Найсвіжіше:
• На Тернопільщині сили ППО вночі збили ударні БпЛА • 31-річна мешканка Кременецького району накриміналила у Збаражі • П’ятеро людей отримали травми в результаті ДТП на Тернопільщині • Житель Підволочиська реалізовував рецепти та нарковмісні препарати • Чужі будинок і позашляховик та мільйони в готівці: чим збагатився торік «слуга народу» Володимир Гевко • На щиті повертається до батьківської хати герой з Тернопільщини: тримав небо над нами від 2014 року • На щиті: громада на Тернопільщині зустріла полеглого Героя  • На Тернопільщині скасували тендерів на понад 236 мільйонів та відкрили кримінальні справи • У Тернопільській громаді зафіксовано п’ять фактів порушень правил рибальства (+фото) • Частина Тернопільської області буде без світла: стала відома причина • Колишнього керівника податкової Тернополя ув’язнили за вимагання 40 тис. доларів • Лишилося зібрати п’ять тисяч: рідні просять підписати петицію щодо присвоєння звання Героя Денису Блонському • У кошторис шкільного укриття за 77 млн вписали гумову плитку з Тернопільщини по 4 рази завищеній ціні • Тернопільські ветерани візьмуть участь у чемпіонаті України з футзалу • На Тернопільщині водій позашляховика не врахував погодних умов та злетів у кювет • У Тернополі в пасажирському транспорті травмувалася 73-річна жінка • Салати: особливості та характеристики • Міськрада на Тернопільщині виставила на аукціон майже 18 гектарів землі • 24 квітня один з мікрорайонів Тернополя буде без води • У Тернополі слідчі відкрили кримінальне провадження за фактом жорстокого поводження з тваринами • 47-річний мешканець Товстенської громади відповідатиме перед законом за наркозлочини • Правоохоронці провокували архітектора з Тернопільщини – Верховний Суд повністю виправдав обвинуваченого • Останні тренди у світі букетів: що зараз у моді? • П’яна водійка “Лексуса” у самісінькому центрі Тернополя скоїла ДТП • Одна з вулиць Тернополя на кілька годин залишиться без світла 
rss

Усе про ранню діагностику раку: симптоми та аналізи


Опубліковано: 5 Лютого 2020р. о 11:45


Всесвітній день боротьби проти раку, проголошений Міжнародним союзом із боротьби з онкологічними захворюваннями, відзначається щорічно 4 лютого. Мета цього дня в усьому світі – підвищення обізнаності про рак як про одне з найстрашніших захворювань сучасної цивілізації, привертання уваги до запобігання, виявлення та лікування цього захворювання.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я,  від 30-ти до 50-ти відсотків випадків раку можна уникнути, якщо щорічно проходити профілактичні обстеження, адже на початкових стадіях захворювання значно краще піддається лікуванню. Симптоми, що можуть з’являтися у процесі розвитку хвороби, залежать від виду раку.

В Україні щороку близько 140 тисяч людей уперше дізнаються про виявлене у них онкозахворювання, а у світі – 18 мільйонів. Ще у 2012 році ця цифра становила 8,9 млн. Рак стає причиною практично кожної шостої смерті у світі.

Чи дозволити цим показникам зростати й надалі – залежить від кожного з нас. З метою підвищення обізнаності ми підготували для наших читачів інформацію про найбільш поширені види раку та їх симптоми.

Рак є загальним терміном для великої групи захворювань, які можуть вражати будь-яку частину тіла. Для їхнього позначення використовуються й інші терміни: злоякісні пухлини й новоутворення. Характерною ознакою раку є швидке утворення аномальних клітин, які розростаються за межі своїх звичайних кордонів і здатні проникати в довколишні частини тіла й поширюватись в інші органи; останній процес називається метастазуванням. Метастази є однією з основних причин смерті від раку.

Рак грудей

Рак молочної залози є найбільш поширеним видом раку серед жінок усього світу. На ранніх стадіях рак грудей може не викликати болю чи інших симптомів. Водночас виявлення цього виду раку саме на ранній стадії є запорукою успішного лікування. Кожна жінка після 20 років повинна 1 раз на місяць (на 10-12 день менструального циклу) проводити самоогляди, а також 1 раз на рік проходити огляд у мамолога.

Терміново зверніться до мамолога (онколога), якщо виявили: ущільнення або новоутворення у грудях; деформації форми та/або контурів грудей; втягнення шкіри грудей; кров’янисті виділення з соска, ерозії та виразки на соску; збільшення підпахвових та/або надключичних лімфатичних вузлів.

Основні методи діагностики раку молочної залози: огляд хірурга-онколога; УЗД молочних залоз та регіонарних лімфатичних вузлів (для жінок до 40 років); мамографія (для жінок після 40-ка років); мамодуктоендоскопія (при патологічних виділеннях із соска). У випадку виявлення новоутворення  проводять біопсію (тонкноголкову або трепанобіопсію). Якщо є докази пухлинного процесу, призначають обов’язкові (рентгенографія легень, УЗД черевної порожнини) або додаткові (комп’ютерна томографія, магніторезонансна томографія, радіоізотопне дослідження тощо) методи обстеження. Для подальшого планування лікування виконують лабораторні дослідження (загальний аналіз крові, сечі, група крові тощо).

Рак легень

Рак легень є другим із найбільш розповсюджених видів раку серед українців. Найчастіше його провокують куріння, погана екологія, хронічні захворювання легенів та спадковість.

Зверніться до лікаря, якщо у вас: тривалий сухий кашель, задишка та болі у грудній клітці, кровохаркання, поганий апетит і різка втрата ваги.

Своєчасна консультація фахівця  та виконання його рекомендацій – надійний шлях до одужання, оскільки на початкових стадіях захворювання добре піддається лікуванню.

Рак простати

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожен 6-й чоловік протягом свого життя хворіє однією із форм раку простати. Вчасне виявлення та правильне лікування призводить до перемоги над хворобою. Рак простати найчастіше протікає безсимптомно та повільно. У процесі розвитку хвороби з’являються такі симптоми: розлади сечовипускання, кров у сечі або спермі, біль у спині, стегні або тазі, болісна еякуляція.

Профілактичний огляд лікаря-уролога та аналіз крові на простат-специфічний антиген (ПСА) допоможуть визначити можливу загрозу чоловічому здоров’ю.

Ризик розвитку раку простати збільшується з віком. Цей вид раку може виникнути, якщо хтось із близьких родичів (батько, брат) мав це захворювання. Також він поширений серед чоловіків, які ведуть нездоровий спосіб життя.

Базально-клітинний рак шкіри

Базально-клітинний рак шкіри (БКРШ) є пухлиною, що характеризується повільним розростанням і вкрай малою властивістю до метастазування. У зв’язку зі збільшенням ультрафіолетового навантаження на організм, кількість випадків цього виду раку зростає. Захистіть себе від ультрафіолету. Зверніться до лікаря, якщо помітили на шкірі обличчя, шиї або руках: червону пляму; розростання рожевого кольору з кірками у центрі; блискучий вузол перламутрового кольору; відкриту виразку або ерозію, яка не гоїться протягом 4-х тижнів; ділянку з блискучою поверхнею та нечіткими контурами. Виконуючи рекомендації лікарів, ви зможете уникнути неприємних наслідків. Основні методи діагностики БКРШ: лікарі проводять дерматоскопію – безболісне цифрове обстеження шкірного утворення через оптичне збільшення. У випадку сумнівних зовнішніх ознак роблять біопсію (мінімальне висічення пухлини) та клінічне або гістологічне дослідження. При наявності доказів пухлинного процесу призначаються обов’язкові (рентгенографія легень, УЗД черевної порожнини) або додаткові (комп’ютерна томографія, магніторезонансна томографія, радіоізотопне дослідження тощо) методи обстеження. Для подальшого планування лікування роблять лабораторні дослідження (загальний аналіз крові, сечі, визначення групи крові тощо).

Рак шийки матки

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, передракові зміни та рак шийки матки, виявлений на ранніх стадіях, виліковуються у 100% випадків зі збереженням репродуктивної функції жінки. Рак шийки матки розвивається безсимптомно та повільно. Щоб уникнути цієї недуги, потрібно: раз на пів року відвідувати гінеколога й щороку проходити цитологічне дослідження; вести моногамні та захищені статеві стосунки; вакцинуватися. Дівчата із 12 років та жінки після обстеження у гінеколога повинні робити щеплення для зниження впливу вірусу папіломи людини (ВПЛ) високого ступеня онкогенного ризику на слизову оболонку шийки матки. Рак шийки матки є третім найрозповсюдженішим захворюванням серед жінок. Найчастіше його діагностують у жінок  віком 18-40 років. Своєчасне виявлення дисплазії епітелію шийки матки забезпечить просте й ефективне лікування передракових уражень шийки матки.

Рак товстої кишки

Рак товстої кишки (колоректальний рак) – це група злоякісних новоутворень, що розвиваються із клітин слизової оболонки ободової та прямої кишки. Щорічно в світі діагностують близько 1,4 млн. нових випадків колоректального раку – 9 % від усіх вперше виявлених злоякісних пухлин. Колоректальний рак, як і більшість онкологічних захворювань, на початкових етапах протікає безсимптомно. Утім є низка проявів, які мають спонукати кожного до негайних та невідкладних дій стосовно визначення стану свого здоров’я. Зверніться до лікаря, якщо помітили такі симптоми: патологічна втомлюваність, різка втрата ваги, симптомокомплекс малокрів’я – запаморочення, блідість шкіри та слизових оболонок, серцебиття та задишка при відносно незначних фізичних навантаженнях, зміни в роботі кишечника – багатократні тривалі закрепи, проноси, кишкові спазми, епізоди діареї, що виникли без причини, та кров у калі. Лікування колоректального раку – це тривалий, складний та багатоетапний процес, що проводиться в спеціалізованих лікувальних закладах. Основні дослідження для раннього виявлення колоректального раку: колоноскопія – діагностика слизової оболонки товстої кишки. Проводиться за допомогою спеціального оптичного пристрою – колоноскопа, який обладнаний гнучкою оптикою, джерелом світла та інструментальним каналом, через який можливо взяти біопсію або видалити невеликі поліпи товстої кишки; гнучка ректороманоскопія – візуальна діагностика слизової оболонки прямої та кінцевої частини ободової кишки; віртуальна колонографія – моделювання контуру стінки ободової кишки за допомогою рентгенівської комп’ютерної томографії. Водночас запобігти розвитку колоректального раку цілком можливо.

Фактори ризику розвитку ракових захворювань

Основними факторами ризику розвитку раку в світі є: вживання тютюну, в тому числі куріння сигарет і вживання бездимного тютюну; надлишкова маса тіла або ожиріння; нездорове харчування з низьким рівнем споживання фруктів і овочів; відсутність фізичної активності; вживання алкоголю;

зараження ВПЛ, що відбувається статевим шляхом; зараження гепатитом або іншими канцерогенними інфекціями; іонізуюче й ультрафіолетове випромінювання; забруднення повітря в містах; задимленість приміщень у результаті використання в будинках твердих видів палива.

Смертність від онкологічних захворювань можна знизити, якщо виявляти і лікувати їх на ранніх стадіях. Рання діагностика актуальна при будь-яких обставинах і важлива при більшості видів раку. За її відсутності хвороба діагностується на пізніх стадіях, коли радикальне лікування часто вже не може допомогти.

Коментар

Микола Подолян, хірург-онколог вищої категорії Тернопільського обласного онкологічного диспансеру:

– Ми живемо у XXI столітті, і навіть зараз достеменно не відомо, звідки з’являється рак, як його подолати повністю на різних стадіях та як зарадити цьому. Не знають і вчені, чому клітина перероджується та стає великою онкологічною проблемою. Є ряд факторів, які впливають та її ріст, та рекомендацій, як знизити ризик виникнення онкологічних недуг. Немає пігулки, котру можна було б прийняти і не захворіти на рак. У зоні ризику перебувають практично всі. Від раку помирають тисячі людей, і це одна з великих проблем. Інколи пацієнти приходять запізно, коли медицина може допомогти у симптоматичному лікуванні. Тому я не втомлююся попереджати та нагадувати, що діагностування онкологічних захворювань на ранніх стадіях – це величезний шанс вилікуватися та радіти життю. Не можна чітко сказати, скільки часу повинно пройти від першої до четвертої стадії, усе залежить від темпів росту пухлини.

Що стосується жінок, то вони особливо повинні бути пильними до свого здоров’я. Якщо є брак часу сходити до мамолога та обстежитися, можна зробити це вдома, оглянути груди, перевірити, чи є болісні відчуття, втягнення соска або ж виділення з нього. Пальпацію молочної залози можна провести теж удома, і за наявності загрубінь, потовщення негайно звернутися до лікаря. Чим швидше ви пройдете обстеження, тим більше шансів діагностувати проблеми та уникнути ризиків.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Автор: Рубрика:
Мітки: , , ,





Новини
19 Квітня
18 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше