Найсвіжіше:
• Житель Бережанщини постане перед судом за тяжкі тілесні ушкодження, що спричинили смерть потерпілого • Щемлива історія 22-річного воїна з Тернопільщини, який вижив після “скидання” вибухівки з дрона • Частина Тернопільської області буде без світла – стала відома причина • Військовослужбовиця з Тернопільщини нагороджена «Хрестом Військова честь» • Помер колишній головний тренер тернопільської «Ниви» • Футбольний чемпіон Тернопільщини заявився на сезон-2024: з п’ятьма новачками та без трьох лідерів • Чоловіки 18-60 років не зможуть отримати паспорти за кордоном – постанова Кабміну • Збиткові тепломережі Тернополя виплатили працівникам премій на мільйон • На дорогах Тернопільщини збираються встановити розумні відеокамери • У Тернополі помер похресник Степана Бандери • Ексдепутата Тернопільської райради підозрюють у вимаганні $300 тисяч хабаря  • Прокуратура Тернопільщини взялася за піарника Надала • У Тернополі відбудеться Великодній ярмарок крафтовиків • 9000 доларів за «швидко перебігти кордон» – за незаконне переправлення ухилянта через кордон судитимуть 2 осіб • Сімейні розбірки на Тернопільщині: судитимуть 36-річного чоловіка, який вбив співмешканця своєї тещі • Мікробіом та його вплив на здоров’я дитини: нові дослідження та перспективи • У госпіталі помер військовослужбовець з Тернопільщини • Частина Тернопільської області буде без світла – стала відома причина • Легенда тернопільського футболу відновлює кар’єру і побореться за Лігу Тернопільщини • Від отриманого поранення на Донеччині в госпіталі помер 45-річний воїн з Тернопільщини • Заборона на консульські послуги для чоловіків за кордоном – скільки часу це триватиме • Закон про мобілізацію-2024: коли він набирає чинності та основні норми • На Тернопільщині з’явиться ще один індустріальний парк – вирішено всі формальності на урядовому рівні • Як уникнути обвиття дитини пуповиною? • Ще одна болюча втрата – зупинилось серце мужнього воїна-захисника з Тернопільщини
rss

Особливості навчання в Польщі


Опубліковано: 17 Серпня 2018р. о 9:43


Поки Міністерство освіти і науки України займається «експериментами» в  системі освіти, потенційні абітурієнти, аби не стати заручниками обставин, шукають шляхи виходу із ситуації, що склалася, й обирають для себе навчання в інших країнах. Наша сьогоднішня публікація присвячена одній з найпопулярніших закордонних країн для здобуття освіти – Польщі.

Ще кілька років тому можливість навчатись за кордоном здавалася такою далекою мрією, втілення якої собі могли дозволити лише дуже забезпечені родини. Зараз же здобуття вищої освіти у сусідній Польщі навіть більш доступніше, аніж в Україні. Ця країна приваблива для навчання з огляду на декілька факторів. Територіально – зовсім близько від України. Культура і менталітет не так радикально відрізняються, як, приміром, в Англії чи Німеччині. Мова – легка для вивчення. Тут багато українських студентів, значно більше, ніж в інших країнах Європи, тому, приїхавши на навчання, студент не буде почуватися «чужинцем». Адаптація буде більш простою, а мовний бар’єр – відносним, адже в  університетах є спеціальні служби, які забезпечують потреби іноземних студентів. Польські студенти-куратори допомагають іноземцям адаптуватися в новому середовищі. Оскільки в польській системі освіти існує велика кількість приватних ВНЗ, то цілком закономірною є велика конкуренція, саме тому вартість освіти тут нижча, ніж в інших європейських країнах.

Також можна стверджувати, що Польща сама воліє навчати українських студентів. Цьому доказом слугує тривала маркетингова кампанія польських ВНЗ на українському освітньому ринку. Зараз інформація про можливість отримання вищої освіти в Польщі є скрізь: у мережі Інтернет, в ЗМІ, у транспорті, на освітніх виставках.

Система освіти

Польська освіта активно розвивається. Якщо говорити про сьогодення, то тут в усіх ВНЗ впроваджено Болонський процес. Це говорить про те, що вона повністю інтегрована у європейську освіту, а це означає якість, сучасність, відповідність вимогам ринку праці та перспективність. Дипломи, які видають польські виші, дійсні в усіх країнах Європейського Союзу, а також в інших країнах світу. Навчальні заклади можуть запропонувати абітурієнтам дуже широкий вибір напрямків підготовки: від технічних та медичних і до економічних, фінансових та гуманітарних. Випускники університетів можуть отримати такі наукові ступені, як бакалавр, магістр та доктор наук. Велика увага тут приділяється практиці та практичним заняття. Це є обов’язковим етапом на шляху до здобуття будь-якого ступеня та спеціальності. Практика проводиться в період навчання, а також під час канікул. Окрім того, багато університетів співпрацюють з навчальними закладами в інших країнах, завдяки цьому, студенти мають змогу проходити практику та стажування в державах ЄС та поза ними. Офіційною датою початку навчання в університетах Польщі є 1 жовтня. Навчальний рік поділений на два семестри та триває 10 місяців, а кожен семестр завершується здачею екзаменаційної сесії в державних та приватних університетах, незалежно від форми навчання.

Як вступити?

У залежності від обраного факультету, спеціальності чи ВНЗ, умови вступу будуть дещо різнитися. Вступні іспити, високий середній бал атестата є необхідними для вступу на безкоштовне навчання або ж на медичний чи творчі напрямки. У більшості приватних вузів результати ЗНО до уваги не беруться, середній бал атестата є вирішальним, а вступних іспитів немає. Абітурієнт обирає бажаний навчальний заклад, ознайомлюється з документами, необхідними для вступу (вичерпний перелік документів знаходиться на сайті обраного вузу), збирає пакет документів, надсилає його до приймальної комісії разом із перекладом та апостилем. І залишається очікувати рішення приймальної комісії. Активно зараз пропонують свої послуги фірми-посередники, які за певну грошову винагороду надають послуги з інформаційної підтримки, перекладу документів та їхнього нотаріального  посвідчення, апостилю, формування пакета документів для вступу, консультації щодо медичного страхування, отримання візи, оплати за навчання, підбору житла, переїзду, поселення, звітування батькам щодо результатів навчання.

Витрати

Вартість навчання у приватному навчальному закладі стартує від 800 євро на рік, це не дорожче, ніж вартість у столичних ВНЗ. Навчання у державному вузі – від 1500 євро на рік. Навчання для іноземців на конкурсній основі – безкоштовне, навчання для власників Карти поляка – безкоштовне. Оплата зазвичай вноситься відразу за рік, в залежності від навчального закладу є можливість внесення коштів помісячно або посеместрово. Разом з основною платою часто необхідно сплатити одноразовий внесок (від 50 до 350 євро). Завдяки цьому внеску, навчальний заклад забезпечує студента всім необхідним приладдям та формою.

Ціна оренди квартири чи винаймання гуртожитку дуже відносна і коливається в залежності від обраного міста, району і територіальної віддаленості від центральної частини. Звісно, орендна плата у столиці та великих містах – вища. Гуртожиток – у середньому 70 євро на місяць, кімната на одного – від 200 євро на місяць, кімната на двох – від 150 євро на місяць, квартира – від 350 євро на місяць. Витрати на харчування та проїзд суто індивідуальні. Орієнтуватися необхідно на суму не менше 150 євро на місяць, однак бажаючі зекономити на пересуванні транспортним засобом можуть виготовити собі міжнародне студентське посвідчення – ISIC. Також цей документ дозволяє отримувати знижки у деяких магазинах, при бронюванні костелів, замовленні екскурсій.

Готуючи публікацію, ми поспілкувалися з абітурієнтами, які планують вступати до закордонних ВНЗ, та студентами, які вже навчаються в Польщі, та поцікавились, чому вони обрали навчання саме там, а не в Україні, як довго готувалися до вступу та чи використовували послуги фірм-посередників для подачі документів.

Люба, 17 років, планує вступати до Ягеллонського університету, м. Краків:

  • Мене здавна приваблювала перспектива навчання в Європі. У Польщі я проводила багато часу в дитинстві, оскільки родина з обох сторін (мами й тата) родом звідти. Відповідно маю підтвердження польських коренів та можливість отримувати стипендію на навчання. Польську мову вивчала ще з 6 класу, бо завжди цікавили іноземні мови. Батьки записали мене на групові заняття з польської, але я не сприймала їх всерйоз, допоки не зрозуміла, що хочу там вчитися. Відповідальніше почала займатися за рік до вступу – брала приватні уроки у викладача польської. Я не користувалася жодними послугами, хоча вони й були привабливими. Та мої батьки не боялися “метушні” з документами за кордоном, тому все робили самотужки, окрім перекладу та апостилю».

Каріна, 17 років, планує вступати до Краківської Академії ім. Анджея Фрича Моджевського:

  • Рішення навчатися в Польщі швидше було спонтанним, аніж обміркованим. Зважаючи на те, що перелік предметів ЗНО для вступу на обраний мною факультет змінився і я була до цього неготова, то вирішила здобувати цей фах за кордоном. Також привабливим для мене є отримання диплома європейського зразка та можливість вільно подорожувати країнами Європи. До вступу готувалася близько року, однак цьому передували факультатив із вивчення польської мови у школі та відвідування польського мовного табору у Любліні. Згодом пішла на групові заняття польською мовою за авторською методикою, брала кілька індивідуальних уроків. Зараз ще продовжую вивчати польську мову, документи для вступу вже подані. Я скористалася послугою фірми-посередника, яка перейняла на себе все: подачу документів, апостиль та переклад, пошук квартири. Все це, звісно, можна зробити самостійно, але для рідних так було спокійніше.

Христина, 22 роки, навчається у Вищій школі управління та адміністрації в Ополе та Вищій школі Гуманітас у Сосновці:

  • Головні переваги навчання в Польщі над навчанням в Україні – диплом європейського зразка, більші шанси на працевлаштування після закінчення ВНЗ, можливість вивчити та практикувати іноземну мову, що потім стане великою перевагою для працедавця при розгляді твого резюме, немає корупції, оплат за здачу екзаменів і взяток для викладачів та інших працівників вузу. До вступу готувалася протягом 2 років. Вивчала мову з приватним репетитором та мала багато практики в спілкуванні польською мовою з native speakers. Для вступу послугами фірм-посередників не користувалася. Навчальний заклад обирала сама, документи для вступу теж підготувала самостійно. На даний момент є можливість поспілкуватися з українськомовними представниками університетів та обрати найкращий варіант ВНЗ. Вважаю, що оплачувати послуги фірм-посередників немає сенсу, оскільки вся необхідна інформація щодо навчальних закладів уже давно є доступними українською, російською та англійською мовами.

Катерина, 26 років, навчається у Варшавському університеті, здобуває ступінь магістра:

  • Головною перевагою, як на мене, є те, що у Польщі знання більш систематизовані і вивчаються блоками. Більшість умінь можна застосувати на практиці. І диплом польського вузу не потребує підтвердження на території Європи. До вступу готувалася близько 6 місяців, відвідувала спеціалізовані профільні курси в українському ВНЗ, де навчалася на бакалавраті. Послугами фірм-посередників не користувалася, оскільки навчальний заклад, де я навчалася в Україні, співпрацював із польським ВНЗ і всі питання щодо подачі документів і легального перебування на території Польщі брав на себе.

Також ми поспілкувалися з Наталією Лобас, кандидатом філологічних наук, викладачем польської мови та керівником Центру польської мови і культури “MojaPolska” в Тернополі і поцікавились, які знання необхідні для комфортного навчання у Польщі.

  • Наскільки швидко та реально вивчити польську мову в об’ємі, необхідному для вступу?
  • Для поступлення у ВНЗ вимагається зазвичай рівень В1, так званий пороговий рівень. Відповідно до вимог Польської Державної Комісії, він передбачає володіння базовою граматикою, вміння почати та підтримати розмову на прості теми, висловити свою думку та її обґрунтувати. Щоби відповідати цим вимогам і комфортно почуватися на співбесіді і під час навчання, потрібно серйозно підійти до вивчення мови. Нереально вивчити польську за 2 місяці. Можна навчитися сяк-так говорити, читати і трохи писати, можна навчитися сприймати і розуміти на слух на побутовому рівні, але цього недостатньо, щоби вчитися у вузі польською мовою. Щоби навчання було з користю та в задоволення, краще дати собі хоча би рік часу.
  • Як краще вивчати – індивідуально чи відвідувати групові заняття?
  • Це дуже індивідуально і залежить від конкретного учня. І група, й індивідуальні заняття мають свої плюси і мінуси. У групі (до 8 осіб) ви швидше долаєте мовний бар’єр, є можливість активнішої мовленнєвої практики. Крім того, група більш комфортна для молодих людей, для яких велику роль відіграє атмосфера занять та сам процес спілкування. У групі учень менше страждає від незадоволення собою, оскільки бачить, що інші теж помиляються, і це нормально. Індивідуальні заняття мають той плюс, що учень вчиться в оптимальному для нього темпі, вся увага викладача належить тільки йому, можна підбирати матеріал та методи навчання для конкретної людини з конкретною метою.
  • Чи відрізняється здача тесту на певний рівень в Україні та Польщі?
  • Різні вузи мають різну систему роботи з іноземцями. Є навчальні заклади, що вимагають сертифікат знання польської мови державного зразка, який можна отримати тільки після здачі спеціального іспиту. Цей екзамен можна здавати у Польщі, а можна і в Україні. Сертифікаційний екзамен з польської  мови можна здати у Луцьку та Миколаєві. У Тернополі наразі немає жодного освітнього закладу, який би мав право приймати цей екзамен і видавати сертифікати відповідного зразка. Сертифікаційний екзамен є уніфікованим для всіх осередків, які його приймають. Рішення про остаточний результат іспиту та видачу сертифіката приймає комісія у Варшаві.

Значна частина вузів не вимагає саме цього сертифіката, підійде будь-яке свідоцтво чи підтвердження з мовних курсів, що ви володієте мовою на відповідному  рівні. Але натомість у цих навчальних закладах потрібно буде підтвердити свої знання. Це відбувається або шляхом співбесіди (часто через Скайп), або через написання тесту. Є вузи, які пропонують своїм майбутнім студентам пройти платні курси польської мови. У такому разі вам непотрібно підтверджувати свої знання з польської, ви будете вчити мову вже на місці.


Джерело: Тижневик "Номер один"





Новини
25 Квітня
24 Квітня
23 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше