Найсвіжіше:
• На щиті повертається до батьківської хати герой з Тернопільщини: тримав небо над нами від 2014 року • На щиті: громада на Тернопільщині зустріла полеглого Героя  • На Тернопільщині скасували тендерів на понад 236 мільйонів та відкрили кримінальні справи • У Тернопільській громаді зафіксовано п’ять фактів порушень правил рибальства (+фото) • Частина Тернопільської області буде без світла: стала відома причина • Колишнього керівника податкової Тернополя ув’язнили за вимагання 40 тис. доларів • Лишилося зібрати п’ять тисяч: рідні просять підписати петицію щодо присвоєння звання Героя Денису Блонському • У кошторис шкільного укриття за 77 млн вписали гумову плитку з Тернопільщини по 4 рази завищеній ціні • Тернопільські ветерани візьмуть участь у чемпіонаті України з футзалу • На Тернопільщині водій позашляховика не врахував погодних умов та злетів у кювет • У Тернополі в пасажирському транспорті травмувалася 73-річна жінка • Салати: особливості та характеристики • Міськрада на Тернопільщині виставила на аукціон майже 18 гектарів землі • 24 квітня один з мікрорайонів Тернополя буде без води • У Тернополі слідчі відкрили кримінальне провадження за фактом жорстокого поводження з тваринами • 47-річний мешканець Товстенської громади відповідатиме перед законом за наркозлочини • Правоохоронці провокували архітектора з Тернопільщини – Верховний Суд повністю виправдав обвинуваченого • Останні тренди у світі букетів: що зараз у моді? • П’яна водійка “Лексуса” у самісінькому центрі Тернополя скоїла ДТП • Одна з вулиць Тернополя на кілька годин залишиться без світла  • У Тернополі зник розпіарений мером реабілітаційний центр для військових • Представника Тернопільщини включено до Комітету розвитку футболу УАФ • Частина Тернопільської області буде без світла: стала відома причина • У громаді на Тернопільщині зустріли тіло загиблого Героя, котрий майже рік вважався безвісти зниклим • На Тернопільщині відзавтра вводяться графіки обмеження споживання електричної енергії
rss

Степан Барна: «Злочинні спроби асимілювати лемків як представників української нації серед інших народів зазнали фіаско»


Опубліковано: 9 Серпня 2017р. о 15:48


Увісімнадцяте на Тернопільщині відлунали «Дзвони Лемківщини». Фестиваль вважається однією з найбільш колоритних подій року, він вражає етнічною самобутністю. Водночас свято є прикладом стійкості національного духу та відданості рідному краю, адже всі злочинні спроби асимілювати представників української нації серед інших народів зазнали фіаско.

dsc_3443Голова Тернопільської ОДА Степан Барна пригадує, що лемківську культуру та традиції прищепили йому в дитинстві дідусь та бабуся, які також були депортованими.

– Усвідомлення того, що ти є українцем, лемком, стали важливою складовою у формуванні мого світогляду, у виборі переконань та навіть роботи, яку проводжу сьогодні. Хоча лемки і є невеликою етнічною групою українців, але їх внесок у розвиток самобутньої української культури є неоціненним. Можливість збиратися на фестивалі «Дзвони Лемківщини» та аналогічних лемківських ватрах – це нагода не просто проявити свою пісню, говірку, особливості побуту. Це необхідна складова об’єднання українського суспільства довкола своєї культури, – зазначає Степан Барна.

Водночас голова ОДА звернув увагу, що «Дзвони Лемківщини» не є виключно розважальним заходом, адже в ці дні розділяємо й біль, якого зазнали лемки під час репатріації та операції «Вісла». У дні фестивалю збираються родини, які свого часу були розділені й позбавлені спілкування на довгі роки.

– Минуло 70 років з тих трагічних подій, але ми пам’ятаємо прагнення тоталітарного режиму знищити українців. Цей біль дає стимул до боротьби нам сьогодні, це нагадування кожному з нас, наскільки важливо зберігати єдність нації. Бо коли ми єдині – ми не переможні, – наголошує голова ОДА.

На думку голови Світової федерації українських лемківських організацій Софії Федини, на прикладі фестивалю «Дзвони Лемківщини» помітним є локомотивний рух уперед. «Переломним був, напевно, 15-й ювілейний фестиваль. І з того часу слава про цю подію, що відбувається на Тернопільщині, поширюється все більше й більше. Даний фестиваль уже стає своєрідною візитівкою краю. Я тішуся, що тут і лемківський музей розбудовується, і лемківська ресторація, і парк скульптур», –зазначає Софія Федина.

За її словами, подібні «лемківські ватри» проводяться практично всюди, де лемківська громада, що є надзвичайно важливо. З травня по вересень відбувається близько десяти таких масштабних заходів. Поза межами України лемки збираються у Польщі, Словаччині, США, Канаді.

dsc_3696Як повідомив голова Тернопільської обласної організації Всеукраїнського товариства «Лемківщина» Олександр Венгринович, цьогоріч лише безпосередніми учасниками фестивалю стали понад тисяч осіб – це сольні виконавці та творчі колективи, а гостей-відвідувачів традиційно збирається близько 25-30 тисяч.

– Лемки розпорошені по світу через депортацію 1944-1946 років. Але ми маємо мету  об’єднуватись, гуртуватися, щоб лемківська культура не зникла, а тільки примножилась. Головне – це дух, який живе в людях! Він є рушійною силою, тому ідея фестивалю себе не вичерпує, а тільки примножується. Щороку «Дзвони Лемківщини» стають більш яскравими та насиченими. Для більшого комфорту в цьому році ми зробили навіс перед головною сценою, щоб глядачам було зручніше і будь-яка погода не стала на заваді заходу. Ми додали більше самобутності:  кулінарія, гончарство, ковальство, фотовиставки та літературні експозиції, є кілька локацій для малечі. Вкрай важливо зберегти саму ідентичність лемків як етнографічну групу українського народу. І вважаю, що за всі вісімнадцять років фестивалю нам це добре вдається, – каже Олександр Венгринович.

За словами голови Тернопільської обласної ради Віктора Овчарука, наразі розглядається можливість, щоб «Лемківське село» – місце проведення фестивалю працювало як туристичний об’єкт протягом усього року.

«Справді, було б доречно уніфікувати локацію лемківської культури та самобутності тут, у Монастириськах. Добре було б, щоб туристи та етнічні лемки, які приїжджають на Тернопільщину з екскурсійними турами чи просто у гості, мали змогу відвідати насичену різними експозиціями локацію. Наразі питання перенесення музею на територію «Лемківського села» ще відкрите, але думаю, що незабаром ми його відпрацюємо з депутатським корпусом», – зазначив Віктор Овчарук.

Тож фестиваль «Дзвони Лемківщини» і цього року подарував незабутні враження учасникам та гостям. Головне – він вкотре довів, що єднання тільки примножує усі досягнення української нації.dsc_3596


Джерело: Тижневик "Номер один"





Новини
19 Квітня
18 Квітня
17 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше