Найсвіжіше:
• Як вибрати клініку для ведення вагітності • За вчинення домашнього насильства жителю Зборова загрожує два роки тюрми • На два дні у Тернополі перекриють одну з головних промислових вулиць міста  • Житель Бережанщини постане перед судом за тяжкі тілесні ушкодження, що спричинили смерть потерпілого • Щемлива історія 22-річного воїна з Тернопільщини, який вижив після “скидання” вибухівки з дрона • Частина Тернопільської області буде без світла – стала відома причина • Військовослужбовиця з Тернопільщини нагороджена «Хрестом Військова честь» • Помер колишній головний тренер тернопільської «Ниви» • Футбольний чемпіон Тернопільщини заявився на сезон-2024: з п’ятьма новачками та без трьох лідерів • Чоловіки 18-60 років не зможуть отримати паспорти за кордоном – постанова Кабміну • Збиткові тепломережі Тернополя виплатили працівникам премій на мільйон • На дорогах Тернопільщини збираються встановити розумні відеокамери • У Тернополі помер похресник Степана Бандери • Ексдепутата Тернопільської райради підозрюють у вимаганні $300 тисяч хабаря  • Прокуратура Тернопільщини взялася за піарника Надала • У Тернополі відбудеться Великодній ярмарок крафтовиків • 9000 доларів за «швидко перебігти кордон» – за незаконне переправлення ухилянта через кордон судитимуть 2 осіб • Сімейні розбірки на Тернопільщині: судитимуть 36-річного чоловіка, який вбив співмешканця своєї тещі • Мікробіом та його вплив на здоров’я дитини: нові дослідження та перспективи • У госпіталі помер військовослужбовець з Тернопільщини • Частина Тернопільської області буде без світла – стала відома причина • Легенда тернопільського футболу відновлює кар’єру і побореться за Лігу Тернопільщини • Від отриманого поранення на Донеччині в госпіталі помер 45-річний воїн з Тернопільщини • Заборона на консульські послуги для чоловіків за кордоном – скільки часу це триватиме • Закон про мобілізацію-2024: коли він набирає чинності та основні норми
rss

Спростили медогляди для учнів і дошкільнят, а медпункти в закладах освіти функціонуватимуть до 2020 року


Опубліковано: 1 Травня 2018р. о 11:24


З наближенням літа для кожного з батьків дошкільнят і школяриків завжди гостро стояла проблема, щоби їхня дитина встигла до 1 вересня пройти величезні черги медоглядів із цілою низкою аналізів. Якщо старшокласники могли марнувати на це час самотужки, то учні молодших і більшості середніх класів, а тим більше дошкільнята, – у супроводі батька чи матері. А їм на ці медогляди необхідно було викроювати час на роботі або й гаяти на це декілька днів своєї відпустки. Відтепер, у зв’язку зі спрощенням цієї процедури для учнів і з її мінімізацією для дошкільнят, згаданої проблеми як такої не повинно існувати. Бо, відповідно до нововведень, щоб оформити дитину в дитсадок, достатньо лише однієї довідки від  її педіатра і картки щеплень. А школярам до 1 вересня тепер достатньо пройти медогляд лише в чотирьох лікарів і здати аналізи тільки на гемоглобін.

Останнім часом батьківську громадськість Тернополя, учителів і самих медичних фахівців схвилювали чутки про нібито закриття у зв’язку з реформуванням в освітянських закладах медичних пунктів, однак насправді вони працюватимуть у звичному режимі щонайменше до 2020 року. Докладніше про це, а також про кампанію підписання медичних декларацій та основне завдання педіатра – у бесіді із заступником директора з амбулаторно-поліклінічної роботи комунального некомерційного підприємства «Тернопільська міська дитяча комунальна лікарня» Володимиром Кучмою.

Що потрібно для оформлення у дитсадок?

 Володимир Кучма

– Пане Володимире, чи торкнулися в період реформування медицини певні зміни її ланки, яка обслуговує освітні заклади?

– Зараз відбувається реформа первинної ланки, яка стосується сімейних лікарів і дільничних терапевтів та педіатрів. Шкільні й дошкільні медичні фахівці підпадають до її вторинної ланки, яку, згідно з медичною реформою, впроваджуватимуть у 2019 році.

Незважаючи на це, у медичній ланці, яка обслуговує загальноосвітні, професійно-технічні та дошкільні заклади, є певні позитивні зміни. Зокрема, вийшов наказ Міністерства охорони здоров’я №157, згідно з яким скасовано форму 026О – картку дитини, яка оформляється у дошкільний навчальний заклад. Відтак цю медичну документацію більше не треба подавати до дитсадків, оскільки вони не мають для цього медичної ліцензії і є освітянськими, а не лікувальними закладами. Тому там форма 026О не може перебувати. У зв’язку із цим було суттєво спрощено програму оформлення дітей у дошкільні навчальні заклади.

– У чому конкретно проявляється це спрощення і наскільки воно полегшить батькам процедуру оформлення їхніх діток у садочки?

– Якщо досі дитина для вступу до дитсадка проходила ретельний медичний огляд, то, згідно з наказом МОЗ №149, що стосується догляду за здоровою дитиною віком до 3 років, там цього уже не передбачено. Відтепер, щоб оформити дитину в дошкільний навчальний заклад, достатньо відповідної довідки від дільничного педіатра і картки профілактичних щеплень. І це все, що вимагається від медицини для дошкільної освіти. Більше не буде жодних аналізів, підписів завідуючих відділенням та іншої оглядової й паперової тяганини. А на саму процедуру отримання довідки витрачатиметься лише 5-10 хвилин.

Які аналізи потрібні учням?

– А як щодо оформлення дітей до школи та відповідних переходів після літніх канікул з одного класу до іншого?

– Стосовно оформлення дітей до школи, то тут залишилися медогляди, але їх суттєво спрощено як за самою процедурою, так і за її обсягом. Ці речі врегульовує наказ МОЗ №682, відповідно до якого дитині видається спеціальна довідка учня загальноосвітньої школи – форма 0861О. Досі її застосовували винятково щодо відвідувань школярами уроків фізкультури. Нині її видають для всього навчально-виховного процесу учнів за підсумками медичного огляду. Однак для його проходження тепер необхідно обійти лише чотирьох лікарів.

– У яких саме медичних фахівців перед кожним першовереснем школярам тепер треба буде проходити медогляд?  

– Відтепер перед кожним навчальним роком школяреві треба буде пройти медогляд лише в окуліста, ортопеда, хірурга і стоматолога. З аналізів для широкого загалу всіх здорових дітей необхідно буде здати лише аналіз крові на гемоглобін. І більше нічого проходити не треба.

– А якщо школяр має якусь певну патологію чи тривалий період хворіє на якусь недугу?

– Весь наш процес винятково підпорядкований забезпеченню здоров’я дитини. У такому випадку педіатр направляє учня відповідно до патології до профільного лікаря, за якою він стоїть у нього на обліку. І то потреба в цьому виникає лише в тому випадку, коли дитина довготривалий період не була у нього на прийомі. Тобто усе спрощено до мінімуму.   

Медпункти поки працюватимуть у звичному режимі

– Нині серед батьків дітей, учителів та самих медпрацівників виникають побоювання, що внаслідок реформи в галузі охорони здоров’я уже наступного навчального року можуть зникнути медпункти у школах і дитсадках. Судячи з Вами сказаного на початку нашої бесіди, це не так?

– Можу сказати із впевненістю, що медичні пункти у школах і в дитсадках працюватимуть у звичному режимі щонайменше до 2020 року. Тобто гарантовано упродовж цього терміну в кожній із 30 шкіл Тернополя працюватимуть по одній медсестрі, а там, де кількість учнів перевищує тисячу чоловік, – і по дві. Лікарів у цій сфері медицини Тернополя задіяно 12, тобто кожен із них обслуговує по дві-три сусідні школи. Вони  надають дітям відповідно до їхніх звернень невідкладну медичну допомогу, проводять протиепідемічні, профілактичні та після канікул медогляди. Оці всі речі як були, так і залишаються упродовж наступних понад півтора року.

– А якою буде доля медпунктів після 2020 року?

– Наразі відбувається реформування первинної ланки медицини – діяльності сімейних лікарів, дільничних терапевтів і педіатрів. Лише після завершення цього процесу розпочнуть впроваджувати зміни у наступній ланці. У комунальному некомерційному підприємстві «Тернопільська міська дитяча комунальна лікарня» до другого рівня реформування, окрім лікарів і медсестер, котрі працюють у медпунктах шкіл, профтехучилищ і дитсадків, належать вузькопрофільні спеціалісти поліклініки, а також фахівці лікарні. Як стверджують у профільному міністерстві, у даному напрямку є вже певні стратегії та напрацювання. Однак їхній остаточний варіант доведуть на місця лише після того, як Кабмін затвердить відповідною постановою реформування другої ланки медицини. На мою думку, доки не реформували першої ланки, щось говорити про другу, яка взаємопов’язана з нею, не варто. Бо медичну реформу за короткі терміни зробити не можливо.

Першу медичну допомогу зможуть надавати… вчителі?

– У реформуванні медицини ми орієнтуємося на розвинені країни світу. А у них переважно відсутня медична ланка у закладах освіти.

– У різних, в тому числі і європейських державах є свої підходи до цього питання. Окремі з них мають медичні підрозділи і в освітянських закладах. Як це буде у нас, наразі не відомо. Я за те, щоби цей напрямок медицини зберігся. Але теоретично, як скажімо у США, і в нас першу медичну допомогу можуть надавати і вчителі, які проходять відповідний курс у педагогічних вишах.

– Невідомо, як таке у нас відбуватиметься на практиці?

– Запитання виникають не лише щодо можливості надання учителем якісної першої медичної допомоги учням. Для цього треба, щоби відбулися зміни й у свідомості учасників навчально-виховного процесу. До того ж у нас кожен регіон має свою специфіку в педіатрії. В окремих із них досі дітям ще роблять профілактичні щеплення у школах та дитсадках. Як уже зазначалося, такі заклади, згідно з нинішньою концепцією Міністерства охорони здоров’я, не є медичними. А ми від цієї практики відмовилися ще задовго до цього. Але в інших регіонах вона існує. Тож при здійснені реформи другої ланки, на моє переконання, згадані моменти обов’язково врахують. Адже від навіть маленьких нюансів залежить не лише здоров’я, а й життя школярів.

– Перший етап медичної реформи уже в розпалі і в ньому беруть участь в  тому числі й педіатри Вашої клініки. Як зараз у Тернополі проходить процес підписання декларацій і чи не заважає паперова тяганина основній діяльності педіатрів? 

– Наші 54 педіатри обслуговують 45 тисяч дітей. Тож якщо форсувати підписання декларацій, то практично не буде часу для виконання основної функції – лікувальної. Тому ми не підраховуємо кількості вже укладених таких угод і не гонимося за показниками, а робимо це поступово, не доводячи до ажіотажу. Підписуємо декларації з батьками, як це й передбачає реформа, переважно під час їхніх звернень до лікарів. Основне завдання педіатра – лікувати дітей, але паралельно із цим вони ще й встигають виконувати інші покладені на них функції. У тому числі й щодо впровадження медичної реформи.

Олесь Миколайчук


Джерело: Тижневик "Номер один"
Рубрика: ,





Новини
25 Квітня
24 Квітня
23 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше