Найсвіжіше:
• Відомий підволочиський аграрій придбав апарат ШВЛ для місцевої лікарні • Із 1 травня жителі Тернопільщини отримають проіндексовані пенсії • Терміни запровадження РРО для платників єдиного податку змінено Як змістились у часі терміни застосування програмних РРО для суб’єктів господарювання ІІ-IV груп єдиного податку? • Усе про COVID-19 на Тернопільщині: коли буде спад захворюваності, перші штрафи від поліції та зачинена на замок Почаївська лікарня • Послуги сервісних центрів МВС, що надаються в умовах подовженого карантину • У Тернополі на третину зменшили вартість за тепло в березні • ГОРОСКОП 8-14 КВІТНЯ • Сучасний апарат для забору крові передали лікарні швидкої допомоги від компанії «Viknar’off» • Захисні комбінезони, респіратори та дезінфікуючі засоби: як нардеп та бізнес допомагає боротися з COVID-19 • У період карантину тернопільські парки оброблятимуть від… кліщів • На Чортківщині після важкої хвороби помер учасник АТО • Яка погода чекає на тернополян у найближчі дні • Усе, що потрібно знати про жорсткі обмежувальні заходи під час карантину • Комунальна лікарня в Тернополі настільки багата, що витрачає гроші на саморекламу • Тернополянин незаконно оптом продавав марлеві пов’язки • Анонси газети «Номер один» від 08.04.2020 р. • Газета онлайн №14 від 08.04.2020р. • Усім на всіх наплювати • Де на Тернопільщині не буде світла • Як «карантинять» відомі тернополяни? • У Бережанах рецидивіст винаймав житло і обікрав людей більш ніж на 39 тисяч гривень • Найкращі напої при перших ознаках застуди • Кременчанин ув’язнений на 12 років за смертельні травми та крадіжку • Електронні сервіси подачі показників – найзручніші в умовах карантину • Україна тимчасово відкладає велику приватизацію
rss
Поїздки у транспорті Тернополя перетворилися на скандали і казуси

Опубліковано: 11 Січня о 15:00Своєрідний новорічний подарунок підготувала для мешканців Тернополя та гостей міста тернопільська влада. З 2 січня, коли одні відходять від новорічних святкувань, а інші починають готуватися до Різдва, у Файному місті змінилася система оплати за проїзд. У перші же дні цього нововведення почалися скандали та казуси, адже більшість людей не були обізнані з ноу-хау тернопільської влади, яке полягає у безготівковій оплаті за проїзд, тому переплачували…

Непідготовлені тернополяни змушені були платити за одну поїздку по 5 гривень у маршрутках та 4 гривні – в тролейбусах, бо саме на гривню з нового року зріс тариф для пасажирів, які розраховуються готівкою.

Частина людей, здебільшого ті, які працюють у бюджетній сфері міста, почали згадувати, що минулоріч добровільно-примусово їх заставили за 57 грн. (плюс банківські послуги) виробити картки тернополянина, при цьому говорили, що вона матиме певні пільги. І дійсно, як розповіли нам у муніципалітеті, якщо людина покладе на цю картку гроші, то вона матиме право їздити за старими тарифами: 4 грн. – у маршрутці і 3 грн. – у тролейбусі. Але на практиці ніхто не знав, де і як поповнювати ці картки. Виявляється, у Тернополі є 17 таких пунктів (зазвичай кіоски продажу періодики). До них одразу почали шикуватися черги, бо ніхто до цього грошей на картку для проїзду в громадському транспорті не «кидав» та й не всі продавці, особливо старшого віку, були добре обізнані з цією процедурою.

Але найцікавіше те, що картки тернополянина фактично прирівняли до електронного проїзного квитка. Він теж дозволяє їздити за зниженим тарифом, але має дві суттєві переваги. По-перше, вартує не 57 гривень, а лише 20-ть, по-друге, його можна придбати і поповнити не лише мешканцям Файного міста (картка тернополянина оформлялася виключно для жителів Тернополя). І по-третє, якщо картка тернополянина – персоніфікована і нею може користуватися лише її власник, то електронною карткою можна оплачувати проїзд, скажімо, всій сім’ї.  

Але і тут виявився казус. Під час оплати за проїзд із карток знімали не лише передбачену суму, а інколи і значно більшу. Пасажири у соцмережах повідомляли, що з карток дивним чином зникало і кілька десятків гривень. Тут, очевидно, і самі пасажири винні, а також водії маршруток, які ще не навчилися поводитись із картками, тому були випадки, коли по кілька разів прикладали картку для валідації, відповідно щоразу власники карток втрачали свої кровні. Знайомі розповіли і про інший валідаторний прикол. Виявляється, деякі водії маршруток хитрують, коли пасажир хоче заплатити електронним проїзним гаманцем за себе і членів родини. Вони кажуть, що мають у валідаторі можливість видати лише один білет, а за інших треба заплатити готівкою. Розумію, що дві-три гривні – нині не гроші, але пасажирів багато…

Мають клопоти і студенти. Відтепер студентські квитки державного зразка в тернопільському громадському транспорті не діють (до цього давали пільгу в 50-відсотковій вартості проїзду). Для проїзду в міському електротранспорті треба мати «Файну картку» тернопільського студента і тільки з нею можна мати пільгу на проїзд, в іншому випадку – плати повну вартість.

У перші дні транспортного ноу-хау мали проблеми з проїздом і учасники бойових дій. Більшість із них, знаючи свої права, не виробляли жодних карток. І… їм довелося платити сповна. Лише коли активні користувачі соцмереж забили на сполох, з 4 січня учасникам бойових дій (незалежно від місця реєстрації) було дозволено безкоштовний проїзд в необмеженій кількості у громадському транспорті Тернополя при наявності посвідчення УБД встановленого взірця. Таким чином для пільгового проїзду учасникам бойових дій не обов’язково пред’являти у транспорті «Картку тернополянина».

Мають незручності з проїздом і тернопільські пенсіонери. Ті, хто не виробив «Соціальної картки тернополянина», навіть маючи пенсійне, змушені платити за повним тарифом і в тролейбусі, і в маршрутці. Однак і з цією карткою пенсіонери не були повністю захищені у маршрутках. Так, як відомо, безкоштовно їздять лише три пільговики. Решта мають оплачувати. І от щоби провести цю оплату, «Соціальна картка тернополянина» вже не підходить, пенсіонерам потрібно купувати і поповнювати електронний проїзний квиток. Тобто плануючи їхати в громадському транспорті Тернополя, пенсіонери й інші пільгові категорії населення змушені мати по дві картки.

Однак найбільше розчарування від дій тернопільських чиновників отримали пільгові категорії (пенсіонери, інваліди, супроводжуючі інвалідів першої групи чи дітей-інвалідів тощо) не тернополян. Ці люди апріорі не можуть отримати картки тернополянина, бо не зареєстровані в Тернополі, а пільга щодо безоплатного проїзду в громадському транспорті загального користування, яка їм була передбачена за законом, у Тернополі не діє. Було прикро бачити, як старенька бабця приїхала десь із села до родичів і в тролейбусі їй кондуктор каже, що потрібно оплачувати проїзд.

На пряме запитання, чи зобов’язані пільгові категорії населення з нетернопільською реєстрацією оплачувати проїзд у тому ж тролейбусі, керівник прес-служби Тернопільської міської ради Мар’яна Зварич відповіла ствердно.

Чи може рішення Тернопільської міської ради бути вищим за закон України і як поводитися людині, яка каже водієві, що є закон і вона має право на пільговий проїзд, а той відповідає: не маєш картки тернополянина – плати, ми запитали відомого тернопільського правника Олену Степанову.  

– Будь-які рішення органу місцевого самоврядування не можуть суперечити законодавству України. І хоча законодавство передбачає, що для здійснення поїздки перерахованими вище категоріями пільговиків необхідний електронний квиток, у нашому випадку він мав би бути безкоштовний. А орган Тернопільська міська рада не забезпечила умов для отримання цими категоріями такого квитка, тому вважаю, що вони можуть їхати у громадському транспорті загального користування (тролейбусі) безкоштовно по посвідченню. А у разі відмови в безкоштовному проїзді необхідно викликати «102» та писати заяву про вчинення злочину (ст. 189 КК України), – каже Олена Степанова.

Директор департаменту соціального захисту населення Тернопільської ОДА Вадим Боярський підтвердив, що, збираючи плату за проїзд з іногородніх пільговиків, їхні права порушуються і їх потрібно захищати в… суді.

– Однозначно, закон України має вищу силу, ніж картка тернополянина, водночас місцеві органи влади мають право встановлювати свій порядок відшкодування пільгового проїзду. Тому маємо певні колізії. Що ж до пільгових категорій, то має бути якась людяна позиція, бо якщо так ставитимемо питання, то далеко не зайдемо. Я розумію, що є певні бюджетні взаємовідносини, але, до прикладу, в Києві хтось питає, чи пільговик зі столичним посвідченням  чи ні? Або такий приклад: тернопільський пільговик приїхав в інше місто, то що, ставитимемо питання, щоби Тернопіль йому щось компенсував? – сказав Вадим Андрійович.

Як кажуть представники тернопільської влади, головне завдання від запровадження електронної системи оплати за проїзд – це вилучення із розрахунків готівки. З однієї сторони – це добре і прозоро, але в Тернополі вона примітивна та потрібних функцій не несе. Що ж до картки тернополянина – це, як логічно зазначив депутат Тернопільської міської ради Андрій Шкула, взагалі фікція, мета якої – збір персональних даних із прив’язкою до адреси й телефону та заробіток на рівному місці. Отже, з хорошої ідеї у поспіху, намагаючись заробити на тернополянах і не лише на них, влада зробила багато помилок, а в ряді випадків порушила закон України. Сподіваємось, що виправляючи їх ледь не у ручному режимі, очільники міста та керівники транспортної галузі знайдуть у собі сміливість визнати свої прорахунки та приведуть свої дії у законодавче русло, щоб і їздити було на чому, і оплата проводилась цивілізовано, а не через одне місце.   

Іван Білий

 

Перелік пунктів поповнення «Соціальної картки тернополянина»:

Магазин «Ксеня» – вул. Тролейбусна (на зупинці військкомату); вул. Тарнавського, 20; проспект, Злуки, 9; зупинка ПТУ №2;

Мережа швидкого харчування «Мерсі» – пр. Степана Бандери; вул. Живова; вул. Львівська, 2; вул. Леся Курбаса, 2; вул. Митрополита Шептицького, 3; Привокзальна площа;

Газетний кіоск – вул. Руська 19; бульвар Т. Шевченка, 21; вул. Клінічна, 8; вул. Київська, 1; вул. Мазепи, 26.

Магазин «Альянс» – вул. Кривоноса, 9;

Магазин «Щедрик» – вул. Живова.


Джерело: Тижневик "Номер один"Новини
9 Квітня
8 Квітня
7 Квітня
6 Квітня
Який варіант міграції Ви розглядаєте для себе?
 • Виїхати на заробітки з метою залишитися за кордоном назавжди 47%, 20 votes
  20 votes 47%
  20 votes - 47% of all votes
 • Не думаю про еміграцію і заробітки. Комфортно працюю в Україні 26%, 11 votes
  11 votes 26%
  11 votes - 26% of all votes
 • Поїхати на кілька років, заробити необхідну суму і повернутися 16%, 7 votes
  7 votes 16%
  7 votes - 16% of all votes
 • Сезонні роботи на місяць-два 12%, 5 votes
  5 votes 12%
  5 votes - 12% of all votes
Total Votes: 43
Вересень 19, 2018 - Квітень 30, 2019
Voting is closed
Погода
Відео
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше