Найсвіжіше:
• Громадсько-політичний діяч Володимир Колінець: «До мене під вартою попід руки привели самого прокурора району, в якого на подвір’ї знайшли поцуплені бетонні конструкції» • Заради дружини чоловік удруге постав перед судом • Де на Тернопільщині не буде світла • У Кременці проголошено вирок винуватцю смертельної аварії • Кардіохірург Ігор Гуменний: «Серце – це двигун, і лікарі не завжди встигають замінити його» • До класичного університету Тернополя завітав Руслан Стефанчук • Рада хоче знизити ставку ПДВ для аграріїв до 14% • Як зберігати буряк у квартирі та погребі: корисні поради для господарів • Розміри ставок для фізичних осіб-підприємців – платників єдиного податку четвертої групи • МВС запустило онлайн-сервіс для перевірки достовірності водійських прав • В Україні ввели нові номерні знаки • Люди, будьте людьми! • У Кабміні хочуть сполучити швидкісними дорогами всі облцентри Західної України • Президент ФК «Агрон» Юрій Березовський: «Я ніколи не скажу Роману Курдупелю прощай, а до нових зустрічей!» • Володимир Зеленський у Тернополі: 200 мільйонів на Гаївський міст, «Велике будівництво» доріг, шкіл, садочків • На Тернопільщині черговий новий прокурор • «Місцеві вибори мають стати потужним запобіжником, щоби не допустити реваншу проросійських сил» • Україна готова до опалювального сезону на 90% • У ЗУНУ здійснюють підготовку молоді до складання зовнішнього незалежного оцінювання та вступу до коледжів на базі 9-го класу • Обвинувачений у вбивстві тату-майстрині і далі залишиться під вартою • ГОРОСКОП • Західноукраїнський національний університет об’єднав науковців світу під час Другого Міжнародного Тижня! • Керівниця ідеологічного відділу «Правого сектора» Ірина Драгущак: «На місцевому рівні цілком реально творити незалежну від олігархічних впливів політику» • Якою буде погода на Тернопільщині у найближчі сім днів • У команді «Слуги Народу» об’єдналися відомі авторитетні постаті для реалізації стратегії розвитку Тернопільщини
rss
Профтехосвіта: на межі між життям і смертю

Опубліковано: 20 Червня о 11:27IMG_20160303_150654

Професійно-технічна освіта відіграє велику роль у кадровому забезпеченні галузей економіки Тернопільщини і є пріоритетною у розв’язанні проблемних питань соціально-економічного розвитку краю. Але останні державницькі рішення ставлять її на межу виживання. А все тому, що їх фінансування перекинули на місцях, а резерви для цього мізерні.

В області є 17 закладів профтехосвіти, які фінансуються з обласного бюджету, 6 – з м. Тернополя й один – з бюджету Кременця. У вкрай важкому становищі опинився Кременець, адже бюджет Кременецького професійного ліцею, який місто має утримувати, становить 9,6 млн. грн., у той час як бюджету самого райцентру складає всього 6 млн. грн.

Не менші проблемі і в обласному центрі. Через неможливість у повній мірі фінансування ПТУ, міська влада запланувала зменшення регіональних замовлень в училищах, зменшення професій, а відтак, і скорочення педагогічних колективів у навчальних закладах. Ряд тернопільських профтехучилищ через неоднакові умови ставлення до них готові виходити на страйки через, як стверджує їхнє керівництво, «корумповане» знищення галузі.

На сьогодні у Тернополі працюють шість закладів професійно-технічної освіти, в яких функціонує 175 груп за різними спеціальностями та навчається 4365 учнів.

– Станом на 1 червня Тернопільською міською радою на профтехосвіту виділено 28,9 млн. грн., додаткова потреба в коштах до кінця 2016 р. становить 45,5 млн. грн. Враховуючи показники ринку праці, фінансову ситуацію, що склалася в системі профтехосвіти, міськрада погодилася на передачу в своє підпорядкування з державної форми власності у комунальну шести закладів професійно-технічної освіти, які знаходяться на території міста Тернополя, за умови передачі функцій оперативного управління цими закладами та матеріально-технічної бази (будівель, споруд, земельних ділянок, тощо), що підтверджується зверненням голови комітету з питань бюджетної політики Асоціації міст України, міського голови Сергія Надала до Верховної Ради, Кабміну та Міністерства освіти і науки. Окрім цього, на сесію міської ради у червні 2016 року підготовлено проект рішення щодо готовності утримувати шість професійно-технічних закладів м. Тернополя на умовах співфінансування міського, обласного та державного бюджетів. Це пояснюється тим, що 74 відсотки учнів ПТНЗ обласного центру є випускниками ЗОШ не територіальної громади міста Тернополя, а інших громад Тернопільської області, – розповів гуманітарний заступник голови міста Леонід Бицюра.

У зв’язку з застарілою законодавчою базою, великою проблемою залишається організація практичної підготовки учнів по ряду окремих професій, працевлаштування випускників за окремими спеціальностями. Як зазначають у мерії, відійшли у минуле такі спеціальності, як оператор з комп’ютерного набору, агент з організації туризму, лаборант, і навпаки, є потреба у ліцензуванні нових сучасних спеціальностей будівельного, технічного напрямів.

– Підготовлено концепцію розвитку професійно-технічної освіти Тернополя на 2016-2020 рр., у якій закладено основні заходи та створення умов для підвищення якості професійно-технічної освіти, оптимізації мережі цих закладів, економне та раціональне використання бюджетних коштів. При цьому особливу увагу звертаємо на випускників із числа соціально незахищених верств населення, яких у профтехосвіті є значна кількість, а це забезпечення їх стипендією, житлом та першим робочим місцем, – зауважив пан Бицюра.

Тернопільська міська влада, щоб врегулювати питання профтехосвіти, пропонує у новому Законі України «Про професійно-технічну освіту» регіональним (місцевим) органам державної виконавчої влади передбачити ряд повноважень, зокрема у питаннях створення, реорганізації, ліквідації професійно-технічних навчальних закладів комунальної форми власності та затвердження регіонального замовлення на підготовку робітничих кадрів з урахуванням потреб ринку праці регіону.

На сьогодні, за законодавством, не допускається закриття чи перепрофілювання училищ упродовж 2016-17 рр., а також скорочення чисельності працівників не більше 10% щороку. І це в той час, коли обласне управління освіти, задля економії коштів, уже пропонує скорочення спеціальностей на 19-20%.

Водночас навіть те, що за обсяг замовлень на навчання у ПТУ відповідають освітяни, не задовольняє міську раду.

– Центри зайнятості на місцях мали б щорічно проводити моніторинг потреби галузей економіки, сфери послуг, ринку праці у фахівцях з метою визначення обсягу замовлення на підготовку робітничих кадрів за участю роботодавців, їх організацій і об’єднань відповідно до потреб ринку праці регіону, – зауважив Леонід Олексійович.

Високопосадовець тернопільської мерії категорично не погоджується зі словами Міністра освіти Лілії Гриневич, які вона озвучила на парламентських слуханнях. Мовляв, на місця передали додатковий ресурс, а значить, мають фінансувати профтехучилища в межах цього додаткового ресурсу.

– Міністр освіти, наприклад, не згадала, скільки держава «перекинула» на місця. Загалом по Україні на місцеві бюджети всіх рівнів тільки за ПТУ, пільгові перевезення, різницю в тарифах «лягло» понад 20 млрд. грн., у нас в Тернополі – до 112 млн. грн. Тобто умовно держава додатково дала місту 80 млн. грн., а забирає 112 млн. грн. Маємо приклад більшості країнах Європи, де видатки на професійно-технічну освіту лягають мінімум на регіональний рівень, а зазвичай – державний рівень. А у плані співфінансування мають місце показники: від 10 до 30% займають місцеві бюджети, решта 70% – це видатки державних бюджетів на підготовку робітничих спеціальностей, – резюмував Леонід Бицюра.

Віталій Попович (“Номер один”)


Джерело: Тижневик "Номер один"Новини
29 Вересня
28 Вересня
27 Вересня
26 Вересня
25 Вересня
24 Вересня
Який варіант міграції Ви розглядаєте для себе?
 • Виїхати на заробітки з метою залишитися за кордоном назавжди 47%, 20 votes
  20 votes 47%
  20 votes - 47% of all votes
 • Не думаю про еміграцію і заробітки. Комфортно працюю в Україні 26%, 11 votes
  11 votes 26%
  11 votes - 26% of all votes
 • Поїхати на кілька років, заробити необхідну суму і повернутися 16%, 7 votes
  7 votes 16%
  7 votes - 16% of all votes
 • Сезонні роботи на місяць-два 12%, 5 votes
  5 votes 12%
  5 votes - 12% of all votes
Total Votes: 43
Вересень 19, 2018 - Квітень 30, 2019
Voting is closed
Погода
Відео
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше