Найсвіжіше:
• На Гусятинщині у пожежі згоріло 60 листів шиферу (+фото) • Слідчі Тернополя повідомили підозру кременчанину, який торгував зброєю • Житель Почаєва добровільно видав оперативникам арсенал вибухонебезпечних предметів (+фото) • Рекет в стилі 90-х: зловмисник разом зі спільником «вибивали» 85 тисяч доларів неіснуючого боргу у двох тернополян • Пів мільйона компенсацій отримали цьогоріч роботодавці Тернопільщини, які працевлаштували переселенців • «Чемпіон» з Тернополя – переможець «Золотої ліги» U-11 • У Вишнівецькій лікарні встановили нове рентген-обладнання • Сьогодні офіційно розпочинається сезон водних прогулянок на Тернопільському ставі: режим роботи і тариф • У громаді на Тернопільщині оголошено два дні жалоби за загиблим воїном • Частина жителів Тернопільщини сьогодні буде без світла • Таки дотиснула: мерія Тернополя вирішила привласнити приміщення райлікарні • Сьогодні на кілька годин частина Тернополя буде без світла: адреси • Пів року вважався зниклим безвісти: підтвердили загибель Героя з Тернопільщини • Міноборони назвало основні пункти законопроєкту про мобілізацію • За минулу ніч патрульні Тернополя виявили трьох п’яних водіїв • Блогеру з Тернопільщини у військкоматі вп’яте відмовили служити в ЗСУ • Завтра на кілька годин частина Тернополя буде без води: адреси • На трасі Тернопіль-Хмельницький зітнулися фура та легківка: загинули двоє військових • Влада Тернополя перерахувала 30 мільйонів за фіктивні роботи, які ще й не були передбачені проєктом (відео+фото) • Фотофакт: на Тернопільщині працівники сільської ради вчилися гасити пожежі • Фірма найбагатшого уродженця Тернопільщини запустила виробництво найзатребуванішого в Україні виду добрив • “Мрію заснувати перший український кооперативний банк”: історія захисника та фермера з Тернопільщини Василя Мартюка • Харчова промисловість: виклики та перспективи • На Тернопільщині в автівці ледь не згорів водій (+фото) • На Тернопільщині в аварію потрапили дитина та двоє дорослих (+фото)
rss

Онколог Андрій Камінський: «Колоректальний рак забирає життя у багатьох українців, які соромляться прийти до лікаря»


Опубліковано: 15 Червня 2020р. о 9:09


За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, від 30-ти до 50% випадків раку можна уникнути, якщо щорічно проходити профілактичні обстеження, адже на початкових стадіях захворювання значно краще піддаються лікуванню. Симптоми, що можуть з’являтися у процесі розвитку хвороби, залежать від виду раку. Про небезпечну проблему, яка носить назву рак товстої кишки, не прийнято говорити. Більшість пацієнтів соромляться навіть собі зізнатися, що у них проблема «у тій» зоні. А про те, щоби відвідати лікаря, мова взагалі не йде. Однак це захворювання забирає у страшних муках сотні людей. Про цю недугу наші журналісти розпитали у хірурга-онколога, завідувача другої хірургії Тернопільського обласного онкодиспансеру Андрія Камінського.

«Якщо онкологія вразила ваш організм, варто боротися з нею, лікувати її, а не чекати, поки лікар переконуватиме вас у цьому»

– Андрію Володимировичу, розкажіть нам про недугу, з якою Ви боретеся?

– Спеціальність хірург-онколог складна і морально, і фізично. Справа в тому, що нам доводиться не лише лікувати людей, а й проводити профілактичні бесіди на тему, чому варто звертатися до лікарів (Андрій Камінський показує фото людей, які відмовляються від лікування, – авт.). Ми зустрічаємося з людьми, які на очах вмирають, але відмовляються від оперативного втручання, бо бояться. Якщо вже онкологія вразила ваш організм, варто боротися з нею, лікувати її, а не чекати, поки лікар переконуватиме вас у цьому. Саме рак товстої кишки, або ж колоректальний, забирає життя у багатьох українців, які соромляться прийти до лікаря. Колоректальний рак (КРР) – збірне поняття, що об’єднує злоякісні новоутворення ободової та прямої кишок. Частота випадків раку прямої кишки в Європі становить 35% усіх випадків КРР, тобто 15-25 хворих на 100 тис. населення в рік. Смертність у результаті цієї патології становить 4-10 випадків на 100 тис. у рік. Злоякісні новоутворення товстої кишки займають четверте місце у структурі загальної онкологічної захворюваності серед жінок і п’яте серед чоловіків.

– Які є фактори ризику розвитку раку кишківника?

– Поліпоз кишківника, спадковість, харчування (вживання червоного м’яса – свинина, яловичина, баранина, надлишок жирів, переважання рафінованих продуктів, приймання алкоголю сприяють збільшенню ризику розвитку раку кишківника), запальні захворювання кишківника. Найбільш часті симптоми раку кишківника: стійкі або періодичні ректальні кровотечі, тенезми (несправжні позиви на дефекацію), біль у животі, втрата ваги, анемія, слабкість або ж навіть промацування пухлини через черевну стінку.

– А які види раку найбільш поширені в Україні?

– Серед жінок – це рак молочної залози, серед чоловіків – рак легень і рак простати. А у всіх і чоловіків, і жінок одним із провідних є рак товстої кишки. Смертність від цієї недуги – на другому місці. Ризик захворіти має кожен 4-й чоловік і кожна 6-та жінка. 50% людей, у яких виявляють рак, це особи працездатного віку. Понад 30% пухлин у нас виявляють уже на запущених стадіях. Кожен третій пацієнт вмирає протягом року. Тому наша спільна мета – профілактика і рання діагностика захворювання.

«Якщо кровні родичі хворіли, то ризик занедужати збільшується»

– Які обстеження і в якому віці потрібно проходити українцям та на що звернути увагу?

– Як мінімум, на локалізацію пухлин, які лідирують. Жінкам треба дбати про свою молочну залозу: оглянути себе, чи немає якихось ущільнень, виділень із соска, змін у формі грудей. Це елементарно і просто. Чоловікам після 45 років можна просто піти і здати аналіз крові на виявлення маркера PSA. Ну і, звичайно, звернути увагу на себе, як відбувається сечовипускання. Якщо щось не так, потрібно звернутися до уролога. Рак прямої кишки можна визначити візуально. При будь-якому медогляді навіть гінеколог, уролог можуть зробити пальцеве дослідження прямої кишки і знайти пухлину. Наприклад, якщо є виділення крові – це ненормально. І не треба думати, що це тріщина чи геморой. Негайно звернутися до лікаря, а не бігти до найближчої аптеки і купувати свічки.

– За яких умов рак виліковний?

– На І і ІІ стадіях раку одужання хворих високе. Понад 80% пацієнтів живуть 5 і більше років, при першій стадії – майже 100%. Якщо це ІІІ і ІV стадія, то вони потребують дуже серйозного і витратного лікування. Можна вилікувати і ІV стадію, це теж не вирок. Усе залежить від правильної тактики лікування і від агресивності захворювання. Адже ми оперуємо й метастази, і ці пацієнти живуть довго.

– Як впливає генетика, якщо в сім’ї були захворювання на рак?

– Якщо кровні родичі хворіли, то ризик занедужати збільшується. Якщо двоє кровних родичів хворіли, то цей ризик збільшується ще у 2-3 рази. Але таких генетичних випадків не так багато. Як правило, це захворювання, яке можна все ж таки попередити. Це не тільки генетика, а й навколишнє середовище (чим ми дихаємо, що їмо, в яких умовах знаходимось).

Ось так виглядає видалена ракова пухлина

«Рак – це не вирок, хочу, щоби нарешті це всі зрозуміли!»

– Розкажіть про методи лікування колоректального раку?

– Лікування КРР проводиться залежно від поширеності пухлинного процесу (стадії), загального стану пацієнта, віку, супутньої патології та включає операцію, хіміо- та променеву терапію. Спеціальне лікування при неметастатичному та метастатичному КРР має суттєві тактичні відмінності у плануванні алгоритму терапії. Єдиний спосіб достовірно покращити віддалені результати лікування КРР – це виконання радикального хірургічного втручання, що є основним спеціальним методом терапії при цій нозологічній формі.

– Як почувається пацієнт після успішного лікування?

– Пацієнт після операції повинен знаходитись під спостереженням лікаря. Це включає огляди, виконання колоноскопій, КТ, рентгенологічних і ультразвукових досліджень, а також  контроль рівня раково-ембріонального антигену в крові. Якщо всі маніпуляції пройшли успішно, пацієнт повертається до звичного ритму життя, звісно, з заходами обережності.

Андрій Камінський разом із колективом

– Порадьте  як лікар, що варто робити, аби вберегти себе від раку?

– Ви знаєте, звісно, страшно це говорити, але інколи набридає людям повторювати про те, що треба дбати про себе. Про те, що варто робити самообстеження і вчасно відвідувати лікарів. Бо інколи таке враження, ніби ти говориш до стіни. Пробачте, звісно, але в голову не вкладаються виправдання людей, які приходять із третьою стадією і запевняють, що відвідували лікарів згідно з розкладом. Почніть поважати людей, які є довкола вас. Запевняю вас, рак без сліз не проходить. Страждають усі – і пацієнти, і родичі.

Постарайтеся уникати згубних звичок, про це йдеться на кожному кроці. Старайтеся бодай дотримуватись здорового способу життя, більше проводьте часу на свіжому повітрі, підтримуйте своє тіло у формі. Не доводьте до ожиріння, адже це великий ризик перед раком нирок, прямої кишки, матки. Захищайте шкіру від ультрафіолету. Засмага, звісно, – це привабливо, але сонце насправді чинить згубний вплив на нашу шкіру. І основне, проходьте профілактичні огляди. Здавайте відповідні аналізи. Робіть УЗД та рентген, перевіряйте щитовидну залозу. Чоловіки, запам’ятайте, що  у 21% випадків рак простати виявляють уже на метастатичних стадіях.

Соломія Вершигора


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , ,





Новини
28 Березня
27 Березня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше