Найсвіжіше:
• Новий голова обласної ради Михайло Головко: «Будучи студентом, мав можливість працювати на будівельних та польових роботах в Італії та Німеччині, відчув смак заробітчанства» • Жителька Почаєва потребує термінової трансплантації печінки • “Нафтогаз” встановив нову ціну газу для населення • Чи будуть суворими грудневі морози? • ГОРОСКОП • Західноукраїнський національний університет допомагає військовослужбовцям соціально адаптуватися й реалізувати себе у важких умовах сьогодення • Усім «Свобода»: головою обласної ради став Михайло Головко • Із 1 грудня в Україні зріс розмір соціальних виплат • Володимир Труш: «Жоден пацієнт, який має покази до ПЛР-тестування, не повинен за нього платити» • Анонси газети «Номер один» від 02.12.2020 р. • Лікар-невролог Олена Шершун: «Неврози потребують комплексного лікування, і в даному випадку соромитися нічого!» • Віталій Сідоров: «Як тільки мене поновлять на посаді, того ж дня напишу заяву на звільнення за власним бажанням. Не хочу від прокуратури нічого!» Суд поновив на посаді експрокурора Тернополя, якого звільнили в рамках кримінальної справи • Як проста сільська команда стала дворазовим переможцем Ліги чемпіонів Тернопільщини • Міський голова Копичинців Богдан Келічавий: «Якщо ми хочемо змінити країну, потрібно робити це знизу вгору, не чекаючи змін у Києві чи ще десь» • Де на Тернопільщині не буде світла • Підлітки, які ледь не зарізали одногрупницю у Почаєві «сядуть» на 10 років • Для автоматичної фіксації порушень хочуть створити «Екологічного інспектора» • 10 географічних брендів можуть стати офіційними • У Тернополі запрацювала «Фабрика Святого Миколая» • В Україні зміниться система реєстрації свійських тварин • Центри зайнятості Тернопілля цьогоріч стовідсотково укомплектували вакансії для 155 підприємств та установ • Підзимові посіви: переваги й недоліки • Коронавірус забрав життя 47-річного священника з Тернополя • Залишилося трохи більше місяця, щоби скористатися податковою знижкою за 2019 рік • Україна може зекономити 200 мільярдів за рахунок зменшення корупції
rss
Чому після сорока слід обов’язково обстежити зір?

Опубліковано: 28 Березня о 11:47^A60AB32ADB5D0AEB6678657F52E8C1EBFC8102032ECECD0796^pimgpsh_fullsize_distrГострий зір та ясний розум –  цей органічний тандем дозволяє вдало починати кожен новий день. Зазвичай можливість бачити людина сприймає як належне, але після сорока може статися те, що змусить Вас цінувати свій зір. Мова йде про підступну глаукому.

Хворих на глаукому більшає

Серед усіх офтальмологічних захворювань глаукома є найпідступнішою. Такий статус хвороба отримали через відсутність будь-яких симптомів.  Як правило, людина непомітно та поступово втрачає зір аж до повної сліпоти. Як правило, хвороба розвивається після сорока років.

З кожним роком кількість хворих на глаукому збільшується. Причому не тільки в Україні, а й в усьому світі. Та медики мають логічне й обнадійливе пояснення такій тенденції. По-перше, збільшення кількості виявлених випадків пов’язують із покращенням методів діагностики. По-друге, пацієнти стали уважнішими до власного здоров’я і тепер частіше звертаються за консультацією до офтальмологів.

Глаукому поділяють на вроджену та набуту (вторинна).

– Вроджена виявляється у перші місяці життя дитини, – розповідає головний позаштатний спеціаліст-офтальмолог управління хорони здоров’я ТОДА Микола Турчин. – Нею займаються дитячі офтальмологи та педіатри. Як правило, проблему вдається вирішити протягом короткого періоду. Вторинна глаукома пов’язана з патологіями самого ока і може виникати після таких захворювань, як запалення, пухлина ока, тромбоз, після травми ока тощо. Зважаючи на ризик виникнення після цих захворювань глаукоми, медики проводять профілактичні заходи для її попередження.

Тиха і підступна, гостра і болюча

Також глаукома поділяється на відкритокутову та закритокутову.

Найчастіше спостерігається відкритокутова глаукома. Хвороба розвивається поступово, непомітно для хворого, тому така форма є найбільш підступною. Часто людина не має жодних скарг і лише випадково звертає увагу, що на одне око вже зовсім нічого не бачить.

– Відкритокутова глаукома не має практично ніякої симптоматики, – пояснює Микола Турчин. – Буває, хворий скаржиться, що вранці у нього виникає туманна пелена, яка до обіду розсіювалась. Або, наприклад, коли дивитися на лампочку,  навколо неї з’являється райдуга. Як правило, пацієнти не надають значення тим симптомам, а це є проявами глаукоми. Хворі приходять, коли починають спотикатися через предмети або не «вписуватись» у повороти. При глаукомі може залишатися 100-відсоткова гострота зору, але зменшується його поле. Підступність цієї форми глаукоми полягає ще в тому, що хвороба розвивається у віці 40-50 років і повільну втрату зору хворі часто вважають природною, пов`язаною з віковими змінами.

Закритокутова глаукома проявляється гострим нападом різкого болю в оці, який може віддавати в ділянку вуха, щелепи або серця, імітуючи при цьому, відповідно, захворювання вуха, зубів чи серця.

– У цілому око невеликих розмірів, а кришталик має властивість збільшуватись. Він перекриває шляхи відтоку внутрішньоочної рідини. Тоді глаукома починається зі страшенної болі, природу якої пацієнту важко пояснити. Така глаукома може давати клініку апендициту, інфаркту міокарда. Може виникати гострий біль у животі, різкий головний біль. У таких випадках, як правило, людина викликає швидку допомогу. І хворих доставляють у наше відділення, – пояснює лікар.

Якщо протягом 48 годин напад не буде ліквідовано, може початися різке зниження зору і навіть повна сліпота.

Чому підвищується тиск?

Як уже зазначалося, причиною глаукоми є підвищення внутрішньоочного тиску.

– В оці постійно виробляється внутрішньоочна рідина, яка за своїм складом аналогічна спинній рідині. Вона підтримує внутрішньоочний тиск ока, живить кришталик, склисте тіло, рогівку, витікає в передню камеру, потім у лімфатичну систему. Якщо на шляху цієї рідини стає перепона, виникає надлишок рідини, який піднімає внутрішньоочний тиск. Волокна зорового нерва перетискаються і він атрофується. Тоді вже повернути зір не можливо. Як правило, хворий не відчуває ніякої симптоматики, бо процес відбувається поступово, – зазначає Микола Турчин.

Як виявити глаукому?

Раннє виявлення глаукоми та своєчасне лікування дозволяє зберегти зір протягом тривалого часу. Щоб виявити захворювання, потрібно провести комплексну діагностику: визначити гостроту зору, поле зору, виміряти внутрішньоочний тиск і оглянути стан очного дна (зорового нерва, який у першу чергу вражає глаукома). Кожен з цих показників окремо не дає об’єктивної картини стану хворого. Світова література розповідає про випадки глаукоми з нормальним внутрішньоочним тиском, тому обстеження потрібно проводити із врахуванням різних ознак та параметрів.

Наразі немає методів повного вилікування глаукоми, однак медики можуть «гальмувати» темпи її розвитку. Пацієнти з таким діагнозом перебувають на постійному контролі лікарів. Такі хворі потребують регулярного моніторингу стану внутрішньоочного тиску.

Лікувати глаукому можна як медикаментозними засобами (краплі, уколи, таблетки), так і лазером та хірургічними методами. Мета лікування – знизити внутрішньоочний тиск.

– Для цього існує широкий спектр медикаментозних засобів різної інтенсивності дії. Пацієнт повинен щодня застосовувати краплі та раз у два-три місяці звертатися до офтальмолога, щоб він поміряв тиск. Якщо медикаментозне лікування не допомагає, тоді офтальмолог проводить оперативне втручання. Його мета аналогічна – знизити тиск. Сьогодні світ не може вилікувати глаукому, тому наше завдання – зробити так, щоб людина свій вік прожила зрячою, – наголошує Микола Турчин.

Сучасні методи лікування дають змогу призупинити прогресування глаукоми (особливо на ранніх стадіях), зберігши при цьому зір і працездатність людини. Ось чому так важливо всім особам, старшим 40 років, один раз на рік контролювати рівень внутрішньоочного тиску.

Зоряна Гарасимів

 

Довідка

Глаукома – це хронічне захворювання очей, викликане підвищенням внутрішньоочного тиску. У кожної людини цей показник індивідуальний, але в середньому він не повинен виходити за межі 16-25 мм ртутного стовпчика.

Про підвищений внутрішньоочний тиск можуть свідчити такі ознаки: затуманений зір, поява “сітки” перед очима, поява “веселкових кіл” при погляді на яскраве світло (на лампочку), відчуття дискомфорту, тяжкості, напруження в очах, незначна різь в оці, відчуття вологості в очах, погіршення зору в сутінках, незначний біль навколо очей.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , ,Новини
3 Грудня
2 Грудня
1 Грудня
30 Листопада
29 Листопада
28 Листопада
Як ви плануєте відсвяткувати Новорічні свята в період карантину?
 • Взагалі поїду з України 50%, 2 votes
  2 votes 50%
  2 votes - 50% of all votes
 • З друзями, дотримуючись усіх карантинних обмежень 25%, 1 vote
  1 vote 25%
  1 vote - 25% of all votes
 • Вдома, в родинному колі 25%, 1 vote
  1 vote 25%
  1 vote - 25% of all votes
 • Одягну маску та піду в гості 0%, 0 votes
  0 votes
  0 votes - 0% of all votes
 • Інше 0%, 0 votes
  0 votes
  0 votes - 0% of all votes
 • У ресторані 0%, 0 votes
  0 votes
  0 votes - 0% of all votes
Total Votes: 4
Voters: 4
Листопад 17, 2020 - Січень 10, 2021
Погода
Відео
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше