Найсвіжіше:
• Гравців, які мають 17 титулів чемпіонів Тернопільщини, заявив заліщицький «Дністер» • Ухилянт із Хоросткова, щоби не йти в тюрму, добровільно пішов до ЗСУ • Міноборони – про повістки за кордоном і чи встигнуть розробити електронний кабінет • Революція в кулінарії: суші бургер • Обмеження прав українців за кордоном вигідне лише нашому ворогу, – нардеп • Як вибрати клініку для ведення вагітності • За вчинення домашнього насильства жителю Зборова загрожує два роки тюрми • На два дні у Тернополі перекриють одну з головних промислових вулиць міста  • Житель Бережанщини постане перед судом за тяжкі тілесні ушкодження, що спричинили смерть потерпілого • Щемлива історія 22-річного воїна з Тернопільщини, який вижив після “скидання” вибухівки з дрона • Частина Тернопільської області буде без світла – стала відома причина • Військовослужбовиця з Тернопільщини нагороджена «Хрестом Військова честь» • Помер колишній головний тренер тернопільської «Ниви» • Футбольний чемпіон Тернопільщини заявився на сезон-2024: з п’ятьма новачками та без трьох лідерів • Чоловіки 18-60 років не зможуть отримати паспорти за кордоном – постанова Кабміну • Збиткові тепломережі Тернополя виплатили працівникам премій на мільйон • На дорогах Тернопільщини збираються встановити розумні відеокамери • У Тернополі помер похресник Степана Бандери • Ексдепутата Тернопільської райради підозрюють у вимаганні $300 тисяч хабаря  • Прокуратура Тернопільщини взялася за піарника Надала • У Тернополі відбудеться Великодній ярмарок крафтовиків • 9000 доларів за «швидко перебігти кордон» – за незаконне переправлення ухилянта через кордон судитимуть 2 осіб • Сімейні розбірки на Тернопільщині: судитимуть 36-річного чоловіка, який вбив співмешканця своєї тещі • Мікробіом та його вплив на здоров’я дитини: нові дослідження та перспективи • У госпіталі помер військовослужбовець з Тернопільщини
rss

РЕДАКЦІЙНА КОЛОНКА: «Картопляні» вихідні, які вже стали радше традицією, аніж потребою


Опубліковано: 27 Квітня 2018р. о 17:00


Незважаючи на те, що ця сільськогосподарська культура не є культовою для українців, ще з радянської доби під ширмою свята миру і праці саме їй приурочені додаткові вихідні  у травні. Такої честі не удостоїли навіть зернових, які символізує одна з частин нашого державного прапора. Зрештою, свято праці й відповідає своїй назві.

У рамках боротьби з пережитками комуністичного режиму Верховна Рада України з цього року ліквідувала святковий неробочий день 2 травня. Проте уряд, розуміючи продовольчі потреби більшості населення, переніс  для працівників державних установ, підприємств і закладів вихідний із суботи 5 травня на понеділок 30 квітня. І рекомендував це зробити органам місцевого самоврядування та підприємствам приватної форми власності. Тернопільська міська рада, проявивши в цьому свою «оригінальність»,  разом зі своїми структурними і з підопічними їй суб’єктами господарювання ще минулої суботи відпрацювала  за передтравневий понеділок. Тож на більшість із нас чекають аж чотири вихідні, три з яких ми можемо присвятити садінню картоплі та іншої городини.

Однак із кожним роком «картопляне свято» поступово втрачає як у масовості, так і в первинній потребі.  Як не дивно, але ледь чи не кожна, принаймні західноукраїнська, сім’я стала все менше і менше споживати цього продукту. І, як виявляється, можна непогано прохарчуватися і без звичної для нашого раціону з дитинства картоплі.

Втратилось й економічне підґрунтя для першотравневих вихідних. Якщо донедавна затрати на підготовку грунту під урожай наступного року на присадибних і дачних ділянках були не надто обтяжуючими, то зараз стали майже невигідними. Щоби  зорати один сотий трактором, а коней на селі стає усе менше, треба викласти  25-30 грн. Щоби закультивувати наділ, необхідно заплатити 20-25 грн. за ту ж соту. Не говорячи вже про вартість міндобрив, яких потребує земля. Ну а щоби купити гною у приватника чи агроформування, то взагалі справа дефіцитна.

Менше стали люди садити картоплі і для відгодівлі сільськогосподарських тварин.  Бо вже у селах на пальцях можна перелічити індивідуальні господарки, які вирощують свиней та різну живність. Дешевше придбати цю продукцію від виробника, який займається її масовим виробництвом, у крамницях та на ярмарках.  Тож працюючим вигідніше купити картоплю, цибулю та інші овочі в торговій мережі, аніж затрачати на їхню посадку, просапку і підживлення чималі кошти і неменш нині дорогоцінний час.

Ще більш вагомий за вищеперелічені чинники, що призводить до зниження «картопляної активності», – це старіння повоєнного покоління. Як не дивно, але  основу городників нині становлять  ті, кому  ближче, а то й поза 70 років.  Вони поступово залишають нас, а їхні наступники вже не надто охочі до городу.

Щоправда, є ще категорія громадян, які продовжують і надалі не для виробничих потреб, а винятково для себе по декілька десятків сотих вирощувати картоплю. Це безробітні селяни, які живуть зі своєї господарки. Однак вони настільки прив’язані до власного наділу, що їм немає значення, у які дні садити культури і коли збирати врожай. Зрештою, більшість із них уже заклала під нього основу і тепер хіба що спостерігатимуть, як до похилого віку сусідів на першотравневі вихідні з’їдуться і гуртом садитимуть картоплю.

Як би там не було, але від «картопляного свята», незважаючи на поступову втрату його економічної доцільності, завжди були, є і будуть позитивні речі.  Для садіння городу збирається вся родина – до батьків із міста та з інших сіл приїжджають діти і внуки. Вони спільно від найстаршого до наймолодшого працюють на рідній землі. Завдяки цій аурі українці передають із покоління в покоління любов до неї. Сподіватимемось, що ця традиція нехай і при обробітку суто символічних клаптиків землі продовжуватиметься й надалі.

Зичу Вам напередодні наступних вихідних рясного, але теплого дощику, щоби розмочив сухий грунт,  а на «картопляні світа»  – з 29 квітня по 2 травня включно (виняток може становити хіба що неділя) – гарних погожих днів! Садіть і сійте добре, чисте й корисне не лише у полі, а й у власному житті!

Олесь Миколайчук


Джерело: Тижневик "Номер один"
Рубрика:





Новини
25 Квітня
24 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше