Найсвіжіше:
• Відомий підволочиський аграрій придбав апарат ШВЛ для місцевої лікарні • Із 1 травня жителі Тернопільщини отримають проіндексовані пенсії • Терміни запровадження РРО для платників єдиного податку змінено Як змістились у часі терміни застосування програмних РРО для суб’єктів господарювання ІІ-IV груп єдиного податку? • Усе про COVID-19 на Тернопільщині: коли буде спад захворюваності, перші штрафи від поліції та зачинена на замок Почаївська лікарня • Послуги сервісних центрів МВС, що надаються в умовах подовженого карантину • У Тернополі на третину зменшили вартість за тепло в березні • ГОРОСКОП 8-14 КВІТНЯ • Сучасний апарат для забору крові передали лікарні швидкої допомоги від компанії «Viknar’off» • Захисні комбінезони, респіратори та дезінфікуючі засоби: як нардеп та бізнес допомагає боротися з COVID-19 • У період карантину тернопільські парки оброблятимуть від… кліщів • На Чортківщині після важкої хвороби помер учасник АТО • Яка погода чекає на тернополян у найближчі дні • Усе, що потрібно знати про жорсткі обмежувальні заходи під час карантину • Комунальна лікарня в Тернополі настільки багата, що витрачає гроші на саморекламу • Тернополянин незаконно оптом продавав марлеві пов’язки • Анонси газети «Номер один» від 08.04.2020 р. • Газета онлайн №14 від 08.04.2020р. • Усім на всіх наплювати • Де на Тернопільщині не буде світла • Як «карантинять» відомі тернополяни? • У Бережанах рецидивіст винаймав житло і обікрав людей більш ніж на 39 тисяч гривень • Найкращі напої при перших ознаках застуди • Кременчанин ув’язнений на 12 років за смертельні травми та крадіжку • Електронні сервіси подачі показників – найзручніші в умовах карантину • Україна тимчасово відкладає велику приватизацію
rss
Туберкульоз: кожен п’ятий хворий – поза статистикою

Опубліковано: 3 Квітня о 11:00



^C2AA996D3F962AA4BE08234AA51B2926B92A38BE7B2B5F1322^pimgpsh_fullsize_distrТернопільщина на сьогодні має один з найнижчих показників захворюваності на туберкульоз. Однак медики не поспішають радіти. Така ситуація склалася не через те, що люди стали менше хворіти, а тому що багато пацієнтів не проходять обстеження. У результаті недугу виявляють на пізніх стадіях, коли боротися з нею складно і дорого. 

Частіше хворіють чоловіки

Епідситуація щодо туберкульозу в області залишається складною, констатують медики. І це не дивлячись на те, що останніх п’ять років спостерігається тенденція до зниження реєстрації захворюваності. Тернопільщина входить у трійку областей з найнижчими показниками. Однак минулого року в області вперше виявлено тенденцію до зростання.

– Торік на диспансерний облік в області взято 475 осіб із різними формами туберкульозу. У 2015-ому – 409. Захворюваність збільшилась на 16,7%. Ріст спостерігається в 11 районах області та Тернополі, – розповідає заступник головного лікаря обласного протитуберкульозного диспансеру Тетяна Романів.

За даними ВООЗ, Україну внесено у перелік 30-ти країн з високим рівнем захворювання на мультирезистентний туберкульоз (нечутливий до ліків). Кількість таких випадків з кожним роком більшає. Також, за даними ВООЗ, в Україні щороку недовиявляють приблизно 20% хворих на туберкульоз.

– Близько 60% випадків – це жителі сільської місцевості. Більшість хворих – представники соціально незахищених верств населення. Понад 12% хворих на туберкульоз – особи, які зловживають алкоголем 1,3% – споживачі ін’єкційних наркотиків -, каже Тетяна Романів.

Частіше туберкульоз виявляють саме у чоловіків. У структурі захворюваності вони складають майже 70%.

Через дорослих страждають діти

Протягом 2016 року в області було виявлено та проліковано троє дітей, – зазначає обласний позаштатний фтизіатр-педіатр Світлана Мадич. – Це удвічі менше, ніж попереднього року. Торік було виявлено четверо підлітків. У 2015-ому – двоє. В усіх випадках лікування дало 100-відсотковий результат. Діти допущені до навчання.

Медиків насторожує той факт, що частина дітей, які перебувають у закладі, знаходяться у групі ризику щодо виникнення мультирезистентної форми туберкульозу. Тобто нечутливої до одного, двох або й усіх препаратів.  Ці діти потребують тривалого та складного лікування, але вони переносять його добре. 

Єдиним методом виявлення туберкульозу серед дітей була і залишається туберкулінодіагностика. На жаль, з року в рік показник виконання щеплень залишається дуже низьким – 23%.

 – Не виявляються діти з латентною туберкульозною інфекцією, з первинним туберкульозом, не проводиться хіміопрофілактика. Це може призвести до виявлення в майбутньому дітей із запущеною  формою захворювання. Низький рівень захворюваності дітей, низький рівень діагностики призвели до того, що у нас немає контингенту дітей для заповнення дитячих протитуберкульозних санаторіїв. Рівень туберкулінодіагностики не дозволяє нам виявляти той контингент, який міг би оздоровлюватись та отримувати хіміопрофілактику в умовах санаторію, зокрема у Яблунівському, – каже Світлана Мадич.

За словами медиків, часто діти заражаються туберкульозом саме у сім’ї, коли хтось із дорослих хворіє на цю недугу.

– У 70% пролікованих нами дітей хворіли рідні. Наприкінці 2015 року до нас на облік поступила дитина віком 11 місяців. При обстеженні контактів виявилось, що батьки здорові, бабці та дідусі – також, а туберкульоз виявлено аж у прабабці. Тобто в основному діти заражаються у сім’ї, – зауважила Світлана Мадич.

Від двох і більше тисяч на одного хворого

Сьогодні лікування хворих на туберкульоз здійснюється за кошти держави. І обходиться це для бюджету не дешево. Вартість курсу лікування одного хворого – від півтора тисячі гривень до 10 тисяч доларів. Усе залежить від стану пацієнта, форми захворювання тощо.

– На цей рік маємо 25 тис. грн. для неспецифічних препаратів. Цього вистачить лише для надання невідкладної допомоги у реанімаційному відділенні. Специфічними протитуберкульозними препаратами ми забезпечені повністю. Вони надходять централізовано з міністерських баз із Києва, – пояснює головний лікар протитуберкульозного диспансеру Вадим Рудик.

Проблема в тому, що серед хворих є багато асоціальних людей, які не бажають проходити лікування. У той же час вони є активними носіями бактерій. Змусити таку людину пройти курс лікування не можливо.

На жаль, у нас немає закону, відповідно до якого людина примусово отримує лікування. Хоча є можливість такого пацієнта через рішення суду помістити у спеціальне відділення Кременецького протитуберкульозного диспансеру, – каже пан Рудик.

Це заклад закритого типу. Хворого поміщають у відділення до того  часу, поки він не буде знебацилений. Протягом лікування він не має права покидати відділення.

У Тернополі працює електронний реєстр усіх пацієнтів. У ньому поміщено дані про всіх осіб, яким було встановлено такий діагноз. Спостереження за хворим ведеться упродовж усього курсу лікування, аж до повного одужання. Весь алгоритм та результати на кожному з етапів також фіксують в електронній системі.

Мобілізація заповнила диспансери

З початком бойових дій на сході країни медики почали виявляти туберкульоз у категорії осіб, з якою до цього часу контактували рідко, – чоловіки віком близько сорока років. Раніше вони, як правило, перебували на заробітках, тому обстеження не проходили.

Зараз усі мобілізовані проходять обстеження у диспансері. Мова йде як про мобілізованих, так і про контрактників. Щодня медики приймають четверо-п’ятеро осіб. Їх обслуговують позачергово.

– Кілька хлопців потрапили до нас уже з АТО. Хоча напередодні також проходили обстеження і хвороби у них не було виявлено. Звичайно, бійці перебувають не у санаторних умовах. Там важко, холодно, сиро. У 2016 році проліковано четверо осіб, які повернулися з АТО. Усі – жителі нашої області. Вони забезпечені необхідними ліками, – повідомила завідуюча диспансерно-поліклінічним відділенням диспансеру Надія Пелехата.

У 2015 році, коли в АТО йшли в основному добровольці, була інша ситуація. Вони не встигали проходити медогляди. Але зараз усі призовники та контрактники повинні обов’язково обстежитися у тубдиспансері.

Зоряна Гарасимів

 

Як уберегтися від туберкульозу

Щоб уберегтись від туберкульозу:

– намагайтеся вести здоровий спосіб життя (регулярно відпочивайте, не паліть і не зловживайте алкоголем);

– докладіть зусиль, щоб харчування вашої родини було якомога повноцінним;

– проводьте систематичне прибирання житла, провітрюйте його, не допускайте накопичення пилу;

– регулярно, не рідше 1 разу на 2 роки, проходьте флюорографічне обстеження органів грудної клітини (для дорослих), яке проводиться безкоштовно;

– слідкуйте за своєчасним проведенням туберкулінодіагностики у дітей (1 раз на рік) та її результатами;

– стежте за обов’язковим щепленням вакциною БЦЖ дітей у віці 7-ми та 14-ти років (при відсутності протипоказань);

– намагайтеся не допускати контакту дітей з родичами, хворими на туберкульоз, не беріть із собою дітей, коли відвідуєте хворого на туберкульоз у лікарні;

– намагайтеся обмежувати контакти з хворими на туберкульоз, оберігайте немовлят та маленьких дітей від контактів з незнайомими людьми (відвідування ринків, магазинів тощо);

– утримуйтеся від купівлі продуктів на стихійних ринках;

– при контакті з хворими на туберкульоз пройдіть позачергове обстеження у лікарні.

 

До лікаря слід звернутися, якщо у Вас: стійкий кашель з виділенням мокроти,

тривале підвищення температури тіла, швидка втомлюваність; втрата апетиту та надмірне безпричинне схуднення, надмірне потовиділення, особливо вночі, задишка, кровохаркання.

 

Цифра

475 хворих на туберкульоз виявлено в Тернопільській області у 2016 році

За даними обласного протитуберкульозного диспансеру


Джерело: Тижневик "Номер один"



Новини
9 Квітня
8 Квітня
7 Квітня
6 Квітня
Який варіант міграції Ви розглядаєте для себе?
 • Виїхати на заробітки з метою залишитися за кордоном назавжди 47%, 20 votes
  20 votes 47%
  20 votes - 47% of all votes
 • Не думаю про еміграцію і заробітки. Комфортно працюю в Україні 26%, 11 votes
  11 votes 26%
  11 votes - 26% of all votes
 • Поїхати на кілька років, заробити необхідну суму і повернутися 16%, 7 votes
  7 votes 16%
  7 votes - 16% of all votes
 • Сезонні роботи на місяць-два 12%, 5 votes
  5 votes 12%
  5 votes - 12% of all votes
Total Votes: 43
Вересень 19, 2018 - Квітень 30, 2019
Voting is closed
Погода
Відео
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше