Найсвіжіше:
• Мама вбитої тату-майстрині Тетяни Подвашецької: «Щоби ти так страждав, як моя дитина» • Футбольна «Нива» має серйозні фінансові проблеми • Не окладом єдиним: скільки заробляє мер Тернополя та його заступники • Прем’єр Гончарук обіцяє побудувати “якісні дороги” за 3-5 років • Адмінреформа по-новому: на Тернопільщині примусово хочуть ліквідувати понад 20 громад • Тернопільські театрали стали на захист народних артистів Стригуна та Литвиненко • Освітяни витратили півмільйона на неіснуючих кухарів • Труба – Зеленському: як директор ДБР обслуговує Офіс Президента • Тернополянин – кращий гравець у студентському футболі! • Влада обіцяє позбавити українців від паперових квитанцій • У їдальні Борсуківської школи виявлено фальсифіковане масло, яке виготовлене на неіснуючому заводі • У ДТП на Зборівщині травмувався учень автошколи й інструктор • Швидка доставка відправлень до США «Поштовим експресом» • «Чорна» п’ятниця зовсім не чорна • ГОРОСКОП • Сергій Ухачевський – авантюрист долі, «золотий письменник» і відважний лицар України • Під колесами іномарки загинула жінка • У Кременці жорстоко вбили пенсіонера, а тіло намагалися спалити • Головний архітектор Тернопільського району попався на хабарі • На Тернопільщині допомогли знайти роботу 363 особам з інвалідністю • Тернополяни зі сльозами на очах зустрічали тернопільських артилеристів, які повернулися з Донбасу • Анонси газети «Номер один» від 04.12.2019 р. • Голодомор очима пережитих: «Приходили в хату, відчиняли комори, всі глечики перевіряли, а хто чинив спротив, того засилали в Сибір» • Краєзнавець Тарас Ковальчук: «Не соромтеся казати, що ви з Тернополя, а не Чорнобиля» • Душа Сергія Сірого витає над Тернополем
rss
Чи потрібен пам’ятник Пушкіну Тернополю?

Опубліковано: 2 Липня о 18:01 

“Величаво і так незворушно,

Задивляючись в неба блакить,

Височить у Тернополі Пушкін,

За театром Шевченко сидить».

Ярослав Павуляк

 

У самому центрі Тернополя височить пам’ятник російському поету Олександру Пушкіну. Чи доречно це в нинішній час? Звичайно, що ні. Зараз в Україні проводиться декомунізація, а в нашому місті декомунізація проведена ще в 1990-91 рр., до розвалу СРСР. Тернопіль дозрів уже до дерусифікації. Якраз символом русифікації і є пам’ятник О. Пушкіну, бо цей апологет російського шовінізму не мав жодного відношення до Тернополя.

Не може стояти в центрі патріотичного міста пам’ятник практично предтечі ідеології «русского міра». В XIX ст. у Росії була споріднена з ідеологією «русского міра» ідеологія, в основі якої було «самодержавіє, православіє, народность». Цю ідеологію підтримував О. Пушкін, хоч на побутовому рівні критикував царизм. Ця ідеологія – загарбницьких, колоніальних війн Росії XIX століття. Ідеологія «русского міра», в основі якої також є православіє, народность, а замість самодержавія – диктатура, привела до агресії Росії проти України. Після встановлення 7 травня ц.р. у Полтаві пам’ятника великому патріоту України, гетьману Івану Мазепі, не може стояти в Тернополі пам’ятник його хулителю.

Існує два варіанти вирішення цього питання. Перший – перенести пам’ятник Пушкіну на вулицю його імені. Тим більше, що урбанізований район «Сонячний» (який тернополяни вперто називають на російський манер – «БАМ») дуже бідний на монументально-декоративну скульптуру. Другий варіант – передати пам’ятник за межі України, любителям «русской словесности». Нам пора вже позбутись подвійних стандартів, якщо не можемо їх позбутись у політиці, то позбудемось в ідеології, культурі. Прикладом таких стандартів є нещодавнє відзначення перемоги над нацизмом. Європа святкує перемогу над нацизмом 8 травня, в т.ч. вшановує жертв війни. Росія же – 9 травня. Ми в Україні 8 травня відзначаємо День пам’яті і примирення, а 9 травня – перемогу над нацизмом у Другій світовій війні. Тобто по-європейськи і по радянсько-російськи. Як кажуть, і Богові свічка, і чортові кочерга.

Саме тому треба позбутись цієї роздвоєності і діяти рішуче. Приклад такої рішучості проявив нещодавно Таджикистан, правда, в іншій сфері. Всі зрусифіковані прізвища таджиків, які мають закінчення на «ов», «ова», замінюються таджицькими. Сам Президент Таджикистану змінив русифіковане прізвище Рахманов на таджицьке Рахмон. І таких прикладів є чимало.

У багатьох може постати запитання, а чому не був демонтований пам’ятник Пушкіну на початку дев’яностих? Тоді міська рада і справді проводила процес декомунізації, повернення місту історичних назв. Залишаючи пам’ятник О. Пушкіну, міськрада першого демократичного скликання виходила з наступних мотивів. По-перше, ще існував СРСР, в Тернополі були прихильники Радянського Союзу і його ідеології, а Пушкін практично був складовою цієї ідеології. По-друге, він мав художню цінність – це твір відомих київських скульпторів М. Вронського, М. Лисенка та О. Скобликова. По-третє, Пушкін був критиком царизму, правда, на побутовому рівні. І по-четверте, вважалося, що російський поет є представником літератури світового значення (негативний вплив радянської пропаганди).

Зараз ці аргументи відсутні, за винятком мистецької цінності. В 1992 році була пропозиція демонтувати пам’ятник О. Пушкіну, а в сквері відновити міську Ратушу, яка стояла біля готелю «Україна», на розі бульвару Т. Шевченка і вулиці Чорновола. В грудні 1992 року на сесії міської ради депутати висловились за відбудову ратуші. Та брак коштів не дав можливості втілити цю ідею в життя.

Якщо таки буде прийнято вольове рішення про демонтаж пам’ятника Пушкіну, в центі міста можна створити Алею пам’яті Героїв, які віддали своє життя за свободу і незалежність України (згідно Указу Президента від 26.08.2015 р. «Про заходи щодо створення Меморіалу українських Героїв»).

І насамкінець. Перенесення пам’ятника Пушкіну може дратувати тільки снобів. Та оскільки ця верства естетично-впертого населення є дуже незначним прошарком, шкоди вони нікому вдіяти не можуть.

А любителям так званої «величі і світового значення» російської літератури дамо відповідь словами відомого російського літературного критика В. Бєлінського: «Світової, історичної ваги московська література ніколи не мала і мати не може. Якщо не було би О. Пушкіна, то в історії людської культури не постало б найменшої прогалини… Всілякі балачки про рівновартісність московської літератури з європейською є лише нахабною маячнею». А інший критик, В. Розанов, писав: «У своєму змісті московська література перевищила всі літератури своєю огидною безсоромністю та нахабством»…

Павло Сливка, голова комісії з питань культури та національного відродження Тернопільської міської ради першого демскликання

 


Джерело: Тижневик "Номер один"
Рубрика:Новини
6 Грудня
5 Грудня
4 Грудня
Який варіант міграції Ви розглядаєте для себе?
 • Виїхати на заробітки з метою залишитися за кордоном назавжди 47%, 20 votes
  20 votes 47%
  20 votes - 47% of all votes
 • Не думаю про еміграцію і заробітки. Комфортно працюю в Україні 26%, 11 votes
  11 votes 26%
  11 votes - 26% of all votes
 • Поїхати на кілька років, заробити необхідну суму і повернутися 16%, 7 votes
  7 votes 16%
  7 votes - 16% of all votes
 • Сезонні роботи на місяць-два 12%, 5 votes
  5 votes 12%
  5 votes - 12% of all votes
Total Votes: 43
Вересень 19, 2018 - Квітень 30, 2019
Voting is closed
Погода
Відео
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше