Найсвіжіше:
• У Кабміні хочуть сполучити швидкісними дорогами всі облцентри Західної України • Президент ФК «Агрон» Юрій Березовський: «Я ніколи не скажу Роману Курдупелю прощай, а до нових зустрічей!» • Володимир Зеленський у Тернополі: 200 мільйонів на Гаївський міст, «Велике будівництво» доріг, шкіл, садочків • На Тернопільщині черговий новий прокурор • Громадсько-політичний діяч Володимир Колінець: «До мене під вартою попід руки привели самого прокурора району, в якого на подвір’ї знайшли поцуплені бетонні конструкції» • «Місцеві вибори мають стати потужним запобіжником, щоби не допустити реваншу проросійських сил» • Україна готова до опалювального сезону на 90% • У ЗУНУ здійснюють підготовку молоді до складання зовнішнього незалежного оцінювання та вступу до коледжів на базі 9-го класу • Обвинувачений у вбивстві тату-майстрині і далі залишиться під вартою • ГОРОСКОП • Західноукраїнський національний університет об’єднав науковців світу під час Другого Міжнародного Тижня! • Керівниця ідеологічного відділу «Правого сектора» Ірина Драгущак: «На місцевому рівні цілком реально творити незалежну від олігархічних впливів політику» • Якою буде погода на Тернопільщині у найближчі сім днів • У команді «Слуги Народу» об’єдналися відомі авторитетні постаті для реалізації стратегії розвитку Тернопільщини • Сільський голова села Глібів Надія Задоріжна: «Мій пріоритет – робити життя людей комфортним» • Небесні куліси відкрилися ще для одного геніального актора • На Тернопільщині відновили роботу приміські поїзди • Молодь класичного університету Тернополя за чисту Україну! • Анонси газети «Номер один» від 23.09.2020 р. • На Кременеччині чоловік в інтернеті розповсюджував порносвітлини своєї дружини • У Гусятині через наркотики знищили… синього кота • Юрій Березовський: «Набридло дивитися, закривати очі, затуляти вуха на ту несправедливість, яка є в обласній раді нинішнього скликання» • Актриса Ірина Складан: «На мить доторкнулася до іншої професії і вдячна за це долі» • Одкровення нетипового лікаря: • На Монастирищині двоє нелюдів катували односельця праскою
rss
Чи потрібен пам’ятник Пушкіну Тернополю?

Опубліковано: 2 Липня о 18:01 

“Величаво і так незворушно,

Задивляючись в неба блакить,

Височить у Тернополі Пушкін,

За театром Шевченко сидить».

Ярослав Павуляк

 

У самому центрі Тернополя височить пам’ятник російському поету Олександру Пушкіну. Чи доречно це в нинішній час? Звичайно, що ні. Зараз в Україні проводиться декомунізація, а в нашому місті декомунізація проведена ще в 1990-91 рр., до розвалу СРСР. Тернопіль дозрів уже до дерусифікації. Якраз символом русифікації і є пам’ятник О. Пушкіну, бо цей апологет російського шовінізму не мав жодного відношення до Тернополя.

Не може стояти в центрі патріотичного міста пам’ятник практично предтечі ідеології «русского міра». В XIX ст. у Росії була споріднена з ідеологією «русского міра» ідеологія, в основі якої було «самодержавіє, православіє, народность». Цю ідеологію підтримував О. Пушкін, хоч на побутовому рівні критикував царизм. Ця ідеологія – загарбницьких, колоніальних війн Росії XIX століття. Ідеологія «русского міра», в основі якої також є православіє, народность, а замість самодержавія – диктатура, привела до агресії Росії проти України. Після встановлення 7 травня ц.р. у Полтаві пам’ятника великому патріоту України, гетьману Івану Мазепі, не може стояти в Тернополі пам’ятник його хулителю.

Існує два варіанти вирішення цього питання. Перший – перенести пам’ятник Пушкіну на вулицю його імені. Тим більше, що урбанізований район «Сонячний» (який тернополяни вперто називають на російський манер – «БАМ») дуже бідний на монументально-декоративну скульптуру. Другий варіант – передати пам’ятник за межі України, любителям «русской словесности». Нам пора вже позбутись подвійних стандартів, якщо не можемо їх позбутись у політиці, то позбудемось в ідеології, культурі. Прикладом таких стандартів є нещодавнє відзначення перемоги над нацизмом. Європа святкує перемогу над нацизмом 8 травня, в т.ч. вшановує жертв війни. Росія же – 9 травня. Ми в Україні 8 травня відзначаємо День пам’яті і примирення, а 9 травня – перемогу над нацизмом у Другій світовій війні. Тобто по-європейськи і по радянсько-російськи. Як кажуть, і Богові свічка, і чортові кочерга.

Саме тому треба позбутись цієї роздвоєності і діяти рішуче. Приклад такої рішучості проявив нещодавно Таджикистан, правда, в іншій сфері. Всі зрусифіковані прізвища таджиків, які мають закінчення на «ов», «ова», замінюються таджицькими. Сам Президент Таджикистану змінив русифіковане прізвище Рахманов на таджицьке Рахмон. І таких прикладів є чимало.

У багатьох може постати запитання, а чому не був демонтований пам’ятник Пушкіну на початку дев’яностих? Тоді міська рада і справді проводила процес декомунізації, повернення місту історичних назв. Залишаючи пам’ятник О. Пушкіну, міськрада першого демократичного скликання виходила з наступних мотивів. По-перше, ще існував СРСР, в Тернополі були прихильники Радянського Союзу і його ідеології, а Пушкін практично був складовою цієї ідеології. По-друге, він мав художню цінність – це твір відомих київських скульпторів М. Вронського, М. Лисенка та О. Скобликова. По-третє, Пушкін був критиком царизму, правда, на побутовому рівні. І по-четверте, вважалося, що російський поет є представником літератури світового значення (негативний вплив радянської пропаганди).

Зараз ці аргументи відсутні, за винятком мистецької цінності. В 1992 році була пропозиція демонтувати пам’ятник О. Пушкіну, а в сквері відновити міську Ратушу, яка стояла біля готелю «Україна», на розі бульвару Т. Шевченка і вулиці Чорновола. В грудні 1992 року на сесії міської ради депутати висловились за відбудову ратуші. Та брак коштів не дав можливості втілити цю ідею в життя.

Якщо таки буде прийнято вольове рішення про демонтаж пам’ятника Пушкіну, в центі міста можна створити Алею пам’яті Героїв, які віддали своє життя за свободу і незалежність України (згідно Указу Президента від 26.08.2015 р. «Про заходи щодо створення Меморіалу українських Героїв»).

І насамкінець. Перенесення пам’ятника Пушкіну може дратувати тільки снобів. Та оскільки ця верства естетично-впертого населення є дуже незначним прошарком, шкоди вони нікому вдіяти не можуть.

А любителям так званої «величі і світового значення» російської літератури дамо відповідь словами відомого російського літературного критика В. Бєлінського: «Світової, історичної ваги московська література ніколи не мала і мати не може. Якщо не було би О. Пушкіна, то в історії людської культури не постало б найменшої прогалини… Всілякі балачки про рівновартісність московської літератури з європейською є лише нахабною маячнею». А інший критик, В. Розанов, писав: «У своєму змісті московська література перевищила всі літератури своєю огидною безсоромністю та нахабством»…

Павло Сливка, голова комісії з питань культури та національного відродження Тернопільської міської ради першого демскликання

 


Джерело: Тижневик "Номер один"Новини
25 Вересня
24 Вересня
23 Вересня
22 Вересня
Який варіант міграції Ви розглядаєте для себе?
 • Виїхати на заробітки з метою залишитися за кордоном назавжди 47%, 20 votes
  20 votes 47%
  20 votes - 47% of all votes
 • Не думаю про еміграцію і заробітки. Комфортно працюю в Україні 26%, 11 votes
  11 votes 26%
  11 votes - 26% of all votes
 • Поїхати на кілька років, заробити необхідну суму і повернутися 16%, 7 votes
  7 votes 16%
  7 votes - 16% of all votes
 • Сезонні роботи на місяць-два 12%, 5 votes
  5 votes 12%
  5 votes - 12% of all votes
Total Votes: 43
Вересень 19, 2018 - Квітень 30, 2019
Voting is closed
Погода
Відео
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше