Найсвіжіше:
• Екстрасенс Роман Шептицький: «Кожен має свій основний сценарій життя. Все ж решту можна змінити. Але коли людина не хоче докладати зусиль, а тільки ходить до екстрасенсів з надією, що хтось за неї щось вирішить, то вона все життя буде шукати крайніх у своїх невдачах» • Коли чоловік любить жінку, він полюбить і її дітей… • Фермерські господарства можуть отримати фінансову підтримку від Укрдержфонду • Яким буде навчання з 1 вересня? • Вступна кампанія-2020: що зміниться для абітуpієнтів • У Збаражі чоловік тричі спокусився «Джеком Даниелсом» • Де на Тернопільщині не буде світла • Як вирішити проблему неприємного запаху взуття: ефективні способи • За безкоштовними консультаціями до енергетиків звернулися понад 200 споживачів • Як боротися із дрозофілами? • Смертельні аварії: чому суд одних водіїв карає, а інших – відпускає? • На Тернопільщині 5 випускників отримали найвищі бали у ЗНО • Чи впаде гривня до кінця 2020 року? • “Кредит під 0%”: НБУ попереджає українців про шахрайства • Кожен господар Лановецької громади безкоштовно отримає контейнер для збору сміття • Власники дорогих авто спрямували до бюджетів Тернопільщини понад 1,5 млн. гривень • ТОМЛЕНИЙ ЯЗИК ІЗ ЛИСИЧКАМИ ТА ХРОНОМ від Оксани Вознюк • Студент, який яйцем звалив з ніг Януковича, став топменеджером УЗ • Як позбавити капусту від слимаків? Народні методи • У Тернополі стартував новий проєкт, мета якого – нагодувати тих, хто голодний • У футбольному чемпіонаті області немає явного фаворита • Спрощено підтвердження водійського стажу • У Польщі за підозрою в корупції затримали екскерівника “Укравтодору” • Вступники можуть отримати відстрочку від призову • Юний винахідник із Заліщиків отримав перемогу в міжнародному конкурсі
rss
Африканська чума відступила, але загроза залишилася

Опубліковано: 27 Березня о 10:00^EFB4BDB310CB754BDADA439802F3D805705D3B6EDB864D985E^pimgpsh_fullsize_distrНа початку року на Тернопільщині вперше зафіксували африканську чуму свиней (АЧС). Карантинними заходами вдалося локалізувати небезпеку, але в області залишається загроза її повторної появи. Особливо небезпечна чума для великих свиногосподарств, які сьогодні залишаються один на один в боротьбі із цим лихом. Про це йшлося на засіданні Ради обласного об’єднання сільськогосподарських підприємств і департаменту агропромислового розвитку ТОДА.

Збитки від чуми у Збаражі – понад 300 тисяч

Африканська чума свиней – це висококонтагіозна хвороба, яка уражає всі види і породи свиней незалежно від віку. У січні АЧС було виявлено в одному з приватних господарств Збаража.

– Неблагополучний пункт у Збаражі оздоровлено. Прямі збитки від 40-денного накладання карантину склали 300 572 грн. У цю суму входить вартість паливно-мастильних матеріалів, дров та дев’яти свиней в осередку зараження, вилучених у населення. Самі ж господарі отримало компенсацію в розмірі 14 174 грн. Незважаючи на те, що карантин знято, відповідні обмеження залишаються ще на півроку. Ми тримаємо на контролі зону захисту і зону нагляду (20 км навколо Збаража), в яку входять 92 населених пункти п’яти районів: Збаразького, Підволочиського, Тернопільського, Зборівського та Лановецького. Але навіть ці кроки – не найкращий метод, бо при такому технічному прогресі перекрити ветеринарною службою і поліцейськими постами з неблагополучними населеними пунктами економічні зв’язки –  нереально! – зазначив заступник начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області Володимир Богоніс

Біобезпека і закритий режим

Фахівці відзначають, що Тернопільщина ще легко відбилася від чуми, адже захворювання свиней виникло у приватному секторі і його вдалося локалізувати в зародку.

– Якщо АЧС поширюватиметься масово по області, то можемо мати величезну проблему. Нам перекриють вивіз зерна, молока і будь-якої іншої сільськогосподарської продукції, – повідомив Володимир Богоніс.

Посадовець акцентує особливу увагу на свиногосподарствах.

– Якщо в особистих селянських господарствах з 2012 року (тоді вперше зафіксували чуму) за вилучення і спалення свиней  виплачено 12,6 млн. грн., що склало 91% від загальних збитків, то спеціалізованим свиногосподарствам збитки нанесено на 123,6 млн. грн., а фактично виплачено всього 370 тис. грн. Лише одному господарству, де спалили 60 тисяч свиней, повернули кошти. Причому щодо цього випадку рішення ухвалювалось на Кабміні. Я думаю, що якби подібна ситуація виникла, не дай Бог, в господарствах Тернопільщини, ніхто на рівні Кабінету Міністрів не буде ухвалювати рішення щодо видачі коштів. З цього випливає, що практично немає механізмів компенсації збитків господарствам, – повідомив заступник начальника обласного управління Держпродспоживслужби.

Щоб чума не прийшла в господарства Тернопільської області, дуже важко всіма шляхами і заходами її не допустити.

–  Найголовніше – це біобезпека господарств і закритий режим роботи. Якщо великі господарства можуть це зробити, то малі (від 50 до 500-1000 голів свиней) цього собі не можуть дозволити. І механізму, як вплинути на них, немає. На сьогодні зі 158 наявних в області свиногосподарств огороджено повністю 92 (58%), функціонує 30 санпропускників (19%) та є 50 дезванн (32%). Це – мізер! Якщо власники свиногосподарств не змінять підходу до проблеми, будемо мати до кінця року не один випадок АЧС, – заявив Володимир Богоніс.

Але навіть найбільш захищені господарства з вирощування поросят не захищені повною мірою від чуми.

– На теперішній  час, керуючись діючою інструкцією, якщо знаходять загибле порося біля стін господарства, в якому є серйозна біобезпека, і цій тварині ставлять діагноз АЧС, то це господарство потрапляє в трикілометрову зону і в ньому доводиться знищувати всіх свиней. Кілька днів тому відбулося засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії (ДНПК) при Кабміні під головуванням Віце-прем’єра Степана Кубіва. Думаю, найближчим часом буде видана нова інструкція щодо африканської чуми свиней. Адже не виключаються версії появи АЧС з економічною диверсією. Окрім того, сподіваюся, буде вжито жорстких заходів до тих керівників, у господарствах яких не дотримуються біобезпеки і закритого режиму роботи, – повідомив представник Держпродспоживслужби.  

«Соціальну напругу беру на себе»

Серйозно занепокоєні ситуацією тернопільські сільгосппідприємства, особливо їхні керівники, які залишаються один на один з цією проблемою.

– У кожному районі створено ДНПК, їхніми головами, як правило, є заступники районних адміністрацій. Десь хтось, можливо, щось і робить, але я розповім конкретно на власному прикладі. У мене новий свинокомплекс, огороджений, із санпропускником, усе – як за кордоном. Але є проблема – польова дорога за межами населеного пункту. Коли виникла ситуація в Збаражі, ми поставили там шлагбаум, вагончик і оприскувачем обробляємо колеса автотранспорту. То що ви думаєте? Приїздять хлопці, які мають по кілька гектарів землі, і заявляють, що це їм не подобається, мовляв, яке я мав право поставити шлагбаум. Я ставлю собі запитання: а чи є якесь управління в державі? Ветспеціалісти просили, щоб голова епізодичної комісії підписав документ щодо цієї дороги. А той каже, що може виникнути соціальна напруга між населенням. Як це розуміти? Ми боремося за те, щоб півтисячі свиней не пропало, а нам говорять про соціальну напругу! Хочеш чи ні, я цю соціальну напругу беру на себе, визначаю маршрути. Паралельно з настанням погожих днів здійснюємо будівельні роботи, робимо ванни. Але хто за мною стоїть із державних структур? На жаль, не можу цього сказати. Але роблю висновок, що рятування потопаючого – справа рук самого потопаючого, – розповів голова Ради обласного об’єднання сільськогосподарських виробників, керівник ПАП “Аркадія”, що у Гусятинському районі, Микола Пилипів.

Микола Іванович виступає від імені більшості підприємств, які займаються вирощуванням свиней, адже проблеми в кожного схожі.

– Поки нова інструкція по африканській чумі свиней знаходиться на опрацюванні в Міністерстві юстиції, можуть виникнути незворотні події. Якщо хтось завіз чи комусь підкинули заражене порося, а поруч знаходиться господарство, де є повна безпека і контроль, то, на мою думку, це не означає, що воно потрапило у 3,5 чи 10-кілометрову зону, в якій потрібно вибивати всіх свиней. Напевно, необхідно підходити до цієї проблеми більш диференційовано. Бо інакше на Тернопільщині, де й так вирощуванням свиней займаються небагато підприємств, такого виду господарської діяльності зовсім не залишиться! – резюмував Микола Пилипів. 

 

ЦИТАТА

«За прогнозами експертів, у 2017 році по Україні буде близько 250 випадків АЧС (за перших два місяці року зафіксовано вже 52 випадки у 15 областях), з яких кожен 4-й станеться не в індивідуальному господарстві, а на сільгосппідприємстві, якому, найпевніше, не будуть повертати коштів за примусово знищених свиней. Якщо чуму не зупинити, то до 2020 року буде знищено 1,2 млн. свиней на суму 4 млрд. грн., а непрямі втрати складуть 5-7 млрд. грн. Тоді потрібно буде ставити «хрест» на тваринництві, особливо на свинарстві».

Заступник начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області Володимир Богоніс


Джерело: Тижневик "Номер один"Новини
28 Липня
27 Липня
26 Липня
25 Липня
Який варіант міграції Ви розглядаєте для себе?
 • Виїхати на заробітки з метою залишитися за кордоном назавжди 47%, 20 votes
  20 votes 47%
  20 votes - 47% of all votes
 • Не думаю про еміграцію і заробітки. Комфортно працюю в Україні 26%, 11 votes
  11 votes 26%
  11 votes - 26% of all votes
 • Поїхати на кілька років, заробити необхідну суму і повернутися 16%, 7 votes
  7 votes 16%
  7 votes - 16% of all votes
 • Сезонні роботи на місяць-два 12%, 5 votes
  5 votes 12%
  5 votes - 12% of all votes
Total Votes: 43
Вересень 19, 2018 - Квітень 30, 2019
Voting is closed
Погода
Відео
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше