Найсвіжіше:
• На Донбасі загинув майор із Тернополя • У Тернополі засуджено нічного стрілка • Чортківчанка стала першою леді Студреспубліки-2019! • «Нафтогаз» знижує ціну на газ у вересні • ГОРОСКОП • Тренер із бойового гопака Владислав Лавнікович: «Вірю, що підписувати договір про капітуляцію і повернення Криму та територій Луганщини й Донеччини буде наш гетьман в оточенні справжніх козаків» • Судинний хірург Юрій Свідерський: «Варикоз трапляється у 40% населення планети – це своєрідна плата за прямоходячість» • Біатлоніст, фехтувальниця та футбольний тренер стали орденоносцями • Анонси газети «Номер один» від 18.09.2019 р. • ДВАНАДЦЯТА ТОВАРИСЬКА ГРА з нагоди Дня рятувальника, дня всіх працівників Міністерства надзвичайних ситуацій України • Легендарний політик Павло Сливка: «Коли мерську посаду залишав Негода, він сказав, що я один з небагатьох депутатів, хто у нього нічого не попросив» • Що і чому відкрито курять сучасні діти? • Бережіть дитину в собі, і вона вам допоможе у найскрутніших ситуаціях • Дістати наркотик – як зробити селфі • Депутат і директор Лариса Римар: «На мене неможливо тиснути, мене можна лише переконати аргументами» • Серія вибухів у Тернополі: перед замахом жертви отримували повідомлення із погрозами • Роботодавцям Тернопільщини потрібні працівники на 29,4 тисячі вакансій • Де на Тернопільщині не буде світла • Дитячий фотограф Катруся Бородайко: «Беріть на зйомку грудне молочко та довіру, а все інше ми зробимо за вас» • Сімейний бізнес на Козівщині: син корів крав, а мати – здавала • Як народними засобами вилікувати запальний процес • В’ЯЛЕНІ ПОМІДОРИ із ПРЯНИМИ ТРАВАМИ • Патріарха Йосифа Сліпого вшанували філателістичною виставкою • Останній день переходу на єдиний податок з IV кварталу – 13 вересня 2019 року • АМКУ вирішив примусово поділити групу Ostchem Фірташа
rss
Скажи мені, чим ти харчуєшся, і я скажу, хто ти

Опубліковано: 17 Січня о 14:40Ми є те, що ми їмо. Напередодні новорічних та різдвяних свят, які рідко в кого обходяться без традиційного застілля, давайте поговоримо про наше тіло, а саме – про психологічні особливості харчування, тобто – про психологію харчування.

Напевно, у кожного з нас час від часу виникає запитання: чи можливо досягнути гармонії їжі та тіла? Десь ми перебуваємо в дуже амбівалентній ситуації: з одного боку – культ стрункого спортивного тіла, а з іншого – культ їжі (сюди я відношу як різні, перевірені часом, так і новомодні підходи в харчуванні).
Без перебільшення взаємодія з їжею – це довготривалі та неоднозначні стосунки в житті будь-якої людини! Ці відносини пов’язані не лише із задоволенням фізіологічного голоду, це також один з найпоширеніших способів спілкування -традиційно у всіх культур і народів існує застілля (згадайте лишень нашу українську гостинність), а також прийом їжі часом є засобом психологічного захисту, компенсацією відсутності любові, способом зниження напруги, ліками для зраненого самолюбства, особливо, коли ми не знаємо, як по-іншому відреагувати  на внутрішні проблеми.

Працюючи над першим розділом “Генеральне прибирання” своєї нової книжки “Марафон оновлення”, що стосується нашого тіла та простору, в якому ми живемо, я натрапила на цікаву теорію, підтверджену практикою психолога і письменниці Ліз Бурбо, яка виявила, що наше тіло безпосередньо залежить від психології нашого харчування. Іншими словами, – від того, що ми їмо.

«Ми дуже часто заїдаємо свої проблеми! Замість того, щоби “почути” свої потреби, ми йдемо до холодильника за чимось смачненьким». І я повністю погоджуюся з нею. Ось кілька її спостережень, як залежить тип нашого харчування від власних психологічних особливостей. При цьому я не розглядаю фізіологічні проблеми, коли брак якихось речовин у нашому тілі провокує споживання певної їжі.

На що вказує пристрасть до жирної їжі?

Жирна їжа може бути дуже шкідливою. Однак безліч людей її обожнюють. 
Ліз Бурбо вважає, що пристрасть до жирної їжі вказує на загострене почуття провини. Людина, яка налягає на жирні продукти, хоче себе за щось покарати. Вона переконана, що потрібно дбати перш за все про близьких людей, а не про самого себе. Турботу про себе такі люди можуть прирівнювати до егоїзму, нерідко вони відчувають відразу до самих себе, причому як на фізичному, так і на психологічному рівнях.

На що вказує любов до солодощів?

Чого гріха таїти, любимо ми підсолодити собі життя.  Проте дієтологи вирахували, що в день людині досить цукру, який міститься у трьох свіжих фруктах. Усе інше — вже перебір.
Що з точки зору психології харчування означає зловживання солодощами? Недолік ніжності в житті, стверджує Ліз Бурбо. Ласун зазвичай буває вкрай суворим до себе, занадто рідко себе хвалить. Ну а вже якщо хвалить, то нагороджує себе не компліментами (які йому так потрібні), а пряниками і шоколадними цукерками.

На що вказує залежність від борошняних виробів, ароматної здоби, рум’яних пиріжків?

Напевно, складно знайти людину, яка могла би спокійно пройти повз апетитну випічку. На що вказує зловживання випічкою згідно із психологією харчування? 
Брак емоційної «їжі», підтримки близьких. Причому цілком імовірно, що людина отримує увагу близьких, але їй все одно постійно мало. Ліз Бурбо зазначає, що такі люди часто ненаситні у всьому, в тому числі і в їжі.

На що вказує тяга до гостренького?

Згідно із психологією харчування, в житті таких людей бракує пристрасті. Людина, що любить гострі страви, як правило, не помічає, яке чудове все те, що її оточує. Вона занадто схильна до аналізу. І живе розумом, не дозволяючи собі насолодитися відчуттями та яскравими переживаннями. Недолік «перцю» в житті, на думку Ліз Бурбо, така людина заповнює надлишком перцю в їжі.

Багато в чому я погоджуюся з Ліз Бурбо, а особливо в тому, що існує прямий зв’язок між тим, що ми їмо, і тим, ким ми є, і навпаки. “Скажи мені, чим ти харчуєшся, і я скажу, хто ти,” – перефразую відомий афоризм.

У нашому житті не може бути порожніх місць, коли є брак чогось (близькості, впевненості, підтримки тощо), тому ми заповнюємо його всім, чим тільки можна, зокрема їжею. Хоча, якщо вже бути до кінця відвертими, то не лише їжею, а також азартними іграми, ризикованими видами спорту, залежностями у стосунках, залежностями від хімічних речовин.

Можна погоджуватись зі всім вищенаписаним, а можна й ні. А можна вже зараз спробувати для себе проаналізувати, чим для вас є їжа. Чи немає якихось перекосів у вашому харчуванні.

Візьміть аркуш паперу. Розграфіть його на три частини. У першій запишіть 5 продуктів (напої також сюди входять), які ви найчастіше вживаєте, які вам найбільше смакують, до яких «тягне». У другій колонці навпроти кожного з продуктів напишіть свої відчуття, з якими ви його з’їдаєте чи випиваєте, постарайтеся максимально прислухатись до себе. Про що хоче сказати ваше тіло, коли споживає 8-й за рахунком смаколик? І хоче ще… Якими почуттями та емоціями ви наповнюєтесь, окрім їжі? У третій колонці запишіть, чим іще, крім їжі, можна компенсувати ту чи іншу потребу, яку ви «заїдаєте».
Проекспериментуйте! Впевнена, вас чекає багато несподіваного… 

Щоби було краще зрозуміло, про що йде мова, я приведу власний приклад.

Час від часу зранку чи ввечері я п’ю горнятко молока (і це з моєю лактозонепереносимістю! Коли я на молоко взагалі дивитися не можу). Останнім часом зловила себе на думці, що це перетворюється на справжній ритуал для мене. Випиваючи свій напій, я відчуваю спокій, захищеність, безтурботність, майже так, як це було колись у моєму дитинстві, і бабуся, щойно подоївши корову, приносила мені, тоді ще зовсім маленькій дівчинці, глиняне горнятко молока. Наразі обставини у моєму житті склалися так, що за короткий проміжок часу було досить багато напружених, стресових подій: переїзд в іншу країну, вагітність та народження донечки, адаптація до нового життя та багато іншого. Далеко не завжди я почувалася захищеною, а про безтурботність, здавалося, забула взагалі. І саме це моє «ритуальне» горнятко молока нагадало мені, наскільки це все є важливим для мене!

Чудовий вечір з подругою і лише з подругою (просто обожнюю свою сім’ю, але часом треба відпочивати одне від одного), нове захоплення – і я знову на якийсь час відчула себе наповненою безтурботністю і легкістю. Із відчуттям захищеності трошки складніше, але це також не проблема, якщо не нехтувати своєю потребою, а шукати способи її задовольнити (окрім «заїдання»!). І потреба у щоденному ритуальному молоці в мене практично відпала.

Наталія Гаєвська, сімейний психолог, кандидат психологічних наук


Джерело: Тижневик "Номер один"Новини
19 Вересня
18 Вересня
17 Вересня
16 Вересня
Який варіант міграції Ви розглядаєте для себе?
 • Виїхати на заробітки з метою залишитися за кордоном назавжди 47%, 20 votes
  20 votes 47%
  20 votes - 47% of all votes
 • Не думаю про еміграцію і заробітки. Комфортно працюю в Україні 26%, 11 votes
  11 votes 26%
  11 votes - 26% of all votes
 • Поїхати на кілька років, заробити необхідну суму і повернутися 16%, 7 votes
  7 votes 16%
  7 votes - 16% of all votes
 • Сезонні роботи на місяць-два 12%, 5 votes
  5 votes 12%
  5 votes - 12% of all votes
Total Votes: 43
Вересень 19, 2018 - Квітень 30, 2019
Voting is closed
Погода
Відео
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше