Найсвіжіше:
• До 1 травня 2020 року тернополяни повинні визначитись із формою управління будинком • Українці четвертий рік поспіль продають валюти більше, ніж купують • Канада скасовує візи для українців • Резонансна справа у вбивстві тату-майстрині: суд перейшов до оцінки доказів • ЗНО-2020: усі зміни та нововведення • Раніше судимий тернополянин вчинив крадіжку із торгового центру та ломбарду • Родинам загиблих в авіатрощі у Тегерані виплатять по 200 тисяч • У Тернополі перерахували плату за послуги з опалення та постачання гарячої води • У Тернополі оперативникам попався «залізничний» грабіжник з великим «послужним» списком • Тернопільщини з другої спроби отримала бюджет-2020 • Слідчі призначили ряд експертиз щодо встановлення причин вибуху на Підгаєччині • За безкоштовними консультаціями до енергетиків звернулося понад 500 споживачів • Жителі Тернопільщини можуть скористатися сучасним освітнім порталом служби зайнятості • Дружина відомого спортсмена каже, що справу про його загибель хочуть сфальшувати • Книгиня Світлана Козелко: «Бібліотеки не можуть весь час перебувати на бюджетному фінансуванні, а повинні творити цікаві проєкти та розвиватися» • Анонси газети «Номер один» від 14.01.2020 р. • У Тернополі троє людей померли через пневмонію • Ми з вами – диво, не варто його чекати! • Заслужений артист України Олександр Папуша: «Я би вижив без акторства і знайшов би, можливо, себе, а от чи кайфував би від того – це відкрите питання» • Призначення субсидій та пенсій перевірятимуть жорсткіше • Скіфська пектораль із клубочка ниток • «Добре» 1 січня – із похміллям та головним болем • «Він був неконфліктним і чуйним. Але його погубили погана компанія і… наркотики», – ексклюзивна історія про Андрія Горбатюка, якого звинувачують у жорстокому вбивстві • За піднятий і неповернутий гаманець тернополянка потрапила на лаву підсудних • Отець Олексій Філюк: «Колись були золоті священники з дерев’яними хрестами, а зараз є багато дерев’яних священників із золотими хрестами – і це правда»
rss
Як бійцям допомагають повернутися до звичного життя

Опубліковано: 13 Серпня о 16:00 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Демобілізовані бійці поступово повертаються до мирного життя. Цей процес відбувається нелегко. Існує чимало аспектів, що створюють бар’єр між особами, які побували в зоні проведення АТО, та населенням,  котре проживає у мирній частині країни. Здолати його намагається і влада, і медики, і громадськість. Як? Про це читайте далі.

Залучають у загони оборони

Допомогти забути про військові події, відчути себе потрібним та почутим. Саме на це сьогодні спрямовано всі соціальні ресурси області. Як результат, від початку року в «білому домі» немає жодної скарги щодо  неправомірних дій стосовно учасників АТО. Проблеми є, визнають представники влади, але всі вони вирішуються в оперативному режимі. Допомогу учасникам АТО тут розглядають у кількох аспектах: соціальну, медичну та психологічну.

–  В області є практика миттєво реагувати на будь-яку проблематику, – розповідає заступник голови ТОДА Юрій Юрик. – До нас звертаються люди, які потрапляють у лікувальні заклади чи важкі життєві обставини. Усім їм потрібне сприяння.

В області на даний час зареєстровано близько 3200 демобілізованих бійців. І лише трохи менше половини з них звернулися за допомогою у лікуванні. Якщо з медичною реабілітацією все менш-більш зрозуміло, адже людина приходить у заклад і отримує допомогу, то у питаннях психологічної реабілітації все трохи складніше.

– Бійці важко сприймають психологів, – каже Юрій Юрик. – Частіше йдуть на контакт із  психологами, які були учасниками АТО. В області діє декілька практик проведення  психологічної реабілітації такими фахівцями. Вони значно ефективніші, ніж загальний психологічний супровід. У цьому питанні є певна специфіка, тому тут мало загальної практики, формальності не проходять. Треба шукати індивідуальний підхід. Зараз налагоджуємо роботу з наркологічним диспансером. Це питання піднімали і військові, і капелани. Така проблеми зараз існує у нашому суспільстві і не треба цього приховувати, а навпаки – спільно вирішувати її.

Керівництво області стверджує, що влада робить усе можливе, аби у мирному середовищі бійці почувалися комфортно й отримували лікування.

– Важливим аспектом у частині роботи з учасниками АТО є соціальна адаптація. Чимало бійців прийняли рішення про перекваліфікацію у закладах професійно-технічного напрямку, – продовжує Юрій Юрик. – Вони прагнуть отримати другу освіту. Багато учасників АТО уклали договори на контрактну службу і переходять у Збройні сили. Вони зараз пропонують непоганий соціальний пакет. Мінімальна зарплата – 7 тис. грн., плюс оплачується оренда житла, забезпечується харчування. Ці люди своїм прикладом можуть надихнути інших й активізувати суспільство в плані залучення до контрактної служби.

Також учасників АТО намагаються залучити до загонів територіальної оборони, які мають велику перспективу. На думку фахівців, це одна з найефективніших соціальних адаптацій. Загони територіальної оборони передбачають систему вишколів, військово-навчальних тренувань, оповіщень. Тобто люди, повертаючись з зони бойових дій, потрапляють у мирні умови, але продовжують займатися близькою для них справою. Адже для багатьох це вже справжня філософія.

З АТО – на реабілітацію

Після повернення з зони кожен боєць отримує пам’ятку, де прописано усі заклади, які надають допомогу та контактну інформацію. Медики тісно співпрацюють з волонтерськими організаціями.

– Медична допомога учасникам АТО починається із ФАПу та амбулаторії за їхнім місцем проживання, – пояснює начальник управління охорони здоров’я ТОДА Володимир Богайчук. – Демобілізований боєць, у першу чергу, проходить огляд в сімейного лікаря. До нас звернулося 1488 учасників. З них 18 поранених, 898  демобілізованих. Під час проходження огляду на первинному рівні медики визначають, чи є потреба у лікуванні на вторинному чи третинному. У кожній районній лікарні виділяються кошти для лікування воїнів АТО. Здійснюється стоматологічна допомога, а саме – зубне протезування та лікування. Для надання допомоги бійцям на третинному рівні область виділила 2 млн. грн. Ці кошти були спрямовані на університетську лікарню, яка надає допомогу в найскладніших випадках. Ще 150 тис. грн. виділено на наркодиспансер і 80 тис. грн. на Більче-Золотецьку лікарню реабілітації.

Бійці, проліковані на третинному рівні, мають можливість пройти реабілітацію у закладах області. У першу чергу – в Тернопільській обласній психоневрологічній лікарні, де проводиться амбулаторний прийом. Є ліжка денного стаціонару, спеціальні відділення для воїнів АТО.

– Тут доволі потужний, можна сказати, європейський рівень фізіотерапевтичної допомоги. Також є водолікарня. Спершу в хлопців не було розуміння цього процесу. Саме слово «лікарня»  відлякувало їх. Але після екскурсій та інформаційної роботи вони змінили своє бачення. Зараз активно проходять лікування, – каже Володимир Богайчук

Також керівник галузі відзначає хороший рівень у лікарні реабілітації в  Микулинцях. Там проходять реабілітацію не тільки учасники АТО, а й члени їхніх сімей. Від початку року там проліковано 50 бійців та 12 членів їхніх родин. Хороші характеристики має й Більче-Золотецька лікарня. Там проліковано 150 учасників АТО та 90 членів їх родин.

– Зубопротезування здійснюється у міській стоматологічній поліклініці. Використано 344 тис. грн., проліковано 399 учасників АТО, – зазначив Володимир Богайчук.

Окрім зубного протезування, бійці потребують і протезування кінцівок. В області є аж 53 таких учасники операції. За словами пана Богайчука, протезування здійснюється виключно за державні кошти і в основному силами місцевого підприємства, що знаходиться на вул. Тролейбусній. Крім того, з бюджету виділяються кошти на протезування бійців за кордоном.

Виділили майже три тисячі ділянок

Міністерством соціальної політики за державні кошти організовується психологічна реабілітація та санаторно-курортне лікування.

– Для психологічної реабілітації потрібно звернутися до місцевого управління соціального захисту, написати заяву та пред’явити довідку про участь в АТО. Після цього бійцю позачергово видається направлення, – каже директор департаменту соціального захисту населення в Тернопільській області Вадим Боярський. –  З початку року таку допомогу отримали 72 учасники у 13 реабілітаційних установах України. Частина з них знаходиться на березі моря, що актуально для літнього періоду. Поряд із психологічною реабілітацією, там заодно можна відпочити.

Ще одним засобом стимуляції бійців АТО є виділення земельних ділянок.

– Звичайно, у цьому питанні, як і в інших, є певні проблемні моменти. Але з трьох тисяч заяв, поданих учасниками АТО у земельні відділи області, вже видано 2980 дозволів на розробку землевпорядної документації. Основна проблема в тому, що в багатьох населених пунктах фізично немає землі. Разом з тим, вишукуються землі запасу та інші можливості для вирішення даного питання, – каже Вадим Боярський.

Питання виділення земельних ділянок перебуває на особливому контролі керівництва області. Загалом у нас вийшли на 100-відсоткове забезпечення земельними ділянками.

Зоряна Гарасимів


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , ,Новини
18 Січня
17 Січня
16 Січня
15 Січня
1 Січня
Який варіант міграції Ви розглядаєте для себе?
 • Виїхати на заробітки з метою залишитися за кордоном назавжди 47%, 20 votes
  20 votes 47%
  20 votes - 47% of all votes
 • Не думаю про еміграцію і заробітки. Комфортно працюю в Україні 26%, 11 votes
  11 votes 26%
  11 votes - 26% of all votes
 • Поїхати на кілька років, заробити необхідну суму і повернутися 16%, 7 votes
  7 votes 16%
  7 votes - 16% of all votes
 • Сезонні роботи на місяць-два 12%, 5 votes
  5 votes 12%
  5 votes - 12% of all votes
Total Votes: 43
Вересень 19, 2018 - Квітень 30, 2019
Voting is closed
Погода
Відео
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше