Найсвіжіше:
• Футбольний сезон-2024: кадрова революція у триразового срібного призера чемпіону Тернопільщини • Тернопільська мерія дофінансувала на 7 мільйонів одне з комунальних підприємств • Mercedes-Benz GLC: особливості та переваги моделі • Американському сенатору присвоєно звання почесного громадянина міста на Тернопільщині • Уродженець росії викинув валізу з тілом матері в Тернополі і намагався сховатися в Одесі • На Шумщині в результаті займання авто загинув 36-річний чоловік • Гравців, які мають 17 титулів чемпіонів Тернопільщини, заявив заліщицький «Дністер» • Ухилянт із Хоросткова, щоби не йти в тюрму, добровільно пішов до ЗСУ • Міноборони – про повістки за кордоном і чи встигнуть розробити електронний кабінет • Революція в кулінарії: суші бургер • Обмеження прав українців за кордоном вигідне лише нашому ворогу, – нардеп • Як вибрати клініку для ведення вагітності • За вчинення домашнього насильства жителю Зборова загрожує два роки тюрми • На два дні у Тернополі перекриють одну з головних промислових вулиць міста  • Житель Бережанщини постане перед судом за тяжкі тілесні ушкодження, що спричинили смерть потерпілого • Щемлива історія 22-річного воїна з Тернопільщини, який вижив після “скидання” вибухівки з дрона • Частина Тернопільської області буде без світла – стала відома причина • Військовослужбовиця з Тернопільщини нагороджена «Хрестом Військова честь» • Помер колишній головний тренер тернопільської «Ниви» • Футбольний чемпіон Тернопільщини заявився на сезон-2024: з п’ятьма новачками та без трьох лідерів • Чоловіки 18-60 років не зможуть отримати паспорти за кордоном – постанова Кабміну • Збиткові тепломережі Тернополя виплатили працівникам премій на мільйон • На дорогах Тернопільщини збираються встановити розумні відеокамери • У Тернополі помер похресник Степана Бандери • Ексдепутата Тернопільської райради підозрюють у вимаганні $300 тисяч хабаря 
rss

Чи отримують тернополяни знижки у соціальних аптеках?


Опубліковано: 5 Вересня 2016р. о 20:00


soc_a_1114_01

У Тернопільській міській раді завершила роботу депутатська комісія з питань діяльності соціальних аптек. Завдання депутатів – з’ясувати, чи отримують тернополяни обіцяну соціальну знижку і в якому обсязі.

Ходили по аптеках

На одній із сесій міської ради депутат від партії «Народний контроль» Вікторія Шараськіна заявила, що знижка у соціальних аптеках тернополянам надається не в повному обсязі. За словами жінки, замість обіцяних 12% люди отримують знижу в розмірі 3,5 та 8 відсотків.

На вимогу депутата у міській раді було створено спеціальну комісію, до складу якої увійшли представники практично всіх фракцій. Завданням депутатів було методом експерименту з’ясувати, чи надають соціальні аптеки зазначену знижку.

Депутатам роздали картки, з якими вони, так би мовити, вирушили в рейд. В одній із соціальних аптек на вул. 15 Квітня побував депутат Володимир Гринда.

– Є один важливий момент:  у Тернополі існує ще один вид аптек, який називає себе соціальними, але насправді нічого спільного з проектом міської ради не має. Наприклад, якщо пройти вулицею 15 Квітня далі, то можна побачити ще одну соціальну аптеку. Однак там відмовляються брати картки та надавати знижку, – каже Володимир Гринда.

Саме це збиває людей з пантелику. Адже і перша, і друга аптека називаються  соціальними, однак одна з них не виконує своїх функцій. У результаті дістається і тим, й іншим.

– До мене також зверталися люди і повідомили, що купували ліки у соціальній аптеці, але не отримали знижки. Очевидно, це був саме той вид аптек, про які я кажу. Більше того, ціни там значно вищі,  ніж, скажімо, у «Ромашці», – продовжує пан Володимир.

Як розповів депутат, він тричі заходив в одну і ту ж соціальну аптеку і кожного разу отримав знижку. Навіть попросив знайомих перевірити, але ніяких порушень не зафіксовано.

У цілому в Тернополі є сім соціальних аптек. Усі вони отримують в оренду приміщення за пільговою ціною. Картки знижок діють в усіх аптеках мережі «Борис» та «Ромашка». Загалом є лише п’ять аптек «Ромашка», на яких не поширюється дія картки. Причина в тому, що там ліки відпускаються за загально зниженою ціною.

– Умовно кажучи, якщо в інших аптеках націнка на ліки 15%, то в цих п’яти аптеках – 7%, – пояснює депутат.

Підготували пропозиції

Як повідомив «Номер один» начальник відділу охорони здоров’я ТМР Ростислав Левчук, скарги на відсутність знижки в соціальних аптеках не є системними. У відділі фіксували всього один-два таких випадки у рік. Можливо, це пов’язано з тим, що цей проект входить у юрисдикцію управління торгівлі. А можливо тому, що соціальні аптеки виконують свої функції. У результаті роботи комісії було сформовано перелік пропозицій для покращення роботи мережі соціальних аптек.

Сама ж Вікторія Шараськіна вважає, що процедура обстеження аптек не є об’єктивною. Ліки закуплено лише у двох аптеках із семи. Депутати придбали всього сім препаратів. Тож робити висновки при такому стані речей не можна.

– Навіть попри це виявлено невідповідність. Наприклад, на один препарат надавалася знижка 5-6%, – каже Вікторія Шараськіна. – Вважаю, що комісія мала підійти по-іншому до цієї роботи. Депутати не можуть купувати за свої кошти велику кількість медикаментів. Тож або міська рада мала виділити кошти під цей аудит, або до роботи слід було залучити волонтерів, які б перевіряли чеки у покупців.

Депутат вважає, що сам проект – досить цікава соціальна альтернатива для тернополян, але у ньому є чимало недопрацювань.

– Коли ми почали дізнаватися умови договору, та на яких умовах видають картки, з’ясували дуже багато неприємних моментів. Тож на початку року комісія охорони здоров’я, материнства та дитинства міської ради розпочала власне службове розслідування. На той час картку тернополянина видавав лише «Укрсиббанк». Людина, яка є клієнтом іншого банку, але підпадає під категорію осіб, які мають право на отримання картки, не може її отримати. Цей аспект нас дуже обурив, адже порушено права громадян на право вибору. Виходить, тернополяни мали перевести усі свої рахунки та капітали з інших банків в «Укрсиббанк». Що це за монополія? – резюмує депутат.

Тоді критичні зауваження комісії було взято до уваги. Організатори проекту припинили діяльність з «Укрсиббанком», а керівник мережі соціальних аптек погодився за власні кошти виготовити перших 10 тисяч карток. У результаті, їх видачею почало займатися управління соціального захисту міської ради, а не банк. Зважаючи на ці обставини, сесія міської ради проголосувала про продовження терміну безоплатної оренди для соціальних аптек на два роки. Більшість із них знаходяться у лікарнях та поліклініках міста.

– Це найбільш вигідні місця для здійснення торгівлі. Зважаючи на статус соціальної, більшість тернополян ідуть у ці аптеки, розраховуючи на знижені ціни, але без картки отримати знижку не можливо. Відповідно до санітарних норм, аптечний пункт має мати площу близько 22 кв. м, тобто в середньому в міський бюджет у місяць не надходить близько 54 тис. грн. Для базової аптеки нормою передбачено не менше 50 кв. м площі. Тобто втрати ще більші. Натомість протягом минулого року картки знижок отримали всього тисяча тернополян, – каже Вікторія Шараськіна.

У цьому році карти почали діяти лише у червні. За три місяці їх видано близько 4 тис. Це значно більше, ніж протягом минулого року. Поряд з тим, до депутатів надійшла низка звернень від мешканців міста про те, що знижка не надається у повному обсязі.

– Ще взимку ми визначили перелік найбільш вразливих верств населення, яким мали видати перших 5 тис. карток. До нього потрапили інваліди першої категорії та учасники АТО. Згодом управління соціальної політики визначило ще п’ять тисяч осіб. Зараз ми пропонуємо зняти обмеження, аби право на отримання знижок мали усі вразливі категорії населення. Наразі в Тернополі налічується 63 тис. таких громадян, – зазначає Вікторія Шараськіна. – Тимчасова картка діє лише до 31 грудня. Тож виникло питання про механізм їх перевидачі. Оренда ж не припиняється. Тому пропоную продовжити термін дії карток, поки не буде виготовлено єдину соціальну картку тернополянина. Керівник мережі зазначив, що на тимчасовій картці є штрих-код і він може затертися, тому документ потребує заміни. Але навіть якщо таке станеться, то людина, може, звернеться в управління соцзахисту і при потребі замінити картку.

Також депутат повідомила, що знижка у соцаптеках надається на не весь асортимент товару, а лише на 90 найменувань препаратів. Аптека сама формує цей перелік і, як стверджує керівник, до нього входять найбільш затребувані препарати.

– Я не медик, аби дати оцінку цьому переліку, тому в майбутньому планую залучити до роботи лікарів різних спеціальностей, аби вони сказали, чи часто визначені препарати використовують у лікуванні пацієнтів, – каже Вікторія Шараськіна.

Ще одним відкриттям для депутата стало те, що картка знижок має ліміт у 1500 грн. Його встановили для того, аби уникнути зловживань у частині передачі карток з рук в руки.

– Як на мене, це не справедливо. Наприклад, якщо людина потрапляє у лікарню, кожен з нас знає, які витрати несе пацієнт. Тому такі обмеження не виправдані. Як повідомив керівник аптек, якщо людина надасть документи про те, що вона перебуває на лікуванні, то ліміт картки можуть збільшити до 5 тис. грн. І зробити це можна в межах одного дня. А тепер уявімо ситуацію, що людина прикута до ліжка або керівника аптеки немає в місті. Що тоді робити? Більше того, збільшувати ліміт чи ні, керівник визначає на власний розсуд, – каже Вікторія Шараськіна.

Невирішеною залишається проблема щодо найменування аптек «соціальна». Міська рада не має впливу на реєстрацію закладу. Тож депутати пропонують у закладах, які підпадають під дію проекту, вказати, що саме тут надається соціальна знижка. Адже маніпуляція думкою покупців призводить до частих непорозумінь, а це бодай трохи дозволить внести ясність. Також для поінформованості населення депутати пропонують посилити інформаційну політику. Зокрема, запустити у громадському транспорті, на зупинках та рекламних об’єктах міської ради роз’яснення щодо діяльності соціальних аптек та можливості отримання знижок.

Депутат зазначає, що триматиме питання соцаптек на контролі і в майбутньому ініціюватиме створення комісій стосовно інших питань діяльності мережі.

Зоряна Гарасимів


Джерело: Тижневик "Номер один"
Автор: Рубрика:
Мітки: ,





Новини
25 Квітня
24 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше