Найсвіжіше:
• Служба автомобільних доріг у Тернопільській області заручилася підтримкою Верховної Ради • «Якщо людина твердо вирішила зробити татуювання, то біль її не зупинить» • Телеканал ІНТБ запустив зірковий проект • Атовці Тернополя до депутатів: «Це ще не мобілізація. Якщо треба, то нас прийде більше» • «Розраховуємо не лише на державну допомогу, а й працюємо над збільшенням власних доходів!» – Степан Барна на засіданні бюджетного комітету ВРУ • Нардеп Роман Заставний – про нову ціну на газ, бізнес у політиці, друзів у владі і таємниче весілля сина • Патріотично чи політично: депутат облради лобіює збільшення штату на мільйон в рік • На Верецькому перевалі віддали шану полеглим січовикам • Доларовий мільйонер із Тернопільщини став головою Нацбанку • Гороскоп від тернопільського екстрасенса Романа Шептицького 21.03.2018 –27.03.2018 • Майже півмільйона українців оплачують проїзд у транспорті електронними квитками • Нові правила поховання: коли покійному потрібна експертиза? • Микола Люшняк пропонує «відщепити» частину акцизу на алкоголь для розвитку інфраструктурних проектів області • Атовці Тернополя можуть отримати землю грошима? • Новим головою Збаразької РДА стане місцевий бізнесмен • Снайпер-розвідник Микола Озарук: «До війни з Росією я готувався з 2008 року» • Анатолій Качка: «Після мого призначення в інтернеті жартували, що «качка пішла на воду» • Анонси газети «Номер один» від 21.03.2018 р. • У патрульній поліції Тернопільської області шукають новобранців • Держава визнала домашнє насильство суспільною небезпекою • Сервісні центри МВС запровадили чек-лист практичного іспиту для водіїв • Консультує  Міністр юстиції Павло Петренко • Як Коваль «вишиває» квіти зі скла • Редакційна колонка: Суспільство повинно усвідомити, що живе в умовах війни • Історія успіху Миколи Пилипіва: від умільця-електрика – до мера і представника Президента, а від чиновника – до успішного бізнесмена-аграрія
rss
У відомому музеї Тернопільщини – новий керівник: як зміниться «Лемківське село»?

Опубліковано: 28 Листопада о 14:30 Переглядів: 433Автентичне село із церквою у центрі, покази-дефіле лемківського одягу, картотека лемківських родин, ігрові кімнати та нові виставкові зали – це неповний перелік того, що у музейному комплексі «Лемківське село» планує зробити новий керівник. Ним стала відома на Монастирищині лемкиня Віра Дудар. Жінка виграла у відкритому конкурсі, тож уже скоро може приступити до роботи.

Не обійшлося без інтриг

До серпня цього року музейний комплекс очолював Михайло Тиханський. Але за поданням прокуратури керівника рішенням сесії було звільнено з посади. Після цього в обласній раді оголосили відкритий конкурс. Віра Дудар стала єдиним кандидатом, яка подала свою заявку на участь. І ось днями відбулося засідання комісії, яка заслухала програму розвитку музею від кандидата.

Навіть попри те, що пані Дудар була єдиною кандидаткою, все ж існував ризик, що керівника музею не оберуть з першого разу. За словами представників Монастирищини, щодо кандидата планувалися провокації, тому чимало людей приїхали на конкурс, аби підтримати жінку.

Річ у тім, що свого часу Віра Дудар мала відношення до Партії регіонів. Саме це стало інструментом у руках окремих членів комісії.

Зрештою, масштабних провокацій, як прогнозували, на засіданні не відбулося, але «регіоналівське» питання таки підняли. На цей момент звернув увагу Василь Баран. Щоправда, зі слів пані Дудар, з’ясувалося, що він сам писав заяву на вступ у партію. Але це другорядне. Проблема в тому, що між членом конкурсної комісії та кандидатом – давня особиста неприязнь. Звідси і конфлікт. «Група підтримки» кандидата навіть просила відсторонити пана Барана від голосування. Мовляв, воно буде необ’єктивним і упередженим. У цьому представники місцевого будинку культури Монастириськів побачили конфлікт інтересів і навіть зібрали у колективі підписи щодо його відсторонення. Втім голова комісії звернення відхилив. Після обговорення шляхом відкритого голосування комісія більшістю голосів підтримала кандидатуру Віри Дудар.

Після укладання договору жінка працюватиме на посаді керівника музею у наступні п’ять років.

Перші кроки на посаді

Під час конкурсу пані Дудар поділилася своїми планами на посаді. Вони, можна сказати, грандіозні. Якщо усе із запланованого вдасться зробити, «Лемківське село» може стати найбільшим центром лемківської культури.

Працювати жінка планує у трьох напрямках: дослідницькому, культурно-просвітницькому та господарському. Хоча останній – не жіноча справа, та це Віру Дудар не лякає.

Розпочати роботу планують із систематизації усього, що належить музею. Мова йде не тільки про експонати, а й про документи.

– Головна функція музею – збір, вивчення і зберігання пам’яток культури, історії та мистецтва. Музей лемківської культури – це особливий тип музею, бо залишається все менше свідків тих жахливих подій депортації. Стає менше носіїв живої лемківської говірки. Тому зараз слід активізувати роботу з поповнення фондів музею та наукових експозицій. У цьому нам можуть допомогти місцеві університети, – каже Віра Дудар.

У музеї заплановано створити карту розселення лемків, а також картотеку лемківських родин та їхні родоводи.

Сьогодні у закладі є проблеми із зберіганням експонатів. Приміщення, в якому вони знаходяться, не опалюються. За винятком конвекторів. У таких умовах речі нищаться.

– На жаль, час працює проти нас. Тому головне завдання – забезпечити правильне зберігання експонатів, аби вони якнайдовше не втрачали своєї естетичної цінності. У цьому нам можуть допомогти фахівці музейної справи зі столиці. Іншими словами – нам потрібно затримати час, аби передати речі нащадкам у належному стані. Необхідно зробити копії експонатів, фото, оцифрування, аудіо- та відеодокументацію. Виготовити спеціальні скляні шафи для зберігання одягу та речей, які потребують особливого клімату. Адже музейні експонати та автентичність вимагають відповідного теплового режиму та вологості, – каже Віра Дудар. – Планую провести ремонти на другому поверсі музею і розширити виставкові зали. Мрію створити зал лемківського одягу, писанки, лемківського побуту, видати портативний лемківський розмовник.

Затвердять власний генплан

Новообраний керівник планує налагодити тісніші контакти із лемківськими громадами та лемківськими музеями світу. При цьому вони обмінюватимуться не тільки досвідом та матеріалами, а й просто порадами.

– Я була присутньою під час обговорення генерального плану розбудови території музейного комплексу «Лемківське село». Вважаю, що вкрай необхідно пришвидшити його затвердження. Після цього розбудова відбуватиметься не хаотично, а виключно за генеральним планом. Проект передбачає створення автентичного села, яке відповідає архітектурі лемківщини – церкви, будиночки, господарські споруди – усе, що стосується побуту лемків загалом. Концепція впровадження новітніх технологій передбачає створення екосадиб, залучення бізнесу, – каже керівник.

Щоби реалізувати ці проекти, потрібно, насамперед, впорядкувати земельну документацію й оформити належним чином землі, виділені під комплекс. Без цих документів не можливо розпочати всі інші проекти.

У планах керівника музею – дослідити життя та діяльність видатних лемківських діячів, учасників визвольних змагань, віднайти забуті імена. Заплановано створити картотеку спогадів лемків, котрі пережили депортацію.

Перенесуть музей Тарновича

«Модною» родзинкою музею стане проведення показу-дефіле етнічного лемківського одягу. На базі музейного комплексу хочуть започаткувати табір для молоді, де буде відтворено побут лемківської родини, проводитимуться майстер-класи лемківських ремесел, уроки вивчення говірки. Щоби зацікавити дітей, тут планують відкрити ігрові кімнати. Для старшого покоління заплановано зустрічі великих лемківських родин.

Ще один із грандіозних проектів – перенесення у «Лемківське село» музею відомого лемківського історика, етнографа, мистецтвознавця Юліана Тарновича. Для цього планують розпочати переговори з общиною із Канади. Саме там зараз і знаходиться музей Тарновича. У Монастириськах під музей етнографа планують виділити окремий будиночок.

– Хочемо, щоби музейний комплекс працював протягом усього року. Щомісяця проводилися заходи із залученням громадськості. Спільно, думаю, нам вдасться створити у Монастириськах меку лемківщини, – підсумувала Віра Дудар.

Юлія Міщук


Джерело: Тижневик "Номер один"Новини
23 Березня
22 Березня
21 Березня
20 Березня
Який тип проїзного квитка в тролейбусах Ви б обрали?
 • «Безліміт» 42%, 382 votes
  382 votes 42%
  382 votes - 42% of all votes
 • «Стандарт» – 60 їздок 24%, 216 votes
  216 votes 24%
  216 votes - 24% of all votes
 • Жоден 13%, 118 votes
  118 votes 13%
  118 votes - 13% of all votes
 • «Економ» – 46 їздок 12%, 106 votes
  106 votes 12%
  106 votes - 12% of all votes
 • «Преміум» – 90 їздок 9%, 77 votes
  77 votes 9%
  77 votes - 9% of all votes
Total Votes: 899
Червень 22, 2016
Погода
Відео
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше