Найсвіжіше:
• Як платити за газ із січня 2020 року та чому споживачі отримають два окремі рахунки? • Бережанці привітали з Різдвом солдатів на «нулі» • У Заліщиках відправили за ґрати «нефортового» злодія • Рятуючи матір, житель Лановеччини обікрав товариша • Платникам ПДВ варто врахувати при поданні звітності за січень 2020 року • В Україні зросли “мінімалка” та прожитковий мінімум • До 1 травня 2020 року тернополяни повинні визначитись із формою управління будинком • Українці четвертий рік поспіль продають валюти більше, ніж купують • Канада скасовує візи для українців • Резонансна справа у вбивстві тату-майстрині: суд перейшов до оцінки доказів • ЗНО-2020: усі зміни та нововведення • Раніше судимий тернополянин вчинив крадіжку із торгового центру та ломбарду • Родинам загиблих в авіатрощі у Тегерані виплатять по 200 тисяч • У Тернополі перерахували плату за послуги з опалення та постачання гарячої води • У Тернополі оперативникам попався «залізничний» грабіжник з великим «послужним» списком • Тернопільщини з другої спроби отримала бюджет-2020 • Слідчі призначили ряд експертиз щодо встановлення причин вибуху на Підгаєччині • За безкоштовними консультаціями до енергетиків звернулося понад 500 споживачів • Жителі Тернопільщини можуть скористатися сучасним освітнім порталом служби зайнятості • Дружина відомого спортсмена каже, що справу про його загибель хочуть сфальшувати • Книгиня Світлана Козелко: «Бібліотеки не можуть весь час перебувати на бюджетному фінансуванні, а повинні творити цікаві проєкти та розвиватися» • Анонси газети «Номер один» від 14.01.2020 р. • У Тернополі троє людей померли через пневмонію • Ми з вами – диво, не варто його чекати! • Заслужений артист України Олександр Папуша: «Я би вижив без акторства і знайшов би, можливо, себе, а от чи кайфував би від того – це відкрите питання»
rss
Лікарні Тернополя перетворяться на підприємства: що зміниться для пацієнтів та медиків?

Опубліковано: 21 Серпня о 11:00835-1На останній сесії Тернопільської міської ради депутати підтримали проект рішення про перетворення закладів охорони здоров’я у комунальні підприємства. Останні отримають нові статути, повноваження та змінять механізм фінансування. Як це вплине на роботу лікарень, що зміниться для пацієнтів та працівників, з’ясовували наші журналісти.

Варто зауважити, що ще під час обговорення проекту рішення у сесійній залі в депутатів було кілька застережень, але їх врегулювали в робочому порядку. А ось про серйозні ризики обранці наразі говорити не готові. Мовляв, поживемо – побачимо.

Як з’ясувалося, такі зміни не є для галузі чимось невідомим, бо торік два комунальні заклади вже пішли шляхом перетворення у комунальне підприємство і вже готові говорити про результати. Рішення депутатів є, можна сказати, суто технічним. Адже змінити статус закладів охорони здоров’я вимагають не так вони, як профільне міністерство.

– У травні цього року прийнято Закон «Про автономізації закладів охорони здоров’я», – пояснює начальник відділу охорони здоров’я та медичного забезпечення Тернополя Ростислав Левчук. – Реформа, яка пройшла перше читання у Верховній Раді, передбачає запровадження нового механізму господарювання і фінансування галузі. Всі лікарні рекомендовано перевести у статус комунальних підприємств. Вони будуть працювати у відповідності не з бюджетним кодексом, як було раніше, а з господарським. І таким чином розширять свої можливості.

Торік у Тернополі вперше провели такий експеримент. У статус КП перевели міську лікарню №3 та колишню залізничну лікарню. 

– Це було зроблено для того, щоб оцінити ефективність та недоліки при створенні нових підприємств. Основні зміни стосуються фінансової діяльності. Тепер ці заклади можуть відкривати рахунки у комерційних банках, брати позики, створювати з іншими суб’єктами господарювання спільні проекти, самостійно залучати інвесторів, – повідомив пан Левчук. – Це європейська практика.

835-2Як і інші комунальні підприємства, лікарні працюватимуть згідно із затвердженим виконавчим комітетом фінансовим планом і регулярно звітуватимуть про свою діяльність.

– Можу навести приклад: сума спеціальних коштів на рахунку третьої міської лікарні за I-й квартал у порівнянні з минулими роками збільшилася в рази. Ці гроші заклад може використовувати для покращення матеріальної бази, ремонтів, стимулювання працівників, запрошувати до себе спеціалістів, яких вважають за потрібне. У результаті перетворення не було звільнено жодного працівника. Навпаки – ми зацікавлені залишити кваліфіковані кадри, тому що в нових умовах пацієнт сам обиратиме собі лікаря. Тому на ринку лікувальних послуг виграватиме той, хто матиме кращі умови, спеціалістів та технології, – каже Ростислав Левчук.

Керівництво сфери охорони здоров’я наголошує, що не варто одразу чекати дива, тому що, як показує досвід, процес перетворення триватиме близько шести місяців. Спершу потрібно ліквідувати старі установи, а потім створити нові.

 Гірше не стане нікому

 Перетворень, які відбудуться у закладах, не відчують ані пацієнти, ані працівники. Вони стосуються лише господарської частини. У цьому запевняє директор комунального неприбуткового підприємства «Тернопільська міська лікарня №3» Юрій Лазарчук. Установа, яку він очолює, стала першопрохідцем у цій справі, тож про всі нюанси керівник лікарні може говорити із власного досвіду.

Міська комунальна лікарня №3 обслуговує три мікрорайони: «Дружбу», Кутківці та Пронятин. Загалом майже 30 тисяч населення. Вперше спробу перейти у статус комунального підприємства лікарня зробила ще у 2013 році. Цей процес не дався їй легко. Через нерозуміння ситуації було багато запитань до міського керівництва. Плюс не готовим до таких змін було і вітчизняне законодавство. Та вже з 2 грудня 2016 року лікувальний заклад таки отримав статус КП.

– Сьогодні це один із кроків, необхідних для подальшого нормального функціонування лікувального закладу. Згідно з бюджетним кодексом, фінансування закладів охорони здоров’я здійснюється з розрахунку на одного жителя. До уваги беруться статистичні дані щодо зареєстрованого на даній території населення і за формулою виділяються кошти на той чи інший лікувальний заклад. Цей механізм зберігся і в нашому закладі. Населення, зареєстроване на території нашої зони обслуговування, як і раніше, отримує безоплатну медичну допомогу, при умові, що пацієнти мають направлення. Хворі, які звертаються з інших мікрорайонів міста чи районів області, повинні оплатити за отриману послугу згідно з тарифами, встановленими у закладі, – каже Юрій Лазарчук.

Рух коштів став прозорим

Загалом установа надає понад 250 медичних послуг. Кожна з них має власний затверджений тариф.

– По-перше, зі зміною статусу з’явилася прозорість в частині руху коштів у лікарні. Якщо раніше вони вносилися через благодійні внески, то на сьогодні у нас офіційно є два касових апарати. Коли пацієнт оплачує ту чи іншу послугу, отримує чек. Тобто кошти з кишені пацієнта не перекочовують у кишеню медперсоналу, а офіційно йдуть на рахунки лікарні, – пояснює пан Лазарчук. – Отримані кошти раніше акумулювалися на казначейських рахунках. Зараз – на рахунках лікувального закладу. У будь-який момент ми можемо ними скористатися і використати їх для покращення матеріально-технічної бази.

За зароблені гроші у лікувальному закладі розпочали ремонти. Закупили у терапевтичне відділення по 40 ліжок, матраців, тумбочок, комплектів постільної білизни.

– Раніше ми цього не могли зробити. Зараз накопичуємо кошти на медичне обладнання. Так наші пацієнти зможуть отримати більший спектр послуг. Звичайно, зміни не можуть відбутися за один день. Але це один із перших кроків у реформі охорони здоров’я, який надасть змогу лікувальним закладам отримувати кошти за надані послуги з різних джерел фінансування: зі страхових компаній, фізичних осіб, підприємств, територіальних громад, – каже Юрій Лазарчук.

Уже цього року в Україні заплановано створити Національну службу здоров’я, яка здійснюватиме фінансування за надані послуги, а не ліжкомісця. Комунальні підприємства зможуть напряму укладати з цією структурою угоди й отримувати кошти.

Один з моментів, який насторожує тернополян, стосується майнових комплексів лікарень – землі та будівель. Зокрема, чи не продадуть їх або віддадуть приватникам. Та, за словами Юрія Лазарчука, застереження до таких дій передбачено у нових статутах КП. Комунальне підприємство залишається власністю Тернопільської міської ради і є лише балансоутримувачем об’єктів . Тому всі зміни в частині майнового комплексу можуть відбутися лише за погодження депутатського корпусу.


Джерело: Тижневик "Номер один"Новини
20 Січня
19 Січня
18 Січня
17 Січня
16 Січня
15 Січня
Який варіант міграції Ви розглядаєте для себе?
 • Виїхати на заробітки з метою залишитися за кордоном назавжди 47%, 20 votes
  20 votes 47%
  20 votes - 47% of all votes
 • Не думаю про еміграцію і заробітки. Комфортно працюю в Україні 26%, 11 votes
  11 votes 26%
  11 votes - 26% of all votes
 • Поїхати на кілька років, заробити необхідну суму і повернутися 16%, 7 votes
  7 votes 16%
  7 votes - 16% of all votes
 • Сезонні роботи на місяць-два 12%, 5 votes
  5 votes 12%
  5 votes - 12% of all votes
Total Votes: 43
Вересень 19, 2018 - Квітень 30, 2019
Voting is closed
Погода
Відео
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше