Найсвіжіше:
• Представника Тернопільщини включено до Комітету розвитку футболу УАФ • Частина Тернопільської області буде без світла: стала відома причина • У громаді на Тернопільщині зустріли тіло загиблого Героя, котрий майже рік вважався безвісти зниклим • На Тернопільщині відзавтра вводяться графіки обмеження споживання електричної енергії • На Донеччині внаслідок штурмових дій противника загинув солдат з Тернопільщини • У Тернополі правоохоронці затримали організатора корупційної схеми • Місто на Тернопільщині отримає 460 тисяч євро для забезпечення стабільного постачання чистої води • На Борщівщині не можуть поділити батьківську хату: у хід ідуть погрози і навіть вбивство собаки   • У місті на Тернопільщині на майже 20% збільшили плату за воду • У бібліотеці Тернополя дитині відмовили видавати книги • Сучасні моделі музичних центрів: що пропонують покупцям відомі бренди • 28-річний військовий з Тернополя Дмитро Линва терміново потребує допомоги! • Підтвердилося найгірше: під час виходу з Авдіївки загинув матрос з Тернопільщини • На Тернопільщині водій не врахував погодних умов та злетів у кювет (+відео) • Частина Тернопільської області буде без світла: стала відома причина • Стали відомі результати перших матчів другого кола наймасштабніших на Тернопільщині футбольних змагань • Обмеження і обов’язки: що передбачає новий закон про мобілізацію • Частина Тернополя сьогодні буде без світла: адреси • Комунальне підприємство сплатить майже пів мільйона штрафу за забруднення парку в Тернополі • Жорстока війна забрала життя 48-річного воїна з Тернопільщини • Стало відомо, скільки коштів витратить Тернопільська обласна рада на власний піар • Два місяці надій і сподівань: на Донеччині загинув гранатометник з Тернопільщини • Майже рік вважався зниклим безвісти: на Запоріжжі загинув Герой з Тернопільщини • Інвестування в іноземну валюту завершилося для жителя Тернополя втратою 350 тисяч гривень • Стали відомі дата і час проведення матчів за 1 і 3 місця зимової першості Тернопільщини з футболу
rss

Тернопільському футболу 110 років: від зародження до сьогодення


Опубліковано: 25 Серпня 2019р. о 13:17


21 серпня відбувався першій матчів в історії Тернопільщини

Цьогоріч Тернопільщина відзначає ювілей – 110-ю річницю від часу проведення першого офіційно задокументованого футбольного матчу. В короткому хронологічному викладі пропонуємо до Вашої уваги поринути в історію тернопільського футболу, щоби пригадати найвагоміші його сторінки.

“Креси” – перша футбольна команда Тернополя (фото 1910 р.)

АВСТРО-УГОРСЬКИЙ ПЕРІОД (до 1918 р.)

1909 рік

21 серпня – Тернопіль. Перший в історії тернопільського спорту футбольний матч, який документально зафіксовано (газета “Glos Polski” №35 за 28 серпня 1909 року), відбувся між місцевими командами «Поділля» і «Креси». «Креси» перемогли «подолян» – 4:1.

16 жовтня – Тернопіль. Теоретик і практик української національної фізичної культури, автор підручників із фізичного виховання молоді Іван Боберський у Тернопільській гімназії прочитав лекцію «Про основи гри в копаний м’яч». Після чого відбулася показова гра.

1910 рік

15 жовтня – Львів. Перші «заграничні» змагання тернопільське «Поділля» провело у місті Лева з УСК (Український спортовий кружок) при українській академічній гімназії. Підсумковий результат 1:1 став для «Поділля» почесним, коли зважити на те, що у Львові футбольне життя йшло повним ходом.

1912 рік

29 квітня – Станіслав. Тернопільські  «Креси» зустрілися з місцевою командою «Ревера» та програли господарям з рахунком 2:5.

26 і 27 травня – Тернопіль. Львівська «Погонь-II» з загальним рахунком 8:1 (4:1, 4:0) перемогла «Креси». Щоправда, в останньому поєдинку тернополяни покинули поле через грубу гру львів’ян.

1913 рік

2 і 18 листопада – Тернопіль. У листопаді відбулися перші матчі тернопільської та буковинської команд: «Креси» – «Хакоах» (Чернівці) – 6:3, 4:1.

1914 рік

Червень – Львів. До 100-річчя від дня народження Тараса Шевченка пройшов «Сокільський здвиг». У турнірі чотирьох команд тернопільське «Поділля» посіло третє місце: УСК (Львів) – 1:1, «Україна» (Львів) – 1:4, «Сянова Чайка» (Перемишль) – 1:0.

У другому чемпіонаті Галичини у класі «2-В» значилася тернопільська команда «Креси» поряд з «Аматорами» (Львів), «Погонню» (Стрий), «Чарні» (Ясло), «Погонню» (Ярослав).

***

ПОЛЬСЬКИЙ ПЕРІОД (1918-1939 рр.)

1921 рік

7 вересня – Золочів. Клас «C» Львівського округу: ЖКС (Золочів) та ВКС «Синява» (Бережани) – 8:0.

1922 рік

Утворилися три підокруги Львівського окружного футбольного союзу і в один із них – східний («Станиславів-Тернопіль»), по класу «B» включили тернопільські «Креси». Там команда з Тернополя зайняла друге місце.

1925 рік.

11 листопада – Чернівці. Кубок Західної України або Всеукраїнська чаша. У змаганнях брали участь кращі  українські команди. В дебютному турнірі брало участь тернопільське «Поділля» разом з командами Рівного, Львова та Чернівців. Наші земляки поступилися у півфіналі львівській «Україні» (0:1).

1926 рік

Дебютант класу «B» золочівська «Яніна» (Тернопільське воєводство) з першої спроби стала не тільки кращою командою воєводства, а й виграла титули чемпіона підокругу («Станиславів-Тернопіль») та округу ЛОФС. Завдяки цим успіхам клуб здобув путівку до окружної ліги (клас «А»).

1927 рік

Серед п’яти команд окружної ліги золочівська «Яніна» виборола третє місце, ставши єдиною командою в історії тернопільського футболу, яка здобувала нагороди чемпіонату округу.

1930 рік

Футбольна команда УСТ «Поділля» дебютує на офіційній арені і з першої спроби здобуває першість у класі «C».

1931 рік

11 травня – Тернопіль. Початок нової ери в житті «Кресів». Того дня відбулося об’єднання двох клубів – військового 54 піхотного полку та цивільних «Кресів» – в один клуб, повна назва якого стала Військово-цивільний спортивний клуб «Креси».

1932 рік

2 жовтня – Тернопіль. Відбувся вирішальний матч за кубок воєводи Казимира Мошинського для тернопільських команд, які беруть участь у першостях підокругу. Срібний кубок із рук президента підокругу Копеца отримав капітан «Легіона» Верета.

1933 рік

30 квітня – Тернопіль. Створено Тернопільський футбольний підокруг. Президентом підокругу було вибрано Вацлава Жиборського. До підокругу вступило 11 статутних клубів із Тернополя, Чорткова, Теребовлі, Збаража, Золочева.

7 грудня – За рішенням Тернопільського воєводи УСТ «Поділля» отримало дозвіл на користування спортивною відзнакою зелено-чорного кольору.

1935 рік

Подією для Тернополя цього року стали товариські матчі місцевих «Кресів» та

«Єгуди» з львівською «Україною». В обох зустрічах гості були сильнішими, вони перемогли тернопільські команди відповідно 3:1 та 4:1.

1936 рік

13-14 червня – Львів. Тернопільське «Поділля» взяло участь у турнірі на честь срібного ювілею львівської «України».  Поступившись «Україні» – 3:8 та зігравши внічию з «Проломом» (Станиславів) – 0:0, тернополяни посіли третє місце.

1937 рік

Сезон 1936/37 рр. уперше було проведено за системою «осінь-весна». Славу найсильнішої команди воєводства початку 20-х років повернули собі «Креси». Були вони близькими до виходу в Окружну лігу, та у вирішальному матчі, що проходив у Стрию (перші два завершилися внічию), поступилися дрогобицькому «Юнаку».

Кременецький клуб спортовий (ККС) в сезоні-1936/37 у Лізі Волинського ОЗПН посів друге місце. Загалом команда з Кременця виступала в цій лізі з 1935 по 1938 рр.

На запрошення УСТ «Чайка» з метою пропаганди до Чорткова приїздила львівська «Україна». Дводенний візит втілився у дві різні зустрічі. Першого дня львів’яни скромно перемогли місцеву «Чайку» – 1:0, а наступного – КОП (Корпус Охорони Погранічна) – 5:0.

***

ПЕРІОД ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ (1939-1944 рр.)

1940 рік

30 червня – Станіслав. «Локомотив» (Тернопіль) дебютував у розіграші кубка УРСР. На виїзді наші земляки перемогли «динамівців» зі Станіслава (нині – Івано-Франківськ) – 2:1.

1941 рік

1 червня – Тернопіль. Фінал кубка Тернополя: «Динамо» – «Локомотив» – 3:2.

1942 рік

17 серпня – Тернопіль. Відновлене УТС «Поділля» зіграло свій перший від початку війни тренувальний матч із командою українських студентів і святкувало перемогу – 5:1.

4 і 11 жовтня – Львів, Тернопіль. 1/4 фіналу кубка Володимира Кубійовича: «Україна» (Львів) – «Поділля» (Тернопіль) – 6:1, 2:0.

1943 рік

Відновилися футбольні змагання на першість Тернопільської округи. Перше місце, а з ним і право на розіграш за вихід до так званого «Круга першунів» здобуло тернопільське «Поділля» (за сумою двох матчів переміг «Буревій» з Бучача – 3:1, 0:2). Проте скрутні умови воєнного часу не дали можливості зберегти оптимальний склад команди, чимало гравців вибуло через різні причини. Команда ослабла, внаслідок цього невдалим був виступ на міжокружній першості зі станіславською «Загравою» (3:1, 2:2).

Серпень – Тернопіль. Пiд час нiмецької окупації до Тернополя прибула команда вiйськово-повiтряної частини «Люфтваффе», яка зіграла футбольний поєдинок зі збірною Тернополя. За радянських часiв ту подію називали «матчем смертi». Завдяки голу на 88-й хвилині Данила Борецького, наші земляки святкували перемогу.

***

РАДЯНСЬКИЙ ПЕРІОД (1945-91 рр.)

1945 рік

17 серпня – 2 вересня – Київ. Всеукраїнська спартакіада УРСР. Збірна Тернопільської області провела вісім матчів: В-4, Н-1, П-3.

1946 рік

9 травня – Чортків. «Динамо» з Чорткова стартувало в першості УРСР (зона «Захід»). У дебютній грі чортківчани поступились майбутньому переможцю – «Спартаку» з Ужгорода – 1:10. По ходу чемпіонату чортківчан замінив «Локомотив» (Тернопіль).

1947 рік

Започатковано проведення чемпіонатів Тернопільської області. Першим чемпіоном обласних футбольних змагань серед аматорських команд став «Локомотив» з Тернополя.

1949 рік

«Локомотив» (Тернопіль) виграв 9 зону першості УРСР. У півфінальній групі зайняв 3 місце й вибув з боротьби за медалі.

1954 рік

«Динамо» (Тернопіль) виграло 1 зону першості УРСР, але у фінальній групі зіграли невдало – останнє 7 місце.

1955 рік

Володимир Онисько – перший уродженець Тернопільщини, котрий грав за київське «Динамо». Впродовж двох сезонів виступав за молодіжну команду, а в 1957 році дебютував в основному складі. Всього в першій «динамівській» команді Онисько провів 18 матчів.

1958 рік

25 липня – Тернопіль. Перший міжнародний товариський матч часів СРСР: «Авангард» – «Егер-Петефі» (Угорщина) – 3:1.

2 вересня – Тернопіль. «Авангард» з Тернополя пробився до фіналу кубка УРСР серед команд колективів фізкультури (КФК), однак у вирішальному матчі наші земляки поступилися в додатковому часі харківському «Торпедо»  – 1:2. Гол за тернополян забив Валерій Торопов.

1959 рік

Лютий – Оргбюро Спілки спортивних товариств і організацій СРСР прийняло рішення про включення до складу команд майстрів класу “Б” тернопільської команди “Авангард”.

18 квітня – Тернопіль. «Цукровик» (пізніше – «Авангард») дебютував на всесоюзній арені. Перший офіційний поєдинок у класі «Б» чемпіонату СРСР відбувся на домашньому стадіоні проти команди «Динамо» з Талліна (1:2). Перший гол в історії тернопільського футболу на майстрівському рівні забив Володимир Ніколенков.

11 червня – Севастополь. Перший поєдинок в кубку СРСР. Поразка «Цукровика» на виїзді від СКЧФ Севастополь – 1:3.

18 червня – рішенням Федерації футболу СРСР вперше в історії тернопільського футболу за участь незаявлених гравців у матчі проти одеського “Чорноморця” тернопільській команді зараховано технічну поразку.

1965 рік

1 червня – 1/8 фіналу кубка СРСР – найвище досягнення тернопільської команди в цьому змагання. Перемігши по турнірній дистанції «Волинь» (Луцьк) – 1:0, СКА (Львів) – 2:1, «Дунаєць» (Ізмаїл) – 3:1, «Буковину» (Чернівці) – 1:1, 3:0, “Жальгіріс” (Вільнюс) – 1:0, СКА (Ростов-на-Дону) – 3:2, тернопільський «Авангард» у запеклій боротьбі пропустив до чвертьфіналу “Крила Рад” (Куйбишев) – 1:2. Подібне досягнення «авангардівці» повторили в 1970 році, коли за сумою двох матчів поступилися одеському «Чорноморцю» – 0:0, 0:4 (25 і 31 травня).

1967 рік

16 серпня – Вінниця. У грі зі збірною Польщі Богдан Грещак стає першим вихованцем тернопільського футболу, який виступав у молодіжній збірній СРСР. У складі львівських «Карпат» у 1969 році здобув кубок СРСР.

1968 рік

9 листопада – Тернопіль. «Авангард» здобув золоті медалі класу «Б» чемпіонату СРСР. Вигравши 1-шу зону, тернополяни потрапили до фінальної пульки з восьми команд. Там «авангардівці» набрали однакову кількість очок з чернівецькою «Буковиною» – по 11-ть, а в додатковому «золотому» матчі святкували перемогу – 2:0 (Володимир Прошкін, Борис Юров). Усім гравцям присвоїли звання майстрів спорту.

1 листопада – Калуш. Бучацький «Колос» здобув золоті медалі чемпіонату УРСР серед команд колективів фізкультури (КФК), однак так і не підвищився у класі.

Єдиний раз тернопільська команда була нагороджена Рубіновим кубком, який встановила редакція газети «Молодь України» для найрезультативнішого колективу УРСР. «Авангардівці» забили найбільше голів у сезоні – 95-ть у 48 матчах (у середньому 1,97 гола за поєдинок).

1969 рік

Бучач. «Колос» із Бучача вперше виборов кубок «Золотий колос» серед найсильніших сільських колективів СРСР. Загалом бучачани впродовж трьох років (1969-1971 рр.) були його незмінними володарями.

1972 рік

28 травня – Тернопіль. На міському стадіоні відбувся показовий матч місцевих жіночих команд «Авангард» і «Буревісник», який завершився з рахунком 2:0 на користь «авангардівок» (голи забивали Алевтина Гресь та Ірина Владимирова).

1973 рік

Бучацький «Колос»/«Колгоспник» увосьме став чемпіоном Тернопільської області (1966-1973 рр.) – досягнення, яке нікому в історії тернопільського футболу не вдалося підкорити.

1974 рік

Цей рік став одним з найсумніших в історії тернопільського футболу. Впродовж чемпіонату в другій лізі тернопільського «Будівельника» (таку назву отримав «Авангард» із травня 1972 року) буквально лихоманило: відбулася зміна керівництва, гравців тощо. У результаті – 19 місце з 20 команд. Після закінчення сезону команду було розформовано і на довгих вісім років Тернопільщина була поза майстрівським футболом.

1977 рік

30 жовтня – Мукачеве. «Буревісник» (Тернопіль) – бронзовий призер чемпіонату УРСР серед КФК.

1978 рік

23 липня – Підгайці. За сприяння голови правління колгоспу «Шлях до комунізму» Івана Михайловича Потупи засновано команду «Нива» (в обласних змаганнях замінила бережанський «Маяк»), яка згодом транзитом через Бережани переїхала до Тернополя і стала найвідомішою командою в історії Тернопільщини кінця XX та початку XXI століть.

1980 рік

19 липня – Київ. На стадіоні «Локомотив» підгаєцька «Нива», перемігши у фінальному матчі «Енергію» з Нової Каховки (3:0), здобула кубок України серед команд колективів фізкультури (КФК).

1982 рік

16 жовтня – Бережанська «Нива» у фінальній пульці чемпіонату УРСР серед команд колективів фізкультури святкувала перемогу, а з нею здобула і путівку до другої союзної ліги. У вирішальному матчі наші земляки перемогли «Суворовець» з Ізмаїла (Одеська область) – 1:0. Автор «золотого» гола – Петро Прядун.

1983 рік

28 березня – Керч. «Нива» з Бережан провела перший офіційний матч на всесоюзному рівні (друга ліга чемпіонату СРСР, 2 зона). Наші земляки на виїзді поступилися «Океану» (0:3). Перший гол на майстрівському рівні за «Ниву» провів Віктор Ряшко (у майбутньому – тренер тернопільської «Ниви») в поєдинку проти ужгородського «Закарпаття» – 2:2 (12 квітня).

18 липня – Дніпро. Тернополянин Анатолій Назаренко дебютував у вищій лізі чемпіонату СРСР за «Дніпро» у матчі проти бакинського «Нефтчі». Всього в 1983 році зіграв 5 матчів, а його команда стала чемпіоном СРСР. За діючими тоді правилами Назаренко золотої медалі не отримав.

1984 рік

15 вересня – Тернопіль. Після реконструкції стадіону бережанську «Ниву» переводять до Тернополя. У першому офіційному матчі в обласному центрі «Нива» зіграла внічию з горлівським «Шахтарем» (1:1).

1987 рік

Срібні нагороди другої ліги чемпіонату СРСР (шоста українська зона) – найвище досягнення в історії виступів «Ниви» на всесоюзних змаганнях. Ще раз тернополяни зійшли на п’єдестал пошани в 1989 році, коли здобули «бронзу».

1988 рік

25 червня – Мюнхен (ФРН). Вихованець тернопільського футболу Іван Вишневський у складі збірної СРСР став віце-чемпіоном Європи. Загалом у складі збірної СРСР провів 6 поєдинків, а захищаючи кольори дніпровського «Дніпра» Вишневський у 1988 році став чемпіоном СРСР (вища ліга).

20 серпня – Тернопіль. В 1/16 фіналу кубка СРСР тернопільська «Нива» на домашньому полі перемогла московський «Спартак» – 1:0 (автор гола – Анатолій Назаренко), у складі якого виступало кілька гравців збірної СРСР.

1989 рік

Квітень – У Тернополі було створено обласний госпрозрахунковий футбольний клуб «Ниви». Перший його президент – Володимир Григорович Аксьонов.

1990 рік

17 жовтня – Тернопіль. Вперше наш край приймав змагання під егідою УЄФА. У Тернополі проходив відбір до юнацького чемпіонату Європи за участі збірних Югославії, Чехословаччини, Швеції та СРСР. У дебютному поєдинку радянські футболісти перемогли команду з Чехословаччини – 3:0.

1991 рік

Літо – Австрія. Тернопільська «Нива» здобула кубок на міжнародному турнірі команд Центрально-Східної Європи. У фіналі наші земляки перемогли братиславський «Рапід» (Чехословаччина) – 2:1.

***

“Авангард” (Тернопіль) – чемпіон УРСР 1968 року

ПЕРІОД НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНСЬКОГО ФУТБОЛУ (з 1992 р.)

1992 рік

Команди Тернопільщини стартують у першому незалежному чемпіонаті та кубку України.

16 лютого – Суми. Чортків. Перший матч на кубок України провели тернопільська «Нива» та чортківський «Кристал». «Нива» поступилася «Автомобілісту» (Суми) – 0:1, а «Кристал» переміг «Приладист» (Мукачеве) – 2:0. 

7 березня – Чернівці. Перший матч «Ниви» у вищій лізі чемпіонату України. «Буковина» (Чернівці) – «Нива» – 2:1. Сергій Полстянов забив перший гол «Ниви» в чемпіонаті України (вища ліга). Загалом «Нива» у вищій лізі провела без перерви 10 сезонів.

На професійному рівні дебютували також ще кілька команд з Тернопільщини – «Кристал» (Чортків), «Дністер» (Заліщики), «Лисоня» (Бережани).

4 липня – Заліщики. «Дністер» із Заліщиків у останньому матчі сезону переміг кіровоградську «Зірку» (1:0), здобув золоті медалі перехідної ліги та право виступати у другій лізі чемпіонату України.

27 червня – Пискатавей (США). Захисник тернопільської «Ниви», уродженець Тернополя Ігор Покідько дебютував у складі національної збірної України в товариській грі проти збірної США, яка завершилася з рахунком 0:0. Цей матч став єдиним для Ігоря у формі головної команди країни.

28 жовтня – Тернопіль. У Файному місті відбулася перша гра на рівні збірної України. У міжнародному товариському матчі зустрічалися Олімпійські збірні України та Білорусі. Матч завершився внічию – 0:0.

1994 рік

21 червня – Станфорд (США). Екс-захисник тернопільської «Ниви» Владислав Тарнавський у складі збірної Росії дебютував на чемпіонату світу в програному матчі (0:2) збірній Бразилії. На мундіалі він також виходив на поле в переможному матчі над Камеруном (6:1).

10 вересня – Тернопіль. Наймолодшим автором гола в історії вищого дивізіону чемпіонату України став тернополянин Василь Демидяк, який, захищаючи кольори «Ниви», відзначився у ворота сімферопольської «Таврії» у віці 16 років і 231 дня.

1 грудня – Тернопіль. Уперше в історії українського футболу був анульований результат матчу «Нива» (Тернопіль) – «Шахтар» (Донецьк), який завершився перемогою тернополян з рахунком 2:1. Перегравання призначили на перший день зими і «Нива» знову була сильнішою – 2:0.

1995 рік

25 липня – Донецьк. Наймолодшим автором хет-трику в історії вищої ліги чемпіонату України став уродженець с. Грибова Лановецького району Олег Ящук. Захищаючи кольори «Ниви», він відзначився трьома забитими м’ячами у ворота донецького «Шахтаря» у віці 17 років і 272 днів. Ящук – чотириразовий чемпіон Бельгії та дворазовий володар суперкубка в складі брюссельського «Андерлехту».

1996 рік

10 місце – найкращий результат чортківського «Кристалу» (тренер – Семен Осиновський) за часів виступів у першій лізі чемпіонату України.

Хоростківська «Зоря» перемогла в одній із груп аматорської ліги України, але через фінансові труднощі не заявилася на чемпіонат України по другій лізі.

1997 рік

22 квітня – Тернопіль. Першої поразки після повернення в Україну зазнав Валерій Лобановський і його київське «Динамо» від тернопільської «Ниви» – 0:1 (автор гола – Автанділ Капанадзе). Тоді Маестро сказав журналісту Івану Греську крилату фразу: «Нива» – краща команда в Україні!»

1998 рік

10 травня – Тернопіль. Перед домашнім поєдинком чемпіонату України серед команд вищої ліги проти київського «Динамо» регент королівства Україна-Русь, єпископ Карпатський Роман, граф Карелін Романишин Русин присвоїв королівський статус ФК «Нива» та подарував його тодішньому керівництву офіційний клубний прапор.

7 місце – найкращий результат тернопільської «Ниви» (тренер – Ігор Яворський) за часів виступів у вищій лізі чемпіонату України.  

30 травня – Хоростків. «Зоря» з Хоросткова виборола кубок України серед аматорів, зігравши на домашньому стадіоні внічию (0:0) з ФК “Даліс” (Камишеваха, Запорізька область). Перший поєдинок у гостях приніс перемогу нашим землякам – 2:1.

2000 рік

Липень – У 2000 році з ініціативи міського голови Анатолія Кучеренка на базі педагогічного ліцею створено команду ФК «Тернопіль-Нива-2», яка стала фарм-клубом тернопільської «Ниви». У сезонах-2000/01 і 2001/02 виступав у другій лізі. На початку 2002 року команда змінила назву на ФК «Тернопіль». За підсумками сезону-2001/02 з першої ліги вилетіла «Нива» і через це ФК «Тернопіль» як фарм-клуб втратив професійний статус і був розформований.

2001 рік

Тернопільська «Нива» зайняла останнє, 14 місце у вищій лізі чемпіонату України і остаточно залишила когорту найсильніших вітчизняних команд. На тривалий час стався занепад професійного футболу в регіоні.

2003 рік

Вихованці СК «Надія» з Копичинців (футболісти 1992 р.н.) на Всеукраїнських змаганнях на приз клубу «Шкіряний м’яч» стали чемпіонами.

2006 рік

23 травня – 4 червня – Португалія. Вихованець залозецького футболу Григорій Ярмаш у складі молодіжної збірної України (U-21) став володарем срібних нагород чемпіонату Європи серед молодіжних команд

2008 рік

24 травня – Роттердам (Голландія). Григорій Ярмаш дебютував у складі національної збірної України з футболу в товариській зустрічі проти збірної Нідерландів (поразка – 0:3). Усього за головну команду країни Ярмаш провів 8 поєдинків.

24 серпня – Тернопіль. Микулинецький «Бровар» усьоме поспіль став володарем кубка Тернопільської області (2002-2008 рр.) – досягнення, яке нікому в історії тернопільського футболу не вдалося підкорити.

2009 рік

26 липня – Вроцлав (Польща). ФК «Тернопіль-ТНПУ» став клубним чемпіоном Європи серед студентів, перемігши у фінальному матчі команду Івано-Франківського технічного університету нафти і газу (1:0). У наступні роки колектив педагогічного університету ще двічі сходив на п’єдестал пошани: 2019 рік – «срібло», 2010-й – «бронза».

30 червня – 11 липня – Бєлград (Сербія). Тернополянин Василь Чорний у складі студентської збірної України став володарем золотої медалі на Всесвітній Універсіаді, за що був удостоєний високого звання майстра спорту міжнародного класу.

2010 рік.

13-14 березня – Тернопіль, Хмельницький. У фіналі кубка Західного регіону України з футзалу за рахунок більшої кількості голів, забитих на майданчику суперника – «Поділля-Університет» (Хмельницький), перемогу святкували «Товтри» з Козлова (Козівський район).

30 жовтня – Умань. Перемігши у фінальному матчі команду «Полісся» з Житомира (1:0), володарем кубка України серед футболістів, старших 45-ти років, став «Збруч» з Підволочиська.

2012 рік

12 травня – Київ. Команда НВК «Школа-ліцей №13» на НСК «Олімпійський» за присутності 46 тисяч глядачів на всеукраїнському змаганні – молодіжному «Євро-2012» у фіналі поступилася одноліткам із Сум – 2:2, по пен. – 5:6.

13 травня після масштабної реконструкції відкрився оновлений стадіон у Тернополі.

31 травня – 3 червня. Тернопіль. У Тернополі відбувся перший чемпіонат світу з футболу серед українських діаспорних команд. Подібні змагання на Тернопільщині проходили п’ять разів – з 2012 по 2016 рр.

14 липня – Черкаси. ФК «Тернопіль» після перерви повертається на професійній рівень. Команда зіграла свій перший матч у другій лізі на виїзді проти черкаського «Славутича» і поступилася супернику – 0:3.

2013 рік

12 і 16 червня – Одеса, Тернопіль. Перемігши в перехідних матчах СК «Одеса» (2:0 і 4:1), тернопільська «Нива» повернулася до першої ліги чемпіонату України.

27-29 червня – Тернопіль. Файне місто приймало турнір розвитку УЄФА серед жіночих команд до 17 років за участю збірних України, Шотландії та Угорщини.

Листопад. Започатковано Тернопільську футзальну лігу. У сезоні-2013/14 у ній стартувало 20 команд. У сезоні-2018/19 у футзальних змаганнях взяла участь рекордна кількість учасників – 60, розділених на чотири ліги. 

2014 рік

26 березня – Тернопіль, Черкаси. Вперше в історії тернопільського футболу одразу дві команди пробилися до чвертьфіналу кубка України. ФК «Тернопіль» на цій стадії поступився одеському «Чорноморцю» (0:1), а тернопільська «Нива» – черкаському «Славутичу» – 1:1 (по пен. – 3:4).

7 червня – Тернопіль. Зігравши внічию з каменською «Сталлю» – 1:1, ФК «Тернопіль» здобув бронзові медалі чемпіонату України серед команд другої ліги та право грати з наступного сезону в першій лізі.

23 листопада – Київ. Перемігши у фінальному матчі команду з Маріуполя (3:1), володарем кубка України серед футболістів, старших 35-ти років, став «КреаторБуд» з Тернополя.

2015 рік

Жіноча команда «Тернополянка» провела перший і єдиний сезон у вищій лізі чемпіонату України серед жіночих команд. Команда під керівництвом тренера Володимира Левчука та президента клубу Антона Рекуша посіла сьоме місце.

2016 рік

23 квітня нападник ФК «Тернопіль» Андрій Різник, забивши гол київській «Оболоні-Бровар», увійшов до п’ятірки наймолодших авторів голів у першій українській лізі. На момент взяття воріт Андрію Різнику виповнилося 16 років, один місяць і вісім днів.

8 жовтня Тернопіль уперше прийняв фінал кубка України серед жінок. На міському стадіоні харківський «Житлобуд-1» подолав чернігівську «Легенду-ШВСМ» – 4:1.

2017 рік

Вересень. Півтора тисячі юних футболістів, 85 команд, чотири вікові групи, вища та перша ліги – це все оновлена Дитячо-юнацька футбольна ліга Тернопільщини.

22 жовтня Федерацією футболу Тернопільської області започатковано Лігу чемпіонів Тернопільщини – новий турнір серед чемпіонів та призерів районних змагань, який повністю відтворює формат Ліги чемпіонів УЄФА. Першим його переможцем стала команда «Лісма» із Шляхтинців (Тернопільський район).

2018 рік

4 вересня – Тернопіль. Файне місто вперше в історії приймало матч національних збірних. Жіноча збірна України в рамках кваліфікації до чемпіонату світу 2019 року суперничала зі збірною Угорщини і перемогла суперників з рахунком 2:0.

2019 рік

14 квітня вперше в історії чемпіонат Тернопільської області проводиться у трьох лігах: вища, перша та друга. Загальна кількість команд – 31.

12 червня – Київ. ФК «Тернопіль-ТНПУ» втретє став чемпіоном України серед вузів. У фінальному матчі наші земляки здолали колектив Національного університету державної фіскальної служби з Ірпеня (Київська область) – 3:0. Попередні два чемпіонських титули датуються 2016-17 рр.

Нову історію тернопільського футболу писатимуть наступні покоління. Сподіваємося, що теперішній момент є відправною точкою для майбутніх злетів і футбольна Тернопільщина у найближчому часі не тільки житиме спогадами про подвиги в минулому, а й буде мати славне сьогодення.

Щиро вітаюємо з ювілеєм футболістів, тренерів, футбольних функціонерів, меценатів, арбітрів, уболівальників, котрі є невід’ємною складовою гри і творять історію цього виду спорту.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Автор: Рубрика:
Мітки: , ,





Новини
18 Квітня
17 Квітня
16 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше