Найсвіжіше:
• Ініціативна молодь — рушій змін: у селі Людвище запрацював тренажерний зал Сучасний тренажерний зал у приміщенні колишнього актового залу обладнали у селі Людвище, що на Шумщині. • Під час карантину отримати субсидію не так просто. Кому призначають? • Перший публічний захід прокурора області Андрія Миколайчука: про реформу в прокуратурі, пріоритетні напрямки в роботи та резонансні кримінальні справи • Львів проти локдауну через “особливу атмосферу” на Різдво • Новий голова обласної ради Михайло Головко: «Будучи студентом, мав можливість працювати на будівельних та польових роботах в Італії та Німеччині, відчув смак заробітчанства» • Жителька Почаєва потребує термінової трансплантації печінки • “Нафтогаз” встановив нову ціну газу для населення • Чи будуть суворими грудневі морози? • ГОРОСКОП • Західноукраїнський національний університет допомагає військовослужбовцям соціально адаптуватися й реалізувати себе у важких умовах сьогодення • Усім «Свобода»: головою обласної ради став Михайло Головко • Із 1 грудня в Україні зріс розмір соціальних виплат • Володимир Труш: «Жоден пацієнт, який має покази до ПЛР-тестування, не повинен за нього платити» • Анонси газети «Номер один» від 02.12.2020 р. • Лікар-невролог Олена Шершун: «Неврози потребують комплексного лікування, і в даному випадку соромитися нічого!» • Віталій Сідоров: «Як тільки мене поновлять на посаді, того ж дня напишу заяву на звільнення за власним бажанням. Не хочу від прокуратури нічого!» Суд поновив на посаді експрокурора Тернополя, якого звільнили в рамках кримінальної справи • Як проста сільська команда стала дворазовим переможцем Ліги чемпіонів Тернопільщини • Міський голова Копичинців Богдан Келічавий: «Якщо ми хочемо змінити країну, потрібно робити це знизу вгору, не чекаючи змін у Києві чи ще десь» • Де на Тернопільщині не буде світла • Підлітки, які ледь не зарізали одногрупницю у Почаєві «сядуть» на 10 років • Для автоматичної фіксації порушень хочуть створити «Екологічного інспектора» • 10 географічних брендів можуть стати офіційними • У Тернополі запрацювала «Фабрика Святого Миколая» • В Україні зміниться система реєстрації свійських тварин • Центри зайнятості Тернопілля цьогоріч стовідсотково укомплектували вакансії для 155 підприємств та установ
rss
Обслуговуючі кооперативи – як шанс вижити на селі

Опубліковано: 27 Березня о 12:01!Віталій Луй

Зайнятість населення на селі останніми роками критично низька. Багато людей працездатного віку виїхали на заробітки, а ті, що залишилися, здебільшого не мають роботи і змушені виживати за рахунок індивідуального господарства. Щоб якось оживити села, влада ініціює об’єднання селян у сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи (СОК), які дають хоча й невеликі, але стабільні заробітки. Про кооперативний рух на Тернопільщині читачам «Номер один» розповів директор департаменту агропромислового розвитку Тернопільської ОДА Віталій Луй.

– Який основний ефект від створення обслуговуючих кооперативів?

– Найперше – це зайнятість населення і можливість самостійно заробляти кошти для себе. До прикладу, індивідуально люди не можуть виробляти певної продукції, адже обладнання (та ж лінія з поливу кущів ягід чи екструдер для переробки зернових культур у корми) коштує чимало і дуже часто селяни не мають можливості витрачати такі кошти. Коли селяни збираються разом, вносять певну суму як статутний внесок кооперативу, то можуть придбати обладнання, яке допоможе не тільки одному господарству, а десяти чи 50-ти дрібним одноосібним господарствам. Тобто економлячи на основних виробничих засобах, можна отримувати якісний продукт.

– Якими є спеціалізації кооперативів у нашому краї?

– Головні напрямки – це ягідництво і садівництво, переробка зернових,  виробництво кормів. Найсвіжіші приклади – це молочні кооперативи. Загалом на Тернопільщині є 13 діючих сільськогосподарських неприбуткових кооперативів. Про кількість людей, які в них задіяні, говорити складно, адже вона постійно змінюється. Кооперативи є невеличкі – від 2-5 чоловік і до п’ятдесяти. Кожен, хто зробив у статутний фонд свій внесок, у ньому вже задіяний.

– У яких районах кооперативи знайшли найбільшу популярність?

– Найбільше пожвавлення щодо створення кооперативів спостерігається на півночі області – це Кременецький район і на заході – Бережанський і Козівський райони. Очевидно, це пов’язано з тим, що це дуже вигідна зона для вирощування ягід (полуниці, малини тощо).

– Як переконати людей об’єднуватися в кооперативи?

– За прикладами далеко ходити не потрібно. Якщо взяти ту ж малину, мабуть, кожен на своєму городі може її посадити і виростити. Але кооперативи, по-перше, мають якісний садівничий матеріал за оптовими цінами, по-друге, вони частково забезпечені системою поливу, по-третє, є можливість централізованого збуту. Якщо людина вирощує малину на кількох сотих землі, то, зібравши її, за нормальну ціну невеликий урожай не продасть. Тільки якщо селяни об’єднаються, сформують велику партію, зможуть мати значний ефект від своєї діяльності.   

Багато людей старшого покоління не розуміють відмінності між кооперативами і колишніми колгоспами?

– Можливо, ідея в чомусь є спільна, адже це колективне виробництво. Однак колгоспи – це штучно створена організація, яка примусово змушувала людей об’єднати свою землю, знаряддя праці для того, щоб створювати певний продукт на благо держави, і він був власністю держави. СОК – це індивідуальне і непримусове об’єднання селян навколо якоїсь ідеї з виробництва певного продукту.

– Чи є програми підтримки, якими можуть скористатися селяни, котрі вирішили створити кооператив?

– Зараз є три джерела підтримки новостворених чи діючих кооперативів для активнішого їх розвитку і виходу на великі об’єми. В області і в кожному районі прийнято програму розвитку сільського господарства і там окремим розділом є напрямок підтримки кооперативів. Другий напрямок – грантовий. Зараз на Тернопільщині активно працюють спільні проекти ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» через підтримку економічного розвитку сільських територій, якими надається фінансова допомога для створення бази сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу за умови дольової участі у витратах. У третьому напрямку участь беруть сільськогосподарські та переробні підприємства компанії «Мрія», «Кернел», «Бучачагрохлібпром», «Молокія»), які підтримують кооперативний рух у громадах, де беруть в оренду земельні паї. А ще дорадчі послуги пропонує Інститут ветеринарної медицини Тернопільської дослідної станції НААН України.

Розкажіть детальніше про обласну програму підтримки кооперативів.

– Програма СОК фінансується четвертий рік поспіль. На 2017 рік обласна рада виділила 600 тис. грн., натомість ми плануємо збільшити цю суму до півтора мільйона гривень. У минулому році всі люди, які до нас зверталися з повним пакетом документів та бізнес-планом, отримали певний рівень фінансової допомоги, а також консультаційну допомогу для створення кооперативу. Особисто з фахівцями департаменту провідував кожного заявника. По-перше, подивилися, що люди хочуть, та поділилися власним прикладом, щоб ті не робили помилок, бо найбільша проблема в кооперативів – це незнання та відсутність фахового лідера, який об’єднає людей навколо конкретної ідеї.

Бажаючі влитися в кооперативний рух можуть отримати примірник установчих документів для того, щоб пришвидшити процес утворення самого кооперативу. За консультаціями можна завітати у Департамент агропромислового розвитку ТОДА, що на вулиці Острозького, 14.

– Що чекає влада від створення кооперативів у довгостроковій перспективі?

– Обслуговуючі кооперативи мають стати першим невеликим кроком для наступних кроків. Це свого роду низький старт, початок, який у майбутньому повинен мати продовження у заморожуванні, сушці чи в експорті виробленої продукції. Має бути свого роду мультиплікаційний ефект. Якщо спершу має місце збір молока в населення, то наступний крок – його глибока переробка. Якщо це садівництво, то спочатку ми закладаємо сад, а через 8 років, коли він дає найбільшу продуктивність, має відбуватися переробка вирощеної продукції. А ще мені не подобається те, що кооперативи, згідно з законом, є неприбутковими. Адже будь-яка господарська діяльність, як наслідок, має мати прибуток, отримання коштів, сплачені податки тощо. Ми маємо хороші приклади, коли дрібні кооперативи, які створили фермери за кордоном, за сотні років розрослися в транснаціональні корпорації з мільярдними прибутками. Вже зараз на рівні Верховної Ради розробляється законопроект, як обслуговуючі кооперативи зробити прибутковими й одночасно допомагати їм як прибутковим організаціям. На сьогодні держава й обласна адміністрація зокрема спрямовують свої зусилля для того, щоб ці кооперативи створювались і розвивалися з кожним роком.   


Джерело: Тижневик "Номер один"Новини
4 Грудня
3 Грудня
2 Грудня
1 Грудня
30 Листопада
Як ви плануєте відсвяткувати Новорічні свята в період карантину?
 • Взагалі поїду з України 50%, 2 votes
  2 votes 50%
  2 votes - 50% of all votes
 • З друзями, дотримуючись усіх карантинних обмежень 25%, 1 vote
  1 vote 25%
  1 vote - 25% of all votes
 • Вдома, в родинному колі 25%, 1 vote
  1 vote 25%
  1 vote - 25% of all votes
 • Одягну маску та піду в гості 0%, 0 votes
  0 votes
  0 votes - 0% of all votes
 • Інше 0%, 0 votes
  0 votes
  0 votes - 0% of all votes
 • У ресторані 0%, 0 votes
  0 votes
  0 votes - 0% of all votes
Total Votes: 4
Voters: 4
Листопад 17, 2020 - Січень 10, 2021
Погода
Відео
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше