Найсвіжіше:
• 26-річний тернополянин за $4500 став «багатодітним» татусем трьох литовських дітей • У лікарні помер офіцер з Тернопільщини • На Донеччині загинув військовослужбовець з Тернополя • Що таке віртуальний телефонний номер і які його особливості • На Тернопільщину на щиті повернувся 37-річний матрос (+фото) • Принцип дії імпелерного насоса • Громада на Тернопільщині зустріла кортеж із тілом Героя (+фото)  • На Гусятинщині у пожежі згоріло 60 листів шиферу (+фото) • Слідчі Тернополя повідомили підозру кременчанину, який торгував зброєю • Житель Почаєва добровільно видав оперативникам арсенал вибухонебезпечних предметів (+фото) • Рекет в стилі 90-х: зловмисник разом зі спільником «вибивали» 85 тисяч доларів неіснуючого боргу у двох тернополян • Пів мільйона компенсацій отримали цьогоріч роботодавці Тернопільщини, які працевлаштували переселенців • «Чемпіон» з Тернополя – переможець «Золотої ліги» U-11 • У Вишнівецькій лікарні встановили нове рентген-обладнання • Сьогодні офіційно розпочинається сезон водних прогулянок на Тернопільському ставі: режим роботи і тариф • У громаді на Тернопільщині оголошено два дні жалоби за загиблим воїном • Частина жителів Тернопільщини сьогодні буде без світла • Таки дотиснула: мерія Тернополя вирішила привласнити приміщення райлікарні • Сьогодні на кілька годин частина Тернополя буде без світла: адреси • Пів року вважався зниклим безвісти: підтвердили загибель Героя з Тернопільщини • Міноборони назвало основні пункти законопроєкту про мобілізацію • За минулу ніч патрульні Тернополя виявили трьох п’яних водіїв • Блогеру з Тернопільщини у військкоматі вп’яте відмовили служити в ЗСУ • Завтра на кілька годин частина Тернополя буде без води: адреси • На трасі Тернопіль-Хмельницький зітнулися фура та легківка: загинули двоє військових
rss

В Тернополі епідемія кору без епідемії


Опубліковано: 15 Лютого 2019р. о 9:04


На Тернопільщині ситуацію з кором медики оцінюють як неблагополучну

Слово «кір» сьогодні чи не найпоширеніше серед українців. Ця хвороба вже призвела до кількох смертей, чимало наших земляків нею хворіють. Переважно це діти, які не мають щеплень. Однак дорослі та підлітки, яких не вакцинували в дитинстві, також можуть захворіти.

Як передається кір

Спершу зауважимо, що на кір хворіють люди, відповідно і зараження відбувається тільки від людини до людини. Вірус кору передається повітряно-крапельним шляхом при тісному контакті із хворим від моменту появи перших симптомів хвороби до 5-го дня від початку висипки. В інфікованого кір також проявляється не одразу: від моменту зараження до захворювання проходить від 7 до 21 дня. Це прихований період хвороби.

Важливо відзначити, що кір нестійкий до впливу зовнішнього середовища, відтак вірус гине під час кип’ятіння чи дезінфекції. За кімнатної температури в приміщенні збудник залишається активним упродовж двох днів. Натомість оптимальною для вірусу є температура нижча за 15 градусів: тоді вірус довго зберігається.

Оскільки вірус кору дуже легкий, він здатний потрапляти на інші поверхи крізь вікна та вентиляцію і навіть у сусідні будівлі через потоки повітря. Людина може заразитися кором у випадку, коли перебуває в будинку з вірусом або ж контактує із хворим.

Симптоми кору в дітей і дорослих

Здебільшого на кір хворіють один раз, а повторні випадки трапляються дуже рідко. При цьому заразитися вірусом може будь-яка людина, яка не має імунітету.

Симптоми кору проявляються у кілька етапів. Спершу інфікована людина стає млявою, у неї виникають проблеми зі сном та знижується апетит. Пізніше з’являються нежить та кашель, а також підвищується температура. Ці ознаки легко сплутати із застудою, тому будьте обачні.

Уже через кілька днів температура падає, а от кашель та нежить, навпаки, посилюються. При цьому у хворого збільшуються лімфовузли, виникає запалення слизової оболонки очей, можуть бути гнійні виділення. Рожеві крапкові висипання з’являються на 2-3 день. Їх можна помітити на слизовій оболонці ясен, щік та губ ще до появи висипів на тілі.

Кір у дітей

На 4-5 день після перших симптомів кору температура хворого знову зростає до 39-40 градусів і він вкривається червоними цятками. Спершу висип з’являється на шкірі голови, на обличчі та за вухами, а пізніше розповсюджується на тіло, руки та ноги.

Висип кору – це дрібні рожево-червоні цятки і пухирці, які поступово перетворюються на більші плями.

На додачу у хворого посилюється нежить, набрякають повіки та обличчя. Людей із кором також мучить головний біль, від якого вони інколи навіть непритомніють. До симптомів може додатися ще й пронос.

Якщо кір проходить без ускладнень, то вже на 4 день хворому стає краще. У людини нормалізується температура, минає кашель та нежить, а висип зникає у зворотному з появою порядку. Червоні цятки можуть зовсім минутися або ж змінитися на пігментацію.

Основні симптоми кору: сильний головний біль, слабкість, підвищення температури тіла до 40 градусів, втрата апетиту, нежить, сухий і сильний кашель, почервоніння і набряк горла, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей, висип по тілу.

Ускладнення, які дає кір

Насправді не все так просто. Якби кір минав без жодних наслідків усього за тиждень, він би не спричиняв смерть по всьому світу. Цей вірус небезпечний тим, що ускладнення після хвороби можуть бути ще небезпечнішими за перебіг цієї недуги. Кір послаблює імунітет і знижує здатність організму боротися з іншими хворобами, тому організм стає чутливим до будь-якої бактеріальної інфекції.

Ускладнення можуть спричинити захворювання дихальних шляхів: пневмонію, бронхіт, у дітей часто виникає запалення середнього вуха. Кір впливає і на нервову систему та в деяких випадках може призвести до енцефаліту (запалення головного мозку).

Лікування кору

Якщо кір проходить без ускладнень, його лікують у домашніх умовах під наглядом лікаря. Та коли хвороба протікає важко і дає ускладнення, лікування кору проводять у лікарні. Дорослих переважно госпіталізують. Ліків від кору немає – хворим призначають комплексну терапію, яка спрямована на боротьбу із симптомами кору і підвищення імунітету. Висип також не лікують. Спочатку тіло має покритися цятками повністю, і згодом висип зникне. Медики закликають не займатися самолікуванням і у випадку захворювання негайно звернутися до лікаря.

Важливо, щоб у приміщенні, де лежить хворий, щодня робили вологе прибирання та часто провітрювали його. Краще уникати зайвого світла в кімнаті, адже під час кору в людини дуже сльозяться очі. Варто частіше міняти постіль та одяг хворим. Харчування має бути легким та багатим на вітаміни.

Профілактика кору

Найбільш дієвим способом профілактики кору є вакцинація, яка і забезпечує захист від хвороби. Щеплення роблять дитині в 12 місяців та 6 років. В Україні використовують комбіновану вакцину для профілактики одразу від трьох хвороб – кору, епідемічного паротиту та краснухи.

Нещепленим від цього вірусу дорослим потрібно пройти вакцинацію від кору до 35 років. Після щеплення у дітей виробляється імунітет до хвороби вже на другому році життя через місяць після вакцинації. Щеплення від кору вкрай необхідне майбутнім матерям, адже якщо вагітна жінка захворіє на кір, може статися викидень або передчасні пологи.

Статистика

За минулий рік на кір в Україні захворіло більше людей, ніж у всій Європі. Про це йдеться у звіті Всесвітньої організації охорони здоров’я. За даними ВООЗ, в Європі кількість хворих на кір за 2018 рік перевищила 82 тисячі осіб, що є найбільшим показником десятиліття. Частка України за кількістю хворих складає більше половини від цієї цифри – понад 53 тисячі. Щодо летальних випадків від кору, то в Європі у 2018 році померли 72 людини, з них 16 – в Україні. На думку фахівців ВООЗ, причиною такого спалаху хвороби в Україні є низький рівень вакцинації.

Нещодавно Уляна Супрун заявила, що Міністерство охорони здоров’я не буде оголошувати епідемії кору, незважаючи на те, що за січень в Україні захворіли понад 15 тисяч людей, що в кілька разів перевищує темпи попереднього року.

Якщо говорити про Тернопільщину, то ситуацію, яка склалася з кором у регіоні, медики оцінюють як неблагополучну. Порівняно з минулим роком захворюваність зросла у 12,4 раза.

 – Ситуація з кором, яка склалася на Тернопільщині, була прогнозована, черговий ріст захворюваності на кір почався у нас в 2017 році, коли було зафіксовано 298 випадків ураження кором. У 2018 році ця цифра становила 3659 випадків і в поточному  станом на 6 лютого в області було зафіксовано 1021 випадок захворювання на кір, з яких 573 хворих госпіталізовано. Хворіють у всіх районах області. Найбільш вразливими до інфекції є діти у віці 1-4 років та 10-14 років. Але й серед дорослих хворих досить багато і хвороба у них протікає важче. Якщо з початку року захворіли 1021 чоловік, то дорослих серед них 404 – це близько 40%. Госпіталізованих серед них 2/3. Такого високого відсотка серед дітей немає. Це підтверджує те, що кір особливо небезпечний для дорослих, бо протікає важче. Єдиним захистом від кору є щеплення. В області абсолютно достатньо вакцин від кору – понад 37 тисяч доз. Цієї кількості більш ніж достатньо для проведення вакцинації за календарем щеплень для дітей 1-го і 6-ти років, і для тих, хто не щеплений, хто захоче пересвідчитися у стані свого імунітету і щепитися. На сьогодні у нас є вакцини американського виробництва від ЮНІСЕФ і бельгійського. Вони комплексні, і яка б торгова марка не була, ця вакцина обох виробників забезпечує щеплення від кору, краснухи і паротиту. Якщо говорити про збудник кору, то це вірус типу «Кембридж-2009», він циркулював у ряді країн Європи і звідтіля прийшов до нас. Висока захворюваність пов’язана із відсутністю колективного імунітету. Для того, аби контролювати кір, необхідно 98% щепленого населення на певній території. Перевірити імунітет до кору можна в обласному Лабораторному центрі та приватних лабораторіях. Аналіз коштує 47 грн., у приватних лабораторіях – дорожче. Найдешевшим способом дезінфекції є провітрювання. Законодавство вимагає провітрювати приміщення двічі на годину. Це реально, але доволі складно з огляду на необхідність економії тепла. Ускладнюють ситуацію також металопластикові вікна і двері. Але головне – це бути щепленим і набути антитіла до інфекції, – підсумував лікар-епідеміолог, заступник директора ДУ «Обласний лабораторний центр МОЗ України» Володимир Панічев.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Рубрика:
Мітки: , , ,





Новини
28 Березня
27 Березня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше