Найсвіжіше:
• Рада хоче знизити ставку ПДВ для аграріїв до 14% • Як зберігати буряк у квартирі та погребі: корисні поради для господарів • Розміри ставок для фізичних осіб-підприємців – платників єдиного податку четвертої групи • МВС запустило онлайн-сервіс для перевірки достовірності водійських прав • В Україні ввели нові номерні знаки • Люди, будьте людьми! • У Кабміні хочуть сполучити швидкісними дорогами всі облцентри Західної України • Президент ФК «Агрон» Юрій Березовський: «Я ніколи не скажу Роману Курдупелю прощай, а до нових зустрічей!» • Володимир Зеленський у Тернополі: 200 мільйонів на Гаївський міст, «Велике будівництво» доріг, шкіл, садочків • На Тернопільщині черговий новий прокурор • Громадсько-політичний діяч Володимир Колінець: «До мене під вартою попід руки привели самого прокурора району, в якого на подвір’ї знайшли поцуплені бетонні конструкції» • «Місцеві вибори мають стати потужним запобіжником, щоби не допустити реваншу проросійських сил» • Україна готова до опалювального сезону на 90% • У ЗУНУ здійснюють підготовку молоді до складання зовнішнього незалежного оцінювання та вступу до коледжів на базі 9-го класу • Обвинувачений у вбивстві тату-майстрині і далі залишиться під вартою • ГОРОСКОП • Західноукраїнський національний університет об’єднав науковців світу під час Другого Міжнародного Тижня! • Керівниця ідеологічного відділу «Правого сектора» Ірина Драгущак: «На місцевому рівні цілком реально творити незалежну від олігархічних впливів політику» • Якою буде погода на Тернопільщині у найближчі сім днів • У команді «Слуги Народу» об’єдналися відомі авторитетні постаті для реалізації стратегії розвитку Тернопільщини • Сільський голова села Глібів Надія Задоріжна: «Мій пріоритет – робити життя людей комфортним» • Небесні куліси відкрилися ще для одного геніального актора • На Тернопільщині відновили роботу приміські поїзди • Молодь класичного університету Тернополя за чисту Україну! • Анонси газети «Номер один» від 23.09.2020 р.
rss
Що таке воєнний стан і чого чекати українцям? Аналіз тижня

Опубліковано: 28 Листопада о 16:56Вперше в історії незалежної України, щоб зупинити агресію Росію, на частині території нашої держави введено воєнний стан. Для більшості українців це словосполучення викликає паніку. Наші журналісти спробували розібратися, що таке воєнний стан, які обмеження прав варто чекати українцям, чи вплине він на майбутні вибори і роботу ЗМІ та чи буде масова мобілізація.

Передісторія

25 листопада три українські військові кораблі – «Бердянськ», «Нікополь», «Яни Капу» – направлялися з Одеси до Маріуполя. Російські прикордонники стверджують, що не отримували попередження про перетин Керченської протоки нашими кораблями і розцінили це як перетин кордону. Російські кораблі та катери розпочали переслідування та в ультимативній формі вимагали зупинитися під загрозою застосування зброї. Також була інформація про перекидання російського спецназу на прикордонний корабель ПС ФСБ РФ «Дон». Катери РФ відкрили вогонь по корабельній групі Військово-Морських сил ЗС України. Пошкоджено малий броньований артилерійський катер “Бердянськ”. У результаті обстрілу з боку РФ захоплено 23 військовополонених. Шестеро українських моряків отримали поранення, двоє – у важкому стані. На даний момент встановлено особи. Найстаршому полоненому 47 років, а наймолодшому – 19. Серед полонених жителів Тернопільської області немає.

Центр громадських зв’язків ФСБ РФ опублікував відео, на якому зображено «допит» трьох українських моряків, захоплених у полон в ході нападу Росії на кораблі ВМС України в Керченській протоці. На записі видно, що чоловіки читають свої «свідчення» з листа. Тим часом командування ВС ЗСУ України заявляє, що наші військові діяли законно, згідно з нормами міжнародного морського права і чинних договорів. Україна докладає усіх можливих зусиль для визволення своїх синів із полону, в тому числі долучаючи до цього світову спільноту, і розцінює дії РФ в районі Керченської протоки як акт військової агресії.

Президентом у день інциденту зібрав засідання воєнного кабінету та РНБО. Головне питання екстреного засідання стосувалося можливості введення воєнного стану. За його підсумками Президентом було запропоновано Верховній Раді ухвалити рішення про введення воєнного стану. 

Початковий текст указу передбачав введення воєнного стану строком на 60 днів і мав діяти на всій території України. Однак після розгляду в парламенті строк дії скоротили до 30 днів. Воєнний стан триватиме з 9 години 28 листопада до 27 грудня і поширюється лише на територію Вінницької, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Чернігівської, Херсонської областей та у внутрішніх водах Керченсько-Азовської акваторії. До переліку ввійшли області, які розташовані вздовж російського кордону та на узбережжі Чорного й Азовського морів. Вінницька область потрапила до списку у зв’язку з тим, що межує з придністровською ділянкою молдавського кордону.

Що в указі Президента?

Президентом видно два укази. Перший вводить в дію рішення РНБО та містить пункти, які стосуються підготовки до введення воєнного стану. Другий указ, схвалений Верховною Радою, повинен забезпечити фінансування та постачання Збройних сил та інших військових формувань в особливий період.
Також має бути приведена у повну готовність система цивільного захисту, 
утворені ради оборони та забезпечення сприяння військовому командуванню у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану.

Окремим пунктом цього указу пропонувалося тимчасово обмежити ряд конституційних прав і свобод громадян, передбачених Конституцією України, однак Президент Петро Порошенко публічно заявив, що обмеження конституційних прав громадян буде застосовано лише у випадку повномасштабної російської експансії.

Що таке воєнний стан?

Це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у випадках збройної агресії проти України, нападу на неї, а також якщо існує небезпека для незалежності та територіальної цілісності держави.

Правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, Закон України “Про правовий режим воєнного стану”, а також указ Президента.

Хто здійснює керівництво під час дії воєнного стану?

Керівництво державою переходить до військового командування, яке разом з органами виконавчої влади, військовими адміністраціями та органами місцевого самоврядування має запроваджувати та здійснювати заходи правового режиму.

Що таке “військові адміністрації”?

Це тимчасові державні органи, які можуть бути утворені на територіях, де проголошено воєнний стан. Рішення про доцільність їхнього створення приймається Президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування.

Адміністрації утворюються в одному чи декількох населених пунктах. Військову адміністрацію населеного пункту очолює начальник, який призначається та звільняється Президентом України за пропозицією Генерального штабу.

Чи відбудуться вибори Президента і парламенту під час дії воєнного стану?

Вибори під час воєнного стану не проводяться. Це стосується виборів Президента, виборів до Верховної Ради, до Верховної Ради АР Крим та до органів місцевого самоврядування. Також забороняється проводити будь-які референдуми. Зміна Конституції України та Конституції АР Крим також заборонена. Однак після голосування за введення воєнного стану Верховна Рада проголосувала за проведення виборів Президента 31 березня 2019 року, тобто після закінчення дії воєнного стану в 10 областях.  

Чи обмежуються якісь права?

Так. Умови воєнного стану передбачають повну заборону проведення страйків, масових зібрань та акцій. Військове командування під час воєнного стану має право запроваджувати комендантську годину, встановлювати особливий режим в’їзду і виїзду в населені пункти, обмежувати свободу пересування громадян, а також рух транспортних засобів. Також  дозволено перевіряти документи, а в разі потреби проводити огляд речей, транспорту, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян. Існує вірогідність реалізації права на заборону діяльності політичних партій та громадських організацій, якщо вони становлять ризик для суверенітету та національної безпеки України. У той же час в законі передбачено цілий список прав, обмеження яких забороняється. Наприклад, заборона тортур, покарання, принизливе поводження.

Що таке “трудова повинність”?

У разі запровадження воєнного стану військове командування та інші органи влади отримують право оголосити трудову повинність та залучати громадян до суспільно корисних робіт. Це передбачає виконання робіт оборонного характеру, а також у ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, а також їхніх наслідків.

Що означає “конфіскація майна”?

У разі необхідності закон дозволяє примусово відчужувати майно, що перебуває у приватній або комунальній власності, вилучати майно державних підприємств, державних господарських об’єднань для потреб держави. Однак дуже сумнівно, що цей пункт буде реалізовано.

Чи обмежується діяльність ЗМІ? 

Так. Воєнний стан передбачає, що командування зможе контролювати підприємства зв’язку, телерадіоорганізації та видавництва з метою проведення роз’яснювальної роботи серед військових і цивільного населення. Крім того, існує ризик заборони роботи особистих та колективних радіостанцій, передачі інформації через комп’ютерні мережі.

У разі порушення вимог режиму воєнного стану в громадян чи організацій можуть вилучити теле- та радіообладнання, відео- та аудіоапаратуру, комп’ютери або будь-які інші засоби зв’язку.

За яких умов можуть скасувати воєнний стан?

Воєнний стан скасовується або після закінчення строку, на який його було введено, або окремим указом Президента про скасування воєнного стану.

Які наслідки воєнного стану?

На це запитання відповіді не може дати ніхто. Оскільки спрогнозувати розвиток ситуації важко.

Чи торкнуться воєнний стан зміни мешканців Тернопільської області?                                                

Для Тернопільської області нічого не змінилося, оскільки на територію нашого краю воєнний стан не поширюється. Однак наш регіон не може стояти осторонь, коли 10 областей кинули увесь свій ресурс для оборони територіальної цілісності суверенітету та незалежності України.

– Проаналізовано ситуацію щодо здатності забезпечення обороноздатності краю. Всі правоохоронні органи у стані посиленого чергування, військові у стані повної бойової готовності. Розпочалася підготовка загонів територіальної оборони до повномасштабних навчань. Жодних підстав для панічних настроїв або для виникнення певного роду валютних, продовольчих спекуляцій немає, – зазначив під час брифінгу з приводу роз’яснення ситуації в області у зв’язку з останніми подіями в державі та введенням воєнного стану голова ТОДА Степан Барна

Чи потрібно йти у військкомат?

Закон про мобілізацію говорить, що громадяни зобов’язані з’являтися за викликом до військових комісаріатів для постановки на військовий облік та визначення призначення на воєнний час. Проте це не означає миттєвої мобілізації сказав виконуючий обов’язки військового комісара ТОВК Олександр Скумбрій. Він зазначив, що обласний військомат приступив до оповіщення військовозобов’язаних, які входять до складу оперативного резерву першої черги, а також військовозобов’язаних, які зголосилися брати участь в підрозділах територіальної оборони. Він наголосив, що строковики до жодних завдань, що пов’язані з ООС, залучатися не будуть. Тим же військовозобов’язаним, які знаходяться у резерві першої черги, рекомендовано з’явитися до комісаріатів за місцем реєстрації й отримати всі роз’яснення.

Вікторія Ушакова


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , , , ,Новини
27 Вересня
26 Вересня
25 Вересня
24 Вересня
23 Вересня
Який варіант міграції Ви розглядаєте для себе?
 • Виїхати на заробітки з метою залишитися за кордоном назавжди 47%, 20 votes
  20 votes 47%
  20 votes - 47% of all votes
 • Не думаю про еміграцію і заробітки. Комфортно працюю в Україні 26%, 11 votes
  11 votes 26%
  11 votes - 26% of all votes
 • Поїхати на кілька років, заробити необхідну суму і повернутися 16%, 7 votes
  7 votes 16%
  7 votes - 16% of all votes
 • Сезонні роботи на місяць-два 12%, 5 votes
  5 votes 12%
  5 votes - 12% of all votes
Total Votes: 43
Вересень 19, 2018 - Квітень 30, 2019
Voting is closed
Погода
Відео
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше