Найсвіжіше:
• Ціна на газ опустилася нижче рівня 2018 року • В Україні відмінили червоні дипломи • Кременецьку академію хочуть перетворити в коледж!? • Наприкінці січня очікується сильна магнітна буря • Особливості ЗНО-2021 • Збаражчанам пропонують майже вдвічі збільшити тариф на воду • ГОРОСКОП • «Свої» та «чужі» атовці: у Тернополі одним захисникам землю дають, а інших – «футболять» • У лікарні Шумської громади дітки відтепер лікуються в оновленому відділенні • Поблизу Тернополя ОДА скуповує землю для будівництва дороги • На Тернопільщині викрили осіб, що збували паливні картки й талони без сплати податків • Небезпечні розваги молодиків завершилися летально для 18-річного юнака • Яку погоду очікувати в останній тиждень січня? • Анонси газети «Номер один» від 20.01.2021 р. • Похоронні традиції. Чи можна ховати жінку, одягнуту в штани? • У Тернополі шахрай-рецидивіст на восьми поштових відділеннях підмінив комп’ютерні мікропроцесори • Тимчасове припинення електропостачання • Змінено розміри ставок збору на обов’язкове державне пенсійне страхування при першій реєстрації легкових автомобілів • Міненерго пропонує знизити ціну на газ для «вразливих» споживачів • Тарас Гром’як: «Перший тренер, як і перший вчитель, дає важливу основу. Віру в себе, характер – усе це в мені відкрив Борис Романович Палюх» • Хто керує автомобілем – ви чи ваш мобільний телефон? • Студенти на Зборівщині за пів години обікрали два авто • Гороскоп на 2021 рік для всіх знаків Зодіаку. Що очікувати від року Бика • У Чортківській громаді придбали ще один сміттєвоз • Рецепт від господинь: джамбалайя від Іванки Білої
rss
Грудне вигодовування – фундамент для повноцінного розвитку дитини

Опубліковано: 20 Серпня о 17:00grydne vugodovyvannja

Ще 10 років тому тема грудного вигодовування була предметом дискусії: варто чи ні? Зараз відповідь однозначна: варто. Інше питання,  як правильно це робити, аби процес приносив максимум користі як для маляти, так і для матері. Про це читачам «Номер один» розповідає завідувач відділенням неонатального догляду Тернопільського обласного перинатального центру «Мати і дитина» Світлана Васьковець.

Побільшало прихильників

Традиційно у першій половині серпня світ відзначає тиждень грудного вигодовування. Цього року він присвячений темі  «Грудне вигодовування – ключ до сталого розвитку». Ще у вересні 2015 року під час саміту ООН було прийнято 17 цілей сталого розвитку людини. Сюди входять боротьба з голодом, бідністю, за соціальну рівність, зміцнення здоров’я тощо. Усі цілі тісно перекликаються з грудним вигодовуванням.

– Ось, до прикладу, візьмемо гасло «Ні – бідності, ні – голоду». Коли мама прикладає дитинку до грудей, вона втамовує голод. Це дуже актуально для бідних країн. Або для родин з низьким рівнем доходу, адже дитячі суміші коштують дорого і не кожна сім’я може дозволити собі регулярно їх купувати. А грудне вигодовування – безкоштовне. Так воно перекликається з кожним із 17 пунктів сталого розвитку людини, – пояснює Світлана Васьковець.

Близько десяти років тому в Україні спостерігалася дивна і, на думку медиків, неприродна тенденція щодо відмови від грудного вигодовування. Це пов’язують з емансипацією. Багато жінок хотіли реалізувати себе не тільки в плані материнства, а й у кар’єрному. Вони швидко поверталися на робочі місця після декретної відпустки, а грудне молоко замінювали штучними сумішами. Тепер більшість жінок переосмислили цінності і стараються якнайдовше годувати дитину груддю.

– Зараз відсоток жінок, які хочуть годувати грудьми, значно збільшився, – констатує пані Світлана. – Протипоказів до цього процесу дуже мало. Перш за все, це може бути пов’язано з важким станом дитини після пологів. Що стосується матері, то протипокази можуть бути викликані патологічними станами, ВІЛ-статусом, захворюванням на відкриту форму туберкульозу. Заборонено вигодовувати грудьми жінкам, які мають психічні розлади, судоми тощо. А також тим, які мають соматичну патологію, внаслідок чого приймають велику кількість медичних препаратів.

Молоко – фундамент імунітету

Діти, які перебувають на грудному вигодовуванні, як правило, міцніші та здоровіші, констатують медики. Адже з молоком маля отримує весь комплекс поживних речовин, необхідних для його розвитку.

– Грудне молоко – це комплекс речовин, до складу якого входять білки, жири, вуглеводи, мікроелементи, ферменти, гормони росту. Найголовніше – амінокислоти, які впливають на розвиток центральної нервової системи. Через грудне молоко мама передає антитіла до всіх інфекційних захворювань, якими вона хворіла. Жодна суміш не здатна цього зробити. Дитина, яка смокче груди, завжди міцніша за діток, які перебувають на штучному вигодовуванні. Останні більш сприйнятливі до різних інфекцій, – пояснює Світлана Васьковець.

Грудне вигодовування має багато переваг і з практичної сторони. Жінці не потрібно носити з собою пляшечку, витрачати час на приготування їжі.

– Груди матері – це стерильна упаковка, молоко завжди тепле. Тільки дитинка захотіла їсти, мама прикладає її до грудей і вона смокче. Це їжа, збагачена необхідними мікроелементами. Також варто врахувати психоемоційних зв’язок мами і дитини. Після народження дитина одразу викладається на груди матері, виникає тісний контакт, – зауважує заввідділенням.

У світі немає досконалішого продукту для дитини, ніж материнське молоко. З ним вона отримує всі речовини, необхідні для росту, розвиту та захисту організму. Найціннішим для малюка є первинне молоко, яке виділяється у жінки одразу після пологів, – молозиво. Воно повністю забезпечує дитину всіма поживними речовинами, закладає фундамент для хорошої імунної системи.

– Під час грудного вигодовування дихальні шляхи, кишечник та шкіра дитини заселяються материнською флорою. Маля отримує стерильний продукт. Скажімо, суміш потрібно підігрівати, змішувати її з водою, використовувати пляшечку. Так в організм дитини може потрапити інфекція. Найголовніше, що молоко не потрібно готувати. Їжу дитина може отримувати у будь-який час. Статистика свідчить, що діти, які вигодовуються грудьми, мають кращий інтелектуальний розвиток. Також не можна відкидати психоемоційного контакту. Корисним вигодовування є й для самої жінки. У неї зменшується ризик онкологічних захворювань. У деякій мірі вигодовування є засобом природної контрацепції, – пояснює Світлана Васьковець.

Дитина – кращий стимулятор

За словами Світлани Васьковець, твердження, що у жінки немає молока, як правило, є хибним. Якщо докласти трохи зусиль, його виділення можна стимулювати.

Найкращим стимулятором для появи молока є дитина. Коли вона смокче груди, в організмі жінки виробляється пролактин, який відповідає за появу молока. Чим частіше прикладати дитину, тим більше цього гормону виділяється. Помилковим є твердження, що жінки більш міцної статури мають більше грудного молока, ніж мініатюрні. Інколи буває навпаки. Тобто це не залежить від фізичного стану жінки.

Кожна дитина сама визначає тривалість перебування біля грудей. Одні діти смокчуть груди дуже активно, швидко висмоктують необхідну порцію молока, самі випускають сосок і відвертаються від грудей. Але є й такі, які смокчуть повільно і мляво, часто засинають, але при спробі вийняти сосок прокидаються і знову смокчуть. Таке тривале смоктання може призвести до пошкодження шкіри соска й утворення на ньому тріщин. Тому бажано, щоб тривалість одного годування не перевищувала 20-30 хвилин. Довгий час лікарі вважали, що дитину з самого раннього віку треба привчати до певного режиму і годувати суворо по годинах. Тепер рекомендується так званий вільний режим годування, тобто мама дає дитині груди без фіксованого розкладу, на першу її вимогу.

У перинатальному центрі «Мати і дитина» працює консультативна жіноча поліклініка, а при ній – школа мами і тата. Туди запрошують вагітних жінок разом з майбутніми татами. Там молоду сім’ю готують до партнерських пологів, розповідають про переваги грудного вигодовування. У школі працюють психологи, які готують батьків до появи малюка, допомагають налагодити тісний контакт у родині.  

Зоряна Гарасимів

 

Цікаво знати

Годування грудьми позитивно впливає на здоров’я жінки і є дуже потужним фактором зниження розвитку ракових пухлин у молочних залозах. Медики довели, що жінки, які годували грудьми, рідше хворіють на рак. Як встановили дослідники з Канади, захисний вплив грудного вигодовування розповсюджується і на жінок, генетично схильних до раку. Вчені підрахували, що годування грудьми протягом року знижувало ризик появи раку молочної залози на 32%, незважаючи на спадкову схильність до цієї недуги, а якщо жінка годувала дитину грудьми протягом 2-х років, то ризик знижувався на 50%.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Автор: Рубрика:
Мітки: , ,Новини
21 Січня
20 Січня
19 Січня
18 Січня
Як ви плануєте відсвяткувати Новорічні свята в період карантину?
 • Взагалі поїду з України 29%, 2 votes
  2 votes 29%
  2 votes - 29% of all votes
 • Вдома, в родинному колі 14%, 1 vote
  1 vote 14%
  1 vote - 14% of all votes
 • З друзями, дотримуючись усіх карантинних обмежень 14%, 1 vote
  1 vote 14%
  1 vote - 14% of all votes
 • Інше 14%, 1 vote
  1 vote 14%
  1 vote - 14% of all votes
 • Одягну маску та піду в гості 14%, 1 vote
  1 vote 14%
  1 vote - 14% of all votes
 • У ресторані 14%, 1 vote
  1 vote 14%
  1 vote - 14% of all votes
Total Votes: 7
Voters: 7
Листопад 17, 2020 - Січень 10, 2021
Voting is closed
Погода
Відео
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше