Найсвіжіше:
• Прокуратура Тернопільщини взялася за піарника Надала • У Тернополі відбудеться Великодній ярмарок крафтовиків • 9000 доларів за «швидко перебігти кордон» – за незаконне переправлення ухилянта через кордон судитимуть 2 осіб • Сімейні розбірки на Тернопільщині: судитимуть 36-річного чоловіка, який вбив співмешканця своєї тещі • Мікробіом та його вплив на здоров’я дитини: нові дослідження та перспективи • У госпіталі помер військовослужбовець з Тернопільщини • Частина Тернопільської області буде без світла – стала відома причина • Легенда тернопільського футболу відновлює кар’єру і побореться за Лігу Тернопільщини • Від отриманого поранення на Донеччині в госпіталі помер 45-річний воїн з Тернопільщини • Заборона на консульські послуги для чоловіків за кордоном – скільки часу це триватиме • Закон про мобілізацію-2024: коли він набирає чинності та основні норми • На Тернопільщині з’явиться ще один індустріальний парк – вирішено всі формальності на урядовому рівні • Як уникнути обвиття дитини пуповиною? • Ще одна болюча втрата – зупинилось серце мужнього воїна-захисника з Тернопільщини • Завтра на кілька годин частина Тернополя буде без світла • Дев’ять об’єктів нерухомості, позашляховик та мільйони в готівці: що задекларував головлікар тернопільської лікарні • Чи зміниться ціна газу для населення – Нафтогаз зробив офіційну заяву  • Усе про оформлення автостраховки ОСЦПВ для водіїв • На тернопільському боці Дністра молодик сітками виловлював верховодку • Дитина задихалася і потребувала негайної допомоги тернопільських лікарів – історія з щасливим кінцем • За збут психотропних речовин «закладчику» з Кременеччини загрожує до 10 років позбавлення волі • У важкому стані до реанімації доправлений працівник агропідприємства на Тернопільщині • Лубінець хоче, щоб із конфліктом у Тернополі між родиною переселенців та бібліотекою розібралася ТОВА • У сусідній з Тернопільською області військовозобов’язаний помер дорогою до навчального центру • У Тернополі судитимуть колаборантку з Херсонщини, яка допомагала окупантам у організації псевдореферендуму
rss

Борис Довгаль: «Тактика цьогорічних жнив проста – оперативно використовувати наявну техніку і кожне погоже вікно»


Опубліковано: 12 Серпня 2018р. о 11:37


Сільгосппідприємства та фермерські господарства Збаражчини за темпами жнивних робіт не пасуть задніх, але серед лідерів також не значаться. Упродовж багатьох років не зменшують посівної площі під зернові та зернобобові – 16 456 гектарів. На третині площ, незважаючи на липневі  дощі, домолочують вирощений урожай. Уже намолочено 26 890 тонн зерна.

Стовідсотково зібрано озимий ячмінь, який видав у середньому 50 центнерів з гектара, ріпаку отримали по 25 ц з одного гектара, хоча сподівалися на значно вищий урожай цієї технічної прибуткової культури. На більшій половині площ зібрано горох, його намолочено 2 025 тонн при середній урожайності 35 ц з га. Приступили в окремих  агроформуваннях до обмолоту ярого ячменю, на 45 відсотках від засіяного зібрано й озиму пшеницю. Навантаження на комбайн сягає до 230-250 гектарів. Практично під час хлібозбирання обходяться своєю збиральною і транспортною технікою, людським ресурсом.

У розпалі жнивний комплекс робіт у СТОВ «Славутич», де керівником є Борис Микитович  Довгаль. Тільки нинішня династія Довгалів має  до ста років трудового стажу в рідному господарстві. Дружина Антоніна понад три з половиною десятки літ працювала бухгалтером, сини – економіст Андрій та інженер Юрій, невістка – завідуюча токовим господарством Людмила Довгаль.

«Де ростемо, там мусимо цвісти», – часто любить повторювати поетичну фразу передчасно згаслого тернопільського літератора Михайла Левицького Борис Микитович. Він дає роботу молодим, мало хто із цих сіл їздить на закордонні заробітки. У господарстві орендують і обробляють понад 2000 гектарів земель у селах Котюжини, Великі й Малі Вікнини на Збаражчині та у Піщатинцях Шумського району.

– Усі 1300 пайовиків вчасно отримують платню за здані в оренду земельні паї, – каже головний бухгалтер Ліля Борсук. – Хто натуральну, хто грошову оплату – за бажанням.

Основа всієї рослинницької галузі – озима пшениця. Зернові займають до 70 відсотків і сіють озимих та ярих культур на понад тисячу гектарів. Рослинництво давно вже прибуткове і рентабельне – один із основних компонентів значних фінансових вливань до казни великовікнинського сільгосппідприємства – лідера зерновиробництва в Збаразькому районі, де щорічно збирають в середньому на круг понад 7-7,5 тонни збіжжя з гектара. Керівник Борис Довгаль – ярий противник вузької спеціалізації, однокультуря полів.

– Нинішні жнива мокрі, практично кожного дня падає дощ, грози, буревії. Нелегко на наших крутосхилах обмолочувати пшеницю, ячмінь, ріпак. Однак вдалося оперативно трьома імпортними зернозбиральними комбайнами буквально «вирвати» всі посіви озимого ріпаку,  ячменю, гороху. Зародив ріпак  непогано – по 45 ц з га і більше зібрали. Невтомно і старанно трудяться комбайнери Богдан Саврак, Олександр Савич, Анатолій Душко, Микола Бас, Володимир Горошко, Михайло Поліщук, водій на перевезенні зерна з поля на тік Василь Чужинов, механізатор на  прес-підбирачі Віталій Бойко, – каже керівник Борис Довгаль.

Тактика і стратегія цьогорічних жнив проста – максимально і продуктивно використовувати наявну збиральну техніку, кожне погоже вікно. Як блисне сонце і прогуляється полями теплий вітерець, одразу ж у поле. Буває, за світловий день при дощовій погоді вдається обмолотити до 50 гектарів пшениці. Хоча цьогорічний засіяний гектар на 25 відсотків дорожчий від попереднього. Крім того, зросли значно транспортні перевезення, сушіння зерна. На всю потужність працює і зерносушарка. За її роботу відповідає оператор Ярослав Мацюк. Усі складські приміщення  побілені, продезінфіковані,  туди возить сухе зерно водій Володимир Забояк та молодий механізатор Роман Тарасюк. Токове господарство давно і постійно готове до приймання нового урожаю. Ідеальна чистота і порядок як у складах, так і на заасфальтованій території. Як годинниковий механізм, працює вся допоміжна техніка, прилади, транспорт, контрольно-вимірювальні прилади, навантажувальні й розвантажувальні механізми, вага.

У багатогалузевому господарстві СТОВ «Славутич» гаряча жнивна пора з кожним днем набирає  обертів. Озима пшениця із посіяних 600 гектарів уже зібрана на половині площ, ярі культури також впорядкували більш як на третині від засіяного. Середня урожайність на круг сягнула до 60 ц з га. А ще до збирання є гречка, зернова та силосна кукурудза, соя, цукрові буряки. Одночасно іде процес кормозаготівлі, який триває протягом усього літа.

Тваринництво також на належних щаблях місцевої господарки. На фермах постійну роботу і добрий заробіток мають 40 мешканців сіл Великі Вікнини та Котюжине, де утримують 750 голів великої  рогатої худоби, із них 200  корів високопродуктивної червоно-польської породи, а також 110 телят, 300 свиней і вісім пар коней.

Нинішнього року в товаристві «Славутич» вироблено 603,7 т молока, 69,4 т м’яса  яловичини та свинини. Цим напрямком роботи опікуються головний зоотехнік Раїса Руда, яка у місцевому господарстві працює 40 років, та головний ветлікар Олександр Ізерський. Нещодавно практично завершилася реконструкція приміщень. Перекрито дахи у корівнику та свинарнику. У приміщеннях замінено підлоги, викинуто жолоби, замість них тепер кормові столи, проведено сучасний молокопровід системи «Дела валь» із дніпропетровського обладнання…

Отож можна сміливо сказати, що в «Славутичі», незважаючи на всі примхи погоди та економічні труднощі в країні, всі напрямки працюють, як годинниковий механізм, і це дозволяє впевнено дивитися в майбутнє …

Ярослав Бачинський


Джерело: Тижневик "Номер один"

Перегляньте також:





Новини
24 Квітня
23 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше