Найсвіжіше:
• «Тернопільська область – лідер із підготовки лікарень до протидії COVID-19», – Віктор Ляшко • Командир 6-ї резервної сотні ДУК «Правий сектор» Сергій Коновал: «Країна потребує гідних представників політичної еліти, які будуть зацікавлені у розвитку держави, а не грабежі» • Новонароджена дівчинка поїде на батьківщину її матері у – Нігерію • У Гусятині через відмову в нарахуванні пенсії чоловік підпалив себе • Українців звільнили від пенсійного збору при купівлі житла вперше • ГОРОСКОП • Віктор Гевко: «Хочу перетворити Тернопіль на сучасне й заможне місто» • Леонід БИЦЮРА: «Я готовий узяти на себе відповідальність за Тернопіль» • ЛЮБОМИР БІЛИК: «МОЯ ІДЕОЛОГІЯ – БОГ І НАЦІЯ. І ЦИМ ТАКОЖ КЕРУЄТЬСЯ ПАРТІЯ «ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ» • «Авакс-Проф» святкує перше 10-річчя! • Шановні користувачі електричної енергії м. Тернополя і Тернопільського району! • Головного податківця Тернополя затримали за вимагання 40 тисяч доларів • Жахливе вбивство у Тернополі: завучку знайшли мертвою, а ймовірний убивця вкоротив собі віку • Анонси газети «Номер один» від 30.09.2020 р. • Громадсько-політичний діяч Володимир Колінець: «До мене під вартою попід руки привели самого прокурора району, в якого на подвір’ї знайшли поцуплені бетонні конструкції» • Заради дружини чоловік удруге постав перед судом • Де на Тернопільщині не буде світла • У Кременці проголошено вирок винуватцю смертельної аварії • Кардіохірург Ігор Гуменний: «Серце – це двигун, і лікарі не завжди встигають замінити його» • До класичного університету Тернополя завітав Руслан Стефанчук • Рада хоче знизити ставку ПДВ для аграріїв до 14% • Як зберігати буряк у квартирі та погребі: корисні поради для господарів • Розміри ставок для фізичних осіб-підприємців – платників єдиного податку четвертої групи • МВС запустило онлайн-сервіс для перевірки достовірності водійських прав • В Україні ввели нові номерні знаки
rss
Через жорсткі вимоги 40 тисяч тернополян можуть не отримати субсидію

Опубліковано: 10 Вересня о 15:19Незабаром розпочнеться новий опалювальний сезон, а це означатиме, що багато тернополян збиратимуть документи на отримання субсидій, адже для багатьох із них тарифи на житлово-комунальні послуги були і залишають непідйомними. Однак на них чекатиме черговий неприємний сюрприз. Після нововведень центральними органами влади із 49 тисяч тернополян, які ще весною мали субсидії, у кращому випадку субсидіантів залишиться 10-12 тисяч. Таку невтішну статистику прогнозує начальник управління соціальної політики Тернопільської міської ради Володимир Сулима, з яким наші журналісти поспілкувалися на цю болючу для багатьох тему.

Володимир Сулима

– Згідно з постановою Кабінету Міністрів №329, яка була прийнята 27 квітня 2018 року, внесено зміни до положення про порядок призначення житлових субсидій. Вони досить суттєві і, безумовно, вплинули на кількість одержувачів субсидій. Якщо на 1 травня 2008 року в Тернополі було 49 тисяч одержувачів субсидій на житлово-комунальні послуги, то станом на 1 серпня отримували субсидії 7 тисяч домогосподарств. Звичайно, традиційно на літній період менше отримувачів субсидій, ніж узимку, але не настільки, як цього року. Загалом у попередні роки субсидії влітку отримували приблизно 42 тисячі сімей. Безумовно, на зиму, починаючи з 1 жовтня, кількість одержувачів субсидій зросте. На мою думку, якщо не буде ніяких змін до положення (ведуться розмови, що деякі норми буде пом’якшено, – авт.), то ще 3-5 тисяч сімей набудуть право на отримання субсидій. Точну цифру назвати важко, бо ми не знаємо, які дії люди робитимуть, щоби набути право на призначення субсидій.

Чому так багато позбавили категорій людей, які раніше мали право на субсидії?

– Є багато нюансів, які впливають на призначення житлових субсидій. Для прикладу, якщо будинок має площу 200 кв. м або квартира – 120 кв. м, то така сім’я не має права на субсидії. Також не призначаються субсидії, якщо в сім’ї є автівка до 5 років, у складі сім’ї є особи, які не працюють або отримують дохід, нижчий прожиткового мінімуму чи не сплатили єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період III і IV кварталів 2017 року. Згідно з новим положенням, не призначається субсидія, якщо хтось із членів домогосподарства перебував за кордоном сукупно понад 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії. У цьому випадку є винятки. До уваги не береться службове відрядження, лікування або навчання за кордоном, що підтверджується відповідними документами.

Чи є багато нині відмов щодо отримання субсидій?

– Дуже багато. На 1 серпня з різних причин 6360 домогосподарствам відмовлено в призначенні субсидії. На етапі прийому документів роз’яснюємо людям, якщо бачимо, що права на субсидії немає, з якої причини. Інколи доводиться підказувати, що необхідно зробити, щоби набути це право.

Як люди реагують на відмови, адже для багатьох ця допомога була суттєвою?

– Якщо сім’я ще донедавна отримувала субсидію і ось її повідомляють, що в неї забирають це право, то, звичайно, реакція негативна. Якщо влітку суми на комунальні послуги були не такими суттєвими, то в опалювальний період, безумовно, вони будуть досить відчутними для сімейного бюджету. 

А про які суми власне йдеться?

– Субсидія залежить від доходів членів домогосподарства, кількості зареєстрованих осіб і розраховується за відповідною формулою. До прикладу, якщо зареєстровано чотири особи і дохід на кожного члена в місяць становить 2 тис. грн., то обов’язкова частка плати складає 1020 грн., 2600 грн. – 1724 грн., 3 тис. грн. – 2295 грн. До речі, цього не було раніше. Донедавна, якщо сім’я використала комунальних послуг менше обов’язкового мінімуму, то вона сплачувала лише за те, що використала. Згідно з новим положенням, навіть якщо сім’я використала менше, тобто зекономила, все одно сплачує обов’язкову частку. 

Якщо виникають спірні моменти в оформленні субсидій, хто їх вирішує?

– Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради утворена комісія (голова – заступник мера Леонід Бицюра), яка має право розглядати окремі звернення і приймати позитивні рішення в тому випадку, якщо сім’я не має права на призначення субсидії. До прикладу, якщо в складі сім’ї є непрацюючі чи особи, які перебувають за кордоном, водночас члени родини перебувають у складних життєвих обставинах, спричинених хворобами, що підтверджено висновком лікарсько-консультативної комісії, то комісія може прийняти позитивне рішення і субсидія буде призначена.   

Або інший випадок. Скажімо, особа може не працювати, якщо вона отримує певні види соціальної допомоги: по безробіттю, по догляду за особами старшого віку чи особами з інвалідністю першої групи й інші передбачені випадки. В такому разі сім’я також має право на отримання житлової субсидії. 

Під час прийому документів на призначення субсидій наш спеціаліст бачить ситуацію і рекомендує звернутися на комісію, адже багато людей можуть не знати, що є таке право.

Візьмемо конкретні приклади. Син чи донька давно окремо, жодних зв’язків, окрім телефонних, з батьками немає, але зареєстровані у квартирі чи будинку. Чи можуть претендувати такі особи на отримання субсидій?

– Нове положення про порядок призначення житлових субсидій передбачає, що коли в складі домогосподарства є особа, яка зареєстрована, але фактично не проживає, рішенням комісії можна її виключити зі складу сім’ї. Але при умові, якщо ця особа проживає в Україні і працююча. Якщо ж вона не працююча або перебуває за кордоном, відповідно комісія не має права їх виключити зі складу сім’ї і в такому випадку сім’я не має права на призначення житлової субсидії.

А якщо чоловік, скажімо, зареєстрований в одному помешканні, а дружина – в іншому, як тоді рахують субсидії?

– У такому випадку доходи чоловіка доплюсовуються до доходів дружини, де субсидія призначається, і навпаки, якщо чоловік зареєстрований у складі сім’ї чи просто в складі домогосподарства, то доходи дружини плюсують до доходу чоловіка.

А як бути в тому випадку, коли людина перебуває на біржі праці?

– Якщо вона отримує допомогу по безробіттю або направлена центром працевлаштування на навчання, то тоді матиме право на субсидію. А якщо просто стоїть на біржі – такого права не має.

Із настанням нового опалювального сезону очікуєте значного напливу  претендентів на субсидії. Чи не буде соціального спротиву, коли наближатиметься опалювальний сезон, люди масово підуть оформляти субсидії, а їм скажуть, що немає підстав для них?

– Масових звернень не буде. Ми провели інформаційно-роз’яснювальну роботу. Практично кожна сім’я, я в цьому переконаний, уже поцікавилась питаннями субсидій, адже люди добре розуміють, що це в їхніх інтересах. Ті, хто мав звернутися, вже приходили до нас за роз’ясненням або з документами на оформлення субсидій, якщо в домогосподарстві відбулися якісь зміни.

І все ж нагадайте, куди тернополянам приходити, якщо вони ще мріють отримати субсидію.

– Коли було 49 тисяч одержувачів субсидій, то прийом документів здійснювався не тільки в управлінні соціальної політики, а й по житлово-експлуатаційних підприємствах. Там були наші працівники і вони теж приймали документи. Зараз такої необхідності немає, всі документи приймаємо в нашому управлінні за адресою: м. Тернопіль, вул. Лисенка, 8.

На опалювальний період із 1 жовтня субсидії будуть перераховані автоматично. Тобто людям не потрібно повторно звертатися і жодних документів не треба приносити. Всю інформацію ми отримуємо самостійно, використовуючи різні бази: податкової інспекції, Пенсійного фонду й інші, в тому числі нещодавно отримали доступ до бази по автомобілях.

Із власного досвіду рекомендую людям уточняти своє право на отримання субсидій, тому що є різні тонкощі, яких вони можуть не знати. Краще до нас безпосередньо звернутися або проконсультуватися за телефоном «гарячої» лінії – 52-14-03.

Цікавить, а як відіб’ється нарахування субсидій, якщо людина продала авто?

– Цей дохід включається для розрахунку субсидії. До речі, якщо людина придбала авто, будь-який інший товар чи послугу на суму понад 50 тисяч грн. протягом року, то вона теж права на субсидії не має. До слова, маючи доступ до бази МРЕО, бачимо при реєстрації, скільки вартує той чи інший транспортний засіб. Якщо цих даних не вказано, тобто не проводилась оцінка авто, тоді її уточняємо за допомогою експертів.

У своїх відповідях Ви часто згадували слово «домогосподарство», якого раніше при оформленні субсидій не використовували. У чому його суть?

– Сім’я – це чоловік, дружина, неповнолітні діти. Натомість у помешканні може бути зареєстрований хтось із не членів сім’ї – брат, родич чи інша особа. Тоді це вважається домогосподарством. І субсидія нараховується саме на зареєстрованих осіб. 

Володимире Івановичу, що Ви мали на увазі, говорячи, що зараз люди думають, як набути права на призначення субсидій?

– Відповідно до вимог нового положення про отримання субсидій, тернополяни, як кажуть у народі, прилаштовують свій сімейний стан. Для цього реєструються чи  знімаються з реєстрації (особи, які перебувають за кордоном або непрацюючі люди). Можуть навіть і розлучатися для того, щоби не включати доходи чоловіка чи дружини, якщо вона чи він не зареєстровані разом.

З останніми змінами в порядку отримання субсидій, на Ваш погляд, людям у цей складний час ще проблематичніше буде сплачувати за комунальні послуги?

– Безумовно, частина сімей могла платити за комунпослуги згідно з положенням, яке діяло донедавна, але не робила цього, тому що… дуже ліберальним було положення щодо субсидій. Ці зміни рано чи пізно мали б відбутися, адже в Тернополі раніше було від 5 до 8 тис. отримувачів субсидій. Однак на це питання можна подивитися з іншої точки зору. Раніше тарифи не були такими високими та й норми на газ, світло тощо були більші. Тому багато сімей не особливо відчували великого навантаження на сімейний бюджет, сплачуючи за комунальні послуги. Та й було продумано таким чином, що сім’я сплачувала до 15% від свого сукупного доходу, якщо ж сума була більшою, то її покривали субсидії. Зараз такого відсотка немає та й ситуація змінилася у зв’язку з тим, що значно зросли тарифи, особливо на газ і електроенергію. І це вплинуло на платоспроможність тернопільських сімей, відповідно вони в значно гіршому становищі.


Джерело: Тижневик "Номер один"Новини
1 Жовтня
30 Вересня
29 Вересня
28 Вересня
Який варіант міграції Ви розглядаєте для себе?
 • Виїхати на заробітки з метою залишитися за кордоном назавжди 47%, 20 votes
  20 votes 47%
  20 votes - 47% of all votes
 • Не думаю про еміграцію і заробітки. Комфортно працюю в Україні 26%, 11 votes
  11 votes 26%
  11 votes - 26% of all votes
 • Поїхати на кілька років, заробити необхідну суму і повернутися 16%, 7 votes
  7 votes 16%
  7 votes - 16% of all votes
 • Сезонні роботи на місяць-два 12%, 5 votes
  5 votes 12%
  5 votes - 12% of all votes
Total Votes: 43
Вересень 19, 2018 - Квітень 30, 2019
Voting is closed
Погода
Відео
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше