Найсвіжіше:
• Від отриманого поранення на Донеччині в госпіталі помер 45-річний воїн з Тернопільщини • Заборона на консульські послуги для чоловіків за кордоном – скільки часу це триватиме • Закон про мобілізацію-2024: коли він набирає чинності та основні норми • На Тернопільщині з’явиться ще один індустріальний парк – вирішено всі формальності на урядовому рівні • Як уникнути обвиття дитини пуповиною? • Ще одна болюча втрата – зупинилось серце мужнього воїна-захисника з Тернопільщини • Завтра на кілька годин частина Тернополя буде без світла • Дев’ять об’єктів нерухомості, позашляховик та мільйони в готівці: що задекларував головлікар тернопільської лікарні • Чи зміниться ціна газу для населення – Нафтогаз зробив офіційну заяву  • Усе про оформлення автостраховки ОСЦПВ для водіїв • На тернопільському боці Дністра молодик сітками виловлював верховодку • Дитина задихалася і потребувала негайної допомоги тернопільських лікарів – історія з щасливим кінцем • За збут психотропних речовин «закладчику» з Кременеччини загрожує до 10 років позбавлення волі • У важкому стані до реанімації доправлений працівник агропідприємства на Тернопільщині • Лубінець хоче, щоб із конфліктом у Тернополі між родиною переселенців та бібліотекою розібралася ТОВА • У сусідній з Тернопільською області військовозобов’язаний помер дорогою до навчального центру • У Тернополі судитимуть колаборантку з Херсонщини, яка допомагала окупантам у організації псевдореферендуму • Померла співачка з Бережанщини • Консульські послуги українцям за кордоном: правда та фейки • Громада на Тернопільщині провела в останню дорогу загиблого на Донеччині 43-річного військовослужбовця • Мешканці центральної частини Тернополя залишаться без світла • Два роки тюрми – такий вирок суду чоловікові, який чинив опір патрульним у Тернополі • Після ряду скандалів керівник тернопільської лікарні пішов з посади • У сусідній області ціле місто на межі техногенної катастрофи • Як правильно підібрати сукню в онлайн-магазині?
rss

Контрабандисти вивозять за кордон скарби Тернопілля


Опубліковано: 13 Листопада 2017р. о 10:12


На території Тернопільської області донині збереглося понад три десятки замків і значно більше церковних храмів і каплиць XIV-XVII ст. – насправді перлин зодчества. Та, на жаль, більшість із них внаслідок війн і революцій, давно вже втратили свою величність, розкіш і славу. Відтак, ясна річ, не збереглися й твори мистецтва, кахель і порцеляна, що колись прикрашали палаци та собори: частину цінностей вивезли колишні власники, а дещо поцупили спритна прислуга чи мешканці найближчих сіл і хуторів.

11201832_10153332531496429_5706922817479661754_nСплили віки, змінилися покоління, і на сайтах «чорних археологів» та напівпідпільних аукціонів уже вільної України періодично з’являються повідомлення про продаж старовинних книг, посуду, зброї, церковної атрибутики. Тобто, як іронічно констатував ще півстоліття тому бард і композитор Володимир Висоцький, «І віру в Господа у нас вивозять потихеньку». Вивозять, ясна річ, за кордон, продаючи за срібляки Іуди національну пам’ять іноземним колекціонерам. Як це намагалися зробити двоє наших земляків.

Старовинний гобелен – “вуйкові” у Польщу

Нещодавно Тернопільським міськрайонним судом винесено вирок 65-річному пенсіонеру Леоніду С. На схилі літ поважного чоловіка чи лихий поплутав, чи злоті засліпили, як колись 30 срібляків Іуду, проте вирішив він підпільно продати колекціонеру з Варшави (Польща) старовинний гобелен ХVІІ-XVIII ст.

Уже під час слідства обвинувачений зізнався, що розумів історичну, культурну та музейну цінність тканого килима, тому-то й виставив на продаж у віртуальному просторі. На оголошення одразу відгукнувся пан, запропонувавши чималу винагороду. Леонід погодився з пропозицією іноземного “вуйка” та узгодив з ним, яким чином перемістити старовинний виріб через державний кордон України до Республіки Польща. Відповідно до рекомендацій, загорнув твір мистецтва у папір і сховав до картонної коробки, а зверху прикрив дерев’яними рамками.

Потому підійшов до водія автобуса «Тернопіль Варшава» та попросив доставити передачу до Варшави. При цьому пенсіонер запевнив водія, що всередині знаходяться нові рамки до картин, які він передає синові в Польщу, і жодних заборонених предметів там немає. Заради переконливості навіть відкрив коробку і продемонстрував її вміст, тож водій погодився.

Однак під час перетину пункту пропуску «Рава-Руська» Львівської митниці в ході поглибленого огляду багажного відділення співробітники митниці та управління СБУ в Тернопільській області виявили в автобусі та вилучили старовинний гобелен. За спробу контрабанди килима, що становить історичну та культурну цінність, проти Леоніда порушили кримінальне провадження.

Враховуючи, що пенсіонер повністю визнав свою провину, суд пом’якшив йому покарання та обмежився штрафом у розмірі 10,2 тис. грн. Тим часом речовий доказ – гобелен другої половини ХVІІ кінця XVIII ст.- конфісковано в користь держави. Обвинувачений судового рішення не оскаржував.

Давній «Часослов» – у ящик з інструментами

Ще більш цинічно вчинив 45-річний мешканець с. Іване-Пусте, що на Борщівщині, такий собі Володимир К. Усі навкруги знали, що він мікроавтобусом «Фольксваген» перевозить пасажирів і багаж до Польщі. Відповідно добре знав правила проходженням митного контролю. Тим не менше, коли до нього підійшов житель сусіднього села та запитав, чи не погодиться він провезти до Варшави невеликий пакунок, одразу погодився за відповідну винагороду. Проте почав випитувати, що ж це за передача. Чолов’яга пояснив, що погодився продати поважному колекціонеру з Варшави стародрук – книгу «Часослов» старослов’янською мовою, видану в 1762 р. у друкарні Троїцько-Іллінського монастиря (м. Чернігів). Зваживши на розміри стародруку та розуміючи його музейну цінність, Володимир свої послуги оцінив у 100 доларів США. Дядько погодився, що й не дивно, адже, за результатами проведеної мистецтвознавчої експертизи, справжня вартість «Часослова» становить 95 тис. грн. 

Отож, отримавши гроші, перевізник обгорнув старовинну книгу непрозорими пакетами й заховав у ящик з інструментами. Утім під час проходження контролю співробітники Львівської митниці на пропуску «Рава-Руська» та СБУ виявили цінну знахідку.

Нещодавно вироком Тернопільського міськрайонного суду горе-водія було визнано винним у спробі контрабанда та оштрафовано на все тих же 10,2 тис. грн. Конфіскований «Часослов» повернули у власність держави.

Олена Густенко


Джерело: Тижневик "Номер один"





Новини
23 Квітня
22 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше