Найсвіжіше:
• Інтенсивне і сучасне ведення рослинництва – основа виробничої діяльності «Доброго самарянина» • У Тернополі молодик розповсюджував дитяче порно • Керівник Центру науки Христина Білінська: «У країні йде війна, і нам потрібні винахідники, раціоналізатори» • Городок гучно та розмахом відсвяткував 600-річчя! • Зорієнтуватися, щоби перемогти! • Фестиваль «Вставай, сонце»: місце, де шукають таланти! • Саксофоніст Василь Карапулько: «Це я той Вася, що «старався не трусити попіл» із пісні «Файне місто Тернопіль» гурту «Брати Гадюкіни» • У Тернополі для незрячих діток записали аудіозбірку • Заступник директора з рослинництва ТзОВ «Бучачагрохлібпром» Тарас Швець: «Насіння з Бучача – гарантія урожаю!» • Віктор Мацикур: «Допоки база та стрільбище у Підгородньому знаходяться в приватній власності – проекту сучасного біатлонного комплексу держава не розглядатиме взагалі» • Обвинувачені у вбивстві студента біля клубу “Алюр” постануть перед судом • Через нові правила багато тернополян залишаться без субсидій • У Почаєві п’яні підлітки ледь не зарізали одногрупницю • Мальовниче село Городок святкує 600-річчя! • Баскетбольний клуб “Тернопіль-ТНЕУ” зіграє з БК “Київ-Баскет”. • На Бережанщині вовки покусали трьох людей та загризли собаку • Оновлення обходу Тернополя на завершальному етапі • Книга рекордів Тернополя поповнилась ще на чотири досягнення • Павло Клімкін: «Потенціал Тернопільщини варто презентувати на Раді інвесторів та експортерів» • Віктор Забігайло, голова Тернопільської обласної організації політичної партії «Основа»: «Голос народу» • У Тернополі відкрили соціально-спортивну школу мадридського «Реалу» • Тернопільські профспілки розпочали протестні акції • Анонси газети «Номер один» від 10.10.2018 р. • Катерина Бойко: «Чоловік називає мене коброю, а все тому, що я насправді дуже терпляча, та коли вривається терпець, нападаю різко і неочікувано, як кобра» • Реформа екстреної медичної допомоги
rss
Тернополянам свідомо брешуть про минуле міста?

Опубліковано: 22 Квітня о 16:53Жодне місто в Україні не потерпає від подібних жахливих зазіхань на свою історію, як Тернопіль. Оголошено, що він криє у своїх землях сліди більш давнього походження, аніж 1540 рік – згідно з польською загарбницькою пропагандою. Однак керівництво міста і далі продовжує наполягати, що місто засноване 15 квітня 1540 року. Очевидно, це робиться свідомо, бо як можна пояснити, що розкопки упродовж осені-зими-весни чомусь залишені напризволяще і почалося пряме руйнування 500-річних мурів замку («Номер один» про це інформувала ще в лютому).

З наміром, мабуть, послаблення довгоочікуваних незаперечних свідчень більш давнього заснування Тернополя, коштом міської ради видано книгу про історію міста. А от тернопільський історик Василь Штокало й надалі називає нинішню дату заснування міста неправильною. 

Титульна сторiнка кодексу Право мiське Магдебурзьке

Чому 15 квітня – неправильна дата?

– Тому що відсутній сам документ, який вказує на неї. До нас дійшло, що начебто 15 квітня 1540 року правитель Польського королівства на ім’я Сиґизмунд І Старий у місцевості Топільче відразу для закладання міста дарував землі воєначальнику Янові Амору Тарновскі. Разом із тим сама начебто королівська грамота ніколи не виставлялася та ніде не передруковувалась. Тепер у сучасній Польщі пояснюють, що цей документ згорів у 1944 році під час бомбардувань Кракова. За історичними принципами вважається: якщо немає документа, то немає історії, – каже Василь Штокало.

На думку історика, подібного документа ніколи не існувало.

– Мова йшла про безвідкладне укріплення стратегічних (по-військовому) місцин Руського воєводства, до яких зараховано і даний розлогий заплав у верхів’ї річки Серет з півдня, від неочікуваного вторгнення турків азіатської імперії Оттаманської Порти. Мені доводиться кожного разу говорити, що 15 квітня – це не день започаткування міста, а загарбницький силовик Ян АморТарновскі – ніякий не засновник Тернополя, а стилізована леліва (на сучасному нашому гербі) – чужа.Це залишки спотворень минувшини Тернополя, важливого міста в середньовічній, новій і новітній історії України, – каже пан Василь.

Закономірно, міська рада мала би врахувати доконані минувшиною речі та виправити допущені попередниками помилки.

– Особисто я не бачу в міського голови Сергія Надала та нинішнього складу міської ради політичної волі для даних зміцнень безпеки. Якщо наше майбутнє плавно розвиватиметься, то усвідомлення цього неодмінно прийде. Коли ж сусіди приймуть ще низку «антибандерівських» законів, то це вдарить громом із ясного неба, – стверджує Василь Штокало.

Грамота свобод iз Магдебурга

15 квітня – це і «русский мир» у Тернополі

Не є новиною, що Тернопіль – важливе місто національного відродження України.

– У переломному 1990 році тут діяла псевдопатріотична рада. Чому псевдо? Тому що патріотична рада ніколи би не прийняла рішення про збереження вулиці 15 Квітня, тобто дня «визволення» Тернополя для комуністичного тоталітарного режиму кривавого Сталіна. Для прикриття ця «патріотична» рада і висмоктала 450-ліття початку Тернополя. Джерелом слугувала історія з міст і сіл УРСР (Київ, 1973). Насправді важливо було зберегти «русский мир» у західному місті України. Озброїлася «патріотична» рада блакитно-жовтими барвами. Тернополяни вірили «своїм», і так постало неправильне 15 квітня, – переконує історик.

Необхідно Тернополю повернути його історичні постаті

На перший погляд тернопільська вулиця 15 Квітня виглядає звичайнісінькою – радянською і безликою, як і інші прилеглі до неї, але в історика своя думка щодо цього.

– Насправді у назві цієї вулиці зацікавлені польські і радянсько-російські загарбники. У демократичному суспільстві такі промахи мали би негайно усунути, тобто вулиці мали би перейменувати. Зокрема, одіозна 15 Квітня може стати Надзбручанською, бо цю прекрасну вулицю було розбито, а єдиний будинок під числом 2 можна долучити до прилягаючої, – пропонує пан Штокало.

Заселення “Провалиха” (нині “Новий Світ”) починалося з мальовничої вулиці Заруддя

На думку історика, й інші вулиці з назвою осіб, які внесли кривавий безбожний комунізм, повинні бути перейменовані. Це вулиці Чалдаєва, Танцорова, Живова. Уламками з «русского мира» залишаються вулиці Ломоносова, Пушкіна з пам’ятником у середмісті, Чехова. Хоча в місті є потреба вшанування борців за волю – Артема Лугового, Марти Пашківської, Осипа Дяківа (напередодні 100-річчя народження). Залишаються невшановані в Тернополі Олег Кандиба (О. Ольжич), «Русалка Дністрова» та й час уже пом’янути Назарія Войтовича.

– Недавні дискусії про вулицю Левка Горохівського залишилися балачкою. Комусь конче потрібно зберегти вулицю Сахарова. У дні сьогоднішньої воюючої України проміжні постаті вичерпались, а ім’я Горохівського – це стяг боротьби. Досить давня віха минулого переплетена в Тернополі, мається на увазі повстання Христофора Косинського. Годиться одну з вулиць біля архіву назвати його ім’ям, бо це ділянки, куди заходили підрозділи цього незламного українця. На тернистому шляху вшанування жертовної родини Старухів, зокрема мова про колишню вул. Енґельса, де мешкали після Сибіру Ганна та Ольга Старухи. Подібне і з жертовною родиною Гуків. Колись та й прийде до суті і справа з вулицею великого тернополянина Ігоря Ґерети, – розповідає пан Василь

Вічний вогонь радянська влада встановила у парку на місці урочистого зведення до 300-річчя Берестейської унії

«Вічний вогонь», що в Старому парку, вшановується, наче знакова пам’ятка Незалежності, й 8 травня сюди на державному рівні покладається море квітів. Чому?

– Могли би цей могильник безболісно перенестися до ділянки радянських військових захоронень на Микулинецькому кладовищі. Вивільнений простір можна в майбутньому збагатити, до прикладу, 50-тисячним олімпійським стадіоном із присвоєнням імені (за думкою доктора Богдана Трофим’яка) визначного тернопільського змагуна та нескореного курінного УПА Мар’яна Лукасевича («Ягода», «Черник»). Думаю, не за горами час, коли Україна прийматиме літні Олімпійські ігри й споруда буде принагідною. Поруч може розташуватися Палац спорту, за світовими вимогами зроблені баскетбольний, волейбольний, гандбольний зали, у яких в Тернополі давно є потреба, – пропонує історик.

На думку пана Штокала, варто було повернути масиву «Новий Світ» давню назву, колись брутально замінену, української «Провалихи». Давно годилося б вислів «БАМ» зняти із вжитку на «Сонячному» масиві, масиву «Дружба» з такою ж назвою вулиці повернути давню назву «Загребелля», а існуючу вулицю погодити в найменуванні. Подібне мало би статися з вулицею «Дружба», бо досить є того, що мало би увіковічнитися.

Як розв’язати історичний клубок

Тернопільський історик пропонує за основу дати народження Тернополя брати 28 серпня, День міста та храмовий празник Успіння Пресвятої Богородиці.

«З дослідженнями проявляться рік, місяць, день та засновники-українці», – підсумовує Василь Штокало.

Іван Білий


Джерело: Тижневик "Номер один"Новини
16 Жовтня
15 Жовтня
12 Жовтня
11 Жовтня
Який варіант міграції Ви розглядаєте для себе?
 • Не думаю про еміграцію і заробітки. Комфортно працюю в Україні 45%, 5 votes
  5 votes 45%
  5 votes - 45% of all votes
 • Сезонні роботи на місяць-два 27%, 3 votes
  3 votes 27%
  3 votes - 27% of all votes
 • Виїхати на заробітки з метою залишитися за кордоном назавжди 18%, 2 votes
  2 votes 18%
  2 votes - 18% of all votes
 • Поїхати на кілька років, заробити необхідну суму і повернутися 9%, 1 vote
  1 vote 9%
  1 vote - 9% of all votes
Total Votes: 11
Вересень 19, 2018 - Квітень 30, 2019
Погода
Відео
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше