОПу не платити ЄСВ за місяці без доходу • Документи, які необхідно подати, щоб отримати ліцензію на право зберігання пального, оптової та роздрібної торгівлі пальним • Кабмін збільшив вартість реєстрації торгових марок і патентів • Укрпошта доставлятиме товари замовників торгів Prozorro • Торт «Естерхазі» від Люби Біріної • Гусятинці реанімовують пам’ятник… трактору • Усіх, хто відвідає «Файне місто», чекає чотири дні музики та свободи • Команда Барни готова передати управління областю наступникам та навіть підказати і навчити, що й до чого • Із Києва до Львова можна буде злітати за ціною від 17 євро • Голова Вишнівецької ОТГ Володимир Кравець іде у Верховну Раду з командою • Свято морозива – це сімейна розвага для дітей та їхніх батьків • Маленьке Ріо-де-Жанейро є на Тернопільщині • Загиблий морпіх з Кіровоградщини, а не з Тернопільщини • «Нафтогаз» оголосив про зниження ціни на газ для населення • «Контінентал»: успішне об’єднання бізнесів «Мрії» та компанії СFG • По дорозі на Дальній пляж загинуло двоє молодих чоловіків • У Тернополі дитина випала з вікна • ГОРОСКОП 19 – 25 червня • У Лучці від пиятики чоловік вистрілив собі у живіт • Валерій Чоботар про те, чому вирішив балотуватися у Верховну Раду: «Маючи страх від побаченого на війні, я дмухаю на холодне, бо боюся втратити щось більше, втратити нашу державність. А я не готовий до імміграції!»
rss
Як пережити дитині розлучення батьків

Опубліковано: 27 Серпня о 13:50Розлучення…Поділ майна, поділ дітей: докори, звинувачення в обидва боки…
Хтось відчуває спустошення, покинутість, непотрібність, самотність, образу, гнів і т.д. А когось, навпаки, переповнює полегшення, свобода, незалежність, відчуття «нових горизонтів» і т.д. 
Ситуації в житті бувають різними. Проте, як би не було, найчастіше розлучення – це все-таки стрес для всіх членів сім’ї без винятку. З абсолютною впевненістю можна стверджувати, що для дітей розлучення батьків ніколи не було, не є і не буде звичайною, побутовою ситуацією, як би спокійно зовні дитина не переживала цей процес.
Розлучення завжди впливає на дитину. 
Чому так?
Справа в тому, що дитина сприймає батьків, як єдине ціле, неподільне ціле, а до певного віку схильна ідеалізувати і ставити їх мало не на п’єдестал: “Моя мама найкраща в світі!”, “Мій тато найсильніший і найрозумніший”. Батьки – основа світу дитини, її відчуття безпеки і захищеності. А тепер уявіть, коли це все за невідомих і часто абсолютно незрозумілих для дитини причин опиняється під загрозою. Розлучення і ситуації, які часто передують цьому, сприяють тому, що ідеальний образ батьків руйнується, розсипається, як будиночок із піску. 
Що в такі моменти може відчувати дитина? Насправді все те ж саме, що й доросла людина, коли руйнується її ідеальна картина світу: образу, розчарування, гнів, нерозуміння і т.д. Часто діти схильні звинувачувати в тому, що відбулося, себе: «Це через те, що я погано поводився (погано вчився, не допомагав мамі, не слухався тата і т.д.)». Таким чином діти, не усвідомлюючи того, намагаються взяти НА СЕБЕ відповідальність за розлучення батьків, знімаючи тим самим із дорослих відповідальність і повертаючи їх знову на п’єдестал дитячої любові, щоби хоч якось виправдати у власних очах. Так дитина намагається “зберегти” свій ідеальний світ, де є люблячі мама і тато, а головне – вони разом, бо їй це життєво необхідно, щоби розвиватися далі, відчувати хоча б сурогат безпеки та захищеності. 
Непосильна ноша для маленьких дитячих плечей…
Якщо дорослий має сякий-такий ресурс, щоби справитися з розривом стосунків, то в дитини часто через психофізіологічний розвиток цих ресурсів бракує.

Напевно, головне запитання, на яке потрібно дати відповідь у цій ситуації, – що можна зробити для того, щоби мінімізувати переживання дитини і чи можливо запобігти їм? Мінімізувати можна. А ось запобігти переживанням, на жаль, не вдасться.

Перш за все варто звернути увагу на деякі моменти, які суттєво впливають на те, наскільки болісно дитина сприймає розлучення батьків:

 1. вік дитини (чим молодша дитина, тим легше вона переживе цей етап);
  2. те, як батьки самі переживають розлучення (діти дуже добре зчитують почуття й емоції дорослих. Тому чим спокійнішими, виваженішими у своїх діях будуть батьки, тим легше з цієї ситуації вийдуть діти);
  3. те, як родичі і друзі відносяться до теми розлучення (підтримка й допомога найближчого оточення вкрай необхідна тому з батьків, хто залишається після розлучення з дитиною).

Для того, щоби дитина легше пережила розлучення батьків, важливо пам’ятати:

 1. так, після розлучення ви перестаєте бути подружжям, але, хочете ви цього чи ні, НЕ ПЕРЕСТАЄТЕ бути батьками;
  2. і тата, і маму дитина любить і потребує ОДНАКОВО СИЛЬНО, незалежно від того, наскільки ефективно кожен із батьків виконував свої обов’язки;
  3. з дитиною необхідно розмовляти! У жодному випадку не залишати наодинці із власними думками і запитаннями, якщо в дитини немає відповіді на запитання, яке її хвилює (наприклад, чому тато тепер не буде жити з нами? чому мама весь час сумна і роздратована і т. д.), вона або починає без кінця і краю тривожитись, або ж самостійно придумує відповіді. Найчастіше це страшні та безглузді фантазії, які не мають нічого спільного з реальністю, проте в дитячій голівці набувають неабиякого сенсу, хоча б якось пояснюючи травмуючу для неї ситуацію. 
  Як би не переймалися процесом розлучення, поставтеся дбайливо до почуттів дитини! Розкажіть їй про те, що зараз відбувається у вашій родині, що так у дорослих буває, що вона в цьому не винна. Розмовляючи з дитиною, обов’язково потрібно враховувати її вікові особливості, особливості нервової системи і сприйняття світу й конкретної ситуації, дитина повинна чітко уявляти своє майбутнє. Як ви будете жити далі, які зміни чекають сім’ю, як вона буде спілкуватися з тим із батьків, хто покидає родину;
  4. в жодному випадку не говоріть у присутності дитини або їй самій погано про того, хто йде із сім’ї та його (її) родичів! Ваші взаємостосунки та ті складнощі, з якими ви не змогли впоратись, не повинні стосуватися дитини. 
  Відповідальність за розлучення лежить НА ОБОХ батьках.

Як говорити з дитиною про розлучення батьків і як допомогти впоратися з переживаннями, виходячи з вікових особливостей.

Дитина від 0 до 6 місяців – як сприймається розлучення батьків.

Дитина не розуміє того, що відбувається, проте відчуває настрій, емоції та переживання батьків. Можлива реакція: втрата апетиту, неспокійна і тривожна поведінка, погане самопочуття.

Як поводитися з дитиною?

Головне правило на цьому етапі: спокійна мама – спокійний малюк! Максимально будьте поруч із дитиною, піклуйтеся про неї. У цій ситуації як ніколи необхідна підтримка для мами дитини – як емоційна, так і матеріальна.

Дитина від 6 місяців до півтора рокуяк сприймається розлучення батьків

Дитина ще нічого не розуміє, але несвідомо відчуває зміни в сім’ї, а також напругу та дискомфорт. Це може проявлятися в різкій зміні настрою, алергіях, діатезі. Діти схильні частіше хворіти, соматизуючи власні переживання.

Як поводитися з дитиною?

Дітям важлива стабільність, бо це запорука безпечного світу навколо. Намагайтеся дотримуватись звичного для дитини режиму дня. На цьому етапі дуже важливим є емоційний контакт із дитиною – говоріть про те, як ви любите її, що завжди будете поряд. Обіймайте, цілуйте малюка. Просто будьте поруч. Частіше беріть на руки, грайтеся разом.


Джерело: Тижневик "Номер один"Новини
24 Червня
23 Червня
22 Червня
21 Червня
20 Червня
Який варіант міграції Ви розглядаєте для себе?
 • Виїхати на заробітки з метою залишитися за кордоном назавжди 47%, 20 votes
  20 votes 47%
  20 votes - 47% of all votes
 • Не думаю про еміграцію і заробітки. Комфортно працюю в Україні 26%, 11 votes
  11 votes 26%
  11 votes - 26% of all votes
 • Поїхати на кілька років, заробити необхідну суму і повернутися 16%, 7 votes
  7 votes 16%
  7 votes - 16% of all votes
 • Сезонні роботи на місяць-два 12%, 5 votes
  5 votes 12%
  5 votes - 12% of all votes
Total Votes: 43
Вересень 19, 2018 - Квітень 30, 2019
Voting is closed
Погода
Відео
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше